sobota 28 stycznia 2023     Walery, Radomir, Karol
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
O niepodległości bez nudy, patosu i banału
eGorzowska - 4562_I7CYHdJTeekuN5Soo22R.jpgBez nudy, patosu i banału idei święta niepodległości będą uczyć najmłodszych w Gorzowie Beata Nessel-Łukasik i Beata Gołębiowska z Sulejówka.

Autorski projekt dr Beaty Nessel-Łukasik oraz Beaty Gołębiowskiej z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, łączy elementy spektaklu lalkowego i interaktywnych warsztatów. Uzupełni go występ aktora Teatru Domowego z Chmielnej Macieja Dużyńskiego.

Już 21 listopada w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie (sala 110; I piętro), odbędzie się prezentacja „Pies i wilk, czyli o niepodległości dla najmłodszych”. Początek w samo południe, a już o 12.45 dzieci z klasy IIa Społecznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Edukacyjnego w Gorzowie wezmą udział w warsztacie pokazowym.
Pomysłodawcy projektu mieli na celu przekazanie uczniom idei święta niepodległości, bez popadania w nudę, patos i banał. Chcieli stworzyć alternatywę dla szkolnych akademii kojarzących się z przykurzoną paprotką, śpiewaniem pieśni patriotycznych przy akompaniamencie rozstrojonego pianina czy recytacją bogoojczyźnianej poezji. Postawili więc na… psa i wilka. Co z tego wyjdzie? Warto się przekonać 21 listopada.

– Początkiem pomysłu było pytanie mojej córki, świeżo upieczonej uczennicy klasy pierwszej: „Mama, co to jest „krwiaiblizna”? – mówi dr Beata Nessel-Łukasik. – Jeżeli państwo także nie wiecie, o co chodzi, przypomnijcie sobie własne dzieciństwo i pewien wiersz, który od kilkudziesięciu lat musi znać każdy mały obywatel naszego kraju, zaczynający się od słów „Kto ty jesteś?...” Tak jest, „krwią i blizną” została zdobyta nasza wolność. Pytanie Uli zakończyło się półgodzinną rozmową, w trakcie której usiłowałam przekazać mojej sześciolatce kawałek naszej historii. Było ono jednak także początkiem nurtującej mnie refleksji, że współczesnym dzieciom trzeba mówić o ojczyźnie, świętach narodowych i niepodległości zupełnie innym językiem i w całkowicie odmienny sposób. Nie negować historii, ale inaczej rozłożyć akcenty i przede wszystkim zmienić formę – zastygłą od kilkudziesięciu lat tak, jakby w tym czasie nic się wokół nas nie zmieniło. Ale dzieci chcą wiedzieć, co oznaczają flagi wywieszone na ulicach kilka razy do roku (…).

Potem okazało się, że w przekazywaniu wiedzy z pomocą może przyjść teatr lalkowy i kochane przez dzieci zwierzęta.
– Po długich przygotowaniach do szkół ruszyła ekipa: aktor i animatorka, uzbrojeni w lalki psa i wilka, kolorowe szarfy i maski dla dzieciaków, a także ogromny atlas z historycznymi mapami Polski. Ławki stawialiśmy do kąta, a środek klasy zamieniał się w bór, gdzie pewnego dnia dochodzi do spotkania wychudzonego Wilka i utuczonego Pieska. Wilk pęka z zazdrości, patrząc na pełne boki i lśniącą sierść Psa, więc za jego namową rusza do Pana, dzięki któremu tak dobrze się Psu dzieje. Ale w ostatniej chwili zauważa na jego szyi coś dziwnego… „Co to?” „Obroża” „Nie biegasz swobodnie, gdzie tylko zapragniesz?” „Nie zawsze, ale jakie to ma znaczenie?” „Olbrzymie! Lepszy w wolności kąsek lada jaki, niźli w niewoli przysmaki” – relacjonuje pomysłodawczyni, która zdradza też tajniki realizacji pomysłu.

– Adaptacja bajki Jeana La Fontaine’a (…) jest osią naszych warsztatów. Dzieci śledzą perypetie bohaterów, a zainspirowane przez animatorkę do własnych działań mają okazję nie tylko intelektualnie, ale także fizycznie doświadczyć na sobie tego, czym jest wolność, granica, podległość i w końcu niepodległość (…). Zajęcia łączą elementy spektaklu lalkowego i interaktywnych warsztatów, które przedstawiają pojęcie niepodległości w sposób ciekawy i zrozumiały dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Zajęcia są przygotowane w formie teatru w walizce. W czasie warsztatów, realizowanych przez profesjonalny zespół złożony z aktora i doświadczonej animatorki, wykorzystujemy nowoczesne techniki teatralne, jak również metody pedagogiki zabawy. Nasi mali widzowie są czynnie angażowani w przebieg spektaklu oraz towarzyszących mu warsztatów. Pozwala im to poznać nowe pojęcia nie tylko w sensie intelektualnym, ale i doświadczyć ich fizycznie oraz emocjonalnie.

Autorzy programu uważają, że dzieciom można przekazać wszystko, nawet najtrudniejszy temat. Trzeba jednak mówić ich językiem, uwzględnić wrażliwość, zasób wiedzy i zainteresowania.
Współorganizatorem wydarzenia jest Społeczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Edukacyjnego w Gorzowie.

Hanna Kaup wg autorzy programu

15 listopada 2013 22:59, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Otwierajcie serca. Szykujcie portfele
Już w niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Miasto, jak co roku, wspiera fundację. Pomagamy w organizacji, wspólnie z Miejskim Centrum ... <czytaj dalej>
Mieszkania GTBS na Zawarciu
Na Zawarciu powstaną dwa budynki mieszkalne Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Prezes GTBS Tomasz Gierczak podpisał we wtorek (24 stycznia) umowę ze ... <czytaj dalej>
Jeszcze możesz zagłosować
Kto będzie bohaterem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulinarnego; szparagi czy truskawki? Decyzja należy do gorzowian, a głosować można jeszcze tylko przez ... <czytaj dalej>
Nie będzie modernizacji deptaku?
Hydrobudowa nie podpisze umowy na modernizację deptaku ul. Hawelańskiej wraz z ul. Hawelańską/Wełniany Rynek. Poznańska firma Hydrobudowa, która wygrała przetarg na ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Vita-Dent" Gabinet Stomatologiczny

ul. Piłsudskiego 47, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 89 15
branża: Lekarze - stomatolodzy, protetycy <czytaj dalej>
"Project" Biuro Turystyczne Antoni Monach

ul. Ściegiennego 7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 724 08 55
branża: Bilety - rezerwacja, sprzedaż <czytaj dalej>

Niebezpieczne światy
Dwie interesujące premiery ma do zaoferowania w nowym tygodniu kino ... <czytaj dalej>
O Litwie i Szkocji
25 stycznia. „Na nawrócenie świętego Pawła połowa zimy przepadła” i ... <czytaj dalej>
Na pierwszy Zapiecek - zbiory warte miliony
To był pierwszy Zapiecek po dłuższej przerwie. Klubowicze skupieni wokół ... <czytaj dalej>
Jeszcze możesz zagłosować
Kto będzie bohaterem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulinarnego; szparagi czy truskawki? ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2023 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Mówić ludzkim głosem
I znów koło roku staje w tym samym świątecznym miejscu, niosąc ze sobą kilka dni odpoczynku, chwilowy powrót do zajęć i kolejne dni wolne. Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok ... <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_5249aa.jpg
admin ego:
Jak w piątek 13.
28 stycznia. „Urodzaje da rola gdy deszcz leje w Karola” ... <czytaj dalej>
admin ego:
O hipsterze z Otwocka
27 stycznia. Słyszeliście kiedyś o Konstantym Moesie? Nie? A o ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Produkujemy więcej śmieci
Coraz więcej odpadów. Śmieci produkowane przez Polaków ważą tyle co ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Chroń dziecko

Czym jest sextortion? Co rodzice powinni wiedzieć, aby chronić przed ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1169:
Giełd powinma byc przybursusie a cielak zarządzajacy miastem dawno powinien byl wykupic pod nią teren od tego prywatnego włascicicela.
Że te <czytaj dalej>
Anonim_3949:
Czy ktoś poniesie karną odpowiedzialność za instalacje parkometrów, przy dawnym Ursusie, na byłym parkingu giełdy za stacją Shell? Zainstalowa <czytaj dalej>
Anonim_1169:
W magistracie siedzi banda durniow

Wiem to bo luknalem na plan transportowy cononi chca zrobic z miastem a rój instlauje wszedzie parkomet <czytaj dalej>
Anonim_1533:
Bogusław Rychter brawo za analizę. <czytaj dalej>
Bogusław Rychter:
Tworzenie "deptaków" nie jest pilne, ponadto na inwestycje w "krajobraz miejski" nie ma pogody finansowej.
Po ponownym rozp <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej