wtorek 12 listopada 2019     Renata, Witold, Konrad
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Udręczyć chorego
Pacjenci boją się kolejnych oszczędności Ministerstwa Zdrowia.

Wbrew podpisanej przez prezydenta RP w 2012 r. konwencji ONZ* w sprawie osób niepełnosprawnych, w której mowa o wspieraniu ich praw i dokładaniu szczególnych starań, by mogły jak najpełniej funkcjonować w społeczeństwie, polscy urzędnicy nadal nie widzą problemu. Zamiast iść z duchem konwencji, planują kolejne ograniczenia i utrudnienia w dostępie do niezbędnych wyrobów medycznych. Grupami, które obawiając się o swoją przyszłość apelują o zmiany są m.in. chorzy cierpiący na poważne problemy urologiczne, wymagający cewnikowania oraz pacjenci w wyłonioną stomią.

Zła procedura opróżniania pęcherza może doprowadzać do uszkodzeń nerek, a nawet zgonu. We współczesnej Europie już tylko polscy pacjenci używają cewników starej generacji zamiast jednorazowych hydrofilowych powlekanych cewników urologicznych. Prosty rachunek ekonomiczny dla całego systemu opieki zdrowotnej dowodzi, iż stosowanie nowoczesnych cewników jest tańsze dla pacjentów i państwa od obecnie stosowanej metody, biorąc pod uwagę m.in. częstą konieczność hospitalizacji, gdyż przestarzałe cewniki są powodem groźnych stanów zapalnych.
Z powodu niedostatecznego dostępu do produktów medycznych (materiałów pomocniczych) cierpią pacjenci z wyłonioną stomią. W Polsce żyje ich około 35 tys. Brak odpowiedniego sprzętu skazuje te osoby na wykluczenie z życia społecznego i zawodowego. Tymczasem limity finansowania, które przysługują chorym, nie zmieniły się od 10 lat, mimo drastycznego wzrostu kosztów życia. Co więcej, zamiast urealnienia świadczeń planuje się ich ograniczanie, poprzez m.in. wykreślenie z list refundacyjnych akcesoriów stomijnych i pozbawienie pacjentów możliwości wyboru właściwych worków.

W debacie o problemach polskich pacjentów zbyt często zapomina się o tych chorych, dla których przeżycie każdego dnia zależne jest od dostępu do sprzętu medycznego. Grupą, która apeluje o zmiany i boi się o swoją przyszłość, są m.in. chorzy cierpiący na problemy urologiczne z zatrzymaniem moczu, wymagający cewnikowania.

Samocewnikowanie
Cewnikowanie przerywane polega na wprowadzeniu aseptycznej rurki do cewki moczowej. Jest niezbędne do opróżniania pęcherza u osób, u których z różnych przyczyn nie funkcjonują drogi moczowe i pęcherz (wady wrodzone, uszkodzenia neurologiczne, uszkodzenia rdzenia kręgowego, choroby pęcherza i dróg moczowych, rozrost prostaty). Na wzór zdrowego człowieka, który od czterech do szęściu razy dziennie odwiedza toaletę, pacjent
z problemami urologicznymi wymaga cewnikowania tyle samo razy.

W Polsce refundowane są tylko cewniki jednorazowe niepowlekane, do których, by przeprowadzić cewnikowanie, pacjent musi dokupić sterylny żel nawilżający. Cewniki niepowlekane za każdym razem muszą być pokrywane nawilżającym żelem w warunkach jak najbardziej aseptycznych – jednak ich utrzymanie jest wyjątkowo trudne, np. dla osób niepełnosprawnych z niedowładem rąk.

Prosty rachunek ekonomiczny dla całego systemu opieki zdrowotnej dowodzi, iż stosowanie nowoczesnych cewników jest tańsze dla pacjentów i państwa od obecnie stosowanej metody (cewnik niepowlekany + żel + dodatkowe akcesoria albo cewnik zakładany na stałe).
Dziś w Europie już tylko polscy pacjenci używają przestarzałych cewników niepowlekanych, które powodują zakażenia w układzie moczowym i uszkodzenia cewki moczowej. Finalnie, zła procedura opróżniania pęcherza może doprowadzać do uszkodzeń nerek, a nawet zgonu.

Stowarzyszenia pacjentów i lekarze wnioskują o wprowadzenie do wykazu refundowanych wyrobów medycznych jednorazowych hydrofilowych powlekanych cewników urologicznych, tak by ulżyć pacjentom w ich codziennych zmaganiach z utrzymaniem zdrowia i wspomagać powracanie do aktywnego życia.

Stomia
W Polsce żyje około 30-45 tys. osób ze stomią (wyprowadzeniem światła jelita grubego na powierzchnię skóry brzucha). Ci pacjenci są uzależnieni od produktów medycznych (materiałów pomocniczych), środków higienicznych i różnych akcesoriów. Brak odpowiedniego sprzętu w odpowiedniej ilości skazuje te osoby na niewyobrażalny dyskomfort oraz wykluczenie z życia społecznego i zawodowego.

Chorzy ze stomią codziennie korzystają ze specjalnych worków, które przyklejają do skóry na brzuchu. Niezbędne są też specjalne środki do higieny i pielęgnacji ujścia jelita na powłoce brzusznej, która łatwo ulega podrażnieniu.

Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO obawia się najnowszego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, w którym planuje się ograniczenie limitów ilościowych sprzętu jednoczęściowego, który jest używany przez większość osób ze stomią w Polsce. Może to spowodować konieczność dopłat pacjenta.
Są także obawy dotyczące zaprzestania refundowania środków pielęgnacyjnych, które zabezpieczają skórę przed zakażeniami, odparzeniami czy ranami. Limity finansowania, które przysługują chorym, nie zmieniły się od dziesięciu lat, pomimo ogromnego wzrostu kosztów życia.
Niestety, zamiast urealnienia świadczeń planuje się ich ograniczanie poprzez wprowadzenie limitów ilościowych dla worków stomijnych oraz zawężanie listy refundowanych akcesoriów stomijnych, co w konsekwencji oznacza zmniejszanie dostępu do nowoczesnych produktów oraz wzrost powikłań!

Sen z powiek stomików spędza też zapis projektu Rozporządzenia z dn. 16 lipca 2012
w sprawie wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne…(2), z którego wynika, że osoby ze stomią (również dotyczy to innych rodzajów zaopatrzenia cyklicznego) prawdopodobnie będą zmuszone do wypełniania i składania dokumentów niezbędnych do otrzymywania sprzętu co miesiąc, a nie jak do tej pory od lat – co trzy miesiące. Cel? Udręczyć chorego? Jeszcze zwiększyć biurokrację i kolejki? Stomia nie jest wygórowaną ceną za życie, jednak życie normalne (komfort, samodzielność i aktywność) uzależnione jest od właściwego zaopatrzenia w sprzęt medyczny. To tylko tyle i – jak się okazuje – aż tyle…

Chorzy ze stomią i pacjenci wymagający cewnikowania liczą na dostrzeżenie ich potrzeb.
W przeciwnym razie sytuacja wielu osób stanie się dramatyczna, a Polska pogłębi pozycję skansenu Europy jeżeli chodzi o zaopatrzenie medyczne.

1. Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych,
http://www.mpips.gov.pl/spoleczne-prawa-czlowieka/konwencja-o-prawach-osob-niepelnosprawnych/
2. Projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz wzoru zlecenia naprawy z dn. 16.07.2012

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia


29 lipca 2013 09:19, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Robert nie umiera, ale...
Publikujemy apel o pomoc w leczeniu Roberta Pawlaczyka. Kochani znajomi i nie znajomi!!! Wiem, jest bardzo dużo osób, które potrzebują pomocy... Kiedy ... <czytaj dalej>
ZCG MG-6 planuje
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, osiem gniazd pojemników półpodziemnych i gniazdo pojemników podziemnych w Gorzowie oraz po jednym PSZOK-u ... <czytaj dalej>
Kto przebuduje schody?
Przebudowa schodów łączących ul. Wróblewskiego z ul. Na Skarpie wraz z zagospodarowaniem terenu – to kolejne zadanie, które będzie realizowane ... <czytaj dalej>
Co ze stadionem przy Krasińskiego?
Modernizacja stadionu lekkoatletycznego przy ul. Krasińskiego z pozytywną oceną ministerstwa. Gorzów jest na ostatniej prostej do pozyskania dofinansowania na modernizację stadionu ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Prosper" Agencja Reklamowa

ul. Walczaka 110, Gorzów Wlkp.
tel. 95 73533 33w .17
branża: Reklama - agencje, doradcy <czytaj dalej>
"G'Power" Rafał Głażewski

ul. Zuchów 5, Gorzów Wlkp.
tel. 501 357 175
branża: Tworzywa sztuczne <czytaj dalej>

Motocyklowe historie Jędrzeja Łagody
Klub „Na Zapiecku w Inneko” przy ul. Teatralnej zaprasza na ... <czytaj dalej>
Siedem premier
Kino Helios proponuje w nowym filmowym tygodniu aż siedem premier. ... <czytaj dalej>
Mamy Niepodległą, więc wyślij kartkę
Latem wysyłaliśmy kartki w akcji #StądJestem, a teraz możemy pozdrowić ... <czytaj dalej>
"Nietykalni" są wśród nas
Kiedy poznałam historię Michała Worocha, który – poruszając się na ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« listopad 2019 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzów ma ludzi, których warto naśladować
Skończyły się wakacje, skończyło lato i tylko jeszcze wyjazdy do lasu dają namiastkę radości, bo w tym roku lasy pełne grzybów. Jeśli przyjrzeć się forom internetowym, to aż dziw bierze, ... <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0531.jpg
Hanna Kaup:
Pomaganie ma sens
Z Fundacją Arka Bydgoszcz jestem związana od 15 lat. W ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Radosny sezon grzybowy
Choć wielu prorokowało, że z powodu suchego lata w lasach ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Opieka nad osobą po udarze mózgu to także troska o siebie
Kiedy bliską osobę dotknie choroba neurologiczna, szereg obowiązków i trudności ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tajemnice lotów transferowych
Linie lotnicze zazwyczaj nie oferują bezpośrednich lotów do odległych zakątków ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
ryś:
A czy prawdą jest, że Inneko RCS wywozi odpady komunalne bez odpowiedniego zezwolenia?
W Rejestrze Działalności Regulowanej
ZCG MG6 ta <czytaj dalej>
krzyś:
ciekawe jak w takim towarzystwie odnalazłby się prezes Inneko RCS?

wychowanek prezesa Artura Cz.


<czytaj dalej>
Anonim_7993:
trudnosci ze znalezieniem pracownikow wykwalifikowanych wynikaja z braku szkolen przez przedsiebiorcow i przyjmowania na staze. zamiast tego szuka sie <czytaj dalej>
Anonim_7993:
o trudnosci znalezienia pracownika za minimum krajowe po wyzszych studiach do ksiegowosci??? <czytaj dalej>
Anonim_7897:
podsumowując w życiu cały czas kiwa każdy każdego (nauczyciel ucznia, dyrektor pracownika itd.) i wygrywa tylko ten, kto pierwszy kogo wykiwa ca <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej