piątek 14 sierpnia 2020     Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Ordynatorzy gorzowskiego szpitala
z wizytą u marszałek Polak
eGorzowska - 2371_rR2D5XpIE0AhMu0Z4i2.jpg6 marca na zaproszenie marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Polak do Zielonej Góry na spotkanie pojechali ordynatorzy szpitala wojewódzkiego w Gorzowie.

Poza ordynatorami w skład delegacji weszli także przedstawiciele związków zawodowych. Rozmawiali o tym, jak uzdrowić sytuację w gorzowskiej placówce.

Na temat sytuacji ekonomicznej szpitala pisaliśmy w tekście „Jak wygląda szpitalny dług”: http://www.egorzowska.pl/pokaz,zdrowie,2338,

Zarząd województwa zapewnia, że poszukuje rozwiązań systemowych, które pozwolą unormować sytuację zadłużonej jednostki i zapewnić ciągłość świadczeń medycznych dla mieszkańców Gorzowa i okolic. Zaprasza do rozmów specjalistów i firmy zainteresowane prowadzeniem szpitala przy Dekerta (czytaj tekst „Czy Grupa Nowy szpital przejmie gorzowską placówkę”: http://www.egorzowska.pl/pokaz,zdrowie,2358, ).

W czasie spotkania z delegacją ordynatorów marszałek Elżbieta Polak przyznała, że jest krytykowana i obarczana sytuacją w szpitalu w Gorzowie.
– Jednak przypomnę, że zarząd nadzoruje sytuację, a placówkami zarządzają dyrektorzy szpitali, pobierając wynagrodzenie równe wynagrodzeniu marszałka – mówiła. – Pan dyrektor Andrzej Szmit bardzo zaskoczył mnie swoją decyzją odejścia ze szpitala, ale nie byłam w stanie go zatrzymać. Ale działamy. Byłam w ministerstwie zdrowia, prowadzimy rozmowy z partnerami w regionie i firmami doradczymi, które mają sukcesy w Polsce – dodała.

Przyznała, że przejęciem szpitala w Gorzowie zainteresowane są firmy niemieckie, ale: – Zarząd nie jest zainteresowany oddaniem szpitala w prywatne ręce, ale utrzymaniem ZOZ-u pod warunkiem, że firma audytowa robi plan naprawczy, który szpital wdraża. Ja już nie mam zaufania do żadnego z dyrektorów. Szpital w Gorzowie można uratować. Musimy działać solidarnie – przekonywała marszałek.

O tym, że szpital w Gorzowie wkrótce osiągnie poziom niewypłacalności mówił przewodniczący Konwentu Starostów Marek Cieślak, który podkreślił, że sprywatyzowne szpitale nie są złe. Podał przykład szpitala w Żarach, który działa od dziesięciu lat i nie generuje kosztów. Uważa, że należy odciąć zadłużenie szpitala w Gorzowie.

Ordynator oddziału chirurgii dziecięcej dr Piotr Gajewski zaprosił zarząd województwa do złożenia wizyty w szpitalu w Gorzowie i podjęcia decyzji w sprawie jego formy organizacyjnej, kompetentnego składu zarządzającego czy form oddłużenia.

– Zapraszam panią marszałek i zarząd do rozmów, ale na miejscu, w szpitalu w Gorzowie. Chcielibyśmy, abyście państwo podeszli do sprawy wnikliwie. Nam – tak samo jak zarządowi – chodzi o to, aby szpital funkcjonował jak najlepiej. Stąd prośba o spotkanie – mówił. Wyraził też wątpliwość co do sprywatyzowania szpitala. – Nas interesuje jedno: Jak od strony merytorycznej ma ten szpital funkcjonować, bo to my odpowiadamy za zapewnienie opieki mieszkańcom – zakończył.

Z kolei ordynator oddziału intensywnej terapii dr Jerzy Czyżewski podkreślił, że ważna jest odpowiedź na jedno pytanie: Jaką rolę ma pełnić szpital w Gorzowie w zapewnieniu opieki zdrowotnej mieszkańców północy województwa?

W dyskusji zabrał również głos ordynator oddziału kardiologii dr Wiesław Supiński, który w zawodzie lekarza pracuje od 28 lat. – Pięć lat temu mówiłem ówczesnemu marszałkowi, że nie mam zaufania do dyrektora, który zamknął nasz oddział. Nie chcę, aby ta sytuacja się powtórzyła. Ja nie chcę stracić swojego 12-osobowego zespołu, chociaż my zawsze znajdziemy pracę – wyjaśniał i pytał m.in. o termin powołania nowego dyrektora szpitala.

Ordynatorzy zarzucili zarządowi województwa ograniczenie kompetencji p.o. obowiązki dyrektora szpitala Ewy Parfienowicz. Ich zarzuty odpierał przewodniczący sejmiku Tomasz Możejko.

Głos związków zawodowych wybrzmiał z ust przewodniczącego NSZZ Solidarność w szpitalu w Gorzowie Andrzeja Andrzejczaka.
– Jeśli kiedykolwiek będziemy mówić o szpitalu w Gorzowie, będzie to kwestia polityczna, ale najważniejsze jest zaufanie przy podejmowaniu decyzji. Nie ma zgody na pewne decyzje, które zapadają. Chcemy znać szczegóły rozmów zarządu z firmami, które mogą przygotować program naprawczy szpitala – mówił i przedstawił marszałek Polak swoje postulaty.
– Chcemy, żeby ten szpital funkcjonował jako wojewódzki i nie tracił swojej rangi. Jeśli ma być prywatyzowany szpital w Gorzowie, to niech będzie prywatyzowany również w Zielonej Górze. Proponujemy powołanie zespołu zaufania społecznego, złożonego z merytorycznych osób, który potwierdzi działania zarządu w sprawie szpitala w Gorzowie.

– Zarząd nie podjął jeszcze żadnych decyzji dotyczących prywatyzacji szpitala. Musimy mieć pogląd na wszystko, ale jeszcze nie ma decyzji w tej sprawie – odpowiedziała Elżbieta Polak. – Programy audytortów muszą być realizowane, stąd moja decyzja o utracie zaufania do dyrektorów. Zarząd wydaje przecież na to pieniądze. Nie jestem za prywatyzacją szpitala. Chcę, aby on jeszcze istniał. Ale nie wiadomo, co przyniesie przyszłość.

Oprac. Hak

6 marca 2012 21:41, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Dopóki dyrektor szpitala będzie miał związane politycznie ręce, to dobrze w szpitalu nie będzie. Pozwólmy dyrektorowi na swobodne zarządzanie tą placówką oczywiście pod kontrolą ale nie ręcznym sterowaniem, a na pewno znajdzie się dobre rozwiązanie na wyjście z kryzysu. I drugą zasadniczą rzeczą jest to normalne i realne do wykonania kontrakty z NFZ. Które muszą z góry zakładać, że konkretnej i uzasadnionej pomocy będzie potrzebowała większa ilość pacjentów. Także przy zawieraniu kontraktów i planowaniu wydatków trzeba pamiętać o ilości szpitalnych łóżek jakimi dysponują poszczególne placówki.
Anonim_3577, 07.03.2012, 14:10, 79.186.31.14 ##

Pani Hanno, pani tez zapomniała, kto i jak oddłuzył szpital w Gorzowie? Czy nazwisko tej osoby jest trefne? Czy na tym polega rzetelnośc dziennikarza, bo za takiego chyba się pani uważa?
Anonim_2516, 07.03.2012, 20:26, 31.175.106.155 ##

No, pani Hanno, co tam pani wyrabia? Czego nie pisze pani tego nazwiska? Ja nie bardzo rozumiem, po co i dlaczego, bo tekst chyba o czym innym, ale może ja się nie znam? Anonim-ka 2516 pewnie zapomniał-a własnego nazwiska, trzeba przypomnieć? Swoją drogą smieszy mnie to upominanie sie o zaszczyty. W końcu kiedy się jest dyrektorem, bierze się za to konkretną kasę. To jest podziękowanie. Z tego co powszechnie wiadomo, chyba nie było kryształowego dyrektora w tym szpitalu. A jak był, niech się ujawni.
Anonim_5199, 07.03.2012, 23:29, 89.228.152.154 ##

Forumowe blubry!
Niech Prokuratura i inne CBA zajma sie sprawą. Pisanie epistoł kto komu wziął a kto ma zamiar to to czysty Magiel!
Pyskówki jak na targowisku.
Anonim_5948, 08.03.2012, 13:07, 89.73.27.82 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Dożynki diecezjalne
Diecezja zielonogórsko-gorzowska włączy się w zaproponowaną przez biskupa warszawsko-praskiego Romualda Kamińskiego inicjatywę czuwania modlitewnego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W kościołach ... <czytaj dalej>
Gorzów, chodźmy na rower!
1 września rozpoczynamy rywalizację o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Już teraz wiemy, że w tym roku będzie trudniej, bowiem do rywalizacji ... <czytaj dalej>
Tylko telefonicznie lub emailowo
Od środy 5 sierpnia kontakt z Biurem Obsługi Klienta oddziału ENERIS Surowce w Gorzowie Wielkopolskim jest możliwy tylko przez telefon ... <czytaj dalej>
"Dobry start" dla uczniów
Od 1 lipca wpłynęło ponad 1,4 mln wniosków o przyznanie jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny w ramach programu ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

11VIII2020 - awantura o elewację
11VIII2020. Nie tylko mnie nieco poniosło w czasie porannego pisania felietonu. ... <czytaj dalej>
Radni na kwarantannie
U jednego z radnych wojewódzkich wykryto COVID-19. W związku z ... <czytaj dalej>
Gorzów, chodźmy na rower!
1 września rozpoczynamy rywalizację o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Już teraz ... <czytaj dalej>
Czy Twoja Karta Mieszkańca jest ważna?
Gorzowska Karta Mieszkańca skończyła dwa lata. Jeśli chcesz nadal korzystać ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« sierpień 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie jestem ślepym idiotą
Sorry za taki tytuł, ale ostatnio wszystkim puszczają nerwy. Mnie też się ulało. Nie bez przyczyny, ale z powodu tłumaczeń, które nie tylko mnie stawiają w złym świetle i sugerują, ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 6e.jpg
Hanna Kaup:
14VIII2020 - nagłe olśnienie - aktualizacja
14VIII2020. Z pewnością każdy doznał kiedyś olśnienia i dostrzegł coś, co ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
13VIII2020 - wrzosówki na gorzowskich murawach
13VIII2020. To, co na zdjęciu srebrzy się pośród traw i zarośli ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup radzi:
Zapytaj stomatologa
Wizyta u stomatologa podczas pandemii koronawirusa konieczna czy niebezpieczna? Trwająca w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Relacja córki z ojcem
Córeczka tatusia – choć niektórym to określenie kojarzy się negatywnie, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1732:
Aninom 1459 masz problemy z czytaniem i rozumiem.ale to chyba dzisiaj polska norma. <czytaj dalej>
Anonim_1459:
Czyli chcemy żeby było czysto, ale... i tutaj setka powodów dla których się "niedasie". Zamiast pochwały postawy obywatelskiej, przypi <czytaj dalej>
Anonim_8291:
Rozsądny komentarz <czytaj dalej>
Anonim_1732:
Słuszna krytyka i trzymanie ręki na pulsie. Gdyby nie to, byłoby jeszcze gorzej. <czytaj dalej>
1378:
Do anonim 2891. Jaki lament? To nasze pieniądze są marnotrawione, to my patrzeliśmy na bałagan na tej inwestycji, to "nasi" urzędujący <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej