czwartek 2 kwietnia 2020     Maria, Franciszek, Urban
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Do mnie nie rejestrować, czyli: Lekarz nasz Pannn
eGorzowska - 6392_3FhzBOZAdaaLaSNuEpyl.jpgChyba każdy lub przynajmniej znaczna większość zna skecz Kabaretu Ani Mru Mru "Klient nasz pan". Choć trudno zrozumieć, jakie dania proponuje tam kelner w chińskiej restauracji, to ubaw jest po pachy, bo gdyby nawet natknąć się na takiego obcojęzycznego kelnera, to co najwyżej da nam niedogotowanego psa (przepraszam wrażliwych, lepszego odniesienia do skeczu nie widzę), ale będzie się starał i w uprzejmościach nawet przeginał. Niestety, nie można takich uniżoności spodziewać się w gabinecie lekarza (chyba że za grubą gotówkę) w przychodni, na której działanie każdy z nas składa się co miesiąc.

Pewien mój znajomy, bardzo rozsądnie powiedział, że niektórzy lekarze - szczególnie ci starsi - nie radzą sobie w kontaktach z coraz bardziej wykształconym człowiekiem. Na dodatek, próbują wykorzystywać prawa, których nie mają i zamiast normalnie rozmawiać, udzielić porady, jeśli już cokolwiek mówią, to zwykle opryskliwie.

Tu piękny przerywnik: https://www.youtube.com/watch?v=mkcc6uoS19U

No cóż, z pewnością są lekarze dobrzy i źli, profesjonalni i mniej, otwarci i z pretensjami do świata, tak jak nauczyciele, dyrektorzy, policjanci, biznesmeni i wszyscy inni żyjący na tym świecie, którzy muszą pracować na tzw. organizmie żywym. Nikt z nas nie jest ideałem, ale jeśli ktoś ewidentnie nagina prawo i nie realizuje swoich obowiązków, to nie powinien wykonywać zawodu. I teraz będzie konkretny przypadek.

Sytuacja miała miejsce u lekarza dermatologa w jednej z gorzowskich przychodni. Ponieważ mojego lekarza nie było, poprosiłam o wizytę u innego. I tylko zaskoczyła mnie informacja, że ta wizyta jest... jutro. Moje szczęście mieszało się ze zdziwieniem, tym bardziej, że w oczach pani rejestratorki zobaczyłam jakiś taki tajemniczy błysk. Ale może mi się tylko wydawało. W każdym razie następnego dnia, gdy odczekałam swoje, weszłam do gabinetu i zaczęłam o swoim problemie w nadziei, że oto pani doktor ze mną normalnie porozmawia. Po kilkunastu sekundach przerwała mi i powiedziała, że mogę sobie kupić jakiś suplement. Chciałam dodać, że niepokoi mnie to czy tamto, że jestem po licznych przejściach i mój organizm nie działa jak należy, chciałam poprosić o skierowanie na oznaczenie poziomu wit. D, ale każda moja próba nawiązania kontaktu była natychmiast tłumiona stwierdzeniem, że pani doktor nie ma czasu, bo tyle ludzi do niej czeka - tu wskazanie na karty pacjentów - i że ma dla mnie tylko 10 minut. "Ale nie minęły nawet trzy" - odparłam, po czym pani doktor poinformowała mnie, że wpisuje na kopercie, by mnie więcej do niej nie rejestrowano - co natychmiast uczyniła. Najpierw spytałam "Dlaczego?", na co usłyszałam: "Bo jest pani napastliwa". Nie pomagały próby wyjaśnienia, że po prostu pytam, więc poprosiłam o przepis, dający pani doktor uprawnienie do skreślenia mnie z jej usług. Usłyszałam, że ona ma do tego prawo.

Otóż, jak się okazuje, szanowna pani doktor nie ma takiego prawa, o czym poinformowała mnie rzecznik lubuskiego NFZ. Na moje pytanie w tej sprawie odpowiedziała:
"Nie ma przepisu, który by na to zezwalał. Jednak w wyjątkowych sytuacjach, zgodnie z treścią art. 38 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, lekarz może nie podjąć lub odstąpić od leczenia pacjenta, o ile nie zachodzi przypadek, o którym mowa w art. 30, z zastrzeżeniem ust. 3 (czyli gdy zwłoka w udzieleniu pomocy pacjentowi mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, oraz w innych przypadkach niecierpiących zwłoki). W przypadku odstąpienia od leczenia, lekarz ma obowiązek dostatecznie wcześnie uprzedzić o tym pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego bądź opiekuna faktycznego i wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w zakładzie opieki zdrowotnej.

Ponadto wskazany powyżej art. 38 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a także art. 39 wskazują, iż przyczyny odstąpienia od leczenia muszą mieć charakter wyjątkowy. W art. 38 ust. 3 czytamy, że jeżeli lekarz wykonuje swój zawód na podstawie stosunku pracy lub w ramach służby, może nie podjąć lub odstąpić od leczenia, jeżeli istnieją poważne ku temu powody, po uzyskaniu zgody swojego przełożonego. Natomiast art. 39 wskazuje, że lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, z zastrzeżeniem art. 30, z tym że ma obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w innym zakładzie opieki zdrowotnej oraz uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej. Lekarz wykonujący swój zawód na podstawie stosunku pracy lub w ramach służby ma ponadto obowiązek uprzedniego powiadomienia na piśmie przełożonego.

O powyższym traktuje również art. 7 Kodeksu Etyki Lekarskiej z dnia 2 stycznia 2004 r., zgodnie z którym w szczególnie uzasadnionych wypadkach lekarz może nie podjąć się lub odstąpić od leczenia chorego, z wyjątkiem przypadków nie cierpiących zwłoki. Nie podejmując albo odstępując od leczenia lekarz winien wskazać choremu inną możliwość uzyskania pomocy lekarskiej."

Przytaczam te przepisy, by potencjalny pacjent wiedział, co zrobić w podobnej sytuacji. Oczywiście, nie łudzę się, że to coś zmieni. Lekarzy brakuje, do prawdziwych specjalistów trzeba czekać długo, a taka samowola pani doktor może spotkać się co najwyżej z ustnym upomnieniem szefa. Piszę o tym przypadku, bo bylejakość trzeba piętnować. Nigdy nie będzie u nas normalnie, jeśli nie zaczniemy od podstaw komunikacji. Nie będzie też dobrze, jeśli ci, do których przychodzimy po poradę i na których płace sami się składamy, będą nas traktowali jak zło konieczne. Nie ma szans, by było dobrze, jeśli niektórzy lekarze, powołani do służenia drugiemu człowiekowi, nie potrafią go słuchać, a próbę rozmowy traktują jak napastliwość. Dodam do tego kilka retorycznych pytań. Po co więc tyle mówi się o profilaktyce? Po co te wszystkie mądre programy, kampanie i projekty, na które ministerstwo wydaje znów nasze pieniądze, kiedy z lekarzem nie da się porozmawiać?
To już wolałabym chińskiego kelnera. Przynajmniej byłoby śmiesznie. A na poprawę nastroju, gdyby ktoś chciał sobie przypomnieć słynny skecz, wystarczy kliknąć w poniższy link.
http://kabarety.tvp.pl/14890453/ani-mru-mru-nasz-klient-nasz-pan#

Hanna Kaup
redaktor naczelny/wydawca
foto YouTube

22 października 2015 16:47, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


weterynaria lepiej działa od państwowej służby zdrowia bo jest prywatna
i tam nie ma takich problemów
Anonim_3893, 28.10.2015, 19:30, 83.20.182.30 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uaktualnione zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się do duszpasterstwa w okresie zmagań z pandemią koronawirusa. Obszerny, liczący ... <czytaj dalej>
Zmiany w kursowaniu pociągów
Publikujemy komunikat w sprawie kursowania pociągów POLREGIO. W związku z wdrożeniem nadzwyczajnych rządowych rozwiązań mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie ... <czytaj dalej>
Sytuacja epidemiologiczna w Gorzowie
Publikujemy komunikat Urzędu Miasta w Gorzowie w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem. Wczoraj informowaliśmy o kolejnym zachorowaniu w województwie. Szczegóły tu: ... <czytaj dalej>
Ograniczenia w wydziale komunikacji
Celem ograniczenia przebywania w jednym pomieszczeniu wielu osób, od poniedziałku (16 marca) w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta przy ulicy Myśliborskiej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Ochotnicze Hufce Pracy Lubuska Komenda Wojewódzka

ul. Podmiejska 23, Gorzów Wlkp.
tel. 68 732 50 04
branża: Pośrednictwo pracy <czytaj dalej>
"Malena" Magdalena Bielecka

ul. Kostrzyńska 29, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 27 88
branża: Zasłony, firanki, karnisze - detal <czytaj dalej>
Telepizza Poland Sp. z o.o.

ul. Młyńska 17, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 62 22
branża: Restauracje <czytaj dalej>

Chlorator od gorzowskich wodociągów
Dzięki Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji, cieki szpitala zakaźnego będą wolne ... <czytaj dalej>
Jak radzić sobie z lękiem
Od wtorku 31 marca, na kanale YouTube Akademia NFZ będą ... <czytaj dalej>
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Kto wytwarza więcej śmieci? Polak czy Duńczyk?
I co z tego wynika
Odpowiedzialne i efektywne gospodarowanie odpadami to jeden z największych problemów ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Pytania tendencyjne
Mamy w kraju stan epidemiczny. Dla zwykłego człowieka to stan nadzwyczajny. Wszystko od ponad tygodnia zmieniło się w życiu niemal każdego Polaka. Ale ta nadzwyczajna sytuacja dla niektórych nic nie ... <czytaj dalej>
Tajemnica mojej wyobraźni
Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” rusza 18. edycja ogólnopolskiego konkursu <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1ba.jpg
Hanna Kaup:
1IV2020 - prima aprilis
1IV2020. Wydawać by się mogło, że w sytuacji epidemii i coraz ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
31III2020 - coraz trudniej
31III2020. Ostatni dzień marca. Rząd w czasie kolejnej konferencji poinformował Polaków ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czym jest koronawirus
Dr Dawid Ciemięga pochodzi z Tychów. Jest lekarzem pediatrą i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5592:
Klepie. I wydaje mu się, że coś znaczy. <czytaj dalej>
Anonim_5256:
Człowieku, czy Ty masz jakąś podstawową wiedzę o rzeczywistości,czy tylko tak klepiesz? <czytaj dalej>
Anonim_6234:
myślę źe marszałek Polakowa specjalnie wzięła do siebie do zielonej góry chorych na koronawirusa z regionu gorzowskiego żeby wysłupłać jaki <czytaj dalej>
Anonim_8674:
Żenujące, ponizajace dla przyznajacego nagrode, ze nie sprawdza, nie czyta , nie weryfikuje i dla odbierajacego za to co zrobili tylu pracownikom. W <czytaj dalej>
Anonim_2726:
nosił wilk razy kilka, ponieśli jednego i drugiego wilka <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej