niedziela 20 września 2020     Renata, Filipina, Eustachy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Do mnie nie rejestrować, czyli: Lekarz nasz Pannn
eGorzowska - 6392_3FhzBOZAdaaLaSNuEpyl.jpgChyba każdy lub przynajmniej znaczna większość zna skecz Kabaretu Ani Mru Mru "Klient nasz pan". Choć trudno zrozumieć, jakie dania proponuje tam kelner w chińskiej restauracji, to ubaw jest po pachy, bo gdyby nawet natknąć się na takiego obcojęzycznego kelnera, to co najwyżej da nam niedogotowanego psa (przepraszam wrażliwych, lepszego odniesienia do skeczu nie widzę), ale będzie się starał i w uprzejmościach nawet przeginał. Niestety, nie można takich uniżoności spodziewać się w gabinecie lekarza (chyba że za grubą gotówkę) w przychodni, na której działanie każdy z nas składa się co miesiąc.

Pewien mój znajomy, bardzo rozsądnie powiedział, że niektórzy lekarze - szczególnie ci starsi - nie radzą sobie w kontaktach z coraz bardziej wykształconym człowiekiem. Na dodatek, próbują wykorzystywać prawa, których nie mają i zamiast normalnie rozmawiać, udzielić porady, jeśli już cokolwiek mówią, to zwykle opryskliwie.

Tu piękny przerywnik: https://www.youtube.com/watch?v=mkcc6uoS19U

No cóż, z pewnością są lekarze dobrzy i źli, profesjonalni i mniej, otwarci i z pretensjami do świata, tak jak nauczyciele, dyrektorzy, policjanci, biznesmeni i wszyscy inni żyjący na tym świecie, którzy muszą pracować na tzw. organizmie żywym. Nikt z nas nie jest ideałem, ale jeśli ktoś ewidentnie nagina prawo i nie realizuje swoich obowiązków, to nie powinien wykonywać zawodu. I teraz będzie konkretny przypadek.

Sytuacja miała miejsce u lekarza dermatologa w jednej z gorzowskich przychodni. Ponieważ mojego lekarza nie było, poprosiłam o wizytę u innego. I tylko zaskoczyła mnie informacja, że ta wizyta jest... jutro. Moje szczęście mieszało się ze zdziwieniem, tym bardziej, że w oczach pani rejestratorki zobaczyłam jakiś taki tajemniczy błysk. Ale może mi się tylko wydawało. W każdym razie następnego dnia, gdy odczekałam swoje, weszłam do gabinetu i zaczęłam o swoim problemie w nadziei, że oto pani doktor ze mną normalnie porozmawia. Po kilkunastu sekundach przerwała mi i powiedziała, że mogę sobie kupić jakiś suplement. Chciałam dodać, że niepokoi mnie to czy tamto, że jestem po licznych przejściach i mój organizm nie działa jak należy, chciałam poprosić o skierowanie na oznaczenie poziomu wit. D, ale każda moja próba nawiązania kontaktu była natychmiast tłumiona stwierdzeniem, że pani doktor nie ma czasu, bo tyle ludzi do niej czeka - tu wskazanie na karty pacjentów - i że ma dla mnie tylko 10 minut. "Ale nie minęły nawet trzy" - odparłam, po czym pani doktor poinformowała mnie, że wpisuje na kopercie, by mnie więcej do niej nie rejestrowano - co natychmiast uczyniła. Najpierw spytałam "Dlaczego?", na co usłyszałam: "Bo jest pani napastliwa". Nie pomagały próby wyjaśnienia, że po prostu pytam, więc poprosiłam o przepis, dający pani doktor uprawnienie do skreślenia mnie z jej usług. Usłyszałam, że ona ma do tego prawo.

Otóż, jak się okazuje, szanowna pani doktor nie ma takiego prawa, o czym poinformowała mnie rzecznik lubuskiego NFZ. Na moje pytanie w tej sprawie odpowiedziała:
"Nie ma przepisu, który by na to zezwalał. Jednak w wyjątkowych sytuacjach, zgodnie z treścią art. 38 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, lekarz może nie podjąć lub odstąpić od leczenia pacjenta, o ile nie zachodzi przypadek, o którym mowa w art. 30, z zastrzeżeniem ust. 3 (czyli gdy zwłoka w udzieleniu pomocy pacjentowi mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, oraz w innych przypadkach niecierpiących zwłoki). W przypadku odstąpienia od leczenia, lekarz ma obowiązek dostatecznie wcześnie uprzedzić o tym pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego bądź opiekuna faktycznego i wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w zakładzie opieki zdrowotnej.

Ponadto wskazany powyżej art. 38 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a także art. 39 wskazują, iż przyczyny odstąpienia od leczenia muszą mieć charakter wyjątkowy. W art. 38 ust. 3 czytamy, że jeżeli lekarz wykonuje swój zawód na podstawie stosunku pracy lub w ramach służby, może nie podjąć lub odstąpić od leczenia, jeżeli istnieją poważne ku temu powody, po uzyskaniu zgody swojego przełożonego. Natomiast art. 39 wskazuje, że lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, z zastrzeżeniem art. 30, z tym że ma obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w innym zakładzie opieki zdrowotnej oraz uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej. Lekarz wykonujący swój zawód na podstawie stosunku pracy lub w ramach służby ma ponadto obowiązek uprzedniego powiadomienia na piśmie przełożonego.

O powyższym traktuje również art. 7 Kodeksu Etyki Lekarskiej z dnia 2 stycznia 2004 r., zgodnie z którym w szczególnie uzasadnionych wypadkach lekarz może nie podjąć się lub odstąpić od leczenia chorego, z wyjątkiem przypadków nie cierpiących zwłoki. Nie podejmując albo odstępując od leczenia lekarz winien wskazać choremu inną możliwość uzyskania pomocy lekarskiej."

Przytaczam te przepisy, by potencjalny pacjent wiedział, co zrobić w podobnej sytuacji. Oczywiście, nie łudzę się, że to coś zmieni. Lekarzy brakuje, do prawdziwych specjalistów trzeba czekać długo, a taka samowola pani doktor może spotkać się co najwyżej z ustnym upomnieniem szefa. Piszę o tym przypadku, bo bylejakość trzeba piętnować. Nigdy nie będzie u nas normalnie, jeśli nie zaczniemy od podstaw komunikacji. Nie będzie też dobrze, jeśli ci, do których przychodzimy po poradę i na których płace sami się składamy, będą nas traktowali jak zło konieczne. Nie ma szans, by było dobrze, jeśli niektórzy lekarze, powołani do służenia drugiemu człowiekowi, nie potrafią go słuchać, a próbę rozmowy traktują jak napastliwość. Dodam do tego kilka retorycznych pytań. Po co więc tyle mówi się o profilaktyce? Po co te wszystkie mądre programy, kampanie i projekty, na które ministerstwo wydaje znów nasze pieniądze, kiedy z lekarzem nie da się porozmawiać?
To już wolałabym chińskiego kelnera. Przynajmniej byłoby śmiesznie. A na poprawę nastroju, gdyby ktoś chciał sobie przypomnieć słynny skecz, wystarczy kliknąć w poniższy link.
http://kabarety.tvp.pl/14890453/ani-mru-mru-nasz-klient-nasz-pan#

Hanna Kaup
redaktor naczelny/wydawca
foto YouTube

22 października 2015 16:47, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


weterynaria lepiej działa od państwowej służby zdrowia bo jest prywatna
i tam nie ma takich problemów
Anonim_3893, 28.10.2015, 19:30, 83.20.182.30 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Zapomnieli o niepełnosprawnych?
Publikujemy tekst interpelacji radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz z Klubu Radnych #kochamGORZÓW. INTERPELACJA 92 Szanowny Prezydencie, w związku z przebudową ulicy Sikorskiego proszę o ... <czytaj dalej>
Komunikat
Publikujemy komunikat Gorzowskiego Stowarzyszenia Wsparcia Opiekunów i Osób z Chorobą Alzheimera i Chorobami Pokrewnymi. Stowarzyszenia zaprasza: 9 i 23 września w godz. ... <czytaj dalej>
Sikorskiego przejezdna
W nocy z niedzieli na poniedziałek (z 6 na 7 września) wykonawca przebudowy ulicy Sikorskiego wprowadzi docelową organizację ruchu na ... <czytaj dalej>
Liceum czeka na dorosłych
Jeśli jesteś absolwentką/em zasadniczej szkoły zawodowej, szkoły podstawowej lub gimnazjum możesz uczyć się w I Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych. Nauka ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Anna" Kiosk Anna Dutkiewicz

ul. Dworcowa 10, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 73 65
branża: Papierosy, tytoń <czytaj dalej>
Eden Springs

ul. Energetyków 3, Gorzów Wlkp.
tel. 801 222 444
branża: Napoje bezalkoholowe, wody <czytaj dalej>
"Prorov" Piotr Basta

ul. 9 Maja 23 d/7, Gorzów Wlkp.
tel. 503 147 604
branża: Sport, rekreacja - nauka, ośrodki, kluby <czytaj dalej>

18IX2020 - Kustosz Cygańskiej Pamięci
18IX2020. Dziś po wielu miesiącach epidemii na krótko wpadłam do Wojewódzkiej ... <czytaj dalej>
"25 lat niewinności..."
Tę historię zna cała Polska. A jak ją widzą autorzy ... <czytaj dalej>
17IX2020 - słowa, które wzruszają
17IX2020. - W 1990 r. zmarła moja mamusia. Likwidując mieszkanie, zeszłam ... <czytaj dalej>
Z kroniki policyjnej
Szalony kierowca jadący po chodniku, złodziej ślubnych prezentów i 30-latek ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2020 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie jestem ślepym idiotą
Sorry za taki tytuł, ale ostatnio wszystkim puszczają nerwy. Mnie też się ulało. Nie bez przyczyny, ale z powodu tłumaczeń, które nie tylko mnie stawiają w złym świetle i sugerują, ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4f.jpg
Hanna Kaup:
20IX2020 - na pożegnanie lata
20IX2020. Piknik u Schroederów to coroczna impreza plenerowa organizowana w Zespole ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
19IX2020 - zbudowali łódź od podstaw
19IX2020. W podgorzowskim Santoku otwarto dziś marinę. Spotkałam tam byłego dyr. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić najmłodszych przed sextortion?
Scenariusze mogą być różne. Na przykład rówieśnik zachęci do zrobienia ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup radzi:
Zapytaj stomatologa
Wizyta u stomatologa podczas pandemii koronawirusa konieczna czy niebezpieczna? Trwająca w ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Andrzej Trzaskowski:
Jestem pod wrażeniem. Brawo! <czytaj dalej>
Anonim_7645:
A co tam... Tak czy inaczej pozdrawiam :-) <czytaj dalej>
Anonim_8791:
Dziękuję, że mogłem Tutaj się pojawiać w pisaniu. Gratuluję wytrwałości w prowadzeniu Portalu, jego jakości!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_4648:
Gratulacje wraz z życzeniami wytrwałości i zapału oraz satysfakcji zawodowej z dalszego prowadzenia ciekawego portalu.Helena Tobiasz <czytaj dalej>
Anonim_4353:
Przechwałki, przechwałki :-)
<czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej