poniedziałek 8 marca 2021     Beata, Stefan, Wincenty
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Brak kultury w kulturze
Na początku stycznia dyr. Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Jan Tomaszewicz zwołał konferencję prasową i poprosił dziennikarzy, by stanęli w obronie jego placówki, czyli zaapelowali do innych dyrektorów innych placówek o rozsądek i wzajemne zrozumienie, a co za tym idzie o ochronę wspólnych interesów. Chodzi o to, że 26 stycznia w 26-osobowej obsadzie aktorskiej odbędzie się w naszym teatrze premiera „Romea i Julii”, a w lutym kanclerz PWSZ Roman Gawronik zaprasza do nowoczesnej auli na ul. Chopina teatr z Krakowa, który przyjedzie ze sztuką na czterech aktorów… „Romeo i Julia”. Kanclerz tłumaczy, że to przedstawienie dla studentów kulturoznawstwa. I to tłumaczenie można by przyjąć, gdyby nie fakt, że zaraz potem przynajmniej jedna trzecia gorzowskich przedszkoli i szkół poprowadzi swoich wychowanków do wspomnianej auli na przedstawienia wspomnianego teatru z Krakowa.

O co chodzi? O siedmioprocentowy zysk ze sprzedanych biletów, który ma iść na konto uczelni.

W czasie konferencji i wystąpień medialnych J. Tomaszewicza, niektóre słowa – w moim przekonaniu – nie powinny były paść. A ponieważ padły, mleko się rozlało i nawet dziennikarze – wychodząc ze spotkania – nie bardzo wiedzieli, jak tę sprawę ugryźć.
Pomijam więc krytykę przedstawienia, w którym czterech aktorów nie poradzi sobie z dziełem Szekspira, bo teatr to sztuka pokazywania niemożliwego, interpretowania na różne – nie tylko nakreślone przez autora – sposoby, poszukiwania idei i przekładania jej sensu na język współczesności. W 2010 roku na XIV Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku "Romeo i Julię" pokazało czterech męskich aktorów Teatru Romana Wiktiuka. (Zainteresowani mogą zajrzeć tu: http://www.youtube.com/watch?v=u-JTFTLrtvM). Powtórzę więc, teatr to miejsce magiczne i wszystko jest tu możliwe.

Pozostaje problem. W ogłoszonej na naszym portalu sondzie na temat sprawy poruszonej na konferencji, głosy rozkładają się następująco:
25,3 proc. uważa, że między instytucjami kultury powinna istnieć dżentelmeńska umowa o współpracy, chroniąca wzajemne interesy, a 22,9 proc. - że dyr. Tomaszewicz powinien robić swoje, a jego oburzenie jest nie na miejscu.

13,6 proc. jest zdania, że zapraszanie teatrów do innych instytucji to nieporozumienie; 13,4 proc. – że każdy ma prawo robić w kulturze to, co chce, bo mamy wolny rynek; 12 proc. oczekuje w sprawie stanowiska dyrektor wydziału kultury, a 11,3 proc. – że cała ta sprawa to sztuczny konflikt.

Krótka analiza sondy świadczy o tym, że tak naprawdę nie do końca rozumiemy, w czym rzecz. Na konferencji dyr. Tomaszewicz nie powiedział o szczegółach, nie wiedzieliśmy więc, ile szkół czy przedszkoli rzeczywiście na przedstawienie teatralne do auli PWSZ się wybiera. Dopiero zastępca dyrektora wydziału edukacji Halina Antczak (przepraszam za wcześniejszą pomyłkę) sprawdziła i wie, że to nie jedna, nie dwie, nie kilka placówek, ale znaczna ich część dała się namówić osobie od promocji krakowskiego teatru.

Rozumiem wolny rynek. Rozumiem trudną sytuację każdej instytucji, która jako takich namacalnych dóbr nie produkuje. Rozumiem walkę o pieniądze. Wyobrażam sobie jednak, że powinno w tym mieście dojść do dżentelmeńskiego spotkania i nawet niepisanej umowy, która będzie chroniła wspólne interesy. Jeśli promujemy „Dobre, bo polskie”, dlaczego nie mielibyśmy stanąć po stronie hasła „Dobre, bo gorzowskie” i nie wpuszczać tu zbytniej konkurencji? Z pewnością, gdyby doszło do likwidacji czy PWSZ, czy Filharmonii Gorzowskiej albo przeniesienia choćby ich części do np. Zielonej Góry, na pewno podniosłoby się larum o ich zatrzymanie w Gorzowie, bo przecież gorzowianie straciliby pracę.

Dlaczego więc nie umiemy, nie chcemy dbać o siebie sami? Dlaczego dyrektor wydziału kultury nie zaprosi do siebie wspomnianych dyrektorów zainteresowanych jednostek i swym autorytetem, kobiecą delikatnością oraz umiejętnością łagodzenia sporów nie sprawi, że tak dziwna sytuacja więcej się nie powtórzy? Bo jeśli zdarzyła się raz i nie pociągnie za sobą żadnych działań, możemy być pewni, że wkrótce w naszej kulturze zabraknie... kultury.

PS
W sondzie oddano 565 głosów.

Hanna Kaup

redaktor naczelny/wydawca

19 stycznia 2013 09:26, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


"...głosy rozkładają się następująco:"
Na jakiej grupie badanych prowadzono działania?
Jak jest ich wiarygodność?
Wygląda to na manipulację...
Anonim_6229, 23.01.2013, 11:27, 78.8.19.80 ##

Hi!Hi! Trzeba będzie opracować regulamin, co komu wolno a co nie!
Pan Tomaszewicz zabroni dawać sztuki sceniczne poza teatrem, pan Świtalski grać muzykę poza filharmonią, pani Monika Kowalska oglądać filmy poza kinem Helios, Boguś Dziekański - już słyszę jak woła - wara mi od jazzu poza "Filarami"... no i nie pożyczajmy sobie książek bo od tego są biblioteki...

Z.M.P.
Anonim_8419, 23.01.2013, 15:58, 31.61.249.143 ##

Pani Halina nie jest zastępcą wydziału kultury.:)))


Anonim_8696, 23.01.2013, 20:30, 89.228.133.148 ##

Autorytet, kobieca delikatność, umiejętność łagodzenia sporów - czy ja dobrze widzę?

Anonim_3676, 24.01.2013, 08:37, 150.254.196.178 ##

Pani dyrektor jest jak pancerny czołg. Kobiecość, delikatność ... pomylono adresy.
Anonim_5547, 24.01.2013, 15:18, 79.186.157.40 ##

Uważam ,że dyrektor teatru ma rację.Następuje zawłaszczanie i psucie obszarów kultury. Wystarczy,że domy kupieckie nazywają się galeriami.Tu chodzi o to ,że nie każdy może robić za kustosza,organizatora,melomana,plastyka.A w zasadzie każdy ale kompetentny.Nie warto przebierać się w cudze piórka. Można robić wystawy, koncerty,spektakle w rożnych miejscach - tylko po co a jeżeli już to fachowo i na poziomie. Centra handlowe niech się zajmują handlem a nie "kulturą", rozwojem talentów naszych dzieci czy Orkiestrą WOŚP bonie wypada to wiarygodnie!Podobnie jak "robienie" teatru w auli.
Anonim_2217, 24.01.2013, 16:35, 83.8.47.141 ##

A co z teatrami ulicznymi? I wszelkiej maści buskerami?
Poznańska Malta powinna odbywać się w teatrze???
Anonim_6229, 24.01.2013, 20:54, 78.8.82.11 ##

"Poznańska Malta powinna odbywać się w teatrze???"
No! Najlepiej "u Osterwy" w Miasteczku G.
A "Kreatury" i teatry uliczne won!
Z.M.P.
Anonim_8419, 24.01.2013, 22:33, 31.60.166.172 ##

Panie Z.M.P ,właśnie o to mi chodzi , inne miejsca mają cel i sens gdy świadomie kontestują, prowokują oficjalną i koncesjonowaną kulturę - ale robią to z nie mniejszą sztuką niż ci na scenach tradycyjnych -a tu (w przypadku który zezłościł Tomaszewicza) nie mamy z tym do czynienia, tylko z akwizycją.Malta to górne "C" oczywiście.Mi także się wydaję , ze gorzowski teatr trochę trąci...ale chyba jest robiony dla odbiorców jakich ma.Ja będę zachwycony jak zdarzy się u nas spektakl ,ze połowa wyjdzie , a połowa urządzi owację :)
Anonim_8279, 25.01.2013, 00:24, 89.228.142.37 ##

i dodam ,że Kreatury i to że Przemek Wiśniewski na obczyźnie , to czysty urzędniczy sabotaż...i dramat miasta, że niewiele oferuje takim kreatywnym duchom, co raz więcej ich wyjeżdża byle dalej
Anonim_8279, 25.01.2013, 00:29, 89.228.142.37 ##

Poczekajmy na koncertowy sezon, czy Pan Dyrektor Teatru będzie protestował kiedy Michał Bajor przyjedzie jak co roku z recitalem. Skoro tak-tak, nie-nie, Bajor powinien zaśpiewać w Filharmonii, prawda Panie Dyrektorze? Pan Dyrektor skieruje do CEA, po dżentelmeńsku. Tak? Aaa... wkrótce gwiazdy Gorzów Jazz Celebration, to również w CEA prawda? NIE: w teatrze. Bądźmy konsekwentni, czego Państwu, Panu Dyrektorowi i sobie życzę.

PS. sądzę, że Panu Dyrektorowi to poprzez przedłużenie "licencji" tak się stało. taki uboczny efekt przyniosło, pamiętam jak kończył się sezon, Pan Dyrektor niepewny "jutra", markotny był, wyciszony, aż żal, a teraz...
gaja, 26.01.2013, 00:31, 31.174.41.213 ##

Kolejny aspekt - jako można określić teatr z Krakowa a priori per chałtura? Takie bowiem wypowiedzi z ust zainteresowanych padły. Szukając chałtur z teatralnego podwórka, mam dwa pewne typy:
Nr 1
Pani Śleszyńska, bynajmniej nie z Akompaniatorem, bo to był cud miód malina. Ale to co zrobiła w drodze na urlop 2011 kiedy przy okazji zrobiła show w ramach Sceny Letniej. Nie dość, że aluze pod adresem Prezydenta Tadeusza J., nie musimy go lubić, ale przyjeżdza stołeczna gwiazda i przed występem robi wstęp nie bacząc na to, że generalnie to nie był powód do żartów, przynajmniej Jej. Potem te przebierańce, miernota, czyli marny ulepek ni to z kabaretu Olgi Lipińskiej, ni to z objazdowej trupy, kultura dla prowinicji. Tyle ile osób tyle przyszło dka Pani Śleszyńskiej, to w czzasie trwania show dla gorzowskiego prowincjonalnego plebsu, opuściło. Poziom odbiorcy nie odpowiadał wysmakowanemu pcczuciu humoru Pani Ś. z resztą. Aaa i to wtedy Pan Dyrektor, 3/4 wolnych krzeseł darmowej Sceny letniej zarezerwował dla zaproszonych gości sponsora banku, nawet Pani Beata Gramza, która zdaje się miała nazajutrz lub w krótkim odstępie czasu wystapić na Scenie Letniej (sic!!!), stała bo panienka z okienka za taśmę wpuszczała osoby z zaproszeniem. Żenujące. Doprawdy. Chałtura jak nic. I to na teatralnym podwórku. Nomen omen.
gaja, 26.01.2013, 00:40, 31.174.41.213 ##

Chałtura nr 2 - na teatralnym podwórku.
Ostatnia pozycja Sceny :etniej 2012, Pan Ks. Probośzcz z "Plebanii" z ekipą damosko-męsko. Kobieca natura okazała się najlepiej przygotowana. Te pomyłki, pzejęzyczenia AKTORÓW były doprawdy ponizające dla tak wysmakowanej publiczności, przyzwyczajonej do wysokiego poziomu reperturu. To co się zadzialo na Scenie nie było nawet próbą generalną. Jakby tak jeszcze z 3 dni po kilka godzin popracowali, to może. Ale zapłacone mieli za tamten występ, którego żal pamiętać. Pan Dyrektor stawiał wyjazdowy numer.
I co Panie Dyrektorze, na podstawie pewniaków 1 i 2 że chałtura (Pan Cezary Żołyński użył tego określenia) to wszystko to to co do nas przyjedzie?
A co to od nas wyjeżdza świat, to też?
Tak a muzo, retorycznie, choć ad personam pytam.
gaja, 26.01.2013, 00:47, 31.174.41.213 ##

I jeszcze jedno, skąd założenie, że szkoły nie przyjdą na "omea i Julię" bo poszły na "Romeo i julię"? Może poszły na PWSZ a za miesiąc dotrą do Teatru. I zrobią recenzję porównawczą? Może Pan vicekurator z POżej łaski, zauważy w tym walory wychowawcze i edukacyjne. Bo do tej pory nie widział. Może co światlejsi poloniści postawią pytanie - czy minimum środków wyrazow czy raczej pompa na 26 osób. Czepiamy się ilości aktorów, miejsca. Ale jak to w ogóle można wyśpiewać Szekpira? To karygodne. Świętokradcze. Dobranoc. I tak Pan lubię Panie Dyrektorze. Panie Cezary, Pana również. Pana ViceKu nie, bynajmniej.
gaja, 26.01.2013, 00:58, 31.174.41.213 ##

do gaja:
nabełkotałaś przed zaśnięciem, oj nabełkotałaś... A pewne sprawy są niezmienne i tutaj dyrektor Teatru ma rację. I jak był wybór, no to ... nie było wyboru. Edukację teatralną młodzież powinna rozpoczynać w Teatrze, prawdziwym teatrze. Na eksperymenty i formy parateatralne przyjdzie czas - to wyższy stopień wtajemniczenia. Koniec. Kropka.
bytek, 26.01.2013, 07:16, 83.23.64.193 ##

To się nazywa siła rozumu i argumentacji: [Koniec. Kropka.]
"Edukację teatralną młodzież powinna rozpoczynać w Teatrze, prawdziwym teatrze."
Czyli co:
Zabronić teatrzyków przedszkolnych (a są takie co to nawet do Niemiec wyjeżdżają z przedstawieniami), Jasełek w Kościołach, teatrzyków domowych z kurtyną z koca.

ten ta to od bełkotu, 26.01.2013, 15:35, 31.175.39.93 ##

A i czekam na Bajora. Kiedy Pan Dyrektor zrzeknie się organizacji koncertu u siebie w Teatrze na poczet sali koncertowej w CEA. Honorowo. To dopiero będzie bełkot.
ten ta to od bełkotu, 26.01.2013, 15:38, 31.175.39.93 ##

Do ten ta to od bełkotu:
Twoje myśli przed snem rozpalone nazwałem (to miał być żart) bełkotem dość niezręcznie - przepraszam.
A co do reszty... Nie masz racji. Nie brnij. Rozmyślnie nie polemizuję, bo to nie ma sensu. Coś się wie, albo nie. Założę się, że jesteś nauczycielką, wychowawcą młodzieży z wieloletnim stażem...
bytek, 26.01.2013, 16:49, 83.23.64.193 ##

Przeprosiny przyjęte Mr. Bytek, ale jestem raczej członkiem Legii Cudzoziemskiej na tacierzyńskim urlopie.

A skoro polemika "nie ma sensu" (cóż, pewnie nie ten poziom kultury wrodzonej/błękitu krwi tudzież IQ/EQ-i) to dzięki tak autorytarnym wypowiedziom, osiągamy kwintesencję idei FORUM.
ten ta to od bełkotu, 27.01.2013, 13:28, 31.174.36.111 ##

Do ten ta to od bełkotu:
Przepraszam za obcesowość w wyrażaniu sądów, ale mam na te tematy bardzo zasadnicze poglądy. Nie chciałem urazić.
I gdyby mnie ktoś zapytał - Michał Bajor w FG, czy w Teatrze, to bez wahania i namysłu odpowiedziałbym: w Teatrze! Dlaczego? Bo sala Teatru gwarantuje spektaklowi (sic!) teatru piosenki Bajora o niebo lepsze warunki: odpowiedni nastrój, klimat i intymność przekazu niż bezduszne wnętrze FG... Pozdrawiam serdecznie.
bytek, 27.01.2013, 18:01, 79.184.90.30 ##

Tak, owszem. Nasz Teatr ma duszę. I nie tylko Bajor, ale i niejeden jazzowy czy fortepianowy koncert zabrzmiał(by) o niebo lepiej przy Warszawskiej niż przy Dziewięciu Muz. I nie twierdzę, że CEA jako dar od miasta jest perłą nastroju (w piątek pojawiły się niebieskie kotary, może zostaną na dłużej, ocieplają bowiem surowy wizerunek sali Filharmonii) czy akustyki (przereklamowane ekrany już od jakiegoś czasu nie są opuszczane, dostawia się za to mikrofony, całe szczęście, że akustycy opuścili swoją kabinę i mogą na bieżąco kontrolować dźwięk, ale diva polskiej piosenki niczym Violetta V. Pani Nina Nowak też wyśpiewywała do mikrofonu, ciekawe...). Tyle, że tym samym Pan Dyrektor i Pan, Mr. Bytek swoimi radykalnymi sądami - "teatr w teatrze", zapędzacie się ślepą uliczkę. A to się będzie (Wam) pamiętać.

Tym bardziej, że Pan Dyrektor NIE MÓGŁ sobie darować i po wczorajszej premierze znów poruszył temat Szekspira na 4 aktorów. Do chwili expose Pana Jana, nawet Reżyser nie wiedział "o tym". Dyrektor nie mógł sobie darować, doprawdy. Tym samym chyba jakiś ogromny kompleks czy małostkowość, żeby nie napisać małomiasteczkowość wylazły po raz kolejny. Tylko pytanie PO CO? Mało burzy na gorzowskim podwórku. Zamiast cieszyć się, świętować premierę, to znów.

Znów za dużo słów i dygresji. Tym razem nie po nocy i ciemku, a więc w miarę poprawnie.
Na osłodę i dla oddania ducha czym dla mnie jest teatr - Grzegorz Turnau i "Księżyc w misce" (link do youtube nie przechodzi).
Enjoy, Mr. Bytek.
ten ta to od bełkotu, 27.01.2013, 19:24, 5.173.35.85 ##

"..Do chwili expose Pana Jana..." - O!!! to Pan Jan został premierem? Czy innym członkiem... rządu?
Anonim_6229, 27.01.2013, 20:06, 78.10.63.220 ##

Totalny bełkot.
Marionetkowi urzędnicy, klauni na posadach.
Do czasu.
Anonim_7386, 27.01.2013, 22:55, 83.11.7.232 ##

Notable nie się nie bali że się MCK zawali?
Anonim_6229, 28.01.2013, 13:49, 78.8.93.134 ##

"Się kochamy" - spektakl 3 marca w CEA, a wróbelki ćwierkają, że wiosną w Teatrze pojawi się Andrus z płytą "Myśliwiecka".

zatem kolejna chryja, czyli brak kultury w kulturze... wisi w powietrzu?
gaja, 28.01.2013, 23:10, 188.33.213.122 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ... <czytaj dalej>
Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych. Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ... <czytaj dalej>
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Alpin Pach"

ul. Pułaskiego 63, Gorzów Wlkp.
tel. 600 093 301
branża: Wysokościowe prace <czytaj dalej>
"Biedronka" S.C. Sklep Spożywczy

ul. Sikorskiego 38, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 55 79
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
ZUS Oddział

ul. Sikorskiego 42, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 52 00
branża: Ubezpieczenia Społeczne <czytaj dalej>

Haniebne naklejki
„Zofia Jasiniak była naczelnikiem Wydziału Kultury w Gorzowie! Dziś miasto ... <czytaj dalej>
Zaczęło się rok temu
Dokładnie rok temu, 4 marca 2020 wykryto pierwszy w Polsce ... <czytaj dalej>
Pokochali siebie i pracę w policji
Najpierw połączyła ich miłość, a zaraz potem marzenie – służba ... <czytaj dalej>
Rusza leczenie uzdrowiskowe
To ważna wiadomość dla wielu oczekujących na rehabilitację. Od 11 ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1f.jpg
Hanna Kaup:
Uporządkować, żeby nikt nie niszczył
- Chcemy to uporządkować i ogrodzić, żeby nikt tego nie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5386:
NEWSWEEK prima aprilis <czytaj dalej>
Anonim_9354:
jakbym zachorował prędzej bym sie kazał wieźć do weterynarza jak do tego czerwonego szpitala. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
i dalej szczepień dla nikogo nie ma <czytaj dalej>
Miejscowy:
Przy okazji tak szybkiej reakcji na zło, bałagan, niedopatrzenie.....
Przed dworcem PKP stoi pomnik Pionierów-Kolejarzy, którzy przysłużyli <czytaj dalej>
Miejscowy:
Tak, czy tak, dobrze, że wreszcie "Niemcy, język niemiecki przestaje być "be"dla miasta. Ciekawi mnie tylko,jak zareagują "pat <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej