
Z pewnością nie chciałbyś kupić kota w worku, tylko to, co akurat wynalazłeś w internetowym sklepie. Niestety, policja ostrzega o nasilających się oszustwach, których ofiarami pada coraz więcej kupujących.
Zdjęcie albo biurowy dziurkacz zamiast wymarzonego telefonu. Takie przesyłki mogą do nas dotrzeć, gdy dokonamy zbyt pochopnych zakupów przez Internet. Kkuszące oferty w wielu przypadkach okazują się zwykłym oszustwem.
- Zakupy w sklepach internetowych i portalach pośredniczących w relacji sprzedający - kupujący z każdym rokiem są coraz powszechniejsze i wygodniejsze dla użytkowników Internetu - informuje biuro prasowe Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie. - Internetowy sklep w odróżnieniu od realnego nie musi nakładać marży koniecznej do opłacenia sprzedawcy, wynajmu budynku czy wystroju sklepu. Dlatego towar kupowany poprzez klikanie myszką jest zazwyczaj tańszy. Często dużo tańszy. Z kolei portale działające na zasadzie kup -sprzedaj mają nieporównywalnie więcej użytkowników niż sklepy internetowe, co powoduje, że wybór towarów jest ogromny. Można kupić praktycznie wszystko, czego nie zabrania prawo.
Niestety to wszystko sprzyja oszustom, którzy wykorzystują internet, jako przestrzeń do swojego działania. Policjanci z Wydziału do zwalczania Przestępczości Gospodarczej Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie w ciągu tygodnia wszczynają kilka spraw, w których pokrzywdzeni wpłacili pieniądze, nie otrzymując w zamian oczekiwanego towaru.
Wielu przypadków oszustwa można uniknąć. Warunkiem jest dokładne czytanie opisów pod proponowanymi do sprzedaży produktami. Pomoże też - w przypadku portali aukcyjnych - dokładne zweryfikowanie historii sprzedawcy, jego innych transakcji oraz opinii kontrahentów. W przypadku transakcji dotyczącej wartościowych przedmiotów - samochody, sprzęt AGD - najlepiej umówić się na transakcję i odbiór osobiście.
Choć do oszustwa dochodzi w przestrzeni wirtualnej, konsekwencje, czyli stracone pieniądze, są realne. Za oszustwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od pół roku do ośmiu lat. Poza tym administratorzy portali aukcyjnych współpracują z organami ścigania, przekazując informacje o wskazanych użytkownikach. Ostatecznie dochodzenia mają finały w Sądzie.
Tylko we wrześniu do gorzowskiej komendy zgłosiło się 13 oszukanych w ten sposób osób.
JanKa
Foto: iteon.pl
737 mln euro dla lubuskiego
Znamy już podział środków w ramach umowy partnerstwa na nową unijną perspektywę. Do regionów trafi 40 proc. tortu, czyli 28 ...
<czytaj dalej>Upaństwowienie szpitali? Samorząd mówi NIE!
Zarząd Województwa podjął stanowisko w sprawie planowanej restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne.
– Rząd w cieniu ...
<czytaj dalej>Ile zarabiają księża w lubuskich szpitalach
Publikujemy komunikat poseł Barbary Kucharskiej-Dziedzic na temat zatrudnienia kapelanów w lubuskich szpitalach.
W grudniu 2020 roku posłanka dr Kucharska-Dziedzic zwróciła się ...
<czytaj dalej>Nie żyje bp Adam Dyczkowski
10 stycznia 2021 r. w godzinach porannych w zielonogórskim Domu Księży Emerytów zmarł śp. bp Adam Dyczkowski, emerytowany biskup zielonogórsko-gorzowski.
Informacje ...
<czytaj dalej>