piątek 17 maja 2024     Weronika, Sławomir, Brunon
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Jak miasta edukują na temat gospodarki o obiegu zamkniętym?
eGorzowska - 8958_oTA7sP93iVLvWOhy23mg.jpgOd 1 sierpnia ludzkość żyje na ekologiczny kredyt, wykorzystując więcej zasobów naturalnych niż Ziemia jest w stanie zapewnić w ciągu roku, a gdyby wszyscy ludzie na świecie konsumowali tyle, ile Polacy, Dzień Długu Ekologicznego wypadłby… 19 maja. Jednocześnie produkujemy ogromną ilość odpadów. W Polsce w 2017 r. było to 312 kg rocznie na osobę. Jak temu zapobiegać? Wiele zmienić mogą działania na poziomie lokalnym.

Edukację na temat gospodarki o obiegu zamkniętym prowadzą miasta nagrodzone i wyróżnione w konkursie ECO-MIASTO 2018. Nadmiernemu wykorzystaniu zasobów naturalnych można przeciwstawić model gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym surowce są ponownie wykorzystywane i nic się nie marnuje, niezależnie od tego, czy chodzi o jedzenie, materiały takie jak szkło albo papier czy wodę i energię elektryczną.

Choć przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym jest obecnie celem całej Unii Europejskiej, to konieczne są działania nie tylko na poziomie centralnym, lecz także lokalne. Zapobieganie marnowaniu żywności czy prawidłowe segregowanie odpadów to zadania dla wszystkich gospodarstw domowych, a najłatwiej dotrzeć do nich poprzez samorząd lokalny. Coraz więcej polskich miast prowadzi działania edukacyjne skierowane do mieszkańców oraz wprowadza rozwiązania ułatwiające życie zgodnie z zasadą „zero waste”.

Przede wszystkim nie wyrzucać
Recykling to jeszcze za mało, by mówić o gospodarce o obiegu zamkniętym. Tak naprawdę celem nie jest bowiem ponowne przetwarzanie odpadów, ale świat, w którym nie ma odpadów, są tylko surowce. Dlatego konieczne jest ograniczenie produkcji śmieci. Jak to osiągnąć? Trzeba maksymalnie przedłużyć cykl życia danego przedmiotu.

Współcześnie zdarza się, że gdy zepsuje się jakiś sprzęt, najłatwiej i najtaniej jest zastąpić go nowym. W ten sposób trzeba jednak wciąż produkować kolejne dobra, zamiast wykorzystywać te już istniejące. Zupełnie odmienne podejście przedstawia jednak koncepcja "zero waste”. Chodzi o to, żeby naprawiać, zamiast wyrzucać. Wiele miast stara się wspierać tę ideę. Białystok planuje otwarcie bezpłatnych punktów napraw. Władze Wołomina chcą zaś uruchomić Repair Cafe, czyli miejsce, gdzie nieodpłatną pomoc przy drobnych naprawach będzie można uzyskać przy kubku kawy. Na świecie istnieje już ponad 1500 takich miejsc.

Drugie życie przedmiotów
A co z przedmiotami, które nie posiadają poważnych wad czy usterek, ale po prostu przestały być potrzebne właścicielowi? Urząd Miejski w Wołominie zaproponował mieszkańcom Rzeczyzmianę, czyli punkt wymiany ubrań, naczyń, zabawek czy książek dla dzieci. Każdy może pozostawić w nim zbędne przedmioty dobrej jakości oraz bez opłat zabrać te, z których sam chciałby korzystać. W ten sposób zamiast trafiać na śmietnik zyskują one drugie życie.

Nawet wtedy, gdy przedmioty nie mogą już dalej pełnić swojej funkcji, można je wykorzystać w inny sposób. Tak działa upcycling – proces, w którym z potencjalnych odpadów powstają produkty o wyższej, często artystycznej wartości. W Radzyniu Podlaskim, który został nagrodzony w konkursie ECO-MIASTO 2018 w kategorii gospodarka o obiegu zamkniętym, elementem edukacji ekologicznej jest konkurs dla uczniów „Segreguję, nie marnuję – TWORZĘ!”. Uczestnicy wykorzystali stare przedmioty do stworzenia swoich dzieł.

Także w Gorzowie na terenie Inneko przy ul. Teatralnej działa Punkt EKO-REAKTYWATOR. Jeśli masz w domu niepotrzebne przedmioty, stary fotel nie pasuje do odnowionego wnętrza, po remoncie zostały – nadal w dobrym stanie – drzwi i umywalka, możesz je przynieść do punktu i DAĆ IM DRUGIE ŻYCIE! Poza meblami mogą to być: doniczki, zabawki, rowery, wyroby ceramiczne i szklane, a także urządzenia elektroniczne z wykluczeniem zawierających nośniki danych.

Nie marnować żywności
Z danych Banków Żywności wynika, że w Polsce co roku marnuje się 9 milionów ton żywności. To z jednej strony problem społeczny, bo jedzenie wyrzucane przez jednych mogłoby wyżywić osoby żyjące w ubóstwie, a z drugiej– problem natury ekologicznej. Marnowanie żywności jest bowiem równoznaczne z marnotrawieniem zasobów naturalnych. Jak temu zapobiegać? W miastach mogą powstawać jadłodzielnie, czyli miejsca bezpłatnej wymiany żywności. Użytkownicy mogą zarówno pozostawić tam jedzenie, jak i zabrać produkty, których potrzebują. W lipcu 2018 r. w Białymstoku powstała pierwsza jadłodzielnia.

Sprzątanie najbliższego otoczenia
Świat bez odpadów to na razie jednak odległa wizja, dlatego w Złotowie zaproponowano wyjątkowy pomysł na to, by zachęcić mieszkańców do działania na rzecz środowiska. Miasto od tego roku udostępnia bezpłatnie rower wodny w zamian za zebranie śmieci z Jeziora Miejskiego. W sezonie każdy ochotnik podczas wypożyczenia roweru otrzymuje rękawiczki, podbierak i worek na śmieci. Jeśli zebrane odpady przywiezie we wskazane miejsce, rejs jest bezpłatny. W ten sposób można połączyć rekreację z troską o czystość najbliższego otoczenia.

Zachęta do segregowania odpadów

Segregowanie śmieci jest warunkiem recyklingu poszczególnych surowców. Bardzo wiele osób do deklaracji, że będą segregować odpady, przekonuje możliwość oszczędności – opłata za wywóz posegregowanych śmieci jest niższa niż za odpady zmieszane. Mimo to miasta szukają dodatkowych sposobów, by zachęcić do ekologicznych zachowań nowe osoby.

W Radzyniu Podlaskim wszyscy mieszkańcy, które segregują odpady oraz terminowo wnoszą opłaty, uczestniczą w loterii „Segregujesz-zyskujesz”. Wylosowane osoby otrzymują upominki od burmistrza miasta. W listopadzie 2018 r. odbyła się już VII edycja akcji.

Selektywną zbiórkę odpadów promuje również Gdynia poprzez kampanię edukacyjno-informacyjną WYRZUCAM.TO. Na specjalnej stronie internetowej w przystępnej formie przedstawiono wszystkie informacje na temat zbiórki odpadów na terenie miasta.

oprac. redakcja
foto archiwum własne



Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
jak miasta edukuja na temat gospodarki o obiegu z, zdjęcie 1/4

jak miasta edukuja na temat gospodarki o obiegu z, zdjęcie 2/4

jak miasta edukuja na temat gospodarki o obiegu z, zdjęcie 3/4

jak miasta edukuja na temat gospodarki o obiegu z, zdjęcie 4/4


27 listopada 2018 16:49, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Jesis" Nieruchomości

ul. Zaułek 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 727 70 17
branża: Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem <czytaj dalej>
"Dorel" Zakład Elektroniki

ul. Artylerzystów 9, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 36 54
branża: Automatyka <czytaj dalej>
Gucia Systemy Marcin Gucia

ul. Widok 13 l. 17, Gorzów Wlkp.
tel. 95 781 99 43
branża: Tłumacze <czytaj dalej>

Energia z ceną dynamiczną
Od 24 sierpnia 2024 r. będzie możliwe zawarcie umowy z ... <czytaj dalej>
Horse Show w Mierzęcinie
Miłośnicy koni i konkurencji jeździeckich spotkają się 25 i 26 ... <czytaj dalej>
Nowa władza samorządowa
Marcin Jabłoński ponownie marszałkiem województwa lubuskiego. Marcin Jabłoński ponownie został marszałkiem ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0105a.jpg
admin ego:
Na czym polega starość
,,Najcięższym zadaniem człowieka jest starość." Na czym polega starość!? ,,Na tym, że ... <czytaj dalej>
admin ego:
Świątki z pińczaka
Nie tylko Ponidzie słynie przydrożnymi kapliczkami, figurkami świętych czy krzyżami, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Nelson:
It May Happen To Obtain Personal Loans For Along With Bad Credit?

신불자대출 <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Starość

Widziałem ją wczoraj

Stała u drzwi werandy

Lewa ręką trzymała laskę
prawą chciała nacisnąć <czytaj dalej>
Anonim_7511:
internat wybudowano dzięki pieniądzom przekazanym z rządu pisu warto podkreslić

podobnie jak szkołę muzyczną i plastyczną przy kwar <czytaj dalej>
Anonim_5142:
przypominam że bolek miał koszulke z napisem "demokracja" i udzielał z nią wywiadów w "miami" za setki tysięcy zł pensji.<czytaj dalej>
Anonim_5142:
korolewicz sie znowu udziela na forum.
jak nie zmiana miasta na bez wualkepe
to z tym lotniskiem wyimaginowanym.

komęt natomiast <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej