piątek 17 maja 2024     Weronika, Sławomir, Brunon
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Piękne czy niebezpieczne?
eGorzowska - 3615_NMHK6w8bnKuqzrQnWspq.jpgOtyli żyją krócej. I choć w dzisiejszym świecie otyłość może być tematem fotograficznego projektu, ukazującego "pełnię piękna", to problem pozostaje. I dotyka coraz większej liczby ludzi.

Chirurgia bariatryczna jest jedynym skutecznym sposobem leczenia otyłości olbrzymiej. Pozwala na trwałą utratę wagi i ograniczenie zagrożeń wieloma chorobami cywilizacyjnymi.

W Polsce co roku z powodu niewłaściwego leczenia patologicznej otyłości umiera około 5 tys. pacjentów dotkniętych tą chorobą – informuje prof. Mariusz Wyleżoł z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, przewodniczący Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich.

O potrzebach i możliwościach leczenia otyłości mówili na posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia (19 lutego) wybitni specjaliści z różnych dziedzin medycyny.

Przedstawiamy relację z obrad

Alarm dla otyłości

Wskazania do chirurgicznego leczenia otyłości ma około 1,5 mln Polaków. Ale w ciągu roku przeprowadza się tylko 1,5 tys. operacji bariatrycznych.

Od tej statystyki rozpoczął swoje wystąpienie na posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia prof. Mariusz Wyleżoł z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, przewodniczący Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich.
Sygnał alarmowy najwyższego stopnia – to śmierć około 5 tys. osób rocznie z patologiczną otyłością, leczonych niewłaściwie lub też w ogóle nieleczonych, żyjących w zapomnieniu i często w upokorzeniu.
– Nie widzimy ich na co dzień – mówił prof. Wyleżoł. – Nie wychodzą ze swoich domów, nie mogą normalnie funkcjonować. W wielu przypadkach nie ma nawet szans na udzielanie im opieki i pomocy medycznej, jak każdemu choremu. Nosze w karetkach pogotowia ratunkowego przystosowane są dla pacjentów o wadze do 135 kg, podczas gdy patologiczna otyłość w wielu przypadkach może znacznie przekraczać tę granicę.

Nasza otyłość
Na świecie jest dziś więcej osób otyłych niż głodujących. Podział wyznacza rozwój cywilizacyjny. Od lat z otyłością walczy społeczeństwo amerykańskie. Statystyki pokazują skalę problemu z punktu widzenia zagrożeń dla zdrowia publicznego i kosztów finansowych. Jeszcze niedawno wydawało się, że daleko nam do takich problemów z otyłością. Tymczasem i u nas w przyspieszonym tempie tyją dzieci i nastolatki, a pokolenie seniorów osiągnęło już nawet jeden z amerykański parametrów. Z badania PolSenior wynika, że 30 proc. Polaków po 65. roku życia ma otyłość, czyli tyle samo, co w Stanach Zjednoczonych wśród białej ludności. – W pierwszej chwili myślałam, że to pomyłka – mówiła na posiedzeniu Senackiej Komisji prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.
Z otyłością trzeba walczyć. To nie tylko defekt estetyczny, jak się często sądzi, to poważna choroba zaburzająca pracę całego organizmu. Prof. Olszanecka-Glinianowicz zwróciła uwagę na zagrożenia rozwojem cukrzycy, nadciśnienia, zwiększonym ryzykiem chorób nowotworowych, ale także na powiązanie otyłości z zaburzeniami emocjonalnymi, stanami depresyjnymi, włącznie z myślami samobójczymi.

Mówiąc o otyłości prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odwołał się do badania NATPOL 2011, które pokazało, że już 22 proc. dorosłych Polaków ma BMI - Wskaźnik Masy Ciała - powyżej 30 (otyłość I stopnia i wysokie ryzyko chorób). Jeśli dodać do tego osoby z nadwagą (BMI 25 –30) okaże się, że ponad połowa dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała.

Jedyna taka

Jak mówił prof. Gaciong operacja bariatryczna jest jedyną formą leczenia otyłości, która daje potwierdzone zmniejszenie ryzyka zgonu oraz możliwość wyleczenia z cukrzycy i nadciśnienia. W tym kontekście prof. Wiesław Tarnowski z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie zwrócił uwagę na wieloletnie obserwacje, z których wynika, że cukrzyca ustępuje u 85 proc. pacjentów, którzy przed operacją byli dotknięci tą chorobą.
- Operacja bariatryczna daje szansę osobom z nadmierną otyłością na normalne życie. Ale daje także możliwość na zmniejszenie wydatków ponoszonych przez system opieki zdrowotnej z tytułu leczenia wielu chorób towarzyszących otyłości, w tym gigantycznych kosztów ponoszonych na leczenie cukrzycy – mówił prof. Edward Franek z Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie.
Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) u pacjentów z BMI powyżej 40 (otyłość III stopnia, ryzyko chorób towarzyszących bardzo wysokie) i cukrzycą typu 2, leczenie bariatryczne powinno być przeprowadzone przed włączeniem insuliny.

Laparoskopowo, czyli bezpieczniej
Dziś większość operacji bariatrycznych przeprowadza się laparoskopowo, co zwiększa bezpieczeństwo interwencji chirurgicznej. Zabieg ma na celu zminimalizowanie zapotrzebowania na przyjmowanie pokarmów (poprzez zmniejszenie pojemności żołądka) lub ograniczenie wchłaniania spożywanych produktów (poprzez skrócenie drogi pokarmu przez jelita). Jak podkreślał prof. Edward Stanowski z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, u 80-90 proc. pacjentów chirurgia bariatryczna daje trwały ubytek masy ciała, podczas gdy leczenie zachowawcze przy zastosowaniu diety i zmiany stylu życia odnosi skutek tylko u 5 proc. chorych.

W polskich realiach
- Jak na szczeblu podstawowej opieki zdrowotnej leczy się otyłość?
- Czy lekarze pierwszego kontaktu są przygotowani i mają warunki, by prowadzić i kontrolować pacjenta z otyłością?
- Czy szpitale są gotowe do przeprowadzania operacji bariatrycznych? Jak te zabiegi są wyceniane przez NFZ?

To niektóre pytania zadawane przez senatorów. Niestety, odpowiedzi, których udzielali eksperci, czarno na białym pokazały, że chirurgia bariatryczna nie znajduje należnego jej miejsca ani w polityce zdrowotnej, ani w finansowaniu opieki zdrowotnej. Prof. Mariusz Wyleżoł mówił:
- Brak właściwego podejścia do leczenia otyłości to otwarta droga do powiększania populacji chorych na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i choroby nowotworowe. Ograniczona, tak jak teraz, dostępność do operacji bariatrycznych, to skazanie chorych z patologiczną otyłością na te i inne choroby, wykluczenie ich ze wszelkich aktywności, a w wielu przypadkach także bierna akceptacja wobec ewidentnego zagrożenia życia.

Senatorowie zadeklarowali zainteresowanie dla rozwoju chirurgii bariatrycznej.


W posiedzeniu Komisji uczestniczył wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki, który wyraził gotowość spotkania z ekspertami oraz przedstawicielami NFZ dla omówienia przedstawionych na Komisji problemów.

Relacja przygotowana przez Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia”, marzec 2013 r.
foto www.fullbeautyproject.com

piekne czy niebezpieczne, zdjęcie 1/4

piekne czy niebezpieczne, zdjęcie 2/4

piekne czy niebezpieczne, zdjęcie 3/4

piekne czy niebezpieczne, zdjęcie 4/4


11 marca 2013 16:50, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Piękne czy niebezpieczne"
Obrzydliwe!
Anonim_8661, 14.03.2013, 16:43, 78.8.94.243 ##

straszydła!!ciekawe kto im tak w głowie namieszał ze dały się namówić na sesje zdjęciową i pewno jeszcze do głowy wbił a one w to uwierzyły ze są piękne! to jest zaprzeczenie nie tylko kobiecości ale i ludzkości
Anonim_8545, 19.03.2013, 09:21, 83.13.138.138 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Urząd Kontroli Skarbowej w Zielonej Górze Ośrodek Zamiejscowy

ul. Kazimierza Wielkiego 65, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 52 65
branża: Urzędy Skarbowe <czytaj dalej>
"Piękny Pies" Urszula Studzińska

ul. Kutrzeby 2 A, Gorzów Wlkp.
tel. 501 455 034
branża: Zwierzęta domowe <czytaj dalej>
"Kropka Pl" Justyna Kluwak

ul. Górczyńska 19, Gorzów Wlkp.
tel. 888 100 465
branża: Telefony komórkowe <czytaj dalej>

Energia z ceną dynamiczną
Od 24 sierpnia 2024 r. będzie możliwe zawarcie umowy z ... <czytaj dalej>
Horse Show w Mierzęcinie
Miłośnicy koni i konkurencji jeździeckich spotkają się 25 i 26 ... <czytaj dalej>
Nowa władza samorządowa
Marcin Jabłoński ponownie marszałkiem województwa lubuskiego. Marcin Jabłoński ponownie został marszałkiem ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2026 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1016751.jpg
admin ego:
Na czym polega starość
,,Najcięższym zadaniem człowieka jest starość." Na czym polega starość!? ,,Na tym, że ... <czytaj dalej>
admin ego:
Świątki z pińczaka
Nie tylko Ponidzie słynie przydrożnymi kapliczkami, figurkami świętych czy krzyżami, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Nelson:
It May Happen To Obtain Personal Loans For Along With Bad Credit?

신불자대출 <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Starość

Widziałem ją wczoraj

Stała u drzwi werandy

Lewa ręką trzymała laskę
prawą chciała nacisnąć <czytaj dalej>
Anonim_7511:
internat wybudowano dzięki pieniądzom przekazanym z rządu pisu warto podkreslić

podobnie jak szkołę muzyczną i plastyczną przy kwar <czytaj dalej>
Anonim_5142:
przypominam że bolek miał koszulke z napisem "demokracja" i udzielał z nią wywiadów w "miami" za setki tysięcy zł pensji.<czytaj dalej>
Anonim_5142:
korolewicz sie znowu udziela na forum.
jak nie zmiana miasta na bez wualkepe
to z tym lotniskiem wyimaginowanym.

komęt natomiast <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej