wtorek 14 maja 2024     Maciej, Bonifacy, Dobiesław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Przyjechali do Ciechocinka po szczęście
eGorzowska - 4117_dfGPPvOuAODvb9wR4Mf.jpg

Każdego dnia do Ciechocinka przyjeżdżają kuracjusze i turyści. Wybierają to miasto nie tylko dla słynnych tężni, ale i festiwalowych wydarzeń. Od 17. lat dla Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów, który w tym roku odbył się 19 i 20 lipca.

W wakacje Ciechocinek nie narzeka na brak turystów. Ale są takie dwa dni, kiedy w hotelach trudno o wolne miejsca, a każdy punkt gastronomiczny jest oblegany do późnych godzin nocnych. To czas festiwalu Don Vasyla, Cygana urodzonego w Łodzi, ale z gorzowską kartą w swoim życiu, dziś najbardziej rozpoznawalnego artysty romskiego nie tylko w Polsce.

Od wielu lat Don Vasyl mieszka i pracuje w Ciechocinku. Tu też zaprasza artystów z Europy i świata, by bawili polską publiczność śpiewem i tańcem.

Skóra, złoto i jedwabie
W te dwa dni w roku niby wszystko w Ciechocinku płynie własnym rytmem, ale wszyscy wiedzą, że podporządkowane jest Romom. Tu zjeżdżają najlepsze samochody, najpiękniejsze kobiety i najbogaciej ubrani mężczyźni. Białe skórzane mokasyny z ozdobnym złotym łańcuszkiem, biało-czerwone lub czerwone z klamrą, spodnie z lampasami, złote bransolety, zegarki, pierścienie, wysadzane cyrkoniami pasy, zdobione kołnierzyki i koniecznie garnitury z błyszczących jedwabi to wymagana od artysty norma. Czasami strój jest oznaką ważności w rodzinie, ale kiedy w grę wchodzi występ przed kamerami – musi być kolorowy i błyszczący. Cyganie to kochają.
– Dla nas to egzotyka – mówi do mnie jeden z akredytowanych fotoreporterów. Fakt, ale egzotyczne wydają się nam nie tylko romskie stroje. W świecie, w którym zanika więź rodzinna, mężczyzna całujący z uszanowaniem dłoń starszyzny, jest widokiem rzadkim. Równie rzadkim, jak rozmowa dwóch młodych Romów żegnających się stwierdzeniem: „Bo rodzina jest najważniejsza.”

– Ta więź to u nich podstawa. Oni dzięki niej przetrwają najtrudniejsze chwile – mówi Andrzej Trzaskowski, który jest moim przewodnikiem po świecie festiwalu. To dzięki niemu rozmawiam z Don Vasylem, Vasylem Juniorem, Maksem ze Szczecina, Vasilijem Zhadanem z Ukrainy, urodzonym w Kazachstanie Żydem, który mówi o sobie, że jest obywatelem Europy Gienadijem Ischakowem, odwożę do domu żonę juniora Elzę, piję kawę u żony Don Vasyla Czarnej, dostaję opaskę złotego koloru, która otwiera mi wszystkie wejścia i pozwala robić zdjęcia, gdzie chcę, a kiedy siedzimy z Vasylem, Romowie kłaniają się nam z uśmiechem, choć my przecież nie ich.

Dziś dla Cygana wielki dzień
19 i 20 lipca to niby zwyczajne dni, ale nie w Ciechocinku. Tu już od dawna na każdym słupie ogłoszeniowym, przy każdej restauracji, kawiarni czy sklepie wisi plakat zapraszający na XVII Festiwal Piosenki i Kultury Romów.

W piątek i sobotę już przed południem, na stadionie pod Tężniami, obok cygańskich taborów ogromna scena i gdzieś w środku widowni Don Vasyl czuwający nad próbami. Dźwięki cygańskich melodii słychać w całym miasteczku. Na scenie pojawia się słynny solista ze Szczecina Makso:
– Dziś dla Cygana wielki dzień – śpiewa. – Byś pomyślał, dzień jak co dzień… dziś to jest właśnie ten dzień, by tu tańczyć, śpiewać, ile w piersiach czy też w nogach sił.

Energia, z jaką porusza się po scenie, gwarantuje, że wieczorem porwie wszystkich do zabawy. On wie, co zrobić, by ludzie, którzy przyjeżdżają do Ciechocinka z różnych stron, nie żałowali ani czasu, ani pieniędzy. I ci ludzie jadą, i płacą 50 zł za miejsce siedzące w piątek, a 70 zł w sobotę i przychodzą każdego wieczora. Kiedy telewizja transmituje koncert, przebierają się, wiwatują i tańczą pod sceną. Niektórzy przywożą transparenty z pozdrowieniami.

– Wie pani, przywiozłyśmy specjalne pozdrowienia, żeby pokazać to w telewizji, ale jakiś pan zdenerwował się, że mu zasłoniłyśmy widok i porwał. Ja go rozumiem, ale przecież to nie jest teatr i nic by się nie stało, gdybyśmy to przez chwilę pokazały. A przyjechałyśmy specjalnie na festiwal i jesteśmy bardzo zadowolone – mówiły miłośniczki kultury romskiej z Łodzi.

W takim tłumie, jaki przybywa na ciechociński festiwal, nietrudno o konflikty.
– Tam po mojej lewej stronie jacyś nieodpowiedzialni Cyganie się biją. Proszę wezwać policję. A wszyscy porządni Cyganie niech przejdą na moją prawą stronę. A co myślicie państwo, że tylko wy macie chuliganów? My też ich mamy i oni nam przynoszą wstyd – mówił ze sceny Don Vasyl, przerywając swój piątkowy występ. Pijani mężczyźni zostali spacyfikowani, a koncert trwał do północy.

Festiwal czy spotkania
Kiedy na Festiwal do Ciechocinka przyjeżdża się z Gorzowa, nie można uciec od porównań. One narzucają się same. I różnice widać już na pierwszy rzut oka. W Gorzowie mamy Spotkania, które właściwie są festiwalem, a w Ciechocinku – Festiwal, czyli największe spotkanie Romów, którzy nie tylko przyjeżdżają, by pochwalić się swoimi kompozycjami czy tańcami, ale przede wszystkim, by być razem i także pod sceną „tańczyć, śpiewać, ile w piersiach czy też nogach sił”.

Nie pamiętam, kiedy ostatnio widziałam tyle romskich rodzin, które – bez względu na wiek – bawią się razem, a poznając w tłumie, krzyczą i pozdrawiają, choć nagłośnienie sceny nie pozwala nic zrozumieć. Festiwal to ich prawdziwe święto i za to kłaniają się Don Vasylowi, tak jak Wasilij Zhadan z partnerskich dla Gorzowa Sum na Ukrainie.

– Jestem tu (wyłączając 2011) każdego roku począwszy od 2005. To dla mnie wyróżnienie, bo Don Vasyl nie zaprosił mnie tylko raz, a to znaczy, że podoba się to, co śpiewam. Dla mnie to bardzo ważne i ciekawe doświadczenie, bo spotykam i poznaję ludzi i z Europy, i z Ameryki. Dzięki nim jestem szczęśliwy – mówił przed występem i zaznaczył, że chętnie przyjechałby do Gorzowa. – Jak zaproszą, to na pewno przyjadę – dodał i na wszelki wypadek zostawił mi swój numer telefonu.

Retoryczne pytanie: Czy w Gorzowie można by zrobić takie spotkania, łącząc siły Edwarda Dębickiego i Don Wasyla, towarzyszyło mi przez wszystkie dni pobytu w Ciechocinku.

Przy świadomości specyfiki i charakteru obu wydarzeń, dla mnie pewne jest to, że warto byłoby połączyć tradycję jednego i drugiego. Zachować je i dla tych, którzy wolą koncerty o spokojniejszym charakterze, i dla tych, dla których kultura cygańska to żywioł i temperament w jednym, mieszanina flamenco nawet z disco polo. Przekonali mnie o tym ludzie, na których twarzach widziałam szczęście. Bo oni przyjechali po nie z różnych stron Polski i zabrali je ze sobą, by żyć nim do następnego roku i następnego festiwalu.

Tekst i foto Hanna Kaup


PS

W tym roku po raz pierwszy Don Vasyl wyróżnił przyjaciół Festiwalu, którzy od lat wspierają jego realizację. Obok kierownik redakcji rozrywki TVP 2 Małgorzaty Ambroziewicz czy wicemarszałka Sejmu VI i VII kadencji Jerzego Wenderlicha, na scenie stanął gorzowianin witany jako przyjaciel – Andrzej Trzaskowski. W jego oczach też widziałam szczęście.

Fotorelacja:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2013-07-22_przyjechali_do_ciechocinka_po_szczesc,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2013-07-22_przyjechali_do_ciechocinka_,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2013-07-22_przyjechali_do_ciechocinka_2,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2013-07-22_przyjechali_do_ciechocinka_3,

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 1/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 2/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 3/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 4/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 5/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 6/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 7/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 8/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 9/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 10/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 11/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 12/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 13/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 14/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 15/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 16/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 17/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 18/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 19/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 20/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 21/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 22/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 23/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 24/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 25/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 26/26


22 lipca 2013 14:06, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Super relacja i piękne zdjęcia :)
Bodek., 23.07.2013, 08:47, 81.190.168.150 ##

Brak zdjęcia szczęśliwego Trzaskowskiego na scenie.
Anonim_8379, 23.07.2013, 12:59, 89.228.138.124 ##

Piękna relacja ,świetne zdjęcia :)

B.M., 23.07.2013, 17:21, 89.228.137.248 ##

Ogromne podziękowania Pani redaktor naczelnej za tak piękne zdjęcia z 17 Festiwalu piosenki i kultury Romskiej w Ciechocinku oraz jestem zaszczycona widząc również swoją osobę.Pozdrawiam.
A.T ŁÓDŻ 26.07.2013r, 26.07.2013, 21:15, 31.182.77.31 ##

Gorące pozdrowienia z Łodzi dla Pani redaktor naczelnej Hanny Kaup.
Miłośniczki z Łodzi, 26.07.2013, 21:25, 31.182.77.31 ##

Anonim_8379. Będę uszczęśliwiony, kiedy Don stanie za scenie naszego Amfiteatru. Planujemy już we wrześniu!
Andrzej Trzaskowski, 21.07.2016, 09:26, 83.8.67.179 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przebudują Ikara
Przetarg na przebudowę ostatniego etapu ulicy Ikara rozstrzygnięty. Kolejna osiedlowa uliczka zostanie w pełni przebudowana. Nowa nawierzchnia ul. Ikara ułatwi codzienne ... <czytaj dalej>
Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Gałgański" Ludwik Gałgański

ul. Żwirowa 80, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 43 00
branża: Samochody - stacje obsługi <czytaj dalej>
"Optibiuro"

ul. Podmiejska 9, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 00 68
branża: Kserokopiarki - sprzedaż, wynajem <czytaj dalej>

Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ... <czytaj dalej>
Wśród gagatów, śladów dinozaurów i rosiczek
Świętokrzyskie jest krainą niezwykle bogatą w piękne krajobrazy, miejsca historyczne, ... <czytaj dalej>
Zobacz koniecznie
Jeśli nie widziałeś folmu "Bękart", zobacz koniecznie. Poza tym kino ... <czytaj dalej>
Samorząd tworzymy wszyscy
W pierwszy wtorek maja odbyła się inauguracyjna sesja Rady Gminy ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0531.jpg
admin ego:
List przed egzaminem ósmoklasisty
LIST PRZED EGZAMINAMI ÓSMOKLASISTY. Zaczynacie swoje egzaminy i wiemy, że ciężko ... <czytaj dalej>
admin ego:
Niekonwencjonalny program
Piątkowy – 10 maja 2023 – koncert w Filharmonii Gorzowskiej. Niekonwencjonalny ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Tim:
12.2G Coin Inlay Jackpot Casino Casino Chips Overview 온라인슬롯 (Bochnia.Praca.Gov.Pl) <czytaj dalej>
Anonim_5319:
niech dalej liczą...... <czytaj dalej>
Anonim_9448:
dla 30 studentów cały kierunek prawo
dla 30 pielęgniarek cały wydział pielęgniarski

ja sie pytam jakie są koszta państwowe ksz <czytaj dalej>
Anonim_9968:
Do Warszawy gumofilce. Tam jest mnóstwo węzłów do blokowania. <czytaj dalej>
Anonim_1881:
W tel awiwie jest 10tys takich firm oszukańcze inwestycyjnych tam są wirtualne pieniądze i wirtualne zyski
Wielkie drapacze chmur które nale <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej