piątek 29 marca 2024     Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Przyjechali do Ciechocinka po szczęście
eGorzowska - 4117_dfGPPvOuAODvb9wR4Mf.jpg

Każdego dnia do Ciechocinka przyjeżdżają kuracjusze i turyści. Wybierają to miasto nie tylko dla słynnych tężni, ale i festiwalowych wydarzeń. Od 17. lat dla Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów, który w tym roku odbył się 19 i 20 lipca.

W wakacje Ciechocinek nie narzeka na brak turystów. Ale są takie dwa dni, kiedy w hotelach trudno o wolne miejsca, a każdy punkt gastronomiczny jest oblegany do późnych godzin nocnych. To czas festiwalu Don Vasyla, Cygana urodzonego w Łodzi, ale z gorzowską kartą w swoim życiu, dziś najbardziej rozpoznawalnego artysty romskiego nie tylko w Polsce.

Od wielu lat Don Vasyl mieszka i pracuje w Ciechocinku. Tu też zaprasza artystów z Europy i świata, by bawili polską publiczność śpiewem i tańcem.

Skóra, złoto i jedwabie
W te dwa dni w roku niby wszystko w Ciechocinku płynie własnym rytmem, ale wszyscy wiedzą, że podporządkowane jest Romom. Tu zjeżdżają najlepsze samochody, najpiękniejsze kobiety i najbogaciej ubrani mężczyźni. Białe skórzane mokasyny z ozdobnym złotym łańcuszkiem, biało-czerwone lub czerwone z klamrą, spodnie z lampasami, złote bransolety, zegarki, pierścienie, wysadzane cyrkoniami pasy, zdobione kołnierzyki i koniecznie garnitury z błyszczących jedwabi to wymagana od artysty norma. Czasami strój jest oznaką ważności w rodzinie, ale kiedy w grę wchodzi występ przed kamerami – musi być kolorowy i błyszczący. Cyganie to kochają.
– Dla nas to egzotyka – mówi do mnie jeden z akredytowanych fotoreporterów. Fakt, ale egzotyczne wydają się nam nie tylko romskie stroje. W świecie, w którym zanika więź rodzinna, mężczyzna całujący z uszanowaniem dłoń starszyzny, jest widokiem rzadkim. Równie rzadkim, jak rozmowa dwóch młodych Romów żegnających się stwierdzeniem: „Bo rodzina jest najważniejsza.”

– Ta więź to u nich podstawa. Oni dzięki niej przetrwają najtrudniejsze chwile – mówi Andrzej Trzaskowski, który jest moim przewodnikiem po świecie festiwalu. To dzięki niemu rozmawiam z Don Vasylem, Vasylem Juniorem, Maksem ze Szczecina, Vasilijem Zhadanem z Ukrainy, urodzonym w Kazachstanie Żydem, który mówi o sobie, że jest obywatelem Europy Gienadijem Ischakowem, odwożę do domu żonę juniora Elzę, piję kawę u żony Don Vasyla Czarnej, dostaję opaskę złotego koloru, która otwiera mi wszystkie wejścia i pozwala robić zdjęcia, gdzie chcę, a kiedy siedzimy z Vasylem, Romowie kłaniają się nam z uśmiechem, choć my przecież nie ich.

Dziś dla Cygana wielki dzień
19 i 20 lipca to niby zwyczajne dni, ale nie w Ciechocinku. Tu już od dawna na każdym słupie ogłoszeniowym, przy każdej restauracji, kawiarni czy sklepie wisi plakat zapraszający na XVII Festiwal Piosenki i Kultury Romów.

W piątek i sobotę już przed południem, na stadionie pod Tężniami, obok cygańskich taborów ogromna scena i gdzieś w środku widowni Don Vasyl czuwający nad próbami. Dźwięki cygańskich melodii słychać w całym miasteczku. Na scenie pojawia się słynny solista ze Szczecina Makso:
– Dziś dla Cygana wielki dzień – śpiewa. – Byś pomyślał, dzień jak co dzień… dziś to jest właśnie ten dzień, by tu tańczyć, śpiewać, ile w piersiach czy też w nogach sił.

Energia, z jaką porusza się po scenie, gwarantuje, że wieczorem porwie wszystkich do zabawy. On wie, co zrobić, by ludzie, którzy przyjeżdżają do Ciechocinka z różnych stron, nie żałowali ani czasu, ani pieniędzy. I ci ludzie jadą, i płacą 50 zł za miejsce siedzące w piątek, a 70 zł w sobotę i przychodzą każdego wieczora. Kiedy telewizja transmituje koncert, przebierają się, wiwatują i tańczą pod sceną. Niektórzy przywożą transparenty z pozdrowieniami.

– Wie pani, przywiozłyśmy specjalne pozdrowienia, żeby pokazać to w telewizji, ale jakiś pan zdenerwował się, że mu zasłoniłyśmy widok i porwał. Ja go rozumiem, ale przecież to nie jest teatr i nic by się nie stało, gdybyśmy to przez chwilę pokazały. A przyjechałyśmy specjalnie na festiwal i jesteśmy bardzo zadowolone – mówiły miłośniczki kultury romskiej z Łodzi.

W takim tłumie, jaki przybywa na ciechociński festiwal, nietrudno o konflikty.
– Tam po mojej lewej stronie jacyś nieodpowiedzialni Cyganie się biją. Proszę wezwać policję. A wszyscy porządni Cyganie niech przejdą na moją prawą stronę. A co myślicie państwo, że tylko wy macie chuliganów? My też ich mamy i oni nam przynoszą wstyd – mówił ze sceny Don Vasyl, przerywając swój piątkowy występ. Pijani mężczyźni zostali spacyfikowani, a koncert trwał do północy.

Festiwal czy spotkania
Kiedy na Festiwal do Ciechocinka przyjeżdża się z Gorzowa, nie można uciec od porównań. One narzucają się same. I różnice widać już na pierwszy rzut oka. W Gorzowie mamy Spotkania, które właściwie są festiwalem, a w Ciechocinku – Festiwal, czyli największe spotkanie Romów, którzy nie tylko przyjeżdżają, by pochwalić się swoimi kompozycjami czy tańcami, ale przede wszystkim, by być razem i także pod sceną „tańczyć, śpiewać, ile w piersiach czy też nogach sił”.

Nie pamiętam, kiedy ostatnio widziałam tyle romskich rodzin, które – bez względu na wiek – bawią się razem, a poznając w tłumie, krzyczą i pozdrawiają, choć nagłośnienie sceny nie pozwala nic zrozumieć. Festiwal to ich prawdziwe święto i za to kłaniają się Don Vasylowi, tak jak Wasilij Zhadan z partnerskich dla Gorzowa Sum na Ukrainie.

– Jestem tu (wyłączając 2011) każdego roku począwszy od 2005. To dla mnie wyróżnienie, bo Don Vasyl nie zaprosił mnie tylko raz, a to znaczy, że podoba się to, co śpiewam. Dla mnie to bardzo ważne i ciekawe doświadczenie, bo spotykam i poznaję ludzi i z Europy, i z Ameryki. Dzięki nim jestem szczęśliwy – mówił przed występem i zaznaczył, że chętnie przyjechałby do Gorzowa. – Jak zaproszą, to na pewno przyjadę – dodał i na wszelki wypadek zostawił mi swój numer telefonu.

Retoryczne pytanie: Czy w Gorzowie można by zrobić takie spotkania, łącząc siły Edwarda Dębickiego i Don Wasyla, towarzyszyło mi przez wszystkie dni pobytu w Ciechocinku.

Przy świadomości specyfiki i charakteru obu wydarzeń, dla mnie pewne jest to, że warto byłoby połączyć tradycję jednego i drugiego. Zachować je i dla tych, którzy wolą koncerty o spokojniejszym charakterze, i dla tych, dla których kultura cygańska to żywioł i temperament w jednym, mieszanina flamenco nawet z disco polo. Przekonali mnie o tym ludzie, na których twarzach widziałam szczęście. Bo oni przyjechali po nie z różnych stron Polski i zabrali je ze sobą, by żyć nim do następnego roku i następnego festiwalu.

Tekst i foto Hanna Kaup


PS

W tym roku po raz pierwszy Don Vasyl wyróżnił przyjaciół Festiwalu, którzy od lat wspierają jego realizację. Obok kierownik redakcji rozrywki TVP 2 Małgorzaty Ambroziewicz czy wicemarszałka Sejmu VI i VII kadencji Jerzego Wenderlicha, na scenie stanął gorzowianin witany jako przyjaciel – Andrzej Trzaskowski. W jego oczach też widziałam szczęście.

Fotorelacja:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2013-07-22_przyjechali_do_ciechocinka_po_szczesc,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2013-07-22_przyjechali_do_ciechocinka_,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2013-07-22_przyjechali_do_ciechocinka_2,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2013-07-22_przyjechali_do_ciechocinka_3,

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 1/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 2/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 3/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 4/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 5/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 6/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 7/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 8/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 9/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 10/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 11/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 12/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 13/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 14/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 15/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 16/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 17/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 18/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 19/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 20/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 21/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 22/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 23/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 24/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 25/26

przyjechali do ciechocinka po szczescie, zdjęcie 26/26


22 lipca 2013 14:06, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Super relacja i piękne zdjęcia :)
Bodek., 23.07.2013, 08:47, 81.190.168.150 ##

Brak zdjęcia szczęśliwego Trzaskowskiego na scenie.
Anonim_8379, 23.07.2013, 12:59, 89.228.138.124 ##

Piękna relacja ,świetne zdjęcia :)

B.M., 23.07.2013, 17:21, 89.228.137.248 ##

Ogromne podziękowania Pani redaktor naczelnej za tak piękne zdjęcia z 17 Festiwalu piosenki i kultury Romskiej w Ciechocinku oraz jestem zaszczycona widząc również swoją osobę.Pozdrawiam.
A.T ŁÓDŻ 26.07.2013r, 26.07.2013, 21:15, 31.182.77.31 ##

Gorące pozdrowienia z Łodzi dla Pani redaktor naczelnej Hanny Kaup.
Miłośniczki z Łodzi, 26.07.2013, 21:25, 31.182.77.31 ##

Anonim_8379. Będę uszczęśliwiony, kiedy Don stanie za scenie naszego Amfiteatru. Planujemy już we wrześniu!
Andrzej Trzaskowski, 21.07.2016, 09:26, 83.8.67.179 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Komunikacja miejska w święta

Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim informuje o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w okresie Świąt Wielkanocnych. 30 marca (sobota): linie tramwajowe nr 1, ... <czytaj dalej>
II etap prac
28 marca rozpocznie się II etap prac na skrzyżowaniu ulic: Słowiańskiej, Żwirowej, Roosevelta i Kosynierów Gdyńskich. W czwartek (28 marca), na ... <czytaj dalej>
Wielki Tydzień
W Wielki Czwartek (28 marca) o godz. 10.00 w katedrze gorzowskiej bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św., podczas której ... <czytaj dalej>
Negocjacje rolników z rządem
Delegacja protestu rolników z S3 węzeł Myślibórz obejmującego trzy powiaty: gryfiński, myśliborski i pyrzycki brała udział wczoraj w negocjacjach pomiędzy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Bag" Andrzej Gryczko

ul. Sikorskiego 100, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 61 65
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>
"Biedronka" Dyskont Spożywczy

ul. Pionierów 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 78 66
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
"TERMOINSTAL" Łukasz Pozarzycki

ul. Fredry 4 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 00 70
branża: Ogrzewanie - instalacja, serwis <czytaj dalej>

Trudna walka o siebie
KIno Helios na świąteczny czas proponuje różnorodne gatunkowo filmy. Moż ... <czytaj dalej>
Teraz Teatr
Orędzie Jona Fossego na Międzynarodowy Dzień Teatru 2024 pt. "Sztuka ... <czytaj dalej>
Koniecznie czytajcie Pegaz Lubuski
Pierwszemu w tym roku numerowi czasopisma literackiego Pegaz Lubuski pod ... <czytaj dalej>
II etap prac
28 marca rozpocznie się II etap prac na skrzyżowaniu ulic: ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - guma1.jpg
admin ego:
Wielkanoc w Danii
Wielkanoc (Påske) trwa w Danii już od wczoraj. Nie, żeby ... <czytaj dalej>
admin ego:
Szkoła wymaga zmian
Jak dobrze, że nie jesteśmy maturzystami. Pisze do mnie nauczycielka akademicka, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4788:
Ci radni są do d..y wszyscy <czytaj dalej>
Anonim_4788:
Słusznie odjęto punkty. Cyjanek to nie morfina. Pisać o czymś czego się nie wi to zwymyślanie i brak wiedzy więc punkty jak najbardziej uzasadn <czytaj dalej>
Anonim_2329:
Zgadzam sie z oceną radnych.. Jestem emerytem, ale takiego bałąganu nie było, takiego tumiwisizmu. Ci radni powinni się wstydzic, że nie pilnowa <czytaj dalej>
FFFF:
Czy Ci bezRadni nie widzieli, nie chcieli widzieć jakości prac w centrum, parku Róż, dmuchania biurokracji w Urzedzie i spółkach, przedłużanyc <czytaj dalej>
Anonim_4777:
Wszyscy ci kandydaci......porownywac nazwiska, KRS i z własnych źródeł. To jest skok na kasę, dlatego głosujmy na .....niewidocznych. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej