
Łamanie sankcji, nadużycia finansowe w działalności charytatywnej, wykroczenia w sektorze partnerstw publiczno-prywatnych, NFT (ang. Non-fungible tokens) czy przestępstwa w metawersum. O tym, jak skutecznie identyfikować i powstrzymywać przepływ nielegalnego finansowania, dyskutowali międzynarodowi specjaliści i specjalistki w trakcie Fight FinCrime Forum 2022.
Do prania pieniędzy dochodzi najczęściej poprzez nowoczesne technologie w obszarze płatności m.in. poprzez kryptowaluty. Na świecie działa prawie 600 giełd umożliwiających obrót kryptowalutami, wynika z danych magazynu Forbes.
● Zadaniem banków jest wprowadzenie procedur zwiększających bezpieczeństwo, np. ang. Know Your Customer (KYC). Sprawdzają one wiarygodność, weryfikują tożsamość klientów i ich profil transakcyjny. KYC staje się standardem dla giełd kryptowalut i tokenów.
● Fight FinCrime 2022 Forum jest międzynarodową konferencją, która popularyzuje wiedzę o znaczeniu przeciwdziałania przestępczości finansowej.
Przeniesienie wielu aktywności do świata cyfrowego, który staje się alternatywą dla inwestycji i handlu, angażuje coraz więcej podmiotów na rynku. Nowa wizja sieci, czyli metawersum gromadzi przedstawicieli finansów, liderów IT oraz globalnych korporacji, którzy oferują cyfrowe usługi oraz produkty. Z jednej strony metawersum to nowe źródło przychodów dla licznych przedsiębiorstw. Z drugiej, jego mała transparentność i brak regulacji prawnych dotyczących m.in. przeciwdziałania praniu pieniędzy może zwiększać odsetek wykroczeń. Przechwytywanie danych przez hakerów i właścicieli nieuczciwych platform wymiany walut jest coraz częstsze. W tym kontekście siłą są banki, których misją jest dbanie o bezpieczeństwo finansów swoich klientów. Dlatego taki istotne są procedury jak KYC, które weryfikują wiarygodność i tożsamość klientów.
Biorąc pod uwagę aktualną sytuację na świecie – obchodzenie sankcji, współczesny handel ludźmi i pranie pieniędzy, Fight FinCrime Forum 2022 jest wezwaniem do dyskusji w gronie specjalistów z instytucji wpływających na bezpieczeństwo. – Naszą misją jest wzrost świadomości i wiedzy. Chcemy stworzyć pierwszy think-tank zajmujący się przeciwdziałaniem przestępczości finansowej, wykorzystujący ponad 40 tys. profesjonalistów i profesjonalistek obecnych na rynku – mówił dyrektor Departamentu Operacji NatWest Polska
Bartosz Michałowski.
Fight FinCrime Forum 2022 to trzecia edycja międzynarodowego wydarzenia realizowanego w idei think-tank. Profesjonaliści, pasjonaci i studenci wspólnie szukali nowych rozwiązań w zakresie przeciwdziałania oszustwom finansowym i walki z hakerami.
W otaczającej nas sytuacji geopolitycznej, narastającym kryzysie gospodarczym, wojnie w Ukrainie, przestępczość finansowa obok cyberprzestępczości i nielegalnych migracji staje się najpoważniejszym elementem współczesnych problemów, które muszą być rozwiązywane przez współpracę, wymianę doświadczeń i informacji oraz budowaniu świadomości wszystkich obywateli.
Spotkanie było okazją do debaty publicznej i poszukiwania nowych ścieżek walki z wykroczeniami w metawersum, wykradaniem danych za pośrednictwem giełd kryptowalut i przestępstw w sektorze partnerstw publiczno-prywatnych. To także możliwość poznania trendów rynkowych, międzynarodowych zmian legislacyjnych, praktyk wdrożeniowych oraz przekazania doświadczeń z zakresu egzekwowania prawa w dziedzinie przestępczości finansowej.
IW
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>