wtorek 30 kwietnia 2024     Marian, Katarzyna, Jakub
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Pouczająca wizyta
eGorzowska - 13635_6439olCtSlBdN9vM6J2a.jpgWizyta w Muzeum Thordvaldsena okazała się bardzo pouczająca. O ile bohaterowie dwóch największych posągów byli nam doskonale znani, to bohaterowie kilku popiersi i płaskorzeźb opatrzonych polskimi nazwiskami – już nie do końca. Na szczęście. istnieje źródło pod nazwą „Otwarte archiwum źródeł pisanych o życiu i twórczości Bertela Thordvaldsena”, w którym obecnie znajduje się 10.318 dokumentów, w tym listów do i od rzeźbiarza, obejmujących także korespondencję dotyczącą zamawianych u niego dzieł.

Najbardziej znanymi w naszym kraju dziełami Thordvaldsena są warszawskie pomniki księcia Józefa Poniatowskiego i Mikołaja Kopernika, ale oprócz nich mamy też nagrobne monumenty Potockich w ich kaplicy na Wawelu, jest kilka innych nagrobków i płaskorzeźb nagrobnych, są popiersia (np. w Łańcucie) oraz wiele replik jego dzieł m.in. w Łazienkach Królewskich. Przed jednym z kościołów w Bydgoszczy stoi kopia posągu „Chrystus Zmartwychwstały”, uważanego za jeden z najdoskonalszych posągów Chrystusa na świecie (oryginał znajduje się w kopenhaskim Vor Frue Kirke, czyli ewangelicko-luterańskim kościele Matki Bożej).

Dziś nieco więcej słów o konnym pomniku księcia Poniatowskiego, ponieważ historia jego powstania jest długa i zawiła, nawet z posmaczkiem skandalu. Na pomysł jego budowy wpadł w styczniu 1814 r. książę Adam Czartoryski (Poniatowski zginął w nurtach Elstery 19.10.1813 r.), a towarzysz broni zmarłego – gen. Stanisław Mokronowski – zebrał na początek i to w błyskawicznym tempie 14.000 zł (w deklaracjach). Można powiedzieć, że powstał pierwszy w kraju fundusz społeczny, a zbiórka oczywiście trwała nadal.

Powołano Komitet Budowy Pomnika, który za pośrednictwem przebywającego akurat w Rzymie Stanisława Poniatowskiego złożył odpowiednie zamówienie u Bertela Thordvaldsena. Trzeba tu zaznaczyć, że Thordvaldsen był trzecim z kolei rzeźbiarzem, po Chrystianie Rauchu i Antonio Canovie, którego o to poproszono. Konieczne było również uzyskanie zgody cara Aleksandra I, co sprytnie wynegocjowała podczas jego wizyty w Wilanowie Anna z Tyszkiewiczów Potocka, ówczesna żona Aleksandra Potockiego (popiersia obojga także oglądaliśmy w kopenhaskim muzeum).

Zamówienie wpłynęło w 1817 r. Proces tworzenia był długi i żmudny nie tylko dlatego, że Thordvaldsena ze wszystkich stron zasypywano zamówieniami, ale także z powodu nie do końca sprecyzowanej koncepcji dzieła. Zwolennicy romantyzmu życzyli sobie widzieć bohatera narodowego w stroju ułańskim (w 1818 r. powstał barokowy w stylu projekt Aleksandra Orłowskiego), a zwolennicy klasyki optowali za popularną wówczas wersją pomników wzorowaną na antycznym posągu Marka Aureliusza z rzymskiego Kapitolu. Ostatecznie powstała wersja druga, ponadczasowa. Książę, który w momencie śmierci liczył sobie lat 50, przedstawiony został jako młody, około trzydziestoletni mężczyzna ubrany w tunikę, z gołymi nogami i w sandałach, siedzący na koniu bez siodła.

Prace nad pomnikiem się przeciągały, społeczeństwo się niecierpliwiło. W 1820 r. Antoni Gorecki, znany ówczesny poeta i satyryk, napisał nawet poświęcony tej sprawie czterowiersz:
„Poniatowski Józefie, co za wielka szkoda,
że cię przed lat tysiącem nie zabrała woda,
płakalibyśmy dłużej lecz już dotąd pono
przynajmniej by twój pomnik stawiać dokończono”.

Gipsowy model był gotowy w 1826 r. W 1829 r. wystawiono go w Warszawie na widok publiczny i wtedy rozpętała się burza: że figura nieprzyzwoicie odziana, że koń nie taki, za mało dramatycznie przedstawiony, no i gdzie ułański strój, burka, czapka… tyle romantycy. Uczciwie trzeba przyznać, że zwolennikom klasyki całość bardzo przypadła do gustu.

Ostatecznie pomnik został odlany w 1832 r., już po powstaniu listopadowym, a jedną z sankcji po upadku tegoż powstania było cofnięcie zgody na jego ustawienie przed Pałacem Namiestnikowskim. W 1834 r. monument trafił do Modlina, skąd w 1842 r. – podarowany przez cara Iwanowi Paskiewiczowi – pojechał do Homla (dziś Białoruś) i przez 80 lat stał przed tamtejszym pałacem.

Do Polski powrócił w 1922 r. (na mocy traktatu ryskiego). W 1944 r. został przez Niemców wysadzony, a w 1952 r. Królestwo Danii podarowało Warszawie nowy odlew wykonany według modelu z Muzeum Thordvaldsena. Początkowo stanął w Łazienkach Królewskich. Na obecne miejsce przed Pałacem Prezydenckim przeniesiono go w 1965 r.

Naszą uwagę zwróciło jeszcze marmurowe popiersie Stanisława Kossakowskiego, polskiego dyplomaty zatrudnionego w ambasadzie rosyjskiej w Rzymie (w latach 1819-1827), który pełnił tam funkcję sekretarza poselstwa i m.in. zajmował się listami do i od Thorvaldsena dotyczącymi konnego pomnika Józefa Poniatowskiego.

Maria Gonta
foto Gontowiec Podróżny
Rycina Orłowskiego z Wikipedii



Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/9

, zdjęcie 2/9

, zdjęcie 3/9

, zdjęcie 4/9

, zdjęcie 5/9

, zdjęcie 6/9

, zdjęcie 7/9

, zdjęcie 8/9

, zdjęcie 9/9


5 kwietnia 2024 11:32, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Rekmobil" Patrycja Wasik

ul. Okrzei 8 l. 2, Gorzów Wlkp.
tel. 721 105 298
branża: Reklama - agencje, doradcy <czytaj dalej>
Saaid Fadhil Aleksander Gabinet Dermatologiczny

ul. Armii Krajowej 27 d, Gorzów Wlkp.
tel. 95 763 25 53
branża: Lekarze - dermatolodzy <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1017191.jpg
admin ego:
Pozdrowienia z Szydłowa
Szydłów – średniowieczne miasto warowne zbudowane na wapiennych skałkach nad ... <czytaj dalej>
admin ego:
O dobrym nauczycielu
To już trzeci program z cyklu „Przerwa na rozmowę”. TVP 3 ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3351:
To nie kwestia dobra czy zła tylko odpowiedzialności i wolnej woli. Zdejmujemy z naszych dzieci odpowiedzialność. Mówimy "to są dzieci wię <czytaj dalej>
Anonim_2113:
Piękna muzyka była w spektaklu. Cudownie zaśpiewana piosenka finałowa. <czytaj dalej>
Anonim_2289:
108tys
I durna dająca efekt odwrotny kampania <czytaj dalej>
Anonim_4577:
Dobrze! Bo wiele dobrych koncertów w tym sezonie.
Również w Sali Kameralnej. Także autorskie, naszych filharmoników. Wczoraj np. występ dw <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Jest tak bo zdurnieliśmy..... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej