środa 15 maja 2024     Zofia, Jan, Izydor
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Z alergią na wakacjach
eGorzowska - 6148_RZQiQcSZMCmyUGGLRjRL.jpgWakacje to trudny okres dla osób cierpiących na choroby alergiczne, ze względu na podwyższone stężenie czynników uczulających znajdujących się wtedy w powietrzu i jedzeniu. Kiedy jechać na urlop? Dokąd? I wreszcie, co ze sobą zabrać? To najważniejsze kwestie, które alergik powinien wziąć pod uwagę planując podróż. Skrupulatnie zaplanowany wyjazd pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych przygód i przykrych dolegliwości.

Porozmawiaj z lekarzem
Przed wyjazdem na wakacje alergik powinien odwiedzić swojego lekarza, aby ten przepisał mu stale przyjmowane przez niego leki. Zdarza się, że ze względu na zmianę temperatury, klimatu lub ciśnienia, nasz organizm zaczyna inaczej reagować, a dolegliwości alergiczne nasilają się. Warto dowiedzieć się zawczasu jak wtedy postąpić – czy konieczna będzie wizyta w szpitalu, a może wystarczy zażyć dodatkowe farmaceutyki? Jeżeli tak, to jakie? Koniecznie poproś swojego lekarza o sporządzenie opisu choroby – rodzaju dolegliwości, objawów, sposobu leczenia, przyjmowanych leków. W razie konieczności znacząco ułatwi to postępowanie osoby udzielającej pomoc. Jest to szczególnie ważne, w przypadku uczulenia na niektóre leki – tłumaczy ekspert programu „Zdrowa ONA”, prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński.

Wybierz odpowiednie miejsce
Planowanie urlopu zaczyna się od pytania – gdzie jechać? Nad morze, w góry czy może na wieś? Do Polski czy za granicę? Najważniejszą wskazówką dla alergików, przy wyborze miejsca wakacji powinien być kalendarz pyleń, czyli „ściąga”, z której dowiedzą się kiedy, w jakim rejonie i ile pyłków, unosi się w powietrzu. Należy oczywiście unikać miejsc, gdzie można spodziewać się ich wysokiego stężenia. Alergikom zaleca się wyjazd nad morze lub w rejony wysokogórskie (powyżej 1200 m.n.p.m.). Rośnie tam niewiele roślinności więc stężenie alergenów jest dużo mniejsze, niż np. na Mazurach. Ponadto kąpiele w morskiej wodzie są zalecaną kuracją dla osób z atopowym zapaleniem skóry. Korzystny może być również wyjazd za granicę, do innej strefy klimatycznej, gdzie jest odmienna roślinność i okresy jej pylenia niż w Polsce.

Przy rezerwacji hotelu/pensjonatu zwróć uwagę na:
• Wystrój wnętrza. Dywany, zasłony, koce – to wszystko może być siedliskiem kurzu i roztoczy. Przed przyjazdem należy poprosić o dokładne posprzątanie i odkurzenie pokoju. Osoby cierpiące na alergie skórne powinny zabrać swoje własne ręczniki, a nawet pościel – może okazać się, że proszek lub płyn do płukania używany w hotelu, może uczulać.
• Dostęp do kuchni. Alergicy pokarmowi, aby zminimalizować ryzyko spożycia uczulającego produktu, mogą zaplanować urlop w miejscu z możliwością samodzielnego przyrządzania posiłków. Jeżeli jednak wybierając się na wakacje chcesz odpocząć od gotowania, to warto wcześniej ustalić z obsługą w hotelu lub pensjonacie menu, czy możliwe jest dostosowanie menu do Twoich potrzeb.

Uważaj na nieoczekiwane spotkanie
Owady, szczególnie pszczoły i osy, mogą skutecznie zepsuć urlop każdemu z nas, a nawet zagrażać naszemu życiu. Ich jad ma właściwości silnie uczulające. Jest szczególnie groźny dla osób ze skłonnością do alergii, ale także u osób zdrowych może wywołać niebezpieczne reakcje. W jaki sposób możemy się ochronić przed owadami?

Po pierwsze, zwróćmy uwagę na… garderobę! Ubranie powinno być w naturalnych barwach, tj. bieli, zieleni, brązie, beżu – są to kolory nie budzące ciekawości owadów, w przeciwieństwie do kolorów jaskrawych. Po drugie, alergicy nie powinni używać silnych perfum przed wyjściem na zewnątrz, bo zapach kosmetyków może zwabić owady. Po trzecie - unikaj spacerowania boso po trawie, aby nie nadepnąć na osę, pszczołę lub mrówkę. Należy również do minimum ograniczyć spożywanie posiłków na świeżym powietrzu. Jeżeli już zdecydujesz się jeść na dworze, to niech wszystkie naczynia i butelki z napojami będą przykryte, ponieważ zapach jedzenia oraz dwutlenku węgla w napojach gazowanych przyciąga osy i pszczoły. Pamiętajmy, że również woń potu wabi żądlące owady, dlatego przed pieszą lub rowerową wycieczką warto zapakować do torby wilgotne chusteczki do higieny – dodaje ekspert programu „Zdrowa ONA” lek. med. Magdalena Piórkowska, internista.

Obowiązkowa apteczka alergika
Niezależnie od tego, czy w chwili wyjazdu na wakacje masz dolegliwości związane z alergią, pamiętaj by zabrać ze sobą odpowiednie leki. Ochroni Cię to przed gorączkowym poszukiwaniem apteki, nie mówiąc o konieczności zdobycia recepty. Co powinna zawierać apteczka alergika, oprócz leków zaleconych przez lekarza?

• Leki przeciwhistaminowe, np. zawierające lewocetyryzynę – łagodzą objawy całorocznych i sezonowych zapaleń błon śluzowych nosa, atopowego zapalenia skóry, obrzęków i przewlekłych pokrzywek nieznanego pochodzenia. Są to preparaty o przedłużonym działaniu, dzięki czemu można przyjmować je raz dziennie.

• Wypróbowany środek owadobójczy, który osłoni przed zbędnymi ukąszeniami.

• Krem z filtrem o wysokim faktorze – nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może grozić osobom z alergią skórną przebarwieniami i bliznami. Należy pamiętać, że słońce może być również przyczyną alergii.

• Adrenalina – jeżeli w przeszłości alergik miał do czynienia z wstrząsem anafilaktycznym lub się jego obawia, to powinien poprosić swojego lekarza o przepisanie adrenaliny, którą w postaci strzykawki będzie mógł mieć zawsze przy sobie.

• Kremy, żele z lekami przeciwhistaminowymi do miejscowego stosowania na alergiczne zmiany skórne.

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia


23 czerwca 2015 20:15, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przebudują Ikara
Przetarg na przebudowę ostatniego etapu ulicy Ikara rozstrzygnięty. Kolejna osiedlowa uliczka zostanie w pełni przebudowana. Nowa nawierzchnia ul. Ikara ułatwi codzienne ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Przychodnia MSWiA

ul. Walczaka 27, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 94 21
branża: Przychodnie i Ośrodki Zdrowia - publiczne <czytaj dalej>
Adaszyński Józef Biuro Budowlane

ul. Fabryczna 71, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 97 07
branża: Projektowe biura <czytaj dalej>
Gubski Janusz Kawiarenka Internetowa

ul. Maczka 1 h, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 61 78
branża: Kawiarenki internetowe <czytaj dalej>

UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W ... <czytaj dalej>
Akcje profilaktyczne w Gorzowie
Rozstrzygnięto konkurs na przeprowadzenie czterech prozdrowotnych akcji profilaktycznych. Będzie za ... <czytaj dalej>
Poznamy smaki gruszki
Prawie 50 lokali w Nocnym Szlaku Kulinarnym. 48 lokali z Gorzowa ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0820.jpg
admin ego:
Żeromski i Morsko Dolne
Wiele jest w Świętokrzyskiem miejsc związanych ze Stefanem Żeromskim, a ... <czytaj dalej>
admin ego:
Z cegłą w tornistrze...
Zdarzyło się tak, że musiałem skorzystać z bankomatu PKO BP, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5319:
każdy chce żyć wygodnie, w Warszawie kroi się już trzecie lotnisko. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
zdaje się, że w Gorzowie budowano już dwa lotniska. Baczyna, nikt nie wziął tego wariant pod uwagę. <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Czesław Miłosz
„Do polityka” z tomu „Światło dzienne” - 1953

Kto ty jesteś człowieku – zbrodniarz czy bohater?
T <czytaj dalej>
Anonim_5319:
niech dalej liczą...... <czytaj dalej>
Anonim_9448:
dla 30 studentów cały kierunek prawo
dla 30 pielęgniarek cały wydział pielęgniarski

ja sie pytam jakie są koszta państwowe ksz <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej