piątek 3 maja 2024     Maria, Nina, Aleksander - Święto Konstytucji 3-Maja
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Niezwykłe właściwości czosnaczku
eGorzowska - 11568_MgXwkSjClIoWq5eyzlAl.jpg

5 maja – imieniny miesiąca. Delikatny stukot kropel o parapet wywołał z pamięci filmowe hasła: „W zeszłym roku o tej porze padał deszcz. Deszcz ze śniegiem.”

W zeszłym roku o tej porze byliśmy w Drohiczynie. Wtedy zanotowałam: „W Drohiczynie nocą nieco pokropiło i chociaż zapowiadane są opady w dzień, na razie pogoda wymarzona. O szóstej rano przyjemne 10 stopni C, rozświetlone przydomowe krzaki tętnią skrzydlatym gwarem, kot rozciągając leniwie wszystkie kości, zaczyna się im przyglądać z nadmierną ciekawością, na płocie harcują wiewiórki. Sielanka. (…) Wszystko wokół wygląda jak w przysłowiu: „Maj zieleni łąki, drzewa, już i ptaszek w polu śpiewa”.

Trawniki coraz barwniejsze, bo przecież „maj bogaty sieje kwiaty”. Wprawdzie ostrożne stokrotki jeszcze tulą płatki, ale bluszczyk kurdybanek radośnie szczerzy się szafirowymi uśmieszkami. Niezwykłe to ziółko i bardzo niepozorne. Kiedy ustawi listki na sztorc, z daleka przypomina wyschniętą plamę na trawniku, a przecież to jedno z najstarszych polskich ziół przyprawowych i leczniczych. Potwierdzą to na pewno archeolodzy z Biskupina” .

Żeby tradycji stało się zadość, dziś opiszę inne ziółko, także bardzo pospolite, rosnące niemal wszędzie i również kulinarnie wykorzystywane od wieków – czosnaczek pospolity. Jeżeli rozejrzycie się wokół siebie, na pewno zobaczycie gdzieś w pobliżu dziwną pokrzywę.

Dziwną, bo już kwitnie drobnymi białymi kwiatkami umieszczonymi na samym czubeczku rośliny, podczas gdy prawdziwa zakwitnie około czerwca niepozornymi zielonymi kwiatkami zebranymi w zwisające grona.

Dziwną, bo chociaż na to nie wygląda, należy do rodziny kapustowatych (pokrzywa oczywiście do pokrzywowatych).

Dziwną, bo nie parzy, ale roztarte w palcach listki pachną czosnkiem. Nie tylko pachną, a również czosnkiem smakują i – co ważne – nie pozostawiają czosnkowego zapachu.

Śmiało można rzec, że to jedna z wcześniejszych jadalnych wiosennych zielenin, zarówno jeżeli chodzi o porę roku, jak i minione epoki. Archeolodzy znaleźli ślady czosnaczka na naczyniach kuchennych sprzed pięciu tysięcy lat!


Roślinka jest bogata w żelazo, fosfor, wapń, cynk. Ma też ogromne ilości witaminy A, E i C (190 mg w 100 g surowca). Zawiera naturalny antybiotyk allicynę, związki siarkowe, garbniki, saponiny, fitocydy, glikozydy i olejki eteryczne. Anglicy nazywają ją musztardą czosnkową (Garlic mustard) z powodu jej nasion, z których można – podobnie jak z gorczycy – zrobić musztardę.

Jadalne są wszystkie części czosnaczka. Jego korzenie mają posmak chrzanu, a najbardziej czosnkowe są kwiatki. Do celów spożywczych najlepiej zbierać młode listki jeszcze zanim czosnaczek zakwitnie. Potem mają gorzkawy posmak, który zniknie wraz z przekwitłymi w lipcu kwiatkami, ale wtedy zniknie też sporo zdrowotnych właściwości.

Liście, nawet te lekko gorzkawe, najlepiej smakują na świeżo – w sałatkach, twarożku, maśle, jajecznicy. Można je dodawać do placków ziemniaczanych, potraw z mięs, a nawet kłaść bezpośrednio na chleb. Po ugotowaniu stają się trochę mdłe i tracą osobliwy aromat.

W tradycyjnym zielarstwie czosnaczek stosowano w leczeniu kaszlu, przeziębień (jako środek napotny), zatkanych zatok, owrzodzeń, kolek, skurczów, kamieni nerkowych. Świeże liście wcierano w stopy, aby złagodzić skurcze.

Roślina pomaga przy nadczynności tarczycy, odtruwa i oczyszcza organizm, wzmacnia odporność, serce i układ krwionośny. Ma działanie moczopędne, wiatropędne, antyseptyczne, przeciwpasożytnicze, przeciwszkorbutowe, wykrztuśne. Rozrzedza krew, przyspiesza gojenie ran, a jeszcze przed kwitnieniem, liście i łodygi działają silnie przeciwastmatycznie.

Wewnętrznie stosuje się wywary z listków, kwiatów i ziela – przy infekcjach, biegunkach, niestrawności, pasożytach, zaburzeniach przemiany materii i kuracjach odchudzających.

Napar najlepiej przygotować, zalewając łyżkę posiekanych świeżych listków szklanką gorącej wody lub mleka. Zaparzać pod przykryciem 10-15 min. Załagodzi duszności, podziała przeciwzapalnie i uspokajająco).

Płukanki wywarem przydadzą się w zapaleniu dziąseł, gardła, jamy ustnej.

Okłady zewnętrzne – w chorobach skóry, trudno gojących się ranach, owrzodzeniach jamy ustnej, hemoroidach. Okłady z ususzonych i roztartych korzeni działają skutecznie przy infekcjach górnych dróg oddechowych (rozszerzają oskrzela, ułatwiają oddychanie).

Kąpiele czosnaczkiem pomagają w leczeniu grzybicy i zmian skórnych.

Nalewki oraz alkoholowe wyciągi łagodzą bóle stawów. Stosuje się je w reumatyzmie, dnie moczanowej.

Zastosowania kulinarne:
Masełko czosnaczkowe – umyte i posiekane listki (10-15 sztuk) rozcieramy z miękkim masłem (ok.100g) i szczyptą soli.
Pesto czosnaczkowe – tu chyba nie trzeba podawać dokładnego przepisu.
Czosnaczkowy sos do sałatek – otrzymamy po zblendowaniu liści (ok. 2 szkl.; mogą być z kwiatami), z oliwą (1 szkl.), sokiem cytrynowym (2 łyżki), solą (łyżeczka), twardym serem (3-4 łyżki). Można przechowywać w lodówce, zalewając wierzch warstewką oliwy. Można też dodać mielonych orzechów i wówczas otrzymamy smarowidło do chleba. Jeżeli czosnkowego posmaku zbyt mało, wystarczy dodać ząbek czosnku.

Wiosenna sałatka dla zdrowotności – umyte i posiekane młode listki czosnaczku, kurdybanku i pokrzywy skrapiamy 1-2 łyżkami soku z cytryny, doprawiamy oliwą lub sosem z czosnaczka, ewentualnie dodajemy małą cebulkę.
Smacznego.

Tekst i foto Maria Gonta


5 maja 2022 10:22, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Otwierasz nam pobliskie, ale nie wszystkim znane światy. Prawdą jest to, że tyle wokół nas rosnących leczniczych roślin, że gdybyśmy posiedli o nich i ich właściwościach wiedzę, to bylibyśmy zdrowsi, a przemysł farmaceutyczny by zarabiał na nas duuużo mniej. Dzięki, Mariatko.
Andrzej Trzaskowski, 05.05.2022, 11:40, 79.163.172.146 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Fronczak" Ryszard Fronczak

ul. Powstańców Wielkopolskich 6, Gorzów Wlkp.
tel. 95 721 48 33
branża: Samochody - silniki, mechanika <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4fa.jpg
admin ego:
Wiślica na równi z Gnieznem
Wiślica ze swoimi 503 mieszkańcami jest drugim najmniejszym miastem w ... <czytaj dalej>
admin ego:
Nie bójcie się o angielszczyznę...
Prof. Jan Miodek o znajomości języków obcych. "Nie bójcie się państwo ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4747:
a w gryfinie była super zabawa <czytaj dalej>
Anonim_6589:
Obchody na "bogato". Już nawet nielegalne, za "tamtej" Polski były z atrakcjami.
Jakieś orkiestry, występy, tance, a tu <czytaj dalej>
Anonim_6589:
Pierwsze zdjęcie od gory:radny Kaczanowski, zobacz, tam jest pomnik Pioniera, nic nie zrobiłeś, aby nie był zaniedbaany. Następna sprawa, ile imp <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Zakład Analizy Nieliniowej Wydział Matematyki niestety tylko to będzie zamiast potomstwa i wychowywania. Będę wychowywał swoje teorie. Jeżeli <czytaj dalej>
Anonim_5511:
internet to pożyteczny wynalazek
ale steve jobs zje..ał ludzkosc tymi ifonami.
ludzie nie rozmawiają już ze sobą tylko sie gapią w te <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej