piątek 26 kwietnia 2024     Maria, Marcelina, Marzena
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
zygmunt_marek_piechocki BLOG

« powrót
Marek Piechocki o muzyce, która była i będzie w FG
Moja droga Julio!

Moje ostatnie dni nie najlepsze. Wiesz, te wszystkie problemy z moją Mamą… Ale momentów słonecznych też nie brakowało. Chociażby ten piątkowy koncert w Filharmonii Gorzowskiej. Wieczór pełen wrażeń. Muzycznych, towarzyskich – te ostatnie nie takie znów pozytywne – pod ogólnym tytułem „pomijanie”. Ale co tam! Ważną Muzyka. O tym, co będzie grane pisałem Ci, Miła, w poprzednim liście. A koncert świetny. Nasza Orkiestra pod Antonim Witem – myślę, uważam – spełniła się w stu procentach. Znakomite wykonania wszystkich prezentowanych utworów. W „Polonii” Ryszarda Wagnera i I Symfonii Feliksa Mendelsohna inne niż zazwyczaj ustawienie (fizyczne) orkiestry. Dobry pomysł na poprowadzenie dialogów pierwszych i drugich skrzypiec – zwłaszcza w symfonii. Sądzę, że w normalnym ustawieniu nie byłyby tak słyszalne, a i muzykom chyba było wygodniej. To takie filharmoniczne stereo.

Zobacz, Julio, jak to jest niedobrze naprzód myśleć o tym, że coś niepotrzebnie wzięte do programu wieczoru, że już osłuchane do przesady. Piszę tutaj o suitach z Carmen. Sądziłem, że to będzie kolejne sztampowe, „przehiszapanione” wykonanie!
W jakimż byłem błędzie! Ich interpretacja tym razem – tu się posiłkuję ulubionym zwrotem jednej z koleżanek – „przecudnej urody”. Mnie również uwiodła – żadnych tam torreadorowych łomotów – piękna przestrzeń, powietrze, czytelność, możliwość oddychania pełną piersią bez niepotrzebnej galopady, przyspieszania tempa. Narracyjnie, że zaraz w głowie poszczególne sceny z Carmen.

Na zakończenie hiszpański żywioł Gimeneza – ja akurat nie gustuję – ale publiczności się podobało (mi sensie wykonawczym) bardzo! Nie, nie żebym nie gustował w muzyce tamtego kraju – raczej nie lubię hitowej muzyki, zwłaszcza na zakończenie wieczoru. No cóż? Każdy ma swoje preferencje.

I może jeszcze o nich zdań klika. Otóż, Miła, większość melomanów ostrzy sobie zęby na wieczór z Thomasem Hampsonem, na posłuchanie Jego barytonu w pieśniach Gustawa Mahlera. Ja czekam na „Adagietto” z V Symfonii i na Poemat symfoniczny „Totenfeier” , który stał się później pierwszą częścią drugiej symfonii autora „Pieśni wędrującego czeladnika”, które Pan Hampson śpiewał będzie. Ależ jestem ciekaw – zwłaszcza Poematu. Niezwykle mroczna to muzyka – tutaj wielkie zadanie dla prawej strony orkiestry – wiolonczel, kontrabasów. Wiesz, Mahler skomponował ten utwór, opierając się na tematyce IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza – rozważa w nim kwestie ostateczności, naszej ziemskiej i pozaziemskiej kondycji. Zdaje się, że niezbyt optymistyczne jest to rozważanie. Wprowadzenie melodii nawiązującej do śpiewów o Dniu Apokalipsy, w słowach o grozie, lękach, które ponoć napisał Tomasz z Celano „Dzień gniewu, dzień płomienisty”. Tak więc „Święto umarłych”. Jakie przecież w rzeczywistości niezadługo w naszym kalendarzu.

Napiszę Ci więcej o tym koncercie w następnym liście. Tutaj chciałbym jeszcze taki tekst, który winienem dedykować niektórym osobom, co to z uśmiechami pobłażliwymi, niekiedy złośliwymi uwagami na mój temat, na to moje zauroczenie się Muzyką. Owszem będzie on sobie rezydował w moim tomiku, co to już się składa i jak się uda, to w połowie listopada odbiorę go z drukarni. Pachnący farbą. Pierwszy egzemplarz wyjęty z paczki zapakowany w kopertę powierzony Poczcie Polskiej pofrunie do Ciebie.

kreślą sobie na mój widok kółka na czole

(Leszek Żuliński pierwszy wers drugiej strofy wiersza Cena z tomu Totamea)

Owszem – na mój także.
Może nawet częściej niż na Twój, malarzu.

Owszem – to też jest prawdą, którą objawiasz w Cenie,
a przecież wciąż nie wiemy czy sztuka wyrasta z obłędu,
czy obłęd ze sztuki.

Ostatnie dni, przyjacielu,
oj, nie dni,
zdarzenia w tych dniach, przekonują, że ciągle nie dorosłem,
że nadal powinienem pobierać nauki.

Okazałem się głupcem.
Nie znałem słowa „asertywność”.
Żeby słowa – pół biedy – znaczenia.
Wiesz, o czym piszę.

Więc kreślą sobie na mój widok kółka na czołach.
Mówią: przybłęda,
co przy nich ani nie powinien, ani jego miejsce.

A to przecież tylko mój obłęd.
Może z poprzednich wcieleń
na teraz
(bo skąd to przeświadczenie, że potrafię zagrać
kiedy tylko zobaczę klawiaturę fortepianu)?

Na moje nieszczęście.

Obłęd niemożności.
Obłęd odbierania.

Obłęd Sztuki.

Tymczasem pozdrawiam Cię Miła w ten deszczowy, wtorkowy wieczór
14 października 2014 roku.

Marek
foto Dario Acosta

16 października 2014 18:25, Marek Z. Piechocki
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


FG zeszla z wysokiego C do małego malutkiego c. Repertuar na ten sezon jest zaprzeczeniem wszystkiego co zakładano na rozpoczeciu dzialanosci. Placic 7 mln z budzetu miasta za 2 koncerty w miesiacu naszych filharmonikow to gruba przesada. Pan Synowiec mial racje. Taniej byloby wozic nawet 200 ludzi do Berlina czy Wiednia na wystepy filharmonikow ... Poza tym napedzanie widowni wlasnymi pracownikami z osoba towarzyszaca w zamian za dzien wolny od pracy (w FG) to totalne przegięcie.
Anonim_4587, 16.10.2014, 22:10, 83.21.88.49 ##

Ps. Na "wydarzenie sezonu" sprzedano 1/4 sali. A koncert za tydzien. Pozniej ludzie z łapanki za zaproszenie za 10 zł. I sala jakos wypełni się.
Anonim_4587, 16.10.2014, 22:30, 83.21.88.49 ##

Ja bym tak nie dramatyzował. Jeśli chodzi o repertuar to o zeszłorocznym i poprzednich mówiło się, że trudny, wymagający, że dla wybranych, dla melomanów. Teraz, kiedy ułożono go dla różnych gustów – znów uwagi krytyczne, że poziom spada do niskiego „c”.

Boguś Dziekański „wychowywał” swoją publiczność przez lata – nie tylko koncertami ale także sławną już Akademią Jazzu. Proszę zobaczyć ile w programie Filharmonii Gorzowskiej jest programów edukacyjnych - to te dzieciaki za kilka lat stanowić będą elitę melomanów.” Nie od razu Kraków zbudowano.”
A co do najbliższego koncertu z Thomasem Hampsonem. Cóż? Nie każdy musi wiedzieć, że to naprawdę światowej sławy baryton. Zapraszany na największe i najważniejsze estrady muzyczne, gdzie śpiewa z orkiestrami pod batutą znakomitych dyrygentów – wystarczy wpisać Jego nazwisko w You Tube by się przekonać. Poza tym tego wieczoru nie tylko śpiew Hampsona ale także dwa znaczące dzieła Gustawa Mahlera – „Adagietto” z V Symofnii cis – moll i „Totenfeier” - najpierw występujący w twórczości Mahlera jako samodzielny poemat, później włączony do II Symfonii. I co ważne – narracja tego dzieła oparta jest na tematyce IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Czyż nie warto tego wszystkiego posłuchać? Czyż można powiedzieć, że to niskie „c”?
Owszem, też uważam że ceny biletów akurat na ten wieczór to dla wielu osób zapora.
Z.M.P.

Anonim_3212, 17.10.2014, 23:09, 81.190.179.16 ##

Tyle się mówi o zasługach Bogusia Dziekańskiego, a na wczorajszym koncercie jazzowym przysłowiowe "puchy".Gdzie są ci gorzowscy sympatycy jazzu?
Na koncercie na którym było "grono" kadry nauczycielskiej , które zniknęło po przerwie ,powtórzyła się ubiegłoroczna sytuacja-gromkie oklaski po każdej części zamiast na koniec utworu.Taka kadra i taka póżniej młodzież .Rozpacz , że w takie ręce popadają nasze dzieci.Ci co powinni być dla nich wzorem pod każdym względem na pewno nim nie są.
Anonim_1344, 18.10.2014, 09:42, 89.228.149.143 ##

"Tyle się mówi o zasługach Bogusia Dziekańskiego..." jednym z efektów tych zasług jest wolny wybór!
Anonim_2465, 18.10.2014, 10:42, 78.10.59.178 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Kwietniewski Andrzej Sklep Spożywczy

ul. Marcinkowskiego 73, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
"Rada-Tax" Biuro Podatkowe Monika Piotrowska

ul. Myśliborska 6 /7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 13 80
branża: Biura - rachunkowe <czytaj dalej>
"Poziom Polska" Sp. z o.o.

ul. Husarska 20, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 38 56
branża: Ochrona osób, mienia <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 2b.jpg
admin ego:
Nauczyciele są ważni
Kiedy chodziłam do szkoły, nie było w tym nic nadzwyczajnego, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Pierwsza taka kaplica
Po raz pierwszy od naszego przyjazdu do Buska wieczorne niebo ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6779:
Zlikwiduje się wszelkie dyktaty i nakazy unijne, cofnie się unijne imunitety, bo za dużo zasłaniają. Generalnie unia przestanie mieć cokowliek <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Jedni mówią , że życie zaczyna się po "pięćdziesiątce", a inni że dopiero po drugiej.
Wszystkiego dobrego Pani Zofio ... <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Język taki a nie inny dla podkreślenia bezsilności. Mam dokładnie takie samo zdanie. Zakleilismy się w skorupie narodowej martylologii i nie wyle <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Jeżeli zapotrzebowanie na takie odruchy "narodowościowe" rośnie, znaczy że w społeczeństwie coś się psuje. Staje się sfrustrowane, <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Gumofilce na traktory i do Warszawy. Żoliborz wam pomoże. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej