poniedziałek 6 lipca 2020     Łucja, Dominika, Teresa
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
zygmunt_marek_piechocki BLOG

« powrót
Marek Piechocki o muzyce, która była i będzie w FG
Moja droga Julio!

Moje ostatnie dni nie najlepsze. Wiesz, te wszystkie problemy z moją Mamą… Ale momentów słonecznych też nie brakowało. Chociażby ten piątkowy koncert w Filharmonii Gorzowskiej. Wieczór pełen wrażeń. Muzycznych, towarzyskich – te ostatnie nie takie znów pozytywne – pod ogólnym tytułem „pomijanie”. Ale co tam! Ważną Muzyka. O tym, co będzie grane pisałem Ci, Miła, w poprzednim liście. A koncert świetny. Nasza Orkiestra pod Antonim Witem – myślę, uważam – spełniła się w stu procentach. Znakomite wykonania wszystkich prezentowanych utworów. W „Polonii” Ryszarda Wagnera i I Symfonii Feliksa Mendelsohna inne niż zazwyczaj ustawienie (fizyczne) orkiestry. Dobry pomysł na poprowadzenie dialogów pierwszych i drugich skrzypiec – zwłaszcza w symfonii. Sądzę, że w normalnym ustawieniu nie byłyby tak słyszalne, a i muzykom chyba było wygodniej. To takie filharmoniczne stereo.

Zobacz, Julio, jak to jest niedobrze naprzód myśleć o tym, że coś niepotrzebnie wzięte do programu wieczoru, że już osłuchane do przesady. Piszę tutaj o suitach z Carmen. Sądziłem, że to będzie kolejne sztampowe, „przehiszapanione” wykonanie!
W jakimż byłem błędzie! Ich interpretacja tym razem – tu się posiłkuję ulubionym zwrotem jednej z koleżanek – „przecudnej urody”. Mnie również uwiodła – żadnych tam torreadorowych łomotów – piękna przestrzeń, powietrze, czytelność, możliwość oddychania pełną piersią bez niepotrzebnej galopady, przyspieszania tempa. Narracyjnie, że zaraz w głowie poszczególne sceny z Carmen.

Na zakończenie hiszpański żywioł Gimeneza – ja akurat nie gustuję – ale publiczności się podobało (mi sensie wykonawczym) bardzo! Nie, nie żebym nie gustował w muzyce tamtego kraju – raczej nie lubię hitowej muzyki, zwłaszcza na zakończenie wieczoru. No cóż? Każdy ma swoje preferencje.

I może jeszcze o nich zdań klika. Otóż, Miła, większość melomanów ostrzy sobie zęby na wieczór z Thomasem Hampsonem, na posłuchanie Jego barytonu w pieśniach Gustawa Mahlera. Ja czekam na „Adagietto” z V Symfonii i na Poemat symfoniczny „Totenfeier” , który stał się później pierwszą częścią drugiej symfonii autora „Pieśni wędrującego czeladnika”, które Pan Hampson śpiewał będzie. Ależ jestem ciekaw – zwłaszcza Poematu. Niezwykle mroczna to muzyka – tutaj wielkie zadanie dla prawej strony orkiestry – wiolonczel, kontrabasów. Wiesz, Mahler skomponował ten utwór, opierając się na tematyce IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza – rozważa w nim kwestie ostateczności, naszej ziemskiej i pozaziemskiej kondycji. Zdaje się, że niezbyt optymistyczne jest to rozważanie. Wprowadzenie melodii nawiązującej do śpiewów o Dniu Apokalipsy, w słowach o grozie, lękach, które ponoć napisał Tomasz z Celano „Dzień gniewu, dzień płomienisty”. Tak więc „Święto umarłych”. Jakie przecież w rzeczywistości niezadługo w naszym kalendarzu.

Napiszę Ci więcej o tym koncercie w następnym liście. Tutaj chciałbym jeszcze taki tekst, który winienem dedykować niektórym osobom, co to z uśmiechami pobłażliwymi, niekiedy złośliwymi uwagami na mój temat, na to moje zauroczenie się Muzyką. Owszem będzie on sobie rezydował w moim tomiku, co to już się składa i jak się uda, to w połowie listopada odbiorę go z drukarni. Pachnący farbą. Pierwszy egzemplarz wyjęty z paczki zapakowany w kopertę powierzony Poczcie Polskiej pofrunie do Ciebie.

kreślą sobie na mój widok kółka na czole

(Leszek Żuliński pierwszy wers drugiej strofy wiersza Cena z tomu Totamea)

Owszem – na mój także.
Może nawet częściej niż na Twój, malarzu.

Owszem – to też jest prawdą, którą objawiasz w Cenie,
a przecież wciąż nie wiemy czy sztuka wyrasta z obłędu,
czy obłęd ze sztuki.

Ostatnie dni, przyjacielu,
oj, nie dni,
zdarzenia w tych dniach, przekonują, że ciągle nie dorosłem,
że nadal powinienem pobierać nauki.

Okazałem się głupcem.
Nie znałem słowa „asertywność”.
Żeby słowa – pół biedy – znaczenia.
Wiesz, o czym piszę.

Więc kreślą sobie na mój widok kółka na czołach.
Mówią: przybłęda,
co przy nich ani nie powinien, ani jego miejsce.

A to przecież tylko mój obłęd.
Może z poprzednich wcieleń
na teraz
(bo skąd to przeświadczenie, że potrafię zagrać
kiedy tylko zobaczę klawiaturę fortepianu)?

Na moje nieszczęście.

Obłęd niemożności.
Obłęd odbierania.

Obłęd Sztuki.

Tymczasem pozdrawiam Cię Miła w ten deszczowy, wtorkowy wieczór
14 października 2014 roku.

Marek
foto Dario Acosta

16 października 2014 18:25, Marek Z. Piechocki
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


FG zeszla z wysokiego C do małego malutkiego c. Repertuar na ten sezon jest zaprzeczeniem wszystkiego co zakładano na rozpoczeciu dzialanosci. Placic 7 mln z budzetu miasta za 2 koncerty w miesiacu naszych filharmonikow to gruba przesada. Pan Synowiec mial racje. Taniej byloby wozic nawet 200 ludzi do Berlina czy Wiednia na wystepy filharmonikow ... Poza tym napedzanie widowni wlasnymi pracownikami z osoba towarzyszaca w zamian za dzien wolny od pracy (w FG) to totalne przegięcie.
Anonim_4587, 16.10.2014, 22:10, 83.21.88.49 ##

Ps. Na "wydarzenie sezonu" sprzedano 1/4 sali. A koncert za tydzien. Pozniej ludzie z łapanki za zaproszenie za 10 zł. I sala jakos wypełni się.
Anonim_4587, 16.10.2014, 22:30, 83.21.88.49 ##

Ja bym tak nie dramatyzował. Jeśli chodzi o repertuar to o zeszłorocznym i poprzednich mówiło się, że trudny, wymagający, że dla wybranych, dla melomanów. Teraz, kiedy ułożono go dla różnych gustów – znów uwagi krytyczne, że poziom spada do niskiego „c”.

Boguś Dziekański „wychowywał” swoją publiczność przez lata – nie tylko koncertami ale także sławną już Akademią Jazzu. Proszę zobaczyć ile w programie Filharmonii Gorzowskiej jest programów edukacyjnych - to te dzieciaki za kilka lat stanowić będą elitę melomanów.” Nie od razu Kraków zbudowano.”
A co do najbliższego koncertu z Thomasem Hampsonem. Cóż? Nie każdy musi wiedzieć, że to naprawdę światowej sławy baryton. Zapraszany na największe i najważniejsze estrady muzyczne, gdzie śpiewa z orkiestrami pod batutą znakomitych dyrygentów – wystarczy wpisać Jego nazwisko w You Tube by się przekonać. Poza tym tego wieczoru nie tylko śpiew Hampsona ale także dwa znaczące dzieła Gustawa Mahlera – „Adagietto” z V Symofnii cis – moll i „Totenfeier” - najpierw występujący w twórczości Mahlera jako samodzielny poemat, później włączony do II Symfonii. I co ważne – narracja tego dzieła oparta jest na tematyce IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Czyż nie warto tego wszystkiego posłuchać? Czyż można powiedzieć, że to niskie „c”?
Owszem, też uważam że ceny biletów akurat na ten wieczór to dla wielu osób zapora.
Z.M.P.

Anonim_3212, 17.10.2014, 23:09, 81.190.179.16 ##

Tyle się mówi o zasługach Bogusia Dziekańskiego, a na wczorajszym koncercie jazzowym przysłowiowe "puchy".Gdzie są ci gorzowscy sympatycy jazzu?
Na koncercie na którym było "grono" kadry nauczycielskiej , które zniknęło po przerwie ,powtórzyła się ubiegłoroczna sytuacja-gromkie oklaski po każdej części zamiast na koniec utworu.Taka kadra i taka póżniej młodzież .Rozpacz , że w takie ręce popadają nasze dzieci.Ci co powinni być dla nich wzorem pod każdym względem na pewno nim nie są.
Anonim_1344, 18.10.2014, 09:42, 89.228.149.143 ##

"Tyle się mówi o zasługach Bogusia Dziekańskiego..." jednym z efektów tych zasług jest wolny wybór!
Anonim_2465, 18.10.2014, 10:42, 78.10.59.178 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Trzy nowe karetki dla Gorzowa
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego wzbogaciła się trzy nowoczesne, w pełni wyposażone ambulanse. Dwa z nich zakupione zostały w ramach programu ... <czytaj dalej>
Gorzów za dziesięć lat
Rozpoczynają się prace nad Strategią Rozwoju Miasta 2030. O tym jakie będzie miasto zdecydują mieszkańcy, naukowcy i fachowcy działający w obszarach ... <czytaj dalej>
Lubuskie jeziora czyste jak łza
Wędkarstwo, nurkowanie, turystyka kajakowa czy żeglarstwo. Wszystko to oferują lubuskie jeziora. Z najnowszego raportu o stanie kąpielisk przygotowanego przez Europejską Agencję ... <czytaj dalej>
Uroczystości w Rokitnie
Tradycyjna czerwcowa pielgrzymka do Rokitna w intencji powołań w tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, będzie miała szczególny charakter. ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Atut" Akademia Nauki Jazdy Renata Słaby

ul. Kazimierza Wielkiego 61, Gorzów Wlkp.
tel. 693 286 789
branża: Nauka jazdy - kursy, szkolenia <czytaj dalej>
Rutkowska Beata Stomatolog

ul. Młodych 16, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 33 44
branża: Lekarze - stomatolodzy, protetycy <czytaj dalej>
Inspekcja Weterynaryjna Zakład Higieny Weterynaryjnej

ul. Bohaterów Warszawy 4, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 42 63
branża: Urzędy - pozostałe <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« lipiec 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Fiasko walki o kasę za społeczną funkcję
Gorzowscy radni tak uradzili, że Wojewoda Lubuski uchylił kwietniową ustawę w całości. Czego dotyczyła? Diety za nieobecność na sesji w przypadku choroby radnego. I choć radna Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0650.jpg
Hanna Kaup:
5VII2020 - by zieleń w betonie nie umarła
5VII2020. Coraz częściej mówimy o zmianie klimatu, o upalnych latach i ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
4VII2020 - deepfake, czyli w jakim świecie
będą żyły moje wnuki
4VII2020. Pojęcie „fake news” zrobiło w Internecie oszałamiającą karierę. Trudno dziś ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Relacja córki z ojcem
Córeczka tatusia – choć niektórym to określenie kojarzy się negatywnie, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8682:
Kocham filmy o przeprowadzaniu kary śmierci. <czytaj dalej>
Anonim_4366:
Trasy na zawarcie nigdy jmnie bedzie bo po to TJ postawil dominante zeby nigdy nie bylo mozna tam zrobic. I zeby gorzowianie z buta tlumnie lazili od <czytaj dalej>
Anonim_4366:
W deugim rzucie gdy miastu przybeda srodki mialy byc zakuopi9ne jazz duo albo inny rodzaj tranwaiku nowoczesny. Tatey byly tynczasowo dla zapewnienia <czytaj dalej>
Anonim_4366:
Politykow nie zabraklo na uruchimieniu tranwaika. Wszystkie geby pomitykow musialy zbrylowac w mediach. Tak to oni zrobili tranwaje. Ręki do tego nie <czytaj dalej>
Anonim_8682:
Hasełka z politologii to do przedszkola. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej