czwartek 12 grudnia 2019     Joanna, Aleksandra, Dagmara
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
zygmunt_marek_piechocki BLOG

« powrót
Na nowy sezon
Najmilsza!

I tak to już wakacji ostatnie dni. Za osiem dni dzieciaki i młodzież powrócą do domów ze swoich rozjazdów, zacznie się chodzenie do szkół. Co poniektórzy czułe i pełne tęsknot listy pisać będą do poznanych latem przyjaciół. A potem to już jesień. Tak naprawdę, to już ją można zaobserwować – z brzóz spadają liście, z sosen igły.

Wiem, że jesteś jeszcze z dzieciakami w Bieszczadach, że wrócisz dopiero ostatniego dnia sierpnia. Więc w Twojej skrzynce kilka kopert ode mnie z ostatnich prawie dwóch miesięcy. Ja – jak wiesz – nigdzie dalej nie wyjeżdżałem. W ostatnie dni tylko wieczorami do Paradyża na Muzykę. Tam, w Seminarium Duchownym festiwal, co to nazwę „Muzyka w raju” przyjął i muzykę dawną promuje. A wykonawcy naprawdę świetni, a utwory naprawdę najlepsze wybrane. Każdego wieczora trzy koncerty, więc powroty nocne bardzo. Ale warto było!

Wczoraj, Miła, stałem się właścicielem przepięknie zaprojektowanego i wydanego katalogu z programem mojej filharmonii na sezon 2014/2105. Postarano się. Zachwyca wyglądem – tutaj brawa i gratulacje Pani Monice Szalczyńskiej, której to szatę graficzną wydawnictwo zawdzięcza. Monika, jak zapewne pamiętasz i wiesz, opracowuje graficznie moje tomiki. I jak mnie znasz, to oczywiście całość dokładnie przeczytałem, jak mówi mój wnuk Jan – oblukałem w chwilę po otrzymaniu, więc w samochodzie na parkingu filharmonii. Znakomite fotografie, portrety członków orkiestry. Całość przejrzysta, czytelna, komunikatywna zarówno w warstwie graficznej jak i w części informacyjnej, przedstawiającej kompozytorów, wykonawców, utwory – tutaj mój ukłon redaktorce Pani Małgorzacie Szwajlik.

W programie na sezon dla każdego coś dobrego (miłego) – kilka świetnych propozycji – już czekam na niektóre. Ale o tym napiszę Ci innym razem. Może tylko zdań kilka o inauguracyjnym koncercie – chociaż to dopiero za miesiąc.
26 października. Wcześniej dwie prezentacje: 6 września wystąpią panowie Bogusław Morka i Ryszard Morka (będzie to koncert charytatywny) i 12 września – Don Giovanni Wolfganga Amadeusza Mozarta (nie mam pewności, ale to takie nieco okrojone przedstawienie operowe).

A już w czas koncertu inauguracyjnego uczta muzyczna. Bo oto najsampierw Grzegorza Duchnowskiego, współczesnego kompozytora polskiego, prawykonanie kompozycji „Rytuały”. Innej Jego kompozycji mieliśmy okazję posłuchać w czas II Festiwalu Muzyki Współczesnej – pisałem Ci o tym wydarzeniu i jak mnie zauroczyła „Missa de Angelis”. Stąd moje przekonanie, że i „Rytuały” zachwycą.
Po nich – Roberta Schumanna Koncert fortepianowy a-moll op. 54. Przy klawiaturze fortepianu Pani Gloria Campaner. Pamiętasz? Pisałem ci o Niej przy okazji „Poznańskiego Festiwalu Transatlantyk” – tam grała koncert Sergiusza Rachmaninowa, za Nią orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod Panią Moniką Wolińską. Więc też jakże pozytywna rekomendacja na inauguracyjny wieczór.

I zapewne w drugiej jego części I Symfonia f-moll op. 10. Dymitra Szostakowicza. Jak wiadomo, kończył tę symfonię prawie jednocześnie ze studiami. To dzieło wielowarstwowe. Drapieżna dramatyczność na przemian z lirycznością. Sądzę, że Pani Monika Wolińska i nasi orkiestranci, wywiodą z partytury to wszystko, co napisał Szostakowicz i jeszcze to, co zostawił pomiędzy nutami.

Cóż Ci jeszcze napisać? Prace nad moim nowym tomikiem posuwają się – piszę teksty, które tytułuję in gremio „jemiołkowe”. Skąd ta nazwa? Otóż zachowuję się trochę jak jemioła – korzystam z wierszy poetek, poetów – wybieram interesujący mnie cytat i wokół niego buduję swoje przemyślenia, wartościowanie. Zobacz taki:

4.

Między palcami przelewa się zgrzyt słów
(Czesław Markiewicz)

O, tak Przyjacielu

Ale także z ziarnami nieprawdy
chrobocą w trzewiach

Szczęk zamknięć

Nie trzymasz i nie podajesz chleba

Poza dłońmi spirale krętactw
jedne za drugimi

A niby taki porządek i ład
Teraz

I uśmiechy
I pocałunki
(jak ten w Oliwnym Ogrodzie)

Życie przelatuje przez palce swobodnie
Słowa zgrzytają
kłamliwe

I nazbyt ich wiele

Powinienem napisać dedykację. Bo myślałem o pewnym człowieku, pisząc ten tekst. Ale on i tak się nie opamięta. Jak wielu innych.

W słuchawkach Estas Tonne. Jego Muzyka, gitara. Zadziwia i zachwyca.
Może, jak ten list u Ciebie to i Ty już w domu?
Pozdrowienie i uśmiech posyłam.

Marek
, w wieczór 22 sierpnia 2014 roku


22 sierpnia 2014 21:19, Marek Z. Piechocki
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Sesja budżetowa
W czwartek 19 grudnia odbędzie się XVII sesję Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Obrady rozpoczną się o godz. 14.00 w sali ... <czytaj dalej>
Ważny komunikat
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. wydała postanowienie o zasięgnięciu opinii biegłych lekarzy w związku z prowadzonym postępowaniem przygotowawczym w ... <czytaj dalej>
Taki kalendarz warto mieć
Dwanaście spośród tysięcy wyjątkowych fotografii Gorzowa sprzed lat autorstwa Waldemara Kućki trafiło do miejskiego kalendarza na 2020 rok. W Mikołajki, ... <czytaj dalej>
Koreańczycy w Gorzowie
Przedstawiciele Yanguu, miejscowości w Korei Południowej, odwiedzili w poniedziałek Gorzów. Spotkanie władz obu miast odbyło się w gorzowskiej filharmonii. Prezydent ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Głuchy Daniel Firma Handlowo-Usługowa

ul. Kutrzeby 5 m. 31, Gorzów Wlkp.
tel. 95 738 64 24
branża: Chłodnicze urządzenia - serwis <czytaj dalej>
Wilczyńscy Natalia i Grzegorz Lekarze Rodzinni

ul. Budowlanych 15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 63 66
branża: Lekarze - rodzinni <czytaj dalej>
"Euforia" Salon Fryzjerski Emilia Szydełko

ul. Armii Ludowej 15 A, Gorzów Wlkp.
tel. 501 106 766
branża: Fryzjerskie usługi, salony <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« grudzień 2019 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzowskie "wioski potiomkinowskie"
Ostatnia rozmowa jeszcze z dyrektorem Filharmonii Gorzowskiej Mariuszem Wróblem w radiu Gorzów odbiła się szerokim echem głównie wśród osób „zaangażowanych” w odejście tegoż. Jak się można było spodziewać, największe obrażenie (jak mawia ... <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - csc_0306.jpg
Hanna Kaup:
Blues Noah na najwyższym poziomie
Takie koncerty jak ten niedzielny w wykonaniu Noah Wotherspoon Band ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Pomaganie ma sens
Z Fundacją Arka Bydgoszcz jestem związana od 15 lat. W ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Opieka nad osobą po udarze mózgu to także troska o siebie
Kiedy bliską osobę dotknie choroba neurologiczna, szereg obowiązków i trudności ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1219:
Kontakty gospodsrcze bylyby jak najbardziej wskazane i pozadane. Trzeba sie wiec na tym powaznie skupic i madrze wykorzystac.

Zycze wielu <czytaj dalej>
Anonim_9346:
A czym te "koncepcje" Jędrzejczaka różniły się od "planu" Wójtcickiego?
Może tym, że wymieniona lista zawodów wynika <czytaj dalej>
Anonim_5432:
Pisze pani bzdury. Prezydent Jędrzejczak miał tylko mało skonkretyzowaną koncepcję a nie plan. A czy wystarczy pieniędzy musi pani zapytać pana <czytaj dalej>
Anonim_9346:
Po przeczytaniu listy zawodów z projektu CEZu Jędrzejczaka z 2014 roku musimy sobie uświadomić, że gdyby nie zaniechania Wójtcickiego, mielibyś <czytaj dalej>
Anonim_2267:
andrew dont preach <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej