sobota 27 kwietnia 2024     Felicja, Teofil, Zyta
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
zygmunt_marek_piechocki BLOG

« powrót
Pierwszy raz w FG - koncert fortepianowy
Najmilsza!

Jest niedziela, późne popołudnie. Chwile wytchnienia po wczorajszym trudnym dniu, po dzisiejszych kilometrach rowerem. Więc odpoczywanie psychiczne i fizyczne. Bo wczoraj, jak wiesz – nawet trudno mi to nazwać – prowadziłem, zapowiadałem koncert, występ kwartetu Straordinario w Jazz Clubie Pod Filarami. W sumie to nawet nie wiem, jak wyszło to moje zapowiadanie, prowadzenie. Jakiś tam lapsus formalny popełniłem, jak mówiła mi moja koleżanka Hania K. Natomiast muzycznie było świetnie. Grano tanga takich autorów jak: Astror Piazzolla, Edward Kalendar, Goran Bregovic, Carlos Gardel, Gerardo Matos Rodriguez, Sidney Bechet. Przez cały tydzień uczyłem się ich biografii, słuchałem utworów, czytałem o nich, by w końcu po kilka zdań przed koncertem powiedzieć. Stres Miła! Ale już jestem po. I nie wiem, czy skuszę się na podobne zadanie, tak wiele nerwów mnie to kosztuje, tak wiele niepewności, czy się uda, czy też nie, czy zaakceptują mnie Muzycy, widownia… Ale też i fajnie, bo ileż nowych we mnie wiadomości o Muzyce.

A za kilka dni, w piątek, pierwszy w Filharmonii Gorzowskiej od czasu jej powstania recital fortepianowy. Zagra go Pan Jerzy Godziszewski. W programie utwory mojego Fryderyka Chopina i mniej mojego Karola Szymanowskiego. Trzy wielkie dzieła Chopina w części pierwszej programu: Polonez c-moll op.40. nr 2, Ballada As-dur op. 47. i Scherzo cis-moll op. 39. Poza nimi jeszcze dwa walce i trzy mazurki. Karola Szymanowskiego zaś sztandarowa jego kompozycja Maski op. 34. i kilka mazurków. Tak więc bardzo ambitny, trudny i ciekawy program.

Utwory Fryderyka Chopina, które zagra Pan Godziszewski, pochodzą mniej więcej z tego samego okresu 1839-1841. Polonez i Scherzo w dużej części powstawały na Majorce, kończone już w Marsylii. Ballada – latem 1841 roku w Nohant. To ważne dla twórczości Fryderyka kompozycje. Ważne i piękne. Takie do zasłuchania się. W melodyce, harmonii, w emocjach, które Kompozytor chce przekazać. W ce-molowym polonezie odnajdziesz Miła barwy niezwykłe – zaczyna się złowieszczo czternastoma uderzeniami oktawowymi prawej ręki, potem basy współtworzą smutek niebywały (w jakim ja dzisiaj), objawiają uczcie zawiedzenia, niespełnienia… I tak do ostatniego akordu.

To już Ci, Najmilsza, pisałem kiedyś przy okazji Ballady g-moll op. 23., że wszystkie tego gatunku utwory Fryderyka są połączeniem narracji z liryką. Owszem, Chopin nigdy nie precyzował, jakie były inspiracje kolejnych czterech Jego Ballad.
Ale przypuszcza się, że trzecia (As-dur op. 47.) to jakby opowieść Mickiewiczowskiej Świtezianki. Są tacy, którzy mówią, piszą zupełnie co innego, a mianowicie, że ta ballada to nutowy zapis wiersza Henryka Heinego „Lorelay”, że to zwodzący żeglarzy śpiew czarodziejki z wysokiego brzegu Renu. Być może. Nie wiem. Ale bardzo lubię tę Balladę. Podobnie jak Scherzo cis-moll op. 39. Tutaj Muzyka oddaje się dzikiemu szaleństwu – raz cichnie, raz wybucha agresywnymi akordami, oktawami. To zwalnia, to przyspiesza. To ulatuje w górę, to opada. Tak jak w życiu. Raz unosi gdzieś wysoko, pozwala się radować, raz poniża (jak czasem ludzie, którzy obok), nie daje szans na uśmiech, zadowolenie, poczucie spełnienia. Tak, tak. Chopin potrafił namalować wszystkie emocje. W każdym bądź razie, ja tak odbieram Jego Muzykę i takie są Jego utwory, których mogę słuchać bez końca. A dedykował swoje dzieło Scherzo cis-moll op. 39. Adolfowi Gutmannowi. Gutmann był jednym z ulubionych uczniów Fryderyka, jak ktoś napisał – ku zgorszeniu lub zazdrości innych, gdyż – ich zdaniem – talentem nie błyszczał. A co najdziwniejsze, Chopin cenił go za coś, czego sam nie stosował, ba! krytykował u innych, a mianowicie za siłę uderzenia. Można znaleźć takie zdanie – może złośliwe – o Gutmannie: „Silny jak lew i zdrowy jak dąb – imponował Chopinowi siłą fizyczną. On jeden miał przy tym możliwość uderzenia równocześnie wszystkich dźwięków akordu z szóstego taktu lewej ręki. Chopin musiał ów akord na swym pleyelu arpeggiować…” (mowa o scherzu).Tak więc Gutmannowi i dedykował scherzo, i jemu powierzył prawykonanie. Może chciał Chopin pokazać potrzebną utworowi potęgę brzmienia? Jestem bardzo ciekaw wykonania Pana Jerzego Godziszewskiego, a także tego, jak zabrzmi nasz filharmoniczny Steinway.

Powinienem Miła napisać Ci jeszcze o „Maskach” Karola Szymanowskiego. Po „Metopach” kolejny tryptyk muzyczny: „Szeherazda”, „Błazen Tantris” i „Serenada Don Juana” to tytuły kolejnych części. Napisane w latach 1915-1916 dedykował pianistom: Aleksandrowi Dubiańskiemu, który był pierwszym wykonawcą całości, Harremu Neuhasowi i część ostatnią – Arturowi Rubinsteinowi. Tu chyba nie bez koleżeńskiej uszczypliwości, pianista bowiem uchodził za uwodziciela i wiele kobiet ulegało jego urokowi.

Jak wiesz, nie lubię Muzyki Karola Szymanowskiego, ale z chęcią posłucham. Może i mnie uwiedzie i Ona, i wykonanie?

Wiesz Julio, w najbliższych dniach muszę podjąć ważne decyzje dotyczące spraw około muzycznych. Zbyt mi ciążą nieudane, niezawinione przeze mnie niezałatwienia, śmieszność, na którą się narażam.

I to może tyle na dzisiaj.
Napisz mi, proszę, jak Twoje przedszkolaki i co zagrasz z nimi na audycji dla ich rodziców. Jestem bardzo ciekaw. Na pewno, znając Twój perfekcjonizm, wszystko się uda.

Pozdrowienie i myśli dobre posyłam!

Marek, w niedzielne popołudnie 16 lutego 2014 roku




16 lutego 2014 22:51, Marek Z. Piechocki
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Co za plakat ... Piec krematoryjny brrrr...
Anonim_2237, 17.02.2014, 09:28, 213.109.32.2 ##

Proszę obejrzeć plakat w całości, postarać się zrozumieć intencje Autora i nie pisać głupot!
Anonim_8696, 18.02.2014, 22:22, 81.190.177.213 ##

Niestety, mnie też się źle kojarzy. Ryzykowny pomysł
Anonim_7402, 18.02.2014, 22:39, 81.190.167.195 ##

Mnie również... w najlepszym wypadku dymiący komin fabryki. I cóż z tego, że obłoczek jest twarzą Chopina... Co autor miał na myśli - tego nigdy się nie wie, a przynajmniej odbiorca nie musi wiedzieć. Ważny jest odbiór faktyczny. A ten jak widać - niekoniecznie trafia w intencje autora, który użył symbolika i kolorystyk, że tak powiem funeralnej. Ale to nie odbiorcy wina, że autor pomylil urodziny z rocznicą śmierci Fryderyka.
Anonim_9853, 19.02.2014, 10:52, 80.252.1.4 ##

Pokazałam plakat znajomym - wszyscy mieli podobne skojarzenie jak powyżej.
anka, 19.02.2014, 15:48, 94.254.135.202 ##

Okolomuzycznych piszemy łącznie. Trzeba Panu przyznać, umie Pan korzystać z wikipedii. Nic poza tym.
Anonim_6696, 25.02.2014, 14:59, 89.228.137.135 ##

Za uwagę ortograficzną dziękuję.Racja w 100%. Co do Wikipedii - chyba by nie starczyła. W "sprawach" Fryderyka Chopina korzystam najczęściej, z moim zdaniem, najbardziej wiarygodnej biografii której autorem jest Tad Szulc.
Poza tym Wikipedia nie jest w 100% wiarygodna. Znajduję niekiedy przekłamania,błędy. Po konfrontacji z Encyklopedią Muzyczną PWM czy biografiami
kompozytorów niektóre wiadomości się nie potwierdzają.
Proszę zobaczyć np. bardzo różne "historyjki" na temat Adagia Tomaso Albinoniego. W końcu nie wiadomo czy ta przepiękna komopzycja (fragment, cały utwór??) jest jego autorstwa czy też nie.

Za uwagę dziękuję.
Z.M.P.
Anonim_8696, 25.02.2014, 18:51, 81.190.173.18 ##

Panie Marku, brawo za klasę!!! tak trzymać :)
Anonim_7402, 25.02.2014, 19:09, 81.190.167.195 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Agro-Duet" S.C. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe

ul. Przemysłowa 14 /15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 77 15
branża: Owoce, warzywa - hurt <czytaj dalej>
Mdm Logistic Danuta Bykowska

ul. Grottgera 23 c l. 9, Gorzów Wlkp.
tel. 785 827 003
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>
"Hitsa Poland" Sp. z o.o.

ul. Walczaka 25, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 77 19
branża: Tkaniny, dzianiny - produkcja <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - plywanie.jpg
admin ego:
Nauczyciele są ważni
Kiedy chodziłam do szkoły, nie było w tym nic nadzwyczajnego, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Pierwsza taka kaplica
Po raz pierwszy od naszego przyjazdu do Buska wieczorne niebo ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6779:
Zlikwiduje się wszelkie dyktaty i nakazy unijne, cofnie się unijne imunitety, bo za dużo zasłaniają. Generalnie unia przestanie mieć cokowliek <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Jedni mówią , że życie zaczyna się po "pięćdziesiątce", a inni że dopiero po drugiej.
Wszystkiego dobrego Pani Zofio ... <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Język taki a nie inny dla podkreślenia bezsilności. Mam dokładnie takie samo zdanie. Zakleilismy się w skorupie narodowej martylologii i nie wyle <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Jeżeli zapotrzebowanie na takie odruchy "narodowościowe" rośnie, znaczy że w społeczeństwie coś się psuje. Staje się sfrustrowane, <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Gumofilce na traktory i do Warszawy. Żoliborz wam pomoże. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej