piątek 10 kwietnia 2020     Małgorzata, Michał, Makary
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Choroba, która odbiera przyszłość
eGorzowska - 9644_2yTmP6q4WLHqfO7qIXme.jpgRuch, czyli troska o sprawność fizyczną i słońce to recepta na dobrą kondycję naszych kości. Dzięki nim możemy uniknąć złamań osteoporotycznych, które – poza nowotworami i chorobami układu krążenia – stają się plagą naszych czasów i odbierają przyszłość.

Ryzyko złamania osteoporotycznego jest znacznie większe u kobiet niż u mężczyzn i gwałtownie rośnie po 50. roku życia w związku ze zmianami wywołanymi menopauzą. Ale choć złamania u mężczyzn są rzadsze, to obarczone większym ryzykiem powikłań.

Najczęściej dochodzi do złamania: kręgów, szyjki kości udowej, kości promieniowej, kości ramiennej. Za najgroźniejsze uznaje się złamania szyjki kości udowej, które u osób starszych często prowadzi do kalectwa a nawet śmierci.

W 2008 r. grupa ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia pod kierunkiem prof. J. A. Kanisa opublikowała raport, w którym wyszczególniono najważniejsze czynniki ryzyka złamania osteoporotycznego. Są to:
- wiek,
- płeć,
- niska masa ciała (BMI - Body Mass Index - <20),
- przebyte złamanie niskoenergetyczne,
- złamanie szyjki kości udowej u rodziców,
- palenie papierosów,
- przyjmowanie glikokortykosteroidów,
- picie alkoholu,
- reumatoidalne zapalenie stawów.

Według danych Ministerstwa Zdrowia do 2030 r. liczba osób cierpiących przewlekle na osteoporozę i niesamodzielnych z powodu złamań (bez konieczności hospitalizacji), może sięgnąć pół miliona. Z kolei Główny Urząd Statystyczny szacuje, że do 2035 r. liczba Polaków w wieku powyżej 65 lat wzrośnie do około 8,5 mln, dlatego ważne jest, by nasze życie było nie tylko coraz dłuższe, ale i lepsze. Temu służy profilaktyka.

– Przede wszystkim dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości wapnia i witaminy D3 oraz aktywność fizyczna – mówi reumatolog, dr n. med. Maria Rell-Bakalarska z Centrum Reumatologii i Osteoporozy Rheuma Medicus w Warszawie. – Jednak to nie zawsze wystarcza. Wówczas należy wkroczyć z lekami i to od razu po postawieniu diagnozy, nie czekając na pierwsze złamania, które mogą być bezbolesne (np. złamania kręgów w większości takie są). Należy pamiętać również o kaskadzie złamań. Po złamaniu kręgu w ciągu roku u 20 proc. kobiet wystąpi następne. Badania densytometryczne to podstawa diagnostyki!

Niestety, w naszym kraju pacjenci mają utrudniony dostęp do diagnostyki z powodu niewystarczającej liczby poradni. Jest też problem z lekami nowej generacji.
– Osteoporozę leczy się bisfosfonianami. To w pełni refundowane leki starszej generacji: Alendronian i Risedronian. Jednak nie wszyscy mogą je przyjmować, np. z uwagi na chorobę refluksową lub wrzodową żołądka. Najnowszym lekiem o potwierdzonym działaniu w redukcji ryzyka złamań kręgów oraz szyjki kości udowej i złamań o innych lokalizacjach jest denosumab. Ma bardzo wygodną formę podania: to zastrzyk podskórny, aplikowany raz na pół roku – wyjaśnia dr n. med. Maria Rell-Bakalarska.
Denosumab to najnowszy lek biologiczny (w pełni ludzkie, monoklonalne przeciwciało), który wpływa na układ regulujący przebudowę kości. Nie powoduje skutków ubocznych ze strony przewodu pokarmowego, bowiem podawany jest podskórnie raz na sześć miesięcy. Można go stosować także w niewydolności nerek, stanowiącej częste przeciwwskazanie do farmakoterapii osteoporozy. Jak dowiodły badania, lek ten zmniejsza ryzyko złamań kręgów o 68 proc., a szyjki kości udowej o 40 proc.

Denosumab w Europie jest dostępny zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, ale w Polsce ta dostępność jest ograniczona. – Bezpłatnie mogą go otrzymać kobiety, które ukończyły 75 lat, ale… pod warunkiem, że wcześniej doszło do złamania. Kobiety młodsze, po 60. r.ż. mogą go kupić z 30 proc. zniżką, ale ponownie – pod warunkiem wcześniejszego wystąpienia złamania lub nieskuteczności, lub nietolerancji (objawów niepożądanych) stosowanych dotychczas leków. Mężczyźni natomiast w ogóle nie mogą liczyć na refundację denosumabu. To absurdalne, że wkraczamy ze skutecznym leczeniem dopiero wówczas, gdy doszło do złamania. Szanse na powstrzymanie progresji choroby są wtedy dużo, dużo mniejsze – ubolewa dr Maria Rell-Bakalarska.

Pamiętajmy, by osteoporoza nie odebrała nam przyszłości, pierwsze badanie gęstości kości powinna wykonać każda kobieta w wieku okołomenopauzalnym, a potem powtarzać je co 12–24 miesiące. Panowie powinni się zgłosić na densytometrię po 65 r. ż. Niezależnie od wieku, badanie jest wskazane w przypadku osób, które przewlekle przyjmują glikokortykosteroidy lub przebyły złamanie niskoenergetyczne. Aby ułatwić porównywanie wyników, kolejne badania oceniające efekt terapii najlepiej wykonywać w tym samym ośrodku i na tym samym sprzęcie.

Hanna Kaup
foto Wikipedia


1 grudnia 2019 17:56, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Bezpłatna pomoc psychologiczna
Prezydent miasta Jacek Wójcicki zdecydował o uruchomieniu miejskich ośrodków wsparcia, by aktywnie włączyły się w pomoc dla osób potrzebujących pomocy ... <czytaj dalej>
Uroczystości Wielkiego Tygodnia
W Wielki Czwartek (9 kwietnia) rano o godz. 10.00 w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Marcina ... <czytaj dalej>
Komunalnik wyjaśnia
Publikujemy informację na temat rozpoczęcia realizacji usługi odbioru odpadów komunalnych na terenie Związku Celowego Gmin MG-6. 1 kwietnia rozpoczęliśmy usługę odbioru ... <czytaj dalej>
Uaktualnione zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się do duszpasterstwa w okresie zmagań z pandemią koronawirusa. Obszerny, liczący ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

8IV2020 - samotność źródłem słabości
8IV2020. Trwa polityczna przepychanka w sprawie majowych wyborów prezydenckich. Obóz rządzący ... <czytaj dalej>
Bramka zmierzy temperaturę
Specjalne bramki detekcyjne mierzą temperaturę ciała każdej osoby wchodzącej do ... <czytaj dalej>
Środki ochrony osobistej z Chin
1089 kartonów środków ochrony osobistej dotarło do naszego województwa. Ładunek środków ... <czytaj dalej>
MAJ on-line
Wkrótce MAJ, czyli Mała Akademia Jazzu będzie obchodzić 35-lecie działalności. ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Pytania tendencyjne
Mamy w kraju stan epidemiczny. Dla zwykłego człowieka to stan nadzwyczajny. Wszystko od ponad tygodnia zmieniło się w życiu niemal każdego Polaka. Ale ta nadzwyczajna sytuacja dla niektórych nic nie ... <czytaj dalej>
Tajemnica mojej wyobraźni
Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” rusza 18. edycja ogólnopolskiego konkursu <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 11-1.jpg
Hanna Kaup:
10IV2020 - życie, przemijanie, śmierć...
10IV2020. Niełatwo znaleźć nieoczywiste zdjęcie, które będzie symbolizowało dzisiejszy dzień i ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
9IV2020 - o władzy, która deprawuje
9IV2020. Takie książki jak „Podróż Cilki” (kontynuacja bestsellerowego „Tatuażysty z Auschwitz”) ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czym jest koronawirus
Dr Dawid Ciemięga pochodzi z Tychów. Jest lekarzem pediatrą i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6234:
robią zakazy w lasach jak tam nie ma zarazen zeby odwrocic uwage mediow od tego ze:

"pochodzą one z wielu źródeł. Dotyczą zakaż <czytaj dalej>
Anonim_8683:
w dużych miastach rządzi PO w małych pis - może dlatego tam jest więcej zarazeń.

samorządy pisoskie sie dogadują z rządem w sprawi <czytaj dalej>
Anonim_4866:
gnój kopać a nie pchać się do biznesu <czytaj dalej>
Anonim_4866:
będą i tacy, którym nauczka tyłkiem wyjdzie. <czytaj dalej>
Anonim_1699:
brawo tylko bez temperatury można mieć koronawirusa. i 4 dni go przenosić zanim pojawiają się jakiekolwiek objawy <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej