sobota 11 lipca 2020     Cyprian, Olga, Benedykt
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Nie lekceważ objawów
eGorzowska - 7365_2sWMFUjPQOJRNT9HK59Z.jpgLaryngolodzy z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie przeprowadzili skomplikowane operacje onkologiczne. Polegały one na usunięciu nowotworu raka krtani i gardła. Wszystkie zakończyły się sukcesem. Pierwszą pacjentką była 65-letnia gorzowianka.

Pani Krystyna na bóle w okolicach szyi i gardła uskarżała się od siedmiu miesięcy. Przyznała, że trochę go zlekceważyła. Do lekarza przyszła dopiero, gdy pojawiły się problemy z oddychaniem. Wtedy czasu na długie rozważania już nie było.

- Gdy usłyszałam diagnozę, byłam przerażona. Nie bardzo chciałam wierzyć w to, co mi mówili lekarze. Pojechałam na konsultację do Poznania. Tam diagnoza się potwierdziła. Jedynym wyjściem było usunięcie krtani. Nie miałam wątpliwości, gdzie poddać się zabiegowi – opowiada pani Krystyna. - Jeszcze z samochodu, w drodze powrotnej z Poznania, dzwoniłam do dr. Matyi i informowałam go o swojej decyzji.

- To była bardzo rozległa operacja. Niezbędne było usuniecie węzłów chłonnych, krtani i części gardła, a w dalszej kolejności rekonstrukcja gardła i wytworzenie możliwości oddychania i połykania – mówi ordynator Oddziału Laryngologii z Pododdziałem Chirurgii Szczękowo-Twarzowej dr Grzegorz Matyja. - Teraz pacjentka ma się dobrze.

Stosunkowo najszybciej po zabiegu udaje się uzyskać dwie z trzech podstawowych funkcji krtani: oddychanie i połykanie. Największą dolegliwością są jednak problemy z mówieniem. Na początku pacjenci zazwyczaj muszą korzystać z niewerbalnych środków komunikacji. Niezbędny staje się długopis i zeszyt. Z czasem jednak mowa jest coraz bardziej zrozumiała.

- Na początku zwykły głos bardziej przypomina szept, ale to wydaje się być niewielką niedogodnością w sytuacji, gdy w grę wchodziła utrata życia. Często tzw. mowa przełykowa jest wystarczająca do komunikowania się z otoczeniem. Jeśli jednak pacjent ma z tym problem, można się wspomóc tzw. sztuczną krtanią – wyjaśnia dr Matyja.

Do niedawna pacjenci z północy województwa lubuskiego na tego typu operacje wyjeżdżali do innych ośrodków, musieli się liczyć z rozłąką z domem rodzinnymi i sporymi kosztami. Teraz z powiedzeniem mogą być leczeni na miejscu. A już kilka dni po zabiegu mogą wrócić do domu, choć zwykle czekają ich jeszcze naświetlania i radioterapia.

Z nowotworami głowy i szyi jest bardzo podobnie jak z innymi chorobami. Im szybciej pacjent zgłosi się do lekarza, tym szanse na wyleczenie są większe.

- Niestety, ta zasada często jest lekceważona. Pacjenci nie chodzą do lekarza, bo się boją, że ten „coś znajdzie”, a przecież to jedyna droga, by jak najwcześniej rozpocząć leczenie i dać sobie szansę na powrót do zdrowia – zauważa ordynator Matyja.

Na co zwrócić uwagę? Pierwszym sygnałem są: ból gardła, chrypka, uczucie ciała obcego w gardle, czasem guz na szyi. Wtedy trzeba się zwrócić do lekarza.

Już kilka dni po zauważeniu pierwszych objawów choroby do gorzowskiego szpitala zgłosił się pan Piotr ze Słubic. W jego przypadku niezbędna stała się skomplikowana operacja wewnątrznosowego otwarcia zatoki czołowej. Dzięki temu udało się uratować oko.

- To była chwila. Nagle zaczęły mnie boleć zatoki. Później spuchło oko. Ból był okropny. Żadne leki nie pomagały. Wytrzymałem trzy dni, później zgłosiłem się do szpitala i po wykonaniu niezbędnych badań niemal natychmiast trafiłem na stół operacyjny. Po paru godzinach poprawa była znacząca – mówi pan Piotr.

- Pacjent trafił do nas z dość poważnymi powikłaniami. Oko było bardzo zagrożone. Tego typu operacje zwykle wykonuje się, nacinając skórę i robiąc otwór w czole pacjenta. My dostaliśmy się do zatoki szczękowej i czołowej przez nos. Po operacji nie ma śladu – zdradza szczegóły dr Matyja. - Jesteśmy dumni, bo to była pierwsza tego typu operacja w naszym szpitalu. Co najważniejsze, zakończona powodzeniem. Pacjent niebawem wróci do domu.

Tego typu operacje w Polsce do tej pory wykonywały tylko większe ośrodki laryngologiczne. Pacjenci byli kierowani do Poznania, Szczecina, a nawet Bydgoszczy czy Warszawy.

oprac. redakcja wg Agnieszka Wiśniewska
foto Wikipedia


18 grudnia 2016 22:38, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Zmiany w rozkładzie jazdy
Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim Sp. z o.o. informuje, że od dnia 13 lipca br. nastąpią zmiany rozkładów jazdy ... <czytaj dalej>
UE znosi ograniczenia w podróżowaniu

30 czerwca Rada Unii Europejskiej przyjęła zalecenie o stopniowym znoszeniu tymczasowych ograniczeń dotyczących innych niż niezbędne podróży do UE, z ... <czytaj dalej>
Gorzów on Tour
Na wakacje Gorzów wyrusza w trasę. Będzie się prezentował mieszkańcom regionu ze swoich najlepszych stron. W każdy wakacyjny wtorek, od ... <czytaj dalej>
Trzy nowe karetki dla Gorzowa
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego wzbogaciła się trzy nowoczesne, w pełni wyposażone ambulanse. Dwa z nich zakupione zostały w ramach programu ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Malwa" Sp. z o.o. Serwis

ul. Nadbrzeżna 17, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 16 15
branża: Herbata <czytaj dalej>
"Da-Ko" Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Bogdan Kozubal

ul. Myśliborska 27, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 43 22
branża: Samochody - używane <czytaj dalej>

Zmiany w rozkładzie jazdy
Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim Sp. z o.o. informuje, ... <czytaj dalej>
Nowe otwarcie
W pierwszą sobotę i niedzielę lipca mieszkańcy miasta wzięli udział ... <czytaj dalej>
Gorzów on Tour
Na wakacje Gorzów wyrusza w trasę. Będzie się prezentował mieszkańcom ... <czytaj dalej>
6VI2020 - nieszczęście na własne żądanie
6VI2020. Od kilku dni obserwuję budowę domku jednorodzinnego. To, jak pracują ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« lipiec 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie rozumiem
Z przerażeniem oglądam to, co dzieje się w czasie trwającej wciąż kampanii przed wyborami Prezydenta RP. Uszom i oczom nie wierzę, gdy widzę i słyszę, jak Premier RP zapewnia, że ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1f.jpg
Hanna Kaup:
10VII2020 - na chwilę przed ciszą wyborczą
10VII2020. Na chwilę przed ciszą wyborczą spadł na Gorzów potężny deszcz ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
9VII2020 - fugowanie petami
9VII2020. Mam świadomość, że układanie płytek chodnikowych to nie to samo, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Relacja córki z ojcem
Córeczka tatusia – choć niektórym to określenie kojarzy się negatywnie, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9931:
Bo przykre jest życie i ono tak zestawia wydarzenia. Nie widzę tu nic z pomieszania pojęć, chyba że Anonima/ki, bo zdanie "...starszej osoby <czytaj dalej>
Anonim_5423:
Dość jednak przykre jest zestawianie powagi pogrzebu starszej osoby z wiecami polityków,do której autorka ma widoczną słabość. Pomieszanie poj <czytaj dalej>
Anonim_8191:
Pani która żądzi prezesem jak ona mu zagra tak prezes tańczy żądzi szpitalem ludzi najniszego poziomu ma zanic mobiguje <czytaj dalej>
Anonim_6631:
Spółki miejskie!? Pieniążki kręcą się w kółko.
Są takie urządzenia w centrach handlowych, gdzie wypuszcza się pieniążek i on się k <czytaj dalej>
Anonim_6631:
Jedni i drudzy to złodzieje, gangsterzy w białych kołnierzykach, manipulanci i ruskie pierogi.
Ale jedni brali na potęgę, nie chcieli dać n <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej