środa 27 maja 2020     Juliusz, Magdalena, Jan
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Nie trać głowy, gdy Twój wzrok zacznie się pogarszać!
eGorzowska - 7353_HJZxIvcfxxrmXpVznAav.jpgZ biegiem lat ostrość widzenia często ulega pogorszeniu. Ma na to wpływ wiele czynników. Co powinniśmy wiedzieć na ten temat?

Z wiekiem oko traci zdolność akomodacji, czyli dostosowywania się do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Jest to spowodowane m.in. stopniowym twardnieniem soczewki, która sztywnieje i zmienia swoją gęstość, a także utratą elastyczności mięśni rzęskowych odpowiadających za zmianę kształtu soczewki w procesie akomodacji. Zmiany te rozpoczynają się najczęściej po 40. roku życia. Mają na nie wpływ nie tylko czynniki biologiczne, ale także prowadzony tryb życia. Niewłaściwa dieta, w której regularnie brakuje witamin, wspomagających narząd wzroku, długoletnia praca w nieodpowiednich warunkach oświetleniowych, czytanie przy niedostatecznej ilości światła, a także nieskorygowana lub nieprawidłowo skorygowana wada wzroku mogą być przyczyną przedwcześnie pogarszającego się widzenia.

Pierwszą dolegliwością, która pojawia ok. 40 roku życia jest prezbiopia. Objawia się kłopotami w widzeniu blisko położonych przedmiotów lub czytaniu drobnego druku. Zaburzenie to nie jest chorobą, a naturalnym procesem, który jednak znacząco wpływa na komfort widzenia i życia. Prezbiopia nazywana jest żartobliwie „objawem zbyt krótkich rąk” - aby zobaczyć jakąś rzecz lub przeczytać tekst, konieczne jest odsunięcie jej na większą odległość od oczu. Osłabienie zdolności ostrego widzenia z bliskiej odległości wynika ze stopniowej utraty elastyczności soczewki oraz poruszających nią mięśni rzęskowych, a w konsekwencji zaburzenia mechanizmu akomodacji. Z wiekiem soczewka powoli staje się sztywniejsza, przez co traci zdolność zmiany grubości przy patrzeniu na obiekty znajdujące się w różnej odległości. Prezbiopii nie można zapobiec, ale można ją korygować za pomocą odpowiednich soczewek okularowych - najlepiej progresywnych, które oferują płynne, bardzo łagodne przejście pomiędzy mocą korekcyjną do dali, a mocą do bliży.
Oprócz naturalnego procesu pogarszania wzroku, po 40. roku życia wzrasta ryzyko wystąpienia niektórych chorób, prowadzących do znacznego ograniczenia zdolności widzenia, a w niektórych przypadkach nawet do ślepoty.

Jedną z takich chorób jest jaskra. Choroba podstępna w początkowej fazie, ponieważ często rozwija się bezobjawowo. W późniejszym jej stadium pacjenci skarżą się na światłowstręt, łzawienie oczu, pękanie naczynek krwionośnych w oczach podczas zwiększonego wysiłku, a także stopniowe zawężanie pola widzenia i pojawiające się charakterystyczne tęczowe kręgi przy spoglądaniu na źródło światła. Jaskra wystąpić może także nieoczekiwanie i nagle jako tak zwany ostry atak jaskry. Towarzyszy mu zawsze silny ból gałki ocznej, znacznie pogorszone widzenie, często także nudności i wymioty. W przypadku wystąpienia ostrego ataku jaskry wymagana jest natychmiastowa interwencja okulistyczna, jej brak może doprowadzić do całkowitej utraty widzenia Choroba ta występuje zarówno w sytuacji podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego jak również jako jaskra normalnego / niskiego ciśnienia. Dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne u specjalisty, które pozwolą określić, czy pomimo braku objawów choroba nie postępuje i nie wywoła niespodziewanie poważnych konsekwencji wynikających z jej zaniedbania.

Kolejnym schorzeniem dotykającym w większości ludzi starszych jest zaćma, zwana także kataraktą. Do głównych przyczyn jej powstawania zalicza się cukrzycę, przebyte zapalenia i urazy gałki ocznej, a także stosowanie niektórych leków. Choroba ta polega na zmętnieniu soczewki oka, a występująca w zaawansowanym stadium powoduje znaczne pogorszenie jakości widzenia, aż do całkowitego zamglenia, umożliwiającego jedynie zdolność postrzegania światła bez możliwości rozpoznawania przedmiotów. Objawami zaćmy jest między innymi rozmazywanie się konturów przedmiotów i ogólny spadek ostrości widzenia, a także nagłe pojawienie się wady minusowej podczas rutynowego badania wzroku (zwłaszcza u osób, które nigdy nie były krótkowzroczne). Na szczęście zaćma jest schorzeniem uleczalnym – dostępne są zabiegi operacyjne na ogół pozwalające na odzyskanie komfortu widzenia i powrót do normalnych aktywności.

Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, mają problemy z nadciśnieniem lub podwyższony poziom cholesterolu, są narażone na wystąpienie zwyrodnienia plamki żółtej. Objawami tej rozwijającej się przez wiele lat choroby są zniekształcenia i zamazywanie się obrazu w centralnej części pola widzenia, a także pojawianie się tzw. mroczków. Zwyrodnienie plamki żółtej występować może w łagodniejszej „suchej” postaci lub przybrać ostrą formę wysiękową. Pierwsza z nich nie upośledza w znacznym stopniu widzenia, a jej leczenie polega na przyjmowaniu leków poprawiających ukrwienie oraz wzbogaceniu diety o owoce i warzywa. Zwyrodnienie wysiękowe natomiast może prowadzić do ślepoty, a metody leczenia polegają na interwencji chirurgicznej, stosowaniu zabiegów laserowych lub sesji radioterapii.

Jak sobie pomóc? Najważniejsza profilaktyka.
Chorób oczu objawiających się po 40. roku życia jest niestety znacznie więcej. Pomimo rozwoju współczesnej okulistyki, przyczyny występowania części z nich w dalszym ciągu pozostają nieznane. Pewnym jest, że aktywny tryb życia, dieta bogata w warzywa i owoce, produkty nieprzetworzone i pełnoziarniste, może w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko powstawania chorób oczu. W przypadku osób z wadami wzroku, niezwykle istotny jest też prawidłowy dobór korekcji, która zapewni najlepszy możliwy komfort widzenia.

Specjaliści zgodnie przyznają, że niestety różnego rodzaju zaburzenia wzroku i choroby oczu po 40 roku życia bardzo często rozwijają się bezobjawowo, przez długie lata nie dając żadnych symptomów. Dlatego tak istotne są regularne kontrole u lekarzy okulistów, które pozwolą w odpowiednim czasie wykryć chorobę i zapobiec jej pogłębieniu oraz powikłaniom. Równie ważna jak profilaktyka jest świadomość dotycząca jakości nabywanych okularów. Soczewki okularowe muszą być dostosowane do charakteru schorzenia i dobrane w wyniku konsultacji z lekarzem okulistą i optometrystą. Powinny pochodzić od certyfikowanych dostawców, gwarantujących najwyższą jakość materiałów oraz prawidłową korekcję wzroku, zapewniającą optymalny komfort widzenia i użytkowania.

oprac. wg Hoya.pl


13 grudnia 2016 21:08, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Będą rzadziej kosić. Stawiają na łąki kwietne
Miasto przygotowuje się do zmian w utrzymaniu niektórych elementów miejskiej zieleni. W ostatnich dniach miejscy specjaliści od zieleni analizowali między ... <czytaj dalej>
Co z Parkiem Wiosny Ludów?
Publikujemy informację Urzędu Miasta w Gorzowie na temat planów modernizacji Parku Wiosny Ludów. Jeśli zapadnie ostateczne rozstrzygnięcie, w ogłoszonym przetargu, nadchodzące ... <czytaj dalej>
Nie rezygnujmy z kultury w czasie kwarantanny
Publikujemy Apel Stowarzyszenia NOVUM do Marszałek Województwa Lubuskiego oraz uzasadnienie takiego stanowiska. Gorzowskie Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM wystosowało do ... <czytaj dalej>
Pierwszy w Polsce mural wyborczy Szymona Hołowni
Walka ze zmianą klimatu to jeden z trzech filarów programowych Szymona Hołowni. Ekologia i troska o środowisko stanowią bardzo ważny ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Marks Robert Usługi Budowlane

ul. Zamenhofa 3 /21, Gorzów Wlkp.
tel. 506 233 623
branża: Budowlane usługi - wykonanie pod klucz <czytaj dalej>
"Dilara" Sp. z o.o.

ul. Szczecińska 40, Gorzów Wlkp.
tel. 95 731 40 21
branża: Spożywcze artykuły - hurt <czytaj dalej>

25V2020 - child grooming
25V2020. Rozpoczyna się kampania profilaktyczna w związku z Międzynarodowym Dniem Dziecka ... <czytaj dalej>
Zmiany w ruchu na ul. Myśliborskiej
We najbliższy wtorek (26 maja) w godzinach popołudniowych zostaną wprowadzone ... <czytaj dalej>
Co z Parkiem Wiosny Ludów?
Publikujemy informację Urzędu Miasta w Gorzowie na temat planów modernizacji ... <czytaj dalej>
Rozważą czytelniejszą wizualizację
W minionym tygodniu pisałam o ścieżce rowerowej z Gorzowa do ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2020 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Fiasko walki o kasę za społeczną funkcję
Gorzowscy radni tak uradzili, że Wojewoda Lubuski uchylił kwietniową ustawę w całości. Czego dotyczyła? Diety za nieobecność na sesji w przypadku choroby radnego. I choć radna Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4f.jpg
Hanna Kaup:
26V2020 - Litania do Królowej blokowisk
26V2020. To wyjątkowy dzień. Poświęcony matkom. Wszystkim na świecie, bez względu ... <czytaj dalej>
admin ego:
Gdy myślę o Dniu Matki
Gdy myślę o Dniu Matki i o losie, który nierozerwalnie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Uważaj na próby wyłudzenia danych
Zespół poczty mailowej WP ostrzega przed e-meilami informującymi o usunięciu/blokadzie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9948:
Świetnie. Czyli u nas też można. <czytaj dalej>
Anonim_8729:
Byle nie siedzieć przed TV i nie czytać tekstu, w którym niby niewinna wstawka o polskim wymiarze sprawiedliwości burzy spokój czytelnika, który <czytaj dalej>
Anonim_5439:
gdyby to było prawda to by figurowało w oficjalnych statystykach zarażalności

może było zarażonych w grudniu i styczniu wtedy to mo <czytaj dalej>
Anonim_1539:
Czy to prawda, że w firmie w strefie ekonomicznej było 330 zakażonych Covid, również w biurze ? <czytaj dalej>
Anonim_5439:
basen miał być na barce na wale okrężnym
jacek placek obiecał a później udał że nic nie obiecywał <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej