sobota 21 września 2019     Hipolit, Mateusz, Daria
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Sprawa centrum onkologicznego nie padła
eGorzowska - 4322_eGyM49jMu6RvHa24Tu3R.jpgOd 6 września 2013 r. w miejscu Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie działa Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki sp. z o.o. Pierwszym prezesem został były wicedyrektor SPSW Piotr Dębicki.

Redakcja eGo przeprowadziła rozmowę z nowym prezesem. Będziemy ją publikować w częściach. Dziś pierwsza, w której m.in. mówimy o przyszłości centrum onkologicznego.

Jest taka piosenka, która zaczyna się pytaniem: Jak minął dzień? Ponieważ rozmawiamy 14 września, powinnam zacząć od słów: Jak minął tydzień i od razu zapytać też, czy sprawdziło się powiedzenie, że im dalej w las, tym więcej drzew?

– Czy ja wiem? Ja się spodziewałem tych wszystkich drzew. Są oczywiście jakieś nowe, których nie było kiedyś, ale w zasadzie można się było ich spodziewać. Sytuacja w wielu miejscach jest lepsza, w innych – trochę gorsza.

To proszę pochwalić te lepsze.

– Te lepsze, to np. przygotowanie finansowe całego procesu. Sytuacja jest stabilna i nie spędza mi snu z powiek, ale gorsza okazała się sytuacja kadrowa. Organizacja pracy ze względów oszczędnościowych została pozmieniana w wielu miejscach i efekt jest taki, że różne działania realizowane pod koniec dyrektury pana Twardowskiego teraz zaczynają być efektywne, bo przychodzi okres wypowiedzeń, dodatków, przejścia z systemu dyżurowego na zmianowy czy na równoważny i nagle okazuje się, że w niektórych miejscach są kłopoty. Trzeba to szybko wyprostować, ale robimy to na bieżąco.

Do tej pory w publicznym zakładzie załoga zatrudniona na umowę o pracę dziesiątego każdego miesiąca dostawała wypłatę. Jak było teraz? Wszyscy wypłaty dostali?

– A dlaczego mieliby nie dostać? Były jakieś drobne pomyłki techniczne, jeśli chodzi o kwestie kont. Ale my pieniądze na kontach mamy i wszyscy je dostali.

Także dostaną ci, którzy mają wypłaty do dwudziestego?
– Tak, choć tych z umowami cywilno-prawnymi jest naprawdę niewiele, około 10 proc. Wszystko regulujemy na bieżąco, płacimy za dostawy. Nie ma żadnego niebezpieczeństwa.

A czego przed objęciem stanowiska obawiał się pan najbardziej?

– Najbardziej obawiałem się pierwszego okresu. Mimo że ten szpital dobrze znam, to jednak przez prawie cztery lata tutaj nie pracowałem i ogarnięcie wstępne jest takim momentem, kiedy człowiek nie do końca wie, co go czeka. Później już się wie, na czym polegają wszystkie sprawy i rozwiązuje się problemy. Ja tutaj przyszedłem sam, z wysuniętą szpicą, natomiast teraz doszedł do mnie mój szef z Drezdenka i od czwartku (12 września – przyp. red.) jest w szpitalu w Gorzowie. To kompletowanie zespołu postępuje. Musimy je jeszcze usankcjonować formalnie, bo w spółce funkcjonuje zasada, że decyzje są zagwarantowane dla właściciela czy dla rady nadzorczej, ale to na pewno zrobimy. Także ekipa nam się wzmacnia, myślę, że będzie fajna, nastawiona na sukces, młoda i dynamiczna. Pewnych ludzi już dało się poznać z bardzo dobrej strony i niedługo będę mógł powiedzieć o osobach, które będą bardzo blisko współpracować i to zapewne spotka się też z aprobatą. To są fajni i doświadczeni ludzie.

Stawia pan na to, na co nie postawił pana poprzednik. Nie jest tajemnicą, że miał problem w kontaktach interpersonalnych. Pan na fajnych ludziach opiera sukces.
– Pracę wykonują ludzie. Średni stopień menadżerski to jest podstawowy stopień w każdym zakładzie. Ja w odróżnieniu od pana dyrektora Twardowskiego jestem menadżerem praktykiem, a nie facetem, który z jakiegoś tam politycznego powodu został wiceministrem. W związku z tym wiem, jak powinno wyglądać zarządzanie każdej firmy, nie tylko w szpitalu. Średni stopień menadżerski to w szpitalu są ordynatorzy, kierownicy laboratoriów, rentgena, zakładów patomorfologii, kierownicy działów technicznych i administracyjnych. To są ludzie, którzy w tym szpitalu nie od dziś pracują. Ja mam uczyć ordynatora, jak się leczy? On zarządza swoim oddziałem często od wielu lat. Więc wie, jak należy to robić. Jemu, co najwyżej można pewne rzeczy wskazać, na które ma szczególnie zwrócić uwagę, które ma skorygować, ewentualnie zająć się jakimś ogólnym ustawieniem pracy w danej komórce w sensie liczby personelu, jaki tam ma być, czy pewnego podziału zadań, natomiast oni dalej już ciągną ten wózek. W tak dużym szpitalu jak gorzowski, ciężko nadzorować każdy oddział. Tak mogłem sobie robić w Drezdenku, gdzie oddziałów było siedem i kilka poradni, więc mogłem na bieżąco każdy oddział mieć pod lupą. Tutaj taka opcja się pewnie pojawi, ale dopiero, jak ten szpital zostanie dobrze zinformatyzowany, wszystko będzie latało po sieci i będzie można na bieżąco sprawdzać, jak wygląda wykonanie kontraktu, koszta, itd. Dzisiaj tego nie ma, dlatego trzeba mieć dobrych menadżerów i to jest podstawowy punkt. Natomiast top management, czyli zarząd – jest przede wszystkim od tego, by zajmować się problemami globalnymi, organizować pracę, nadawać impulsy, szukać rozwiązań, ale w skali samego zakładu.

Jest już jakiś plan, choćby zarys, schemat czy scenariusz działań na najbliższe pięć lat?
– Oczywiście, że nie ma. Są jakieś pomysły, ale od pomysłu do strategii, a od strategii do detalicznego planu działania to są dosyć duże odległości.

Zapytam więc o dwie rzeczy, o które pytają wszyscy. Najpierw o azbest.

– Problem azbestu jest nadmuchiwany w Gorzowie z bliżej nieokreślonych powodów. Ciężko się  temu dziwię. 2032 rok jest tak daleko, że w ogóle nie istnieje na dzisiaj. Są inne poważniejsze problemy i wymagające szybszego rozwiązania. A poza tym, ten azbest to nie są jakieś dachy czy miejsca, gdzie on mógłby pylić i powodować choroby. Jak ktoś nie wie, o czym pogadać, to mu się przypomina azbest. Jest technologia, dzięki której można go usunąć, bo on jest izolacją, a więc zamiast niego powinna być wełna mineralna. Już za czasów pani dyrektor Szumnej badała to firma. Technologia byłaby stosunkowo prosta. Okazało się, że można by pokusić się o zdjęcie tych szklanych okładzin z zewnątrz, zdjąć wszystkie ocieplenia azbestowe, założyć wełnę mineralną i pokryć na nowo, ale pokryć już nie szkłem, ale metalem i zrobić taki szpital, jak te ładnie wyglądające na zachodzie. Ale to nie jest kwestia pierwszej potrzeby. Kiedy już się ogarniemy w spółce, na pewno rozejrzymy się. Jest teraz bardzo dużo możliwości termomodernizacyjnych, są na to środki zewnętrzne, pewnie do tematu się przymierzymy.

Zapytam o rzecz, co do której pani marszałek Elżbieta Polak złożyła zobowiązanie chyba półtora roku temu. Ponieważ szpital jest spółką Urzędu Marszałkowskiego, myślę, że to słowo jest wiążące. Rzecz dotyczy centrum onkologicznego.

– Pani marszałek, jeżeli coś mówi, stara się potem to realizować. I to jest jej ogromny atut. Jeśli chodzi o te sprawy, przypuszczam, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy powinny pojawić się pieniądze na zrobienie projektu. Sprawa nie padła, jest cały czas procedowana. Około miliona, dwóch będzie kosztowało projektowanie, również centrum radioterapii, które będzie sercem ośrodka onkologicznego. Jest wpisane do strategii rozwoju Polski zachodniej, czyli sporządzonej przez marszałków trzech województw na ścianie zachodniej i z tego, co wiem, strategia została przedłożona rządowi, aby stała się strategią rządową. Kiedy się nią stanie, również finansowanie będzie zabezpieczone na budowę. Także pani marszałek absolutnie dużo tutaj zrobiła, by zrealizować swoją zapowiedź.

Cdn.
Rozmawiała Hanna Kaup


20 września 2013 23:12, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Oby prezes Dębicki nie zawiódł się na "przychylności" pani marszałek Polak.

B.M., 21.09.2013, 16:20, 81.190.167.168 ##

czekam na przywrócenie do pracy zwolnionego ordynatora - termin na taką operację w Szczecinie mam na 2015 r. a do tego czasu chyba nie wytrzymam :(
Anonim_1493, 21.09.2013, 21:36, 83.25.170.55 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
Likwidacja barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych to główny cel kolejnych prac remontowych, które drogowcy wykonają na terenie Nowego Miasta. Zadania ... <czytaj dalej>
Jak wygląda realizacja ZIT-ów?
Poziom kontraktacji środków ZIT Gorzowa Wlkp. w oparciu o wartość podpisanych umów o dofinansowanie wynosi obecnie 166,92 mln zł tj. ... <czytaj dalej>
Znów protest mieszkańców
Publikujemy treść protestu nadesłanego do redakcji 5 września. Protest przeciwko sprzedaży działki nr 250/34 przy ul. Kazimierza Wielkiego w Gorzowie Wlkp. Domagamy ... <czytaj dalej>
Jeszcze więcej przestrzeni dla pieszych i rowerzystów
Miasto szykuje kolejne pozytywne zmiany dla rowerzystów i spacerowiczów. Zainteresowane firmy budowlane, mogą już składać oferty na wykonanie elementów infrastruktury ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Resinex" Sp. z o.o.

ul. Armii Polskiej 19 lok. 2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 75 40
branża: Tworzywa sztuczne <czytaj dalej>

Policjanci nie tylko na służbie
Aspirant sztabowy Dariusz Sztylka i sierżant sztabowy Mateusz Partyka z ... <czytaj dalej>
Jeśli nie możesz być w Warszawie, posłuchaj radia
Gorzowska premiera książki „Jedzie Pan Jazz” miała miejsce w czerwcu. ... <czytaj dalej>
65 lat GTF
Miłośnicy fotografii spotkali się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej ... <czytaj dalej>
Usiedli przy otwartym stole
Wielokulturowy piknik z okazji 20-lecia województwa lubuskiego odbył się w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2019 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
W kolejce po... rozum
Trudno, oj trudno żyje się dziś w którejś tam z kolei Rzeczypospolitej. Niby nowocześnie, niby lepiej, a każdego dnia aż chce mi się wyć z bezsilności, gdy zderzam się z ... <czytaj dalej>

Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>
Historyczna pamięć miasta
Młodzieży, weź udział w konkursie „Historyczna pamięć Miasta – Gorzów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1017191.jpg
Hanna Kaup:
Chopin w podgorzowskim lesie
To był jeden z piękniejszych koncertów chopinowskich. Niektórzy mówili, że ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Dlaczego będziemy pamiętać koncert zespołu Perfect
Koncert zespołu Perfect był ostatnim punktem obchodów 37. rocznicy Gorzowskich ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba sadzić drzewa
Najskuteczniejszym sposobem walki z globalnym ociepleniem jest sadzenie drzew. Szwajcarscy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Profilowanie, mikrotargetowanie i niejawni nadawcy
Facebook umożliwia docieranie do bardzo specyficznych grup wyborców ze specjalnie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4362:
skąd oni wzięli tyle pieniędzy na tyle plakatów wyborczych rozwieszonych po całym miescie?
może szanowna redakcja napisze? o źródle z kt <czytaj dalej>
Anonim_6772:
Hax! Zdecydowanie zmniejsz dawkę. Proponuję sanatorium w Obrzycach. <czytaj dalej>
Anonim_4362:
a skąd kasa na te wszystkie plakaty wyborcze?
czyżby od koalicji? <czytaj dalej>
HAX:
Zabiera Pani głosy koalicji tym samym daje Pani przewagę PiSowi czyli jest Pani za PiSem ???????????? i łamaniem prawa przez nich ????????????‍ <czytaj dalej>
HAX:
To se głosuj lamusie na PiS a cała reszta normalnych na koalicje żadne wynalazki i plagiatorki na KOALICJĘ głosujemy 13.10.2019 bo będzie znów <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej