sobota 8 sierpnia 2020     Iza, Cyprian, Dominik
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Sprawa centrum onkologicznego nie padła
eGorzowska - 4322_eGyM49jMu6RvHa24Tu3R.jpgOd 6 września 2013 r. w miejscu Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie działa Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki sp. z o.o. Pierwszym prezesem został były wicedyrektor SPSW Piotr Dębicki.

Redakcja eGo przeprowadziła rozmowę z nowym prezesem. Będziemy ją publikować w częściach. Dziś pierwsza, w której m.in. mówimy o przyszłości centrum onkologicznego.

Jest taka piosenka, która zaczyna się pytaniem: Jak minął dzień? Ponieważ rozmawiamy 14 września, powinnam zacząć od słów: Jak minął tydzień i od razu zapytać też, czy sprawdziło się powiedzenie, że im dalej w las, tym więcej drzew?

– Czy ja wiem? Ja się spodziewałem tych wszystkich drzew. Są oczywiście jakieś nowe, których nie było kiedyś, ale w zasadzie można się było ich spodziewać. Sytuacja w wielu miejscach jest lepsza, w innych – trochę gorsza.

To proszę pochwalić te lepsze.

– Te lepsze, to np. przygotowanie finansowe całego procesu. Sytuacja jest stabilna i nie spędza mi snu z powiek, ale gorsza okazała się sytuacja kadrowa. Organizacja pracy ze względów oszczędnościowych została pozmieniana w wielu miejscach i efekt jest taki, że różne działania realizowane pod koniec dyrektury pana Twardowskiego teraz zaczynają być efektywne, bo przychodzi okres wypowiedzeń, dodatków, przejścia z systemu dyżurowego na zmianowy czy na równoważny i nagle okazuje się, że w niektórych miejscach są kłopoty. Trzeba to szybko wyprostować, ale robimy to na bieżąco.

Do tej pory w publicznym zakładzie załoga zatrudniona na umowę o pracę dziesiątego każdego miesiąca dostawała wypłatę. Jak było teraz? Wszyscy wypłaty dostali?

– A dlaczego mieliby nie dostać? Były jakieś drobne pomyłki techniczne, jeśli chodzi o kwestie kont. Ale my pieniądze na kontach mamy i wszyscy je dostali.

Także dostaną ci, którzy mają wypłaty do dwudziestego?
– Tak, choć tych z umowami cywilno-prawnymi jest naprawdę niewiele, około 10 proc. Wszystko regulujemy na bieżąco, płacimy za dostawy. Nie ma żadnego niebezpieczeństwa.

A czego przed objęciem stanowiska obawiał się pan najbardziej?

– Najbardziej obawiałem się pierwszego okresu. Mimo że ten szpital dobrze znam, to jednak przez prawie cztery lata tutaj nie pracowałem i ogarnięcie wstępne jest takim momentem, kiedy człowiek nie do końca wie, co go czeka. Później już się wie, na czym polegają wszystkie sprawy i rozwiązuje się problemy. Ja tutaj przyszedłem sam, z wysuniętą szpicą, natomiast teraz doszedł do mnie mój szef z Drezdenka i od czwartku (12 września – przyp. red.) jest w szpitalu w Gorzowie. To kompletowanie zespołu postępuje. Musimy je jeszcze usankcjonować formalnie, bo w spółce funkcjonuje zasada, że decyzje są zagwarantowane dla właściciela czy dla rady nadzorczej, ale to na pewno zrobimy. Także ekipa nam się wzmacnia, myślę, że będzie fajna, nastawiona na sukces, młoda i dynamiczna. Pewnych ludzi już dało się poznać z bardzo dobrej strony i niedługo będę mógł powiedzieć o osobach, które będą bardzo blisko współpracować i to zapewne spotka się też z aprobatą. To są fajni i doświadczeni ludzie.

Stawia pan na to, na co nie postawił pana poprzednik. Nie jest tajemnicą, że miał problem w kontaktach interpersonalnych. Pan na fajnych ludziach opiera sukces.
– Pracę wykonują ludzie. Średni stopień menadżerski to jest podstawowy stopień w każdym zakładzie. Ja w odróżnieniu od pana dyrektora Twardowskiego jestem menadżerem praktykiem, a nie facetem, który z jakiegoś tam politycznego powodu został wiceministrem. W związku z tym wiem, jak powinno wyglądać zarządzanie każdej firmy, nie tylko w szpitalu. Średni stopień menadżerski to w szpitalu są ordynatorzy, kierownicy laboratoriów, rentgena, zakładów patomorfologii, kierownicy działów technicznych i administracyjnych. To są ludzie, którzy w tym szpitalu nie od dziś pracują. Ja mam uczyć ordynatora, jak się leczy? On zarządza swoim oddziałem często od wielu lat. Więc wie, jak należy to robić. Jemu, co najwyżej można pewne rzeczy wskazać, na które ma szczególnie zwrócić uwagę, które ma skorygować, ewentualnie zająć się jakimś ogólnym ustawieniem pracy w danej komórce w sensie liczby personelu, jaki tam ma być, czy pewnego podziału zadań, natomiast oni dalej już ciągną ten wózek. W tak dużym szpitalu jak gorzowski, ciężko nadzorować każdy oddział. Tak mogłem sobie robić w Drezdenku, gdzie oddziałów było siedem i kilka poradni, więc mogłem na bieżąco każdy oddział mieć pod lupą. Tutaj taka opcja się pewnie pojawi, ale dopiero, jak ten szpital zostanie dobrze zinformatyzowany, wszystko będzie latało po sieci i będzie można na bieżąco sprawdzać, jak wygląda wykonanie kontraktu, koszta, itd. Dzisiaj tego nie ma, dlatego trzeba mieć dobrych menadżerów i to jest podstawowy punkt. Natomiast top management, czyli zarząd – jest przede wszystkim od tego, by zajmować się problemami globalnymi, organizować pracę, nadawać impulsy, szukać rozwiązań, ale w skali samego zakładu.

Jest już jakiś plan, choćby zarys, schemat czy scenariusz działań na najbliższe pięć lat?
– Oczywiście, że nie ma. Są jakieś pomysły, ale od pomysłu do strategii, a od strategii do detalicznego planu działania to są dosyć duże odległości.

Zapytam więc o dwie rzeczy, o które pytają wszyscy. Najpierw o azbest.

– Problem azbestu jest nadmuchiwany w Gorzowie z bliżej nieokreślonych powodów. Ciężko się  temu dziwię. 2032 rok jest tak daleko, że w ogóle nie istnieje na dzisiaj. Są inne poważniejsze problemy i wymagające szybszego rozwiązania. A poza tym, ten azbest to nie są jakieś dachy czy miejsca, gdzie on mógłby pylić i powodować choroby. Jak ktoś nie wie, o czym pogadać, to mu się przypomina azbest. Jest technologia, dzięki której można go usunąć, bo on jest izolacją, a więc zamiast niego powinna być wełna mineralna. Już za czasów pani dyrektor Szumnej badała to firma. Technologia byłaby stosunkowo prosta. Okazało się, że można by pokusić się o zdjęcie tych szklanych okładzin z zewnątrz, zdjąć wszystkie ocieplenia azbestowe, założyć wełnę mineralną i pokryć na nowo, ale pokryć już nie szkłem, ale metalem i zrobić taki szpital, jak te ładnie wyglądające na zachodzie. Ale to nie jest kwestia pierwszej potrzeby. Kiedy już się ogarniemy w spółce, na pewno rozejrzymy się. Jest teraz bardzo dużo możliwości termomodernizacyjnych, są na to środki zewnętrzne, pewnie do tematu się przymierzymy.

Zapytam o rzecz, co do której pani marszałek Elżbieta Polak złożyła zobowiązanie chyba półtora roku temu. Ponieważ szpital jest spółką Urzędu Marszałkowskiego, myślę, że to słowo jest wiążące. Rzecz dotyczy centrum onkologicznego.

– Pani marszałek, jeżeli coś mówi, stara się potem to realizować. I to jest jej ogromny atut. Jeśli chodzi o te sprawy, przypuszczam, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy powinny pojawić się pieniądze na zrobienie projektu. Sprawa nie padła, jest cały czas procedowana. Około miliona, dwóch będzie kosztowało projektowanie, również centrum radioterapii, które będzie sercem ośrodka onkologicznego. Jest wpisane do strategii rozwoju Polski zachodniej, czyli sporządzonej przez marszałków trzech województw na ścianie zachodniej i z tego, co wiem, strategia została przedłożona rządowi, aby stała się strategią rządową. Kiedy się nią stanie, również finansowanie będzie zabezpieczone na budowę. Także pani marszałek absolutnie dużo tutaj zrobiła, by zrealizować swoją zapowiedź.

Cdn.
Rozmawiała Hanna Kaup


20 września 2013 23:12, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Oby prezes Dębicki nie zawiódł się na "przychylności" pani marszałek Polak.

B.M., 21.09.2013, 16:20, 81.190.167.168 ##

czekam na przywrócenie do pracy zwolnionego ordynatora - termin na taką operację w Szczecinie mam na 2015 r. a do tego czasu chyba nie wytrzymam :(
Anonim_1493, 21.09.2013, 21:36, 83.25.170.55 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Tylko telefonicznie lub emailowo
Od środy 5 sierpnia kontakt z Biurem Obsługi Klienta oddziału ENERIS Surowce w Gorzowie Wielkopolskim jest możliwy tylko przez telefon ... <czytaj dalej>
"Dobry start" dla uczniów
Od 1 lipca wpłynęło ponad 1,4 mln wniosków o przyznanie jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny w ramach programu ... <czytaj dalej>
Bon Wsparcia Przedsiębiorców
Zarząd Województwa Lubuskiego podjął decyzję o wznowieniu konkursu Lubuskie Bony Wsparcia Przedsiębiorców i przeprowadzeniu naboru uzupełniającego na nowych – transparentnych ... <czytaj dalej>
Dziecko z COVID 19 w gorzowskim szpitalu
Do odwołania Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. wstrzymuje przyjęcia do Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej z ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Seka" S.A.

ul. Matejki 32, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 61 41
branża: BHP - konsultanci, pomiary, badania <czytaj dalej>
"Antyk" Firma Handlowa Władysław Kruszewski

ul. Łazienki 6, Gorzów Wlkp.
tel. 601 745 876
branża: Antyki, dzieła sztuki <czytaj dalej>
"Presma" Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe

ul. Kazimierza Jagiellończyka 10 pok. 100, Gorzów Wlkp.
tel. 501 124 431
branża: Biurowe artykuły - detal <czytaj dalej>

Tylko telefonicznie lub emailowo
Od środy 5 sierpnia kontakt z Biurem Obsługi Klienta oddziału ... <czytaj dalej>
Zalety mleka matki
Mleko matki zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, alergii i infekcji. ... <czytaj dalej>
Filharmonia zaprasza na koncerty online
Premiera kolejnego koncertu kameralnego zrealizowanego przez Filharmonię Gorzowską w ramach ... <czytaj dalej>
4VIII2020 - taki przecisk
4VIII2020. Od kiedy została wyremontowana ulica Wyszyńskiego, korzysta z niej coraz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« sierpień 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie rozumiem
Z przerażeniem oglądam to, co dzieje się w czasie trwającej wciąż kampanii przed wyborami Prezydenta RP. Uszom i oczom nie wierzę, gdy widzę i słyszę, jak Premier RP zapewnia, że ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 9b.jpg
Hanna Kaup:
7VIII2020 - historia Ziem Zachodnich
7VIII2020. Ziemie zachodnie kryją wiele pozostałości po czasach, w których żyli ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
6VIII2020 - sąsiedzi, Zielona Ławeczka i Moja Bora Bora
6VIII2020. Przy białej i czerwonej oranżadzie oraz ciasteczkach, na gorzowskim Manhattanie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup radzi:
Zapytaj stomatologa
Wizyta u stomatologa podczas pandemii koronawirusa konieczna czy niebezpieczna? Trwająca w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Relacja córki z ojcem
Córeczka tatusia – choć niektórym to określenie kojarzy się negatywnie, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Miejscowy biedus:
Myślibórz, jak wyglądał do 1945? A jak teraz?. Dlaczego Myślibórz nie dąży do bycia miasteczkiem na poziomie Barlinka?. Ma warunki, jezioro ni <czytaj dalej>
Anonim_3329:
Napisano o tym i ....nic. Dzierżyñski sprawę załatwiłby szybko. <czytaj dalej>
Moja BoraBora:
Dziękujemy za wizytę, przepraszamy za trudne warunki zdjęciowe i zapraszamy we wrześniu z jakąś roślinką - będziemy wspólnie urządzać ten <czytaj dalej>
Anonim_8319:
Chcesz żyć w tym chorym miasteczku, pracować i cieszyć sie Rodziną, bądź jak mgła - naucz się znikać. Bądź jak cień - nie posiadaj twarzy <czytaj dalej>
Anonim_8553:
Znając życie zerwą wybrzuszenie i wyrównają kostką brukową a urzędnicy powiedzą OK. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej