wtorek 9 marca 2021     Franciszka, Katarzyna, Dominik
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Budżet województwa na rok 2020
Radni województwa lubuskiego przyjęli budżet na 2020 rok. 233 mln zł przeznaczone zostanie na inwestycje, co stanowi 39 proc. ogółu planowanych wydatków. Dochody regionu zaplanowano na poziome 547,1 mln zł, a wydatki na poziomie 604,9 mln zł, co daje deficyt na poziomie 57,8 mln zł. Najwięcej środków samorząd województwa przeznaczyć zamierza na inwestycje infrastrukturalne, ochronę zdrowia oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Za przyjęciem budżetu głosowało 14 radnych, przeciw było 10. Jeden radny wstrzymał się od głosu.
W strukturze dochodów województwa wpływy z udziału w podatku CIT wynoszą 103 mln zł, a wpływy z udziału w podatku PIT - 40 mln zł. Projekt zakłada, że subwencje wyniosą 158 mln zł (w tym subwencja na drogi - 37 mln zł), a dotacje celowe z budżetu państwa 29 mln zł. Natomiast dotacje celowe na finansowanie zadań unijnych to 195 mln zł. Pozostałe dochody w kwocie 22 mln zł będą stanowiły m.in. wpływy z usług oraz ze sprzedaży mienia. Rezerwa ogólna została określona na 6 mln zł, a celowa na 9,7 mln zł. Planowany poziom zadłużenia województwa na koniec 2020 r. założono na 42,13 proc. dochodów, co stanowi kwotę ok. 230,5 mln zł. Na zadania majątkowe współfinansowane ze środków unijnych planuje się przeznaczyć 177 mln zł, z tego 59 mln zł na tzw. wkład własny do projektów unijnych; 118 mln zł stanowić będą środki unijne.

Przygotowany przez zarząd województwa projekt budżetu zakłada 57,8 mln zł deficytu, który zostanie pokryty kredytem długoterminowym zaciągniętym w banku na rynku krajowym w kwocie 24,8 mln zł oraz wolnymi środkami w kwocie 33 mln zł.

Lubuskie w 2020 roku postawi na trzy obszary: poprawę dostępności transportowej, ochronę zdrowia oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Lwia część budżetu, bo aż 60% przeznaczone zostanie na inwestycje infrastrukturalne. - Konsekwentnie będziemy realizować zadania zapisane w Wojewódzkim Planie Budowy i Modernizacji Dróg – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Modernizacji i rozbudowy doczekają się m.in. drogi: nr 29 w miejscowości Debrznica, nr 278 Sulechów-Konotop, nr 137 Słubice, Sulęcin, Międzyrzecz, czy nr 158 Drezdenko-Gorzów. Województwo lubuskie dofinansowywać będzie nadal połączenia lotnicze oraz dopłacać będzie do Przewozów Regionalnych. Kwota dopłaty do połączeń kolejowych wzrośnie, co jak wyjaśnia marszałek skutkować będzie większą liczbą połączeń. E. Polak dodała jednocześnie, że dotacja z rządowego funduszu kolejowego od kilku lat nie ulega zmianie.

Dużą część środków jak co roku trafi na zadania związane z ochroną zdrowia. - W regionie lubuskim numerem jeden od wielu lat jest ochrona zdrowia i to się nie zmieni. W budżecie na 2020 rok zaplanowaliśmy na ten cel 42,2 mln zł. To są środki na bardzo ważne i oczekiwane przez mieszkańców w inwestycje. Kontynuowana będzie budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Rozpocznie się termomodernizacja Szpitala Uniwersyteckiego oraz budowa Centrum Onkologii w Zielonej Górze – wyjaśnia marszałek Polak.

Na trzecim miejscu podium pod względem wydatków uplasowały się zadania związane z przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu. - W przyszłorocznym budżecie stawiamy na inicjatywy obywatelskie: budżet dla młodych, seniorów oraz obszarów wiejskich. Będziemy także wspierać powstawanie dziennych i całodobowych domów opieki dla seniorów oraz kontynuować program In Vitro – poinformowała E. Polak.

Priorytetem samorządu województwa nadal będzie dbałość o środowisko i dziedzictwo naturalne.

Podczas swojego wystąpienia marszałek podziękowała radnym za dobrą, konstruktywną i merytoryczną debatę. - Dziękuję za wasze uwagi i wnioski, nie wszystkie zostały uwzględnione, ale znajdują się w naszej pamięci. W ciągu roku, jeżeli tylko pojawią się takie możliwości, będziemy te zadania realizować - zaznaczyła.

Grzegorz Potęga w imieniu klubu radnych KO podkreślił, że budżet 2020 będzie jeszcze bardziej proinwestycyjny niż obecny. W bieżącym roku na inwestycje przeznaczone była kwota 216 mln zł, a w projekcie na 2020 r. 233 mln zł. Największą pozycją budżetową (43 mln zł) jest zakup trójczłonowych pojazdów szynowych, co jest wynikiem umowy zawartej w 2018 r. z wyłonioną w przetargu firmą NEWAG SA. Pociągi będą dostarczone w 2020 roku. Zakup poprzedziło studium wykonalności, którego rezultatem było ustalenie trasy, na której będzie on najlepiej wykorzystany tj. na linii nr 203: Kostrzyn – Gorzów Wlkp. – Krzyż – Poznań. Ta linia cieszy się największym obłożeniem pasażerskim. - Naszym zdaniem należy stawiać na rozwój publicznego transportu kolejowego. Elementem tych działań jest m.in. reaktywowanie po ośmiu latach połączenia międzywojewódzkiego Leszno - Wschowa - Głogów, o co zabiegali radni województwa a także pasażerowie - podkreślił radny.

W imieniu klubu PiS radny Kazimierz Łatwiński, stwierdził, że budżet województwa jest o 400 mln zł mniejszy niż budżety Zielonej Góry i Gorzowa. - Odczuwamy więc negatywne skutki decyzji politycznych z lat 90. Należy stawiać na przemysł wydobywczy. Czas jaki dali nam wyborcy nie jest nieograniczony. Pojawia się pytanie o zdolność współpracy administracji wojewódzkiej z rządową - mówił. Zwrócił uwagę na zadłużenie województwa i wyraził obawy, że wzrost zadłużenia może mieć stałą tendencję, podobnie jak i koszty obsługi zadłużenia. Podkreślił, że klub radnych PiS będzie przeciw przyjęciu budżetu.

Radny Zbigniew Kołodziej w imieniu radnych PSL skoncentrował się na ocenie wydatków budżetowych na rolnictwo. Pochwalił kontynuację programu Lubuska Odnowa Wsi, oczekiwanego przez mieszkańców wsi. - Po raz pierwszy została umieszczona kwota 100 tys. zł na węzy pszczelarskie, na wniosek PSL, co jest wyjściem naprzeciw zapotrzebowaniu pszczelarzy. Kontynuacja programu Bezpieczny Strażak też jest oczekiwana. Natomiast program Lubuskie Talenty po raz pierwszy wystartował, a ilość wniosków jakie trafiły, najlepiej świadczą o słuszności tego kierunku - powiedział podkreślając, że PSL będzie głosować za przyjęciem budżetu. Natomiast w imieniu klubu Bezpartyjnych Samorządowców, radny Łukasz Mejza skrytykował budżet, odwołując się do porównań filmowych.

LUM

22 grudnia 2019 21:22, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ... <czytaj dalej>
Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych. Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ... <czytaj dalej>
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Tabo" Bolesław Żamojta

ul. Wyczółkowskiego 22 l. 2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 71 46
branża: Projektowe biura <czytaj dalej>
"Roman" Ośrodek Szkolenia Kierowców Anna Kędziora

ul. Kazimierza Wielkiego 61 lok. 406, Gorzów Wlkp.
tel. 606 273 564
branża: Nauka jazdy - kursy, szkolenia <czytaj dalej>
Gipsowe Tynki Maszynowe "Gorbud"

ul. Żwirowa 9 b, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 81 63
branża: Budowlane usługi - renowacje, remonty <czytaj dalej>

Haniebne naklejki
„Zofia Jasiniak była naczelnikiem Wydziału Kultury w Gorzowie! Dziś miasto ... <czytaj dalej>
Zaczęło się rok temu
Dokładnie rok temu, 4 marca 2020 wykryto pierwszy w Polsce ... <czytaj dalej>
Pokochali siebie i pracę w policji
Najpierw połączyła ich miłość, a zaraz potem marzenie – służba ... <czytaj dalej>
Rusza leczenie uzdrowiskowe
To ważna wiadomość dla wielu oczekujących na rehabilitację. Od 11 ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1b-1.jpg
Hanna Kaup:
Uporządkować, żeby nikt nie niszczył
- Chcemy to uporządkować i ogrodzić, żeby nikt tego nie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5386:
I tak już rok temu powinienem wymienić okulary. Nie chcę iść na badanie wzroku w masce, bo przeszkadza. <czytaj dalej>
Anonim_9354:
jakbym zachorował prędzej bym sie kazał wieźć do weterynarza jak do tego czerwonego szpitala. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
i dalej szczepień dla nikogo nie ma <czytaj dalej>
Miejscowy:
Przy okazji tak szybkiej reakcji na zło, bałagan, niedopatrzenie.....
Przed dworcem PKP stoi pomnik Pionierów-Kolejarzy, którzy przysłużyli <czytaj dalej>
Miejscowy:
Tak, czy tak, dobrze, że wreszcie "Niemcy, język niemiecki przestaje być "be"dla miasta. Ciekawi mnie tylko,jak zareagują "pat <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej