środa 21 sierpnia 2019     Joanna, Kazimiera, Franciszek
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Chrońmy i rozwijajmy filharmonię
Publikujemy list Hilarego Błonki w sprawie Filharmonii Gorzowskiej.

Biorąc pod uwagę miejsce Rady Miasta Gorzowa Wlkp. w podejmowaniu decyzji na rzecz miasta chcę zapoznać radnych z kilkoma faktami dotyczącymi funkcjonowania Filharmonii Gorzowskiej.
Powodem mojego wystąpienia w tym liście są publiczne wypowiedzi radnych, zdradzające brak elementarnej wiedzy o działalności filharmonii, często przyczyniające się do jej niesłusznego dezawuowania zamiast doceniania, a nawet degradowanie.

Obiekt Filharmonii Gorzowskiej - na miarę XXI wieku, należy pod względem architektonicznym, technicznym i akustycznym do najlepszych w Polsce i wyróżniający się w Europie.
Zespół muzyków dobrany został w sposób wykluczający jakąkolwiek protekcję, uwzględniając wyłącznie poziom muzyczny kandydatów (przesłuchania odbywały się za kurtyną ukrywającą indywidualnie przesłuchiwanego muzyka). Na czele kilkuosobowej komisji przesłuchującej stał ściągnięty z kontraktu w Korei prof. P. Borkowski. Uczyniło to zespół filharmoników gorzowskich chyba jedynym w Polsce pozbawionym tzw. grzechu pierworodnego, jakim są odstępstwa od tej najważniejszej zasady doboru muzyków.

Wielką wartością jest zagwarantowanie filharmonii najwyższego poziomu dyrygenckiego i artystycznego. Dyrektor artystyczny prof. M. Wolińska pomimo stosunkowo młodego wieku ma niezwykle bogate krajowe i międzynarodowe osiągnięcia, a przez dwa lata asystowała prof. K. Pendereckiemu, dyrygowała min. w Sankt Petersburgu w Lucernie w nowojorskiej Karnegie Hall.
Prof. Jan A. P. Kaczmarek (zdobywca Oskara za muzykę filmową) podczas pobytu w Polsce w 2013r. gościł u gorzowskich filharmoników. Po tym co usłyszał powiedział : „macie skarb który musicie chronić”. W dowód uznania zaprosił orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją prof. M. Wolińskiej do zainaugurowania tygodniowego festiwalu TRANSATLANTYK Festiwal w Poznaniu.
Grę gorzowskich filharmoników transmitowała na żywo TVP Kultura – było to w trzecim roku działalności filharmonii!

Niezwykle ważne dla rozwoju Filharmonii Gorzowskiej oraz jej muzyków jest praktyka prof. M. Wolińskiej sprowadzania do Gorzowa najwybitniejszych dyrygentów i kompozytorów polskich do współpracy z orkiestrą.
To jej też powierzył prof. Jan A. P. Kaczmarek poprowadzenie wykonania prapremiery swojego utworu „Uniwersa-Opera Otwarta" 10 maja 2014r. z okazji Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Bardzo znaczący był również następny rok artystyczny, w którym Filharmonia Gorzowska z inspiracji prof. Jana A. P. Kaczmarka w przerwie po zakończeniu sezonu artystycznego nagrała płytę z utworami dwóch polskich zdobywców Oskara za muzykę filmową, tj. jego i Br. Kapera. Do nagrania znakomicie wydanej płyty, która ma zaistnieć w międzynarodowym świecie muzycznym, zaproszono wybitniejszego dyrygenta i aranżera Krzesimira Dębskiego.

Na koniec tegorocznego sezonu, w dowód uznania dla poziomu artystycznego, Filharmonia Gorzowska zaproszona została na Galę Muzyki Oskarowej w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie wystąpiła jako gość specjalny w pierwszym dniu gali i w pełnym koncercie dnia następnego - złożonym z utworów Br. Kapera i Jana A. P. Kaczmarka.

Jak widać w ciągu zaledwie pięciu lat istnienia, filharmonia nasza osiąga znaczące miejsce na mapie kulturalnej Polski.

O wadze znaczenia filharmonii dla rozwoju cywilizacyjnego i kulturalnego miasta wiedzieli już nasi sąsiedzi, gdy w 20-tysięcznej Zielonej Górze w 1956 r. uruchomili filharmonię.

Podkreślanie publiczne, że musimy z budżetu miasta wykładać 5mln zł na jej utrzymanie robi wrażenie kosztownego, niechcianego przybytku i w żadnym wypadku nie buduje przychylnej aury wokół tej bardzo znaczącej i już zasłużonej dla Gorzowa instytucji,

Dla pełnej obsady orkiestry pieniędzy potrzeba więcej i to jest zadanie taż Rady Miasta.
Jak zdążyłem zauważyć poprzedni Prezydent Gorzowa musiał użyć podstępu, żeby zdobyć w Zielonej Górze dofinansowanie ze środków unijnych na jej budowę. Swego czasu w wypowiedzi radiowej ówczesny senator St. Iwan wyraził zarzut pod naszym adresem mówiąc: „Gorzów cichaczem wybudował filharmonię”. Pamiętamy, że cały czas w obawie budowano Centrum Edukacji Artystycznej. Brak filharmonii w Gorzowie ustawiałby nas w województwie niżej cywilizacyjnie i kulturalnie.
Nieprzerwane pasmo sukcesów Filharmonii Gorzowskiej, w odróżnieniu od sąsiedzkiej, spowodowało chyba już pierwsze bolesne reakcje z zewnątrz, o czym niedwuznacznie wspomniała publicznie dyrektor M. Pera, mówiąc: „Jak widać nie tylko na żużlu występują antagonizmy między naszymi miastami”.

A zatem chrońmy i rozwijajmy tak wartościową instytucję, a nie bąkajmy, że jest: na zakręcie, ile do niej trzeba dokładać, jak ostatnio bez namysłu wystrzelił w audycji radiowej jeden z miejskich radnych. To jest zupełna niekompetencja i nieodpowiedzialność radnego.

Hilary Błonka

29 września 2016 22:24, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Pytanie anonima to efekt igrzysk, jakie nam funduje władza. Niestety
Anonim_9428, 02.10.2016, 15:32, 89.228.150.44 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Będzie nowy budżet. Możesz złożyć propozycję zadań
Ogłoszenie w sprawie prac nad projektem budżetu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego na 2020 rok. Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego informuje, że trwa procedura ... <czytaj dalej>
Na pocztę po gadżety
Do wszystkich Urzędów Pocztowych na terenie Gorzowa oraz w Deszcznie i Bogdańcu trafiły gadżety - kubki, magnesy, długopisy i torby ... <czytaj dalej>
Bez odwołania od decyzji wojewody w sprawie filharmonii
Prezydent Jacek Wójcicki w każdym swoim stanowisku dotyczącym funkcjonowania gorzowskich instytucji kultury podkreślał, że zależy mu na zgodnym ich współdziałaniu. ... <czytaj dalej>
Door-to-door i likwidacja barier architektonicznych
Transport typu „door-to-door” dla osób o ograniczonej mobilności oraz dostosowania architektoniczne w budynkach wielorodzinnych – to główne cele działań, które ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Perfekt Team" Grzegorz Zalewski

ul. Pułaskiego 4 a M. 3, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Reklama - agencje, doradcy <czytaj dalej>
"Eko-Logistyka" Robert Rusewicz

Gorzów Wlkp.,
tel. 694 455 999
branża: Utylizacja odpadów <czytaj dalej>

Tarantino w Hollywood
Kolejny film Quentina Tarantino rozgrywa się w Hollywood. Zobaczymy w ... <czytaj dalej>
Dwa dni Motocyklowego Lata Party
Sztab Organizacyjny Motocyklowego Lato Party w Gorzowie zaprasza miłośników dwóch ... <czytaj dalej>
W gorzowskim szpitalu jest bezpiecznie, ale w Zielonej Górze…
W związku z tym, że w zielonogórskim szpitalu bakterię New ... <czytaj dalej>
Czy na rocznicę Gorzowskich Wydarzeń Sierpniowych
też przyjdzie tylu gorzowian?
W poniedziałkowe południe na Starym Rynku odbyła się konferencja związana ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« sierpień 2019 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Uchwała gorzowskich radnych do kosza
Wojewoda Lubuski stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w sprawie zmiany statutu Filharmonii Gorzowskiej. Uzasadnienie pochodzi z 25 lipca. Pełna treść Rozstrzygnięcia Nadzorczego poniżej. Powinnam zacząć od "a nie mówiłam"? W ... <czytaj dalej>

Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>
Historyczna pamięć miasta
Młodzieży, weź udział w konkursie „Historyczna pamięć Miasta – Gorzów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0186.jpg
Hanna Kaup:
Jubileusz roku
Niedawno pisałam o ślubie roku, a to był chyba jubileusz ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
To był ślub roku, czyli prezydent Wójcicki nie jest już kawalerem
To był wymarzony dzień na ślub, którym od dłuższego czasu ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Propaganda na FB: Kto i jak chce wpływać na wyborców
Wraz ze startem kampanii wyborczej ruszyła akcja „Kto cię namierzył”. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przedmioty, których nie wniesiesz na pokład samolotu
Zbliżają się wakacje, na które coraz częściej wybieramy się samolotem. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9327:
Przynajmniej coś robią <czytaj dalej>
Anonim_2567:
Chcą żeby było lepiej. <czytaj dalej>
Anonim_2567:
Zabierają z komunalką bo lepiej tak niz wywalić miszmasz śmietnikowy do dobrego selektu. myslcie ludzie troche zanim zaczniecie siac ferment <czytaj dalej>
Anonim_3639:
Nie rozumiem tego całego hejtu na Inneko. Rozmawiałam ostatnio z Panią, która ocenia altany w ramach konkursu i bardzo fajnie i dokładnie mi wyt <czytaj dalej>
Anonim_1341:
jakies to tendencyjne sie wydaje. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej