czwartek 25 lutego 2021     Wiktor, Cezary, Zygfryd
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Kolejny ruch Starosty
Publikujemy odpowiedź Starosty Gorzowskiego na ostatnie stanowisko Wojewody Lubuskiego w sprawie spłaty zobowiązań pracowniczych byłego SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą.

O sprawie pisaliśmy niedawno w materiale "Wojewoda kontra Starosta" - czytaj: http://www.egorzowska.pl/pokaz,polityka,3522,wojewoda_kontra_starosta,

W związku z kolejnym stanowiskiem zamieszczonym na stronie internetowej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, a dotyczącym długu byłego kostrzyńskiego szpitala (SP ZOZ-u w Likwidacji) i spłaty zobowiązań pracowniczych tej jednostki, chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że zawarte w stanowisku informacje są nieprawdziwe i godzące w organy Powiatu i jego mieszkańców.

1. Starosta Gorzowski nie jest organem wykonawczym Powiatu, takim organem jest Zarząd Powiatu. Stąd też, Starosta Gorzowski nie może osobiście ponosić odpowiedzialności za wszystkie działania samorządu.

2. Zarząd Powiatu III kadencji podjął w 2007 roku skuteczne działania, które zatrzymały spiralę narastającego bieżącego długu szpitala i powołał do życia Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o., która dobrze funkcjonuje i nie przynosi strat dla Powiatu.

3. Powiat, wbrew temu co twierdzi Wojewoda, podjął również starania o skorzystanie z rządowego programu pomocy tzw. Plan B. Powiat uzyskał pozytywne opinie w sprawie, ze wskazaniem potrzeby dotacji bilansującej wniosek. Potrzeba takiej dotacji potwierdziła RIO w Zielonej Górze w swojej uchwale nr 82/2011 z dnia 17.02.2011r. Jednak Ministerstwo Finansów nie udzieliło Powiatowi takiej dotacji, pomimo że w programie rządowym pozostały niewykorzystane pieniądze.

4. Przedkładanie Wojewodzie Lubuskiemu uchwał do oceny prawnej jest obowiązkiem samorządu i wynika z art. 78 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. Dlatego Starosta złożył do zbadania uchwałę dotyczącą wypłaty zaległych wynagrodzeń dla pracowników byłego szpitala w Kostrzynie nad Odrą. Zwłaszcza w tak skomplikowanej sytuacji, opisanej w pismach do Wojewody Lubuskiego z dnia 9.01.2013r. i 22.01.2013r. Zarząd Powiatu oczekiwał ścisłej współpracy przy badaniu przedmiotowej uchwały.

5. Zarząd Powiatu nie oczekiwał od Wojewody Lubuskiego decyzji ws. wypłaty zobowiązań wobec byłych pracowników, tylko oceny prawnej w/w uchwały Zarządu Powiatu oraz współpracy w zakresie skutecznej pomocy rządowej, bez której rozwiązanie problemu spłaty długu byłego szpitala jest niemożliwe.

6. Twierdzenie Wojewody, że Powiat Gorzowski nie otrzymał pomocy rządowej na spłatę długu szpitala, ponieważ nie wypłacił byłym pracownikom szpitala ani złotówki jest nie prawdą i jest bezpodstawne. Nie było żadnych możliwości prawnych i finansowych na spłatę zobowiązań szpitala.

7. Cytowane pismo z dnia 5.02.2013 r., podpisane z upoważnienia Wojewody przez Panią Teresę Kaczmarek - Dyrektora Wydziału Nadzoru i Kontroli nie jest oceną prawną uchwały Zarządu Powiatu. To właśnie RIO w Zielonej Górze swoim pismem z dnia 23.11.2012r. przekazała w/w uchwałę do oceny Wojewodzie.

8. Zamieszczenie w budżecie Powiatu wydatków na określone cele nie stanowi podstawy roszczeń ani zobowiązań Powiatu wobec osób trzecich, ani roszczeń tych osób wobec Powiatu.

9. Pomimo zaistniałej sytuacji, Zarząd Powiatu mając na uwadze podjęcie takich czynności, które mogłyby ostatecznie rozwiązać problem, zaproponował Wojewodzie Lubuskiemu pilne spotkanie z Prezydium Rady Powiatu i Zarządem Powiatu w terminie dogodnym dla Wojewody.

10. Zarząd Powiatu ma nadzieję, że zaistniały spór nie będzie skutkował brakiem współpracy na linii samorząd-wojewoda, która leży nie tylko w interesie wierzycieli szpitala, ale przede wszystkim całej społeczności powiatu gorzowskiego.

Dawid Gierkowski
Rzecznik Prasowy
Starosty Gorzowskiego


14 lutego 2013 19:44, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Dzień modlitwy i pokuty
Pierwszy piątek Wielkiego Postu, przypadający w tym roku 19 lutego, jest dniem pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich ... <czytaj dalej>
Chirurgia ogólna wraca do pracy
Dobra wiadomość dla pacjentów Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Oddział wznawia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Alisel San" Solarium

ul. Bolesława Krzywoustego 22, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 80 49
branża: Solaria <czytaj dalej>
"Fin-Eko" Biuro Rachunkowe Teresa Jaworska

ul. Podmiejska 15, Gorzów Wlkp.
tel. 601 882 162
branża: Biura - rachunkowe <czytaj dalej>
Wspólnota Mieszkaniowa "Morelowa" Ul.Komisji Edukacji Narodowej 6d

ul. Komisji Edukacji Narodowej 6d, Gorzów Wlkp.
tel. 95 724 08 09
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>

15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. ... <czytaj dalej>
Tragiczny finał
Drugą połowę minionego tygodnia zdominowała w Gorzowie sprawa 80-letniego mężczyzny, ... <czytaj dalej>
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
Uwaga! Ważna zmiana
Uwaga Pacjenci z grupy 0 i seniorzy. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1016751.jpg
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Mach Mach, czyli Machiavelli Machulskiego
Na ten dzień czekałam jak wielu innych z utęsknieniem. Już ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jaka najlepsza?
Jaka szczoteczka jest najlepsza: tradycyjna, elektryczna czy soniczna? Jaką wybrać, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5386:
Jak można mieć depresję, skoro w Polsce nie ma problemów ? Gospodarka kwitnie, wyprzedza Japonię. <czytaj dalej>
Anonim_3962:
Wiesz to się bardzo łatwo udziela takich rad po fakcie. Zresztą nie wiemy jak bardzo rodzina była w to zaangażowana i jakie informacje o pacjenci <czytaj dalej>
Anonim_4851:
Bardzo dobra reakcja czerwonego szpitala w spr swojego personelu. Nie wiem czy nie powinno zostac wszczete postępowanie dowodowe o nieumyślne doprow <czytaj dalej>
Anonim_2836:
cyt. "A co ty chcesz od rodziny?..."
w normalnej rodzinie ktoś z najbliższych pacjenta pojechałby taksówką, MZK lub czymkolwiek <czytaj dalej>
Anonim_3962:
Wypchano pacjenta ze szpitala po pięciu godzinach! Weź ty się ogarnij z takimi durnymi komentarzami. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej