wtorek 26 maja 2020     Filip, Paulina, Marianna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
W świątecznej atmosferze
eGorzowska - 3295_BfVL97Jx8H3VgefVwxtw.jpgGorzów - przystań przygotowuje się do świąt. Oto komunikat na temat planowanych imprez i wydarzeń.

1. Oświetlenie świąteczne w mieście
Montaż elementów oświetlenia świątecznego rozpoczął się 26 listopada i trwał do 5 grudnia. Okres iluminacji będzie trwał miesiąc, tj. od 6 grudnia 2012 r. do 6 stycznia 2013 r. W związku z realizowanym przez miasto programem oszczędnościowym w tym roku okres iluminacji skrócono o dwa tygodnie. Zrezygnowano także z najbardziej energochłonnych, najstarszych elementów świątecznej iluminacji miasta, zakupiono natomiast nowe ozdoby - przewieszki świetlne naduliczne tzw. „sopelki świetlne” na słupy oświetleniowe na wysokości budynku dawnej łaźni miejskiej przy ul. Jagiełły w kierunku ul. Wybickiego i dalej w stronę ronda przy ul. Kos. Gdyńskich (10 sztuk) oraz kurtyny świetlne w formie kielicha, które będą zamontowane na maszcie oświetleniowym na rondzie przy ul. Kos. Gdyńskich. Reszta to ozdoby z wcześniejszych lat m.in.: 15 transparentów świetlnych zostanie zamontowanych w rejonie staromiejskim (deptak – ul. Hawelańska, Wełniany Rynek), na wysokości 5 m (łączna ilość żarówek 1725 szt.). Udekorowane będą także drzewa - 4 obok katedry (łańcuchami świetlnymi ok.7.500 diod świetlnych), choinka na Starym Rynku (świerk srebrny o wysokości ok. 14 metrów - łańcuchami świetlnymi - ok.10.000 diod świetlnych), 1 drzewo na rondzie Ofiar Katynia (łańcuchami świetlnymi ok.20.000 diod świetlnych), 22 drzewka diodami świetlnymi przy ul. Sikorskiego na odcinku od katedry do TESCO, 2 drzewa przy Empiku (łańcuchy świetlne o długości ok. 500 metrów - diody świetlne), które dzięki projektorom będą miały także oświetlone konary. Ponadto 43 gwiazdki zostaną zamontowane na latarniach wzdłuż trasy Nadwarciańskiej – Most Lubuski, 38 gwiazdek pojawi się na latarniach wzdłuż ul. Sikorskiego po obu jej stronach od skrzyżowania z ul. Pionierów w kierunku ul. Młyńskiej i Parku 111 oraz 19 elementów świetlnych na bulwarze. Na dwóch rondach - Szczecińskim i Poznańskim zainstalowane zostaną drzewka świetlne. Wyłączenie i demontaż elementów oświetlenia świątecznego zaplanowano od 07 stycznia do 17 stycznia 2013 r. Koszt montażu, eksploatacji i demontażu elementów oświetlenia świątecznego oraz przechowywanie do następnego okresu świątecznego wyniesie 97.750 złotych. Koszt energii elektrycznej pobranej przez elementy oświetlenia świątecznego w okresie trwania iluminacji (06.12.2012-06.01.2013) wyniesie ok. 11.130 złotych.

2. Kampania świąteczna z Renetą Landsberską
Zaproś do stołu smaki z przeszłości
Z czym kojarzy nam się Boże Narodzenie? Z ciepłem domowego ogniska, rodzinną atmosferą, prezentami, choinką i pysznościami od których uginają się świąteczne stoły. W każdym z domów panują w tym zakresie różne zwyczaje. U jednych króluje zupa grzybowa, u innych barszcz – obowiązkowo z uszkami – czy zupa rybna, stałym punktem w wigilijnym menu jest zazwyczaj karp, ale i ten pojawia się w różnych postaciach – smażony, pieczony, po grecku, w galarecie. W tym roku mamy więc nową gorzowską propozycję – przepisy na świąteczne potrawy z Renetą Landsberską. Renetę Landsberską znają chyba wszyscy gorzowianie. To odmiana jabłoni wyhodowana przez Theodora Heinricha Otto Burchrdta, landsberskiego radcę i sadownika ok. 1840 roku. Historię renety przypomniał kilka lat temu Gorzowski Rynek Hurtowy z Ryszardem Broniszem na czele. Od tego czasu drzewka landsberskiej zostały posadzone przy gorzowskich przedszkolach, przekazane w prezencie naszym partnerom z niemieckiego Herfordu, sad jabłoni landsberskiej został utworzony przy Zespole Szkół Ogrodniczych, a samo jabłko już dwukrotnie stawało się bohaterem kulinarnych konkursów. Może nadszedł więc czas na świąteczne wykorzystanie naszej renety? Z tej okazji przygotowaliśmy przepisy na wigilijne potrawy udostępnione nam przez gorzowską restaurację „Pasja”. Poziom trudności wykonania tych smakołyków nie jest zbyt wysoki, więc mamy nadzieję, że zagoszczą one na świątecznych stołach gorzowian i być może staną się naszą tradycją. Okazją do zasmakowania w nich będzie Wigilia Narodów. Wśród takich przysmaków jak kutia, barszczyk, bliny, kulebiak i cepeliny pojawią się proponowane przez nas potrawy z landsberską. Ponieważ poszukiwania naszej renety w sklepach mogą okazać się skuteczne tylko dla najbardziej wytrwałych, podpowiadamy, że dobrym zamiennikiem mogą okazać się podobne odmiany jabłoni np. złota i szara reneta. Materiały promocyjne: Pięć miejskich billboardów, przepisy na stronie gorzow.pl, Facebook, ulotki z przepisami.

3. Ubieranie miejskiej choinki przez przedszkolaki 

7 GRUDNIA, godz. 10.00 – STARY RYNEK
Gorzowskie przedszkolaki ubiorą choinkę specjalnie przygotowanymi ozdobami. Akcję, w której weźmie udział około dwudziestu placówek przedszkolnych, po raz szósty przygotowały Przedszkola Miejskie nr 2 i nr 16. Choinka miejska – świerk srebrzysty 15 m – została zamontowana 1 grudnia. Na szczycie świerku zamontowano gwiazdkę LED-ową w kolorze ciepło-białym, pozostałą cześć drzewka udekorowano łańcuchem LED-owym w ilości 10.000 diod świetlnych w tym samym kolorze.

4. Wigilia Narodów – spotkania pokoleń
9 GRUDNIA, godz. 15.00 w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs Papuszy. Impreza dofinansowana z budżetu miasta.

Gorzów to miasto, w którym osiedlili się ludzie różnych narodowości, m.in. Ukraińcy, Cyganie, Tatarzy i Łemkowie oraz ci którzy swoje korzenie mają na Kresach Wschodnich. Ideą wigilijnego spotkania jest ukazanie świątecznych zwyczajów poszczególnych kultur narodowych, przygotowanie i następnie degustowanie potraw wigilijnych. Każda z grup śpiewa tradycyjne kolędy oraz zastawia stół charakterystycznymi potrawami. Wraz z upływem lat ugruntował się trwały trzon uczestników złożony z Towarzystwa Miłośników Wilna, Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Miłośników Polesia, Stowarzyszenia Kultury Dąbrowieckiej z Dąbrówki Wielkopolskiej, Związku Litwinów w Szczecinie, Związku Ukraińców w Polsce oraz Stowarzyszenia Miłośników Kultury Łemkowskiej w Gorzowie i Ługach. Są muzycznie i twórczo wspierani przez Cygański Teatr Muzyczny „Terno”, zespół górali czadeckich „Wichowianki” z Brzeźnicy, bośniacki zespół „Jutrzenka” z Kruszyna koło Bolesławca oraz chór prawosławny „Sotiria”. Kilkakrotnie na Wigilię przybywali również członkowie żydowskiej diaspory ze Szczecina, a także Tatarzy i Chińczycy pracujący w Gorzowie. W tym roku w ramach spotkań pokoleń dołączą do tego grona dzieci z Domu Dziecka, które wystąpią z kolędami, a smaki z przeszłości w postaci dań z renetą landsberską zaserwuje Biuro Promocji Miasta.

5. Wigilia Miejska
14 GRUDNIA, godz. 16.00 – STARY RYNEK. Organizator Ośrodek Sportu i Rekreacji, współpraca Wydział Kultury Urzędu Miasta
Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wigilijnego stołu, na którym pojawią się tradycyjne potrawy. Ponadto na scenie zaprezentują się - Zespół Tańca Ludowego "Gorzowiacy", Orkiestra Dęta OSP Siedlice oraz Chór Cantabile.

6. Sylwester Miejski
31 GRUDNIA, godz. 22.30 – BULWAR ZACHODNI. Organizator – Ośrodek Sportu i Rekreacji. Gwiazdą tegorocznego Sylwestra będzie Patrycja Markowska, a o północy po wspólnym odliczaniu odbędzie się pokaz fajerwerków.

7. Wybrane imprezy o charakterze świątecznym przygotowane m.in. przez instytucje kultury: 6-8 grudnia: „Bajki-Mikołajki” w Teatrze

7 grudnia, godz. 19.00 „Dziadek do orzechów” w Filharmonii Gorzowskiej

9, 16, 23 grudnia (niedziele), godz. 15.00 - warsztaty "Tanie ozdabianie" w Muzeum

12 grudnia, godz. 17.00 "Muzyka na Boże Narodzenie" w Klubie Jedynka

13 grudnia, godz. 10.00 koncert "Na powitanie zimy" w Teatrze

16 grudnia, godz. 12.00
koncert familijny "Idą święta" w Filharmonii Gorzowskiej

16 grudnia, godz. 12.00 koncert charytatywny "Przystań - podziel się Wigilią" w Teatrze

19 grudnia, godz. 17.00 spotkanie "Jest w moim kraju zwyczaj..." w Klubie Jedynka

30 grudnia, godz. 15.00 „Kolęda płynie z wysokości” w Muzeum

31 grudnia, godz. 18.00 koncert w Filharmonii Gorzowskiej

31 grudnia, godz. 20.00
bal sylwestrowy dla seniorów w Miejskim Centrum Kultury

UM


5 grudnia 2012 20:57, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Będą rzadziej kosić. Stawiają na łąki kwietne
Miasto przygotowuje się do zmian w utrzymaniu niektórych elementów miejskiej zieleni. W ostatnich dniach miejscy specjaliści od zieleni analizowali między ... <czytaj dalej>
Co z Parkiem Wiosny Ludów?
Publikujemy informację Urzędu Miasta w Gorzowie na temat planów modernizacji Parku Wiosny Ludów. Jeśli zapadnie ostateczne rozstrzygnięcie, w ogłoszonym przetargu, nadchodzące ... <czytaj dalej>
Nie rezygnujmy z kultury w czasie kwarantanny
Publikujemy Apel Stowarzyszenia NOVUM do Marszałek Województwa Lubuskiego oraz uzasadnienie takiego stanowiska. Gorzowskie Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM wystosowało do ... <czytaj dalej>
Pierwszy w Polsce mural wyborczy Szymona Hołowni
Walka ze zmianą klimatu to jeden z trzech filarów programowych Szymona Hołowni. Ekologia i troska o środowisko stanowią bardzo ważny ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Kawiarnia Nad Toastem

ul. Matejki 45 E, Gorzów Wlkp.
tel. 721 122 560
branża: Puby <czytaj dalej>
"Country Sofa" Pavone Giuseppe

ul. Sikorskiego 47, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 36 83
branża: Brak klasyfikacji <czytaj dalej>

25V2020 - child grooming
25V2020. Rozpoczyna się kampania profilaktyczna w związku z Międzynarodowym Dniem Dziecka ... <czytaj dalej>
Zmiany w ruchu na ul. Myśliborskiej
We najbliższy wtorek (26 maja) w godzinach popołudniowych zostaną wprowadzone ... <czytaj dalej>
Co z Parkiem Wiosny Ludów?
Publikujemy informację Urzędu Miasta w Gorzowie na temat planów modernizacji ... <czytaj dalej>
Rozważą czytelniejszą wizualizację
W minionym tygodniu pisałam o ścieżce rowerowej z Gorzowa do ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2020 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Fiasko walki o kasę za społeczną funkcję
Gorzowscy radni tak uradzili, że Wojewoda Lubuski uchylił kwietniową ustawę w całości. Czego dotyczyła? Diety za nieobecność na sesji w przypadku choroby radnego. I choć radna Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0984.jpg
Hanna Kaup:
26V2020 - Litania do Królowej blokowisk
26V2020. To wyjątkowy dzień. Poświęcony matkom. Wszystkim na świecie, bez względu ... <czytaj dalej>
admin ego:
Gdy myślę o Dniu Matki
Gdy myślę o Dniu Matki i o losie, który nierozerwalnie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Uważaj na próby wyłudzenia danych
Zespół poczty mailowej WP ostrzega przed e-meilami informującymi o usunięciu/blokadzie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9948:
Świetnie. Czyli u nas też można. <czytaj dalej>
Anonim_8729:
Byle nie siedzieć przed TV i nie czytać tekstu, w którym niby niewinna wstawka o polskim wymiarze sprawiedliwości burzy spokój czytelnika, który <czytaj dalej>
Anonim_5439:
gdyby to było prawda to by figurowało w oficjalnych statystykach zarażalności

może było zarażonych w grudniu i styczniu wtedy to mo <czytaj dalej>
Anonim_1539:
Czy to prawda, że w firmie w strefie ekonomicznej było 330 zakażonych Covid, również w biurze ? <czytaj dalej>
Anonim_5439:
basen miał być na barce na wale okrężnym
jacek placek obiecał a później udał że nic nie obiecywał <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej