niedziela 20 września 2020     Renata, Filipina, Eustachy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Oświadczenie na jubileusz 755-lecia Gorzowa
Publikujemy oświadczenie poseł Krystyny Sibińskiej wygłoszone z okazji 755-rocznicy Gorzowa na XVII posiedzeniu Sejmu.

Pani Marszałek! Wysoki Sejmie!
W Polsce jest wiele godnych uwagi miast i miejscowości. Chcę, bo jest ku temu szczególna okazja, by Wysoka Izba, skupiła się dzisiaj na mieście bliskim mojemu sercu. Bo jest to miasto niezwykłe.

Gorzów Wielkopolski właśnie kończy 755 lat i prawa miejskie otrzymał w tym samym czasie, co Kraków czy Kalisz, ale znacznie wcześniej niż Gdańsk, Wieliczka, czy Warszawa - o Zielonej Górze nie wspominając, bo to młokos.

Ten jubileusz Gorzowa jest okazją, by właśnie wspomnieć o jego niezwykłości. Kraina położona w pradolinie Warty, w otoczeniu czterech rzek -€“ Warty, Odry, Noteci i Drawy zwana jest przez przyrodników Krainą Zórz Wieczornych. Nie ma piękniejszego miejsca do oglądania zachodów słońca, różowe łuny zawsze towarzyszą długim wieczorom gorzowian, bo słońce zachodzi tutaj 45 minut później, niż na wschodzie.

Wysoka Izbo!
Kotlina Gorzowska i rezerwaty Ujście Warty i Zakole Santockie, to kraina wspaniałych ptaków, równie zachwycająca, jak te znad Biebrzy, ale to miejsce życia wspaniałych, mądrych i otwartych na innych ludzi.

Położony przy granicy z Niemcami Gorzów Wielkopolski jest miastem polsko-niemieckiego pojednania, miastem poszanowania przeszłości.

Symbolem tego pojednania jest Dzwon Pokoju, który uświetni 755-lecie Gorzowa, tak jak uświetnia najważniejsze miejskie i państwowe uroczystości - wyzwolenie miasta, Święto Konstytucji Trzeciego Maja czy Święto Niepodległości Rzeczpospolitej.

Na przedniej części dzwonu widnieje hasło Pokój w językach - polskim, niemieckim i łacińskim. I pokój i tolerancja przyświeca mieszkańcom, czego przykładem jest liczna społeczność romska, która organizuje w Gorzowie, największe w Europie Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich - Romane Dyvesa.

Dzwon Pokoju wspólnie ufundowali Niemcy i Polacy. Byli i obecni mieszkańcy miasta. I oni, przy ważnych okazjach, wspólnie ożywiają jego serce. Bo dawni mieszkańcy miasta, Landsberga, zawsze mają tutaj swoje miejsce, swój czas przeszły, teraźniejszy i przyszły. Wspólnota dawnych i obecnych mieszkańców Landsberga i Gorzowa jest wzorem dla innych miast i krajów.

Pięć lat temu, podczas wcześniejszych urodzin miasta, przedstawicielka Stowarzyszenia Byłych Mieszkańców Miasta Ursula Hasse-Dresing, tak mówiła o naszej wspólnocie: „My, byli mieszkańcy, kochamy to miasto, ponieważ w nim leży nasza przeszłość, nasze ukochane dzieciństwo i młodość, z pewnością ubarwione w naszej pamięci. Szukamy ich śladów i odnajdujemy je w mieście i jego okolicach. Jednak odnajdujemy coś jeszcze: nowe życie, postęp, rozwój, starania o ukształtowanie tego miasta. I ten fakt, że dawny, żywy nowoczesny Landsberg pozostał tym, czym był -€“ ukochanym przez swych mieszkańców, żywym, nowoczesnym Gorzowem -€“ pozwala nam kochać go dalej. To, że możemy okazywać tę naszą miłość w tym miejscu, jest dla nas powodem do radości i za to pragniemy podziękować.”

Pani Marszałek! Wysoki Sejmie!
Gorzów, jest największym miastem województwa lubuskiego i największym ośrodkiem gospodarczym. Dobry klimat dla regionu tworzy gorzowska podstrefa Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To tutaj z coraz większymi sukcesami lokuje się m.in. chiński, niemiecki czy francuski kapitał. Mieszkańcy tego regionu, swoją ambicją, chęcią zmieniania na lepsze, imponują nawet bogatszym sąsiadom zza granicy.

To miasto przyszłości, bliskie gospodarczym potęgom Berlina, Poznania i Wrocławia, miejsce dobrych inwestycji, ale również miasto parków, które łącznie zajmują trzecią jego część, miasto rekreacji i rehabilitacji z profesjonalnymi basenami, kortami, centrami odnowy i lodowiskiem, miejsce położone we wspaniałym krajobrazie, pośród jezior i lasów.

I co najważniejsze, to miasto ambitnych i tolerancyjnych ludzi, którzy w swojej 755-letniej historii łączą najlepsze doświadczenia jej dawnych i obecnych mieszkańców.

Pani Marszałek, Wysoki Sejmie, życzmy Gorzowowi Wielkopolskiemu, mojej Małej Ojczyźnie, kolejnych najpiękniejszych lat, we wspólnej Europie! Dziękuję.

Oświadczenie z XVII Posiedzenia Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej VII Kadencji

Krystyna Sibińska

2 lipca 2012 11:41, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Przemówienie poseł Sibińskiej podoba mi się. Nie wiem czy nie byłoby dobrze wspomnieć na brak pieniędzy na niezbędne usprawnienia, jak choćby na przestarzałą ekologiczną komunikację tramwajową, na jej rozszerzenie, na uregulowanie Warty, na odnowienie starych domów i innych zabytkowych obiektów. Przecież centrum Gorzowa było całkowicie zniszczone.
Vit, 03.07.2012, 23:43, 81.190.162.166 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Zapomnieli o niepełnosprawnych?
Publikujemy tekst interpelacji radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz z Klubu Radnych #kochamGORZÓW. INTERPELACJA 92 Szanowny Prezydencie, w związku z przebudową ulicy Sikorskiego proszę o ... <czytaj dalej>
Komunikat
Publikujemy komunikat Gorzowskiego Stowarzyszenia Wsparcia Opiekunów i Osób z Chorobą Alzheimera i Chorobami Pokrewnymi. Stowarzyszenia zaprasza: 9 i 23 września w godz. ... <czytaj dalej>
Sikorskiego przejezdna
W nocy z niedzieli na poniedziałek (z 6 na 7 września) wykonawca przebudowy ulicy Sikorskiego wprowadzi docelową organizację ruchu na ... <czytaj dalej>
Liceum czeka na dorosłych
Jeśli jesteś absolwentką/em zasadniczej szkoły zawodowej, szkoły podstawowej lub gimnazjum możesz uczyć się w I Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych. Nauka ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

17IX2020 - słowa, które wzruszają
17IX2020. - W 1990 r. zmarła moja mamusia. Likwidując mieszkanie, zeszłam ... <czytaj dalej>
Z kroniki policyjnej
Szalony kierowca jadący po chodniku, złodziej ślubnych prezentów i 30-latek ... <czytaj dalej>
15IX2020 - niełatwa jazda po mieście
15IX2020. Gorzów to jeden wielki plac budowy jeśli chodzi o drogi. ... <czytaj dalej>
Jak chronić najmłodszych przed sextortion?
Scenariusze mogą być różne. Na przykład rówieśnik zachęci do zrobienia ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2020 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie jestem ślepym idiotą
Sorry za taki tytuł, ale ostatnio wszystkim puszczają nerwy. Mnie też się ulało. Nie bez przyczyny, ale z powodu tłumaczeń, które nie tylko mnie stawiają w złym świetle i sugerują, ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - a.jpg
Hanna Kaup:
19IX2020 - zbudowali łódź od podstaw
19IX2020. W podgorzowskim Santoku otwarto dziś marinę. Spotkałam tam byłego dyr. ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
18IX2020 - Kustosz Cygańskiej Pamięci
18IX2020. Dziś po wielu miesiącach epidemii na krótko wpadłam do Wojewódzkiej ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić najmłodszych przed sextortion?
Scenariusze mogą być różne. Na przykład rówieśnik zachęci do zrobienia ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup radzi:
Zapytaj stomatologa
Wizyta u stomatologa podczas pandemii koronawirusa konieczna czy niebezpieczna? Trwająca w ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7645:
A co tam... Tak czy inaczej pozdrawiam :-) <czytaj dalej>
Anonim_8791:
Dziękuję, że mogłem Tutaj się pojawiać w pisaniu. Gratuluję wytrwałości w prowadzeniu Portalu, jego jakości!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_4648:
Gratulacje wraz z życzeniami wytrwałości i zapału oraz satysfakcji zawodowej z dalszego prowadzenia ciekawego portalu.Helena Tobiasz <czytaj dalej>
Anonim_4353:
Przechwałki, przechwałki :-)
<czytaj dalej>
Anonim_7249:
Kim jesteś? Człowiekiem myślącym :) <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej