środa 5 sierpnia 2020     Oswald, Emil, Maria
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Oświadczenie na jubileusz 755-lecia Gorzowa
Publikujemy oświadczenie poseł Krystyny Sibińskiej wygłoszone z okazji 755-rocznicy Gorzowa na XVII posiedzeniu Sejmu.

Pani Marszałek! Wysoki Sejmie!
W Polsce jest wiele godnych uwagi miast i miejscowości. Chcę, bo jest ku temu szczególna okazja, by Wysoka Izba, skupiła się dzisiaj na mieście bliskim mojemu sercu. Bo jest to miasto niezwykłe.

Gorzów Wielkopolski właśnie kończy 755 lat i prawa miejskie otrzymał w tym samym czasie, co Kraków czy Kalisz, ale znacznie wcześniej niż Gdańsk, Wieliczka, czy Warszawa - o Zielonej Górze nie wspominając, bo to młokos.

Ten jubileusz Gorzowa jest okazją, by właśnie wspomnieć o jego niezwykłości. Kraina położona w pradolinie Warty, w otoczeniu czterech rzek -€“ Warty, Odry, Noteci i Drawy zwana jest przez przyrodników Krainą Zórz Wieczornych. Nie ma piękniejszego miejsca do oglądania zachodów słońca, różowe łuny zawsze towarzyszą długim wieczorom gorzowian, bo słońce zachodzi tutaj 45 minut później, niż na wschodzie.

Wysoka Izbo!
Kotlina Gorzowska i rezerwaty Ujście Warty i Zakole Santockie, to kraina wspaniałych ptaków, równie zachwycająca, jak te znad Biebrzy, ale to miejsce życia wspaniałych, mądrych i otwartych na innych ludzi.

Położony przy granicy z Niemcami Gorzów Wielkopolski jest miastem polsko-niemieckiego pojednania, miastem poszanowania przeszłości.

Symbolem tego pojednania jest Dzwon Pokoju, który uświetni 755-lecie Gorzowa, tak jak uświetnia najważniejsze miejskie i państwowe uroczystości - wyzwolenie miasta, Święto Konstytucji Trzeciego Maja czy Święto Niepodległości Rzeczpospolitej.

Na przedniej części dzwonu widnieje hasło Pokój w językach - polskim, niemieckim i łacińskim. I pokój i tolerancja przyświeca mieszkańcom, czego przykładem jest liczna społeczność romska, która organizuje w Gorzowie, największe w Europie Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich - Romane Dyvesa.

Dzwon Pokoju wspólnie ufundowali Niemcy i Polacy. Byli i obecni mieszkańcy miasta. I oni, przy ważnych okazjach, wspólnie ożywiają jego serce. Bo dawni mieszkańcy miasta, Landsberga, zawsze mają tutaj swoje miejsce, swój czas przeszły, teraźniejszy i przyszły. Wspólnota dawnych i obecnych mieszkańców Landsberga i Gorzowa jest wzorem dla innych miast i krajów.

Pięć lat temu, podczas wcześniejszych urodzin miasta, przedstawicielka Stowarzyszenia Byłych Mieszkańców Miasta Ursula Hasse-Dresing, tak mówiła o naszej wspólnocie: „My, byli mieszkańcy, kochamy to miasto, ponieważ w nim leży nasza przeszłość, nasze ukochane dzieciństwo i młodość, z pewnością ubarwione w naszej pamięci. Szukamy ich śladów i odnajdujemy je w mieście i jego okolicach. Jednak odnajdujemy coś jeszcze: nowe życie, postęp, rozwój, starania o ukształtowanie tego miasta. I ten fakt, że dawny, żywy nowoczesny Landsberg pozostał tym, czym był -€“ ukochanym przez swych mieszkańców, żywym, nowoczesnym Gorzowem -€“ pozwala nam kochać go dalej. To, że możemy okazywać tę naszą miłość w tym miejscu, jest dla nas powodem do radości i za to pragniemy podziękować.”

Pani Marszałek! Wysoki Sejmie!
Gorzów, jest największym miastem województwa lubuskiego i największym ośrodkiem gospodarczym. Dobry klimat dla regionu tworzy gorzowska podstrefa Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To tutaj z coraz większymi sukcesami lokuje się m.in. chiński, niemiecki czy francuski kapitał. Mieszkańcy tego regionu, swoją ambicją, chęcią zmieniania na lepsze, imponują nawet bogatszym sąsiadom zza granicy.

To miasto przyszłości, bliskie gospodarczym potęgom Berlina, Poznania i Wrocławia, miejsce dobrych inwestycji, ale również miasto parków, które łącznie zajmują trzecią jego część, miasto rekreacji i rehabilitacji z profesjonalnymi basenami, kortami, centrami odnowy i lodowiskiem, miejsce położone we wspaniałym krajobrazie, pośród jezior i lasów.

I co najważniejsze, to miasto ambitnych i tolerancyjnych ludzi, którzy w swojej 755-letniej historii łączą najlepsze doświadczenia jej dawnych i obecnych mieszkańców.

Pani Marszałek, Wysoki Sejmie, życzmy Gorzowowi Wielkopolskiemu, mojej Małej Ojczyźnie, kolejnych najpiękniejszych lat, we wspólnej Europie! Dziękuję.

Oświadczenie z XVII Posiedzenia Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej VII Kadencji

Krystyna Sibińska

2 lipca 2012 11:41, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Przemówienie poseł Sibińskiej podoba mi się. Nie wiem czy nie byłoby dobrze wspomnieć na brak pieniędzy na niezbędne usprawnienia, jak choćby na przestarzałą ekologiczną komunikację tramwajową, na jej rozszerzenie, na uregulowanie Warty, na odnowienie starych domów i innych zabytkowych obiektów. Przecież centrum Gorzowa było całkowicie zniszczone.
Vit, 03.07.2012, 23:43, 81.190.162.166 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Tylko telefonicznie lub emailowo
Od środy 5 sierpnia kontakt z Biurem Obsługi Klienta oddziału ENERIS Surowce w Gorzowie Wielkopolskim jest możliwy tylko przez telefon ... <czytaj dalej>
"Dobry start" dla uczniów
Od 1 lipca wpłynęło ponad 1,4 mln wniosków o przyznanie jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny w ramach programu ... <czytaj dalej>
Bon Wsparcia Przedsiębiorców
Zarząd Województwa Lubuskiego podjął decyzję o wznowieniu konkursu Lubuskie Bony Wsparcia Przedsiębiorców i przeprowadzeniu naboru uzupełniającego na nowych – transparentnych ... <czytaj dalej>
Dziecko z COVID 19 w gorzowskim szpitalu
Do odwołania Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. wstrzymuje przyjęcia do Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej z ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
PKO BP S.A. Bankomat

ul. Kombatantów 2, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Bankomaty <czytaj dalej>
"U Marii" Hotel

ul. Walczaka 16 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 66 56
branża: Hotele <czytaj dalej>

Tylko telefonicznie lub emailowo
Od środy 5 sierpnia kontakt z Biurem Obsługi Klienta oddziału ... <czytaj dalej>
2VIII2020 - zgłoś się właścicielu
2VIII2020. Dwa i pół miesiąca temu pisałam o pewnym pomoście w ... <czytaj dalej>
31VII2020 - wstyd
31VII2020. Jeśli chcecie popsuć sobie nastrój, to koniecznie wybierzcie się na ... <czytaj dalej>
Produkcja Clinta Eastwooda
Wśród wielu propozycji kinowych na nowy tydzień wybraliśmy seans w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« sierpień 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie rozumiem
Z przerażeniem oglądam to, co dzieje się w czasie trwającej wciąż kampanii przed wyborami Prezydenta RP. Uszom i oczom nie wierzę, gdy widzę i słyszę, jak Premier RP zapewnia, że ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1560.jpg
Hanna Kaup:
4VIII2020 - taki przecisk
4VIII2020. Od kiedy została wyremontowana ulica Wyszyńskiego, korzysta z niej coraz ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
3VIII2020 - bez prądu nie ma życia
3VIII2020. Bez prądu nie ma dziś życia. Wszystko co robimy, opiera ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Relacja córki z ojcem
Córeczka tatusia – choć niektórym to określenie kojarzy się negatywnie, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8319:
Chcesz żyć w tym chorym miasteczku, pracować i cieszyć sie Rodziną, bądź jak mgła - naucz się znikać. Bądź jak cień - nie posiadaj twarzy <czytaj dalej>
Anonim_8553:
Znając życie zerwą wybrzuszenie i wyrównają kostką brukową a urzędnicy powiedzą OK. <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
... żeby mu ręka uschła ! <czytaj dalej>
Anonim_8682:
Bobry nie atakują łódek. <czytaj dalej>
Anonim_8682:
Dzisiaj w okolicy plaży w Santocznie znaleziono zakatowanego bobra. Otrzymał 30 ciosów wiosłem i jeden nożem. Oczywiście utopiony..... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej