środa 27 maja 2020     Juliusz, Magdalena, Jan
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Program duszpasterski na czas epidemii
Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze opublikował program duszpasterski na czas epidemii.

Nakreślono w nim schemat stopniowego wychodzenia z obowiązujących obecnie ograniczeń, adekwatnie do zmieniającej się sytuacji epidemicznej i powolnego "odmrażania" gospodarki i różnych dziedzin życia społecznego. Program nosi tytuł "Zgromadzę was na nowo", zaczerpnięty z księgi proroka Ezechiela (11,17), i pozwala - jak czytamy w dokumencie - "mimo tak wielu niewiadomych – wyraźniej zobaczyć drogę, która przed nami".

Pełny tekst programu opublikowano na stronie internetowej diecezji (https://diecezjazg.pl/program-duszpasterski-diecezji-zielonogorsko-gorzowskiej-na-czas-epidemii/). Poniżej skrótowo przedstawiam najważniejsze myśli dokumentu.

W myśl założeń programu działania duszpasterskie uwzględniają obowiązujące przepisy sanitarne, a każdorazowe złagodzenie reżimu sanitarnego zmieniać będzie model duszpasterski w stronę bezpośredniego uczestnictwa wiernych i duszpasterzy w liturgii i formacji. Wyznaczone zostały trzy prognozowane etapy tych zmian:

Etap I – „Możliwość” - Na tym etapie nie tyle zachęcamy, co stwarzamy możliwość szerszego udziału wiernych w duszpasterstwie. Dotyczy ona osób dorosłych, zdrowych i wyrażających pragnienie udziału w modlitwie oraz liturgii, przy poszanowaniu obowiązujących przepisów sanitarnych.
Etap II – „Zachęta” - Gdy tylko warunki epidemiczne i przepisy sanitarne na to zezwolą, pojawi się perspektywa zachęty i zaproszenia do udziału w życiu Kościoła większej liczby wiernych. Zachęta nie będzie jednak jeszcze jednoznaczna z przywróceniem zobowiązania np. do udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy św. czy w jakichkolwiek innych wydarzeniach.
Etap III – „Odnowa” - Mając nadzieję na przezwyciężenie epidemii, licząc się zarazem z możliwością koniecznych zmian w zachowaniach społecznych i formach duszpasterskich, na tym etapie przewidujemy odrodzenie życia chrześcijańskiego we wszystkich jego wymiarach, co będzie pociągać za sobą m. in. odwołanie dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. oraz przywracanie innych powinności.

Obecnie - z dniem 1 maja - diecezja wkracza w pierwszy z przedstawionych wyżej etapów. Przy uwzględnieniu aktualnie obowiązujących ograniczeń (limit osób, dystans, zasłanianie twarzy) oprócz sprawowania mszy św. w kościołach można również odprawiać nabożeństwa i urzadzać spotkania modlitewne grup parafialnych, z zastrzeżeniem, że te ostatnie dopuszczają udział wyłącznie osób dorosłych i nie mających żadnych objawów zakażenia koronawirusem. Z zachowaniem tych zasad w kościołach możliwe jest również organizowanie spotkań przygotowujących do chrztu dla rodziców i chrzestnych oraz kursów przedmałżeńskich.

Wspólnotowe przygotowanie do przyjęcia I Komunii św. będzie możliwe po otwarciu szkół. Obecnie natomiast dopuszcza się - o ile takie jest pragnienie zainteresowanych rodziców - indywidualne przygotowanie i udzielanie dzieciom sakramentu pokuty i pojednania oraz I Komunii św. Może się to odbywać także w niewielkich grupach. Przygotowanie do bierzmowania i sprawowanie tego sakramentu pozostaje wciąż zawieszone do odwołania.

Chrztu, po odpowiednim przygotowaniu rodziców i chrzestnych, można udzielać z uwzględnieniem limitu osób oraz obowiązujących zasad sanitarnych. Przy zachowaniu tych samych zasad można również błogosławić małżeństwa. Zachowuje się dotychczasową formę pogrzebu (jedna stacja przy grobie, msza pogrzebowa bez trumny). Dotychczas obowiązujące normy zachowuje się także przy sprawowaniu sakramentu pokuty (spowiedź z zachowaniem dystansu w pomieszczeniach poza kościołem lub w tradycyjnych konfesjonałach, o ile są otwarte, zaopatrzone w folię ochronną i często dezynfekowane).

Podczas mszy św. i nabożeństw posługę liturgiczną mogą pełnić jedynie osoby, które ukończyły 13 rok życia. Młodsze dzieci mogą uczestniczyć we mszy św. tylko pod opieką rodziców.

Usilnie zaleca się wiernym przyjmowanie Komunii świętej na rękę.

Zamiast tradycyjnej zbiórki na tacę zaleca się ustawienie w odpowiednim miejscu w kościele koszyka do zbierania ofiar. Należy również umożliwić wiernym dokonywanie wpłat na konto parafialne.

W czasie epidemii, w związku z mniej licznym udziałem wiernych w niedzielnych mszach św., ważne jest uruchomienie adekwatnych kanałów komunikacji. Dlatego parafie powinny zatroszczyć się, o utworzenie - jeśli dotąd tego nie uczyniły - stron internetowych lub profilów w mediach społecznościowych. Zaleca się również księżom wykorzystanie Internetu do prowadzenia działalności duszpasterskiej. Należy jednak pamiętać, że wszelkie transmisje celebracji liturgicznych są jedynie substytutem pełnego uczestnictwa.

MSZA SW. W ROKITNIE W UROCZYSTOSĆ NAJSWIĘTSZEJ MARYI PANNY KRÓLOWEJ POLSKI
W sobotę 2 maja br. o godz. 11.00 bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św. odprawianej w diecezjalnym sanktuarium w Rokitnie z okazji liturgicznych obchodów uroczystości NMP Królowej Polski, a także Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Liturgia będzie transmitowana przez TVP 3 Gorzów Wielkopolski.

DYSPENSA NA 1 MAJA
Bp Tadeusz Lityński udziela wszystkim diecezjanom oraz wiernym aktualnie przebywającym na terenie diecezji zielonogósko-gorzowskiej dyspensy od obowiązku zachowania czwartego przykazania kościelnego, nakazującego wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, w piątek 1 maja 2020 r. Jednocześnie biskup zachęca korzystających z dyspensy do podjęcia innych form pokuty, zwłaszcza uczynków pobożności i miłości.

ks. Andrzej Sapieha
Notariusz Kurii
Rzecznik Prasowy

29 kwietnia 2020 19:35, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Będą rzadziej kosić. Stawiają na łąki kwietne
Miasto przygotowuje się do zmian w utrzymaniu niektórych elementów miejskiej zieleni. W ostatnich dniach miejscy specjaliści od zieleni analizowali między ... <czytaj dalej>
Co z Parkiem Wiosny Ludów?
Publikujemy informację Urzędu Miasta w Gorzowie na temat planów modernizacji Parku Wiosny Ludów. Jeśli zapadnie ostateczne rozstrzygnięcie, w ogłoszonym przetargu, nadchodzące ... <czytaj dalej>
Nie rezygnujmy z kultury w czasie kwarantanny
Publikujemy Apel Stowarzyszenia NOVUM do Marszałek Województwa Lubuskiego oraz uzasadnienie takiego stanowiska. Gorzowskie Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM wystosowało do ... <czytaj dalej>
Pierwszy w Polsce mural wyborczy Szymona Hołowni
Walka ze zmianą klimatu to jeden z trzech filarów programowych Szymona Hołowni. Ekologia i troska o środowisko stanowią bardzo ważny ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Panda" Firma Handlowa Artur Smuszko

ul. Mickiewicza 11, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 02 30
branża: Zoologiczne artykuły <czytaj dalej>
"PioGo" Piotr Kosicki

ul. Poznańska 19 k, Gorzów Wlkp.
tel. 665 570 025
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>
"Art-Bud" Zakład Usług Remontowo-Budowlanych Artur Stieler

pl. Staromiejski 3 lok. 83, Gorzów Wlkp.
tel. 504 838 096
branża: Budowlane usługi - przemysłowe <czytaj dalej>

25V2020 - child grooming
25V2020. Rozpoczyna się kampania profilaktyczna w związku z Międzynarodowym Dniem Dziecka ... <czytaj dalej>
Zmiany w ruchu na ul. Myśliborskiej
We najbliższy wtorek (26 maja) w godzinach popołudniowych zostaną wprowadzone ... <czytaj dalej>
Co z Parkiem Wiosny Ludów?
Publikujemy informację Urzędu Miasta w Gorzowie na temat planów modernizacji ... <czytaj dalej>
Rozważą czytelniejszą wizualizację
W minionym tygodniu pisałam o ścieżce rowerowej z Gorzowa do ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2020 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Fiasko walki o kasę za społeczną funkcję
Gorzowscy radni tak uradzili, że Wojewoda Lubuski uchylił kwietniową ustawę w całości. Czego dotyczyła? Diety za nieobecność na sesji w przypadku choroby radnego. I choć radna Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1016751.jpg
Hanna Kaup:
26V2020 - Litania do Królowej blokowisk
26V2020. To wyjątkowy dzień. Poświęcony matkom. Wszystkim na świecie, bez względu ... <czytaj dalej>
admin ego:
Gdy myślę o Dniu Matki
Gdy myślę o Dniu Matki i o losie, który nierozerwalnie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Uważaj na próby wyłudzenia danych
Zespół poczty mailowej WP ostrzega przed e-meilami informującymi o usunięciu/blokadzie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9948:
Świetnie. Czyli u nas też można. <czytaj dalej>
Anonim_8729:
Byle nie siedzieć przed TV i nie czytać tekstu, w którym niby niewinna wstawka o polskim wymiarze sprawiedliwości burzy spokój czytelnika, który <czytaj dalej>
Anonim_5439:
gdyby to było prawda to by figurowało w oficjalnych statystykach zarażalności

może było zarażonych w grudniu i styczniu wtedy to mo <czytaj dalej>
Anonim_1539:
Czy to prawda, że w firmie w strefie ekonomicznej było 330 zakażonych Covid, również w biurze ? <czytaj dalej>
Anonim_5439:
basen miał być na barce na wale okrężnym
jacek placek obiecał a później udał że nic nie obiecywał <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej