
7 listopada polsko-niemiecka delegacja administracji samorządowej spotkała się u Sekretarza Generalnego Komisji Regionów w Brukseli. Rozmawiała o postępach w transgranicznej współpracy po obu stronach Odry.
Niemiecko-polskiej delegacji przewodniczyli: starosta powiatu Märkisch-Oderland
Gerhard Schmidt i wicestarosta powiatu gorzowskiego
Grzegorz Tomczak. To oni wyjaśniali sekretarzowi generalnemu dr.
Gerhardowi Stahlowi stan współpracy zmierzającej do ustanowienia nowego Eurodystryktu „TransOderana EUWT”. Zostanie on powołany w zaakceptowanej przez Unię Europejską formule prawnej EUWT „Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej”, który ułatwi transgraniczną współpracę niemieckich i polskich samorządów terytorialnych między sobą oraz z prywatnymi inwestorami i służbami publicznymi.
Delegacja zaprezentowała Sekretarzowi pomysł umocnienia 253-kilometrowego połączenia kolejowego Berlin-Gorzów/Landsberg nad Wrtą-Piła (Schneidemühl) z możliwością przedłużenia do obszaru metropolii Gdańsk-Sopot-Gdynia. Ta dotychczas zbyt mało używana trasa kolejowa jest – według przedstawicieli samorządów – trzonem przyszłego gospodarczego rozwoju terenów wiejskich z 600 tysiącami mieszkańców na powierzchni ok. 7 tys. km2.
Wzdłuż wspomnianej linii kolejowej powiaty i gminy doprowadzą do polepszenia stanu okolic dworca, lepszego skomunikowania powierzchni użytkowych i zaplecza. Najważniejsze, że dzięki nowoczesnemu połączeniu kolejowemu skróci się czas podróży dla transportu osobowego i towarowego, w szczególności do Berlina, Gorzowa i Piły.
W tworzeniu Eurodystryktu bierze dziś udział 12 niemieckich i dziesięć polskich samorządów terytorialnych. W Niemczech są to: powiat Märkisch-Oderland, miasta Strausberg, Seelow i Müncheberg oraz gminy Rehfelde, Gusow-Platkow, Neuhardenberg, Golzow, Küstriner-Vorland, Letschin, Vierlinden und Lindendorf. W Polsce: powiaty gorzowski i czarnkowsko-trzcianecki, miasta Gorzów, Trzcianka, Witnica, Kostrzyn nad Odrą, Krzyż Wlkp. i Piła oraz gmina Drezdenko i Zwierzyn.
Przedstawiciele samorządów zwracają uwagę na modelowy charakter przedsięwzięcia. Europejska Współpraca Terytorialna oferuje wielorakie możliwości kształtowania i rozwoju, które zostaną wypróbowane w następnych latach na Odrze-Warcie i Noteci. Tym samym Eyrodystrykt „TransOderana EUWT” ma swój mały, ale ważny dla wiejskiego obszaru wkład w powodzenie Strategii Europa 2020, na którą zgodzili się w zeszłym roku premierzy państw członkowskich.
Sekretarz generalny Gerhard Stahl docenił zamiar powołania EUWT. Ten instrument prawny powołany z inicjatywy Komisji Regionów pozwala na długoterminowe, transgraniczne i wspólne zaangażowanie partnerów sektora publicznego. – Inicjatywa powołania nowego Eurodystryktu TransOderana jako EUWT zasługuje na krajowe i europejskie wsparcie – podkreślił.
Gerhard Schmidt i Grzegorz Tomczak zaprosili sekretarza Stahla na zgromadzenie założycielskie do Seelow 20 czerwca 2013 r.
Oprac. Hak
foto
Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ...
<czytaj dalej>Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych.
Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ...
<czytaj dalej>Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.
Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_,
A oto ...
<czytaj dalej>Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ...
<czytaj dalej>