wtorek 7 kwietnia 2020     Donata, Herman, Rufin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Powstanie Kwartał Kultury
i Dziedzictwo Sakralne Dolnej Warty?
eGorzowska - 7086_T7oeHGReKdBd8Yno2oZD.jpgUrzędy: Marszałkowski i Miasta Gorzów poinformowały o możliwości dofinansowania obiektów kultury w naszym województwie. Jest więc apetyt na duże pieniądze. Ale kto i kiedy je dostanie? Tego jeszcze nie wiadomo. Szanse są duże.

15 inwestycji z zakresu kultury weszło do Kontraktu Terytorialnego dla Regionu. Zdecydował o tym Zarząd Województwa Lubuskiego.

Kontrakt Terytorialny to umowa między rządem a samorządami województw, dotycząca źródeł finansowania najważniejszych inwestycji zaplanowanych w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. W województwie lubuskim obejmuje 30 zadań na podstawowej i warunkowej liście przedsięwzięć. Ich wartość opiewa na 12 mld zł.

Teraz lista została rozszerzona. Na wniosek ministra marszałkowie wyłonili 15 priorytetowych zadań z zakresu kultury i dziedzictwa narodowego.
- Pięć inwestycji zostało zastrzeżonych z klucza dla miast prezydenckich. Dziesięć inwestycji rekomendował zarząd województwa na podstawie zgłoszeń i konsultacji przeprowadzonych z gminami. Wcześniej zarząd podjął uchwalę w zakresie priorytetów w zakresie kultury, bo chcieliśmy aplikować do programów krajowych w trybie konkursowym, więc byliśmy przygotowani -€“ wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Na liście rekomendowanej przez Zarząd Województwa znalazły się:
 • rozbudowa i modernizacja Filharmonii Zielonogórskiej,
 • modernizacja, rozbudowa, nadbudowa i zmiana profilu funkcjonowania Regionalnego Centrum Animacji Kultury wraz z zagospodarowaniem terenu,
 • rozbudowa i modernizacja Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze,
 • modernizacja Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze,
 • Kultury Europy -€“ w kulturze regionu -€“ etap II -€“ Muzeum Etnograficzne w Ochli,
 • Centrum Interpretacji Fortyfikacja Nowożytna w zabytkowym zespole bastionu Król w Kostrzynie nad Odrą,
 • renowacja średniowiecznych murów obronnych wraz z zagospodarowaniem przyległych terenów w Strzelcach Krajeńskich,
 • łagowski szlak kultury i zabytków -€“ Lubuski Zaułek Sztuki,
 • piastowskie dziedzictwo Świętej Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim.

- To wielka szansa na odrestaurowanie pięknych obiektów, które mamy i które służą i będą służyły naszym mieszkańcom. Są to obiekty, które podniosą atrakcyjność turystyczną regionu - podkreślał wicemarszałek Romuald Gawlik.

Oprócz rekomendowanych przez zarząd, swoje inicjatywy zgłosili prezydenci lubuskich miast. Gorzów zaproponował cztery, z których przychylność zyskały dwa. Pierwszy to Kwartał Kultury. Zakłada - przy współpracy z partnerem Muzeum Lubuskim im. J. Dekerta w Gorzowie - rozbudowę i przebudowę niezabytkowej infrastruktury na działalność kulturalną, np. szkoły muzycznej.
- Chcielibyśmy, aby zdolną młodzież przenieść do lepszych warunków, żeby nie uciekała do innych ośrodków - wyjaśniał sekretarz miasta Łukasz Marcinkiewicz.

Co ma zyskać Gorzów w razie powodzenia projektu? Ma poprawić infrastrukturę, z której korzystają placówki edukacji artystycznej i kulturalnej. Tzw. Kwartał Kultury to współpracujące ze sobą: szkoły artystyczne, Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta, Teatr im. Juliusza Osterwy oraz Filharmonia Gorzowska-Centrum Edukacji Artystycznej. Projekt zakłada również poprawę warunków magazynowania zbiorów Muzeum im. J. Dekerta, modernizację ekspozycji stałych, kompleksową modernizację zabytkowego ogrodu oraz rozbudowę, przebudowę i remont infrastruktury niezabytkowej, a także zakup wyposażenia Zespołu Szkół Artystycznych. Dzięki projektowi ma powstać centrum kultury dla mieszkańców subregionu gorzowskiego.

Dziedzictwo Sakralne Dolnej Warty to druga zgłoszona przez Gorzów inwestycja. W jej ramach zakłada się odrestaurowanie obiektów, które zostaną połączone w unikalną ścieżkę dydaktyczną opartą na technologii ICT, wykorzystującą filmy, nagrania audio, stronę internetową i materiały drukowane. Umożliwi to organizację wycieczek krajoznawczych i edukacyjnych. Rewaloryzacja ma dotyczyć zabytkowych kościołów zlokalizowanych na obszarze MOF w gminach:

oraz

 • Bogdaniec: kościoły: Chwałowice, Jenin, Jeniniec, Łupowo, Stanowice, Włostów
 • Deszczno: kościoły: Bolemin, Borek, Ciecierzyce, Deszczno, Ulim
 • Kłodawa: kościoły: Różanki, Santoczno, Wojcieszyce
 • Santok: kościoły: Czechów, Gralewo, Janczewo, Santok (wraz z dzwonnicą wiejską), Stare Polichno, Wawrów
 • Lubiszyn: kościoły: Lubno, Marwice, Tarnów, Wysoka
 • w Gorzowie Wielkopolskim: Katedra Gorzowska - kościół farny Wniebowzięcia NMP, cmentarz rzymsko-katolicki przy ul. Warszawskiej.

Jak podaje Wydział Strategii Miasta: "Celem projektu jest osiągnięcie wymiernych i trwałych korzyści społeczno-ekonomicznych na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Wielkopolskiego (MOF) poprzez zwiększenie potencjału turystycznego, rozwój e-kultury i partnerstwa trójsektorowego w związku z renowacją zabytkowych obiektów sakralnych i zaoferowaniem nowatorskiej oferty kulturalnej i turystycznej obszaru. Tereny przykościelne są miejscem lokalnej integracji, będąc punktem spotkań (...) organizacji festynów, koncertów, przedstawień, wystaw, targów produktów lokalnych i tradycyjnych. Zaproponowane rozwiązania służyć będą rewaloryzacji historycznej przestrzeni zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obiektów sakralnych poprzez taką jej aranżację i doposażenie, by możliwy był z jednej strony rozwój nowych funkcji przestrzeni sakralnej (np. koncertowej, wystawienniczej), z drugiej natomiast w zachowaniu i zabezpieczeniu dziedzictwa religijnego i kulturowego tych obiektów".

Rekomendacja projektów umożliwi aplikowanie o środki zewnętrzne w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, VIII Oś Priorytetowa Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury (POIiS). Wartość projektów szacuje się na ok. 21 mln zł każdy, z czego możliwe do uzyskania dofinansowanie wynosi 85 proc. wartości.

Swoje projekty zgłosiły również inne miasta. Planują m.in. modernizację widowni Zielonogórskiego Ośrodka Kultury „Amfiteatr” (20 mln zł) oraz renowację pałacu w parku krajobrazowym w Zatoniu (17 mln zł) na potrzeby multimedialnego centrum historycznego miasta Zielona Góra; adaptację zabytkowego budynku Alexandra Gruschwitza (7 mln zł) na Państwową Szkołę Muzyczną w Nowej Soli czy kompleksowy remont zespołu poaugustiańskiego w Żaganiu (21 mln zł).

Tekst i foto Hanna Kaup

30 sierpnia 2016 22:26, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uroczystości Wielkiego Tygodnia
W Wielki Czwartek (9 kwietnia) rano o godz. 10.00 w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Marcina ... <czytaj dalej>
Komunalnik wyjaśnia
Publikujemy informację na temat rozpoczęcia realizacji usługi odbioru odpadów komunalnych na terenie Związku Celowego Gmin MG-6. 1 kwietnia rozpoczęliśmy usługę odbioru ... <czytaj dalej>
Uaktualnione zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się do duszpasterstwa w okresie zmagań z pandemią koronawirusa. Obszerny, liczący ... <czytaj dalej>
Zmiany w kursowaniu pociągów
Publikujemy komunikat w sprawie kursowania pociągów POLREGIO. W związku z wdrożeniem nadzwyczajnych rządowych rozwiązań mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Sobkowiak" Zakłady Mięsne Sklep Firmowy

ul. Okólna 28, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 35 24
branża: Mięso, wędliny - detal <czytaj dalej>
"Budim" Sp. z o.o.

ul. Długosza 46, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 89 65
branża: Budowlane usługi - wykonanie pod klucz <czytaj dalej>

Uroczystości Wielkiego Tygodnia
W Wielki Czwartek (9 kwietnia) rano o godz. 10.00 w ... <czytaj dalej>
4IV2020 - pomoc bezdomnym
4IV2020. Za tydzień święta wielkanocne. Zwykle w tym okresie przeprowadzało się ... <czytaj dalej>
Targowisko pracuje, ale...
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 31 marca, konieczne są ... <czytaj dalej>
Nowi odbiorcy
Od 1 kwietnia zmienili się odbiorcy odpadów na terenie Gorzowa ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Pytania tendencyjne
Mamy w kraju stan epidemiczny. Dla zwykłego człowieka to stan nadzwyczajny. Wszystko od ponad tygodnia zmieniło się w życiu niemal każdego Polaka. Ale ta nadzwyczajna sytuacja dla niektórych nic nie ... <czytaj dalej>
Tajemnica mojej wyobraźni
Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” rusza 18. edycja ogólnopolskiego konkursu <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1f.jpg
Hanna Kaup:
6IV2020 - wszyscy czekamy
6IV2020. Rozpoczął się drugi miesiąc walki z epidemią i pierwszy taki ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
5IV2020 - Niedziela Palmowa
5IV2020. Niedziela Palmowa. W Rzymie papież Franciszek odprawił mszę św. w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czym jest koronawirus
Dr Dawid Ciemięga pochodzi z Tychów. Jest lekarzem pediatrą i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5443:
Jaki czas? Jakie zdrowie? Były urny. Wystarczyło wrzucić i wfekt ten sam. <czytaj dalej>
Anonim_5695:
Nie chcesz, nie płać i nie płacz. Obowiązku nie ma. Przynajmniej oszczędza się ludziom czas i zdrowie. <czytaj dalej>
Anonim_5443:
To jakiś żart chyba. Ktoś postawił paczkomat, by w sytuacji kryzysu pobierać opłatę od ludzi? <czytaj dalej>
Anonim_4511:
czy mi się wydaję czy narażają obecnie swoje życie żeby odbierać śmieciory od sfrustrowanych mieszkańców którzy za nic nie są wdzięczni t <czytaj dalej>
Anonim_5592:
Chyba coś w tym jest <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej