sobota 19 września 2020     Konstancja, January
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Muzyka i młodość królowały w Gorzowie
eGorzowska - 6566_SCxCBqybpNCmNQjiydI7.jpgW pierwszą sobotę stycznia w Gorzowie odbyły się dwa koncerty, na których królowała muzyka i młodość. Najpierw w Miejskim Centrum Kultury z koncertem noworocznym wystąpili wrocławianie: sopranistka Katarzyna Staroń, tenor Jędrzej Tomczyk, skrzypek Andrzej Tulik, skrzypaczka Emilia Zawisza i pianistka Klaudyna Wąsiewicz, a po 20.00 w Jazz Clubie Pod Filarami rozpoczął się jam session.

O koncercie młodych artystów z Wrocławia dowiedzieliśmy się niedawno. Informacja, że odbędzie się w sali MCK wzbudziła liczne komentarze i to raczej negatywne. Sama szłam na występ z mieszanymi uczuciami, ale - na szczęście - po prostu wygrała muzyka, która potrafi czynić cuda.

Na początku czułam się jak przeniesiona w minione czasy remiz strażackich i innych siermiężnych domów kultury, ale z każdym wykonaniem coraz bliżej mi było do poczucia, że to nie gorzowski MCK. Wyobrażałam sobie, że rzędy naszych krzeseł unoszą się na białych okrągłych miniscenach, że na każdej stoi okrągły biały stolik i obowiązkowo lampka szampana. Że salę rozświetla coraz więcej świateł, że wszyscy są w karnawałowych toaletach, a panie - pod wpływem emocji - wachlują się pięknymi wachlarzami, zalotnie zerkając na swych partnerów.

Na to wyobrażenie obecności na prawdziwym koncercie noworocznym pozwolili mi młodzi i piękni muzycy, zakochani w tym, co robią. Oczywiście, nie wszystko było idealne, bo nie mogło być, ale zapamiętałam słowa jednego z wychodzących mężczyzn:
- Gdyby ludzie wiedzieli, co tu się będzie działo, na ten koncert waliłyby tłumy - powiedział.

I miał w tym sporo racji, bo muzyka, którą zaproponowali niedawni jeszcze studenci akademii muzycznych, sposób, w jaki to zrobili i szacunek dla słuchacza, zasługują na uznanie. Artyści zapracowali na to nie tylko samym przygotowaniem, kreacjami (od różowej, przez czerwoną i granatową po żółtą zmieniała je sopranistka Katarzyna Staroń, utalentowana nie tylko głosowo, ale i aktorsko, której każdy gest, każde spojrzenie znaczyło i wzbudzało emocjonalne wzruszenia), operetkowo-teatralnymi atrybutami tenora Jędrzeja Tomczyka, piękną grą skrzypka Andrzeja Tulika i samym repertuarem od najpiękniejszych arii i duetów, po brawurowe tanga i czardasze. W repertuarze znalazły się arie z: "Zemsty nietoperza", "Barona cygańskiego", "Wesołej Wdówki", "Księżniczki Czardasza" oraz "Krainy Uśmiechu". Publiczność usłyszała m.in.: walc "Nad Pięknym Modrym Dunajem", arię Barinkaya "Wielka sława to żart", duet wszech czasów "Usta milczą dusza śpiewa" czy polkę "Tritsch-Tratsch".

Był to więc - jak napisała Maria Gonta: - Bardzo melodyjny i kolorowy wieczór. Wszystko za sprawą mojej pierwszej w tym roku wygranej. Znalazłam się wśród szczęśliwców, którzy w Konkursie Noworocznym portalu www.egorzowska.pl wylosowali bilet na Koncert Wiedeński.

Po koncercie Jędrzej Tomczyk poprosił naszą redakcję o podziękowanie za przybycie na ich występ i zapytał, czy w Gorzowie są jeszcze inne miejsca na podobne koncerty.

Oczywiście, że są. Pozostając w atmosferze marzeń, które można najszybciej zrealizować, zaproponowałabym choćby małą scenę Teatru im. J. Osterwy lub chociaż Art Cafe w tymże miejscu. Młodych artystów można również zaprosić jako uatrakcyjnienie, np. uroczystości weselnej jakichś melomanów, a nawet wydarzenie rocznicowe tej czy innej firmy obchodzącej kolejne lecie, nie mówiąc już o ich występie w czasie kolejnych Dni Gorzowa - zakładam piękną pogodę i koncert na moście lub na pływającej barce.

No cóż, pomysłów jest wiele, wystarczą chęci. Zamiast narzekać na to, na co nie mamy wpływu, zamiast tylko narzekać, lepiej uczestniczyć w koncertach, spektaklach, występach i później o nich dyskutować. Tak więc - jak powiedział nasz inny Czytelnik Jerzy Jurdziński - trzymajmy się tylko fajnych ludzi i jak najczęściej spotykajmy na kulturalnych wydarzeniach.

Hanna Kaup
foto Maria Gonta


3 stycznia 2016 12:39, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Ciekawe czy Pani Redaktor zdaje sobie sprawę z tego, że takie rozgrzeszające podsumowanie koncertu, na którym konieczne jest zamknięcie oczu i uruchomienie wyobraźni, aby doznać pełni spodziewanych wrażeń jest szkodliwe i przedłuża tylko letarg, w jaki zapadły nasze władze?
Andrzej Trzaskowski, 05.01.2016, 08:48, 83.8.216.55 ##

letarg władz potrwa jeszcze przynajmniej 3 lata co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości..a miasto pozostanie brudne, szare,nijakie,brzydkie, powiatowe, gminne, prowincjonalne jeszcze długo...dopóki w Radzie Miasta nie znajda się bezinteresowni przedstawiciele mieszkańców a miastem pokieruje człowiek z wizją, ambicją, szerokim spojrzeniem i planami rozwoju miasta a nie doraźnym zaspokajaniem przyziemnych potrzeb tego gorzowskiego kulturowo, mentalnie wymieszanego tygla społecznego...Zielona Góra zrozumiała to już dawno i widać jak poszła do przodu...a Gorzów to tak naprawdę ..żużel, giełda i disco polo...tu są tacy ludzie nawet wśród radnych...a taka Filharmonia to dla nich zbędny przybytek i coś czego nie zrozumieją gdyż to przerasta ich intelektualne możliwości
Anonim_7324, 05.01.2016, 09:59, 37.131.160.82 ##

Pani redaktor przekręciła moją wypowiedź.Nie zgadzam się na takie zabiegi.Nigdy nie używam słowa "fajne".Powiedziałem , aby otaczali nas tylko dobrzy , sympatyczni i mili ludzie , a źli niech trzymają się od nas daleko.Reszta , co do spotkań na wydarzeniach kulturalnych jest zgodna z moją intencją .
Puzon, 05.01.2016, 11:13, 188.33.254.131 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Zapomnieli o niepełnosprawnych?
Publikujemy tekst interpelacji radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz z Klubu Radnych #kochamGORZÓW. INTERPELACJA 92 Szanowny Prezydencie, w związku z przebudową ulicy Sikorskiego proszę o ... <czytaj dalej>
Komunikat
Publikujemy komunikat Gorzowskiego Stowarzyszenia Wsparcia Opiekunów i Osób z Chorobą Alzheimera i Chorobami Pokrewnymi. Stowarzyszenia zaprasza: 9 i 23 września w godz. ... <czytaj dalej>
Sikorskiego przejezdna
W nocy z niedzieli na poniedziałek (z 6 na 7 września) wykonawca przebudowy ulicy Sikorskiego wprowadzi docelową organizację ruchu na ... <czytaj dalej>
Liceum czeka na dorosłych
Jeśli jesteś absolwentką/em zasadniczej szkoły zawodowej, szkoły podstawowej lub gimnazjum możesz uczyć się w I Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych. Nauka ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Gwarancja" Grupa Finansowa Julia Niemyt

ul. Kosynierów Gdyńskich 50, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 31 20
branża: Finansowanie, kredyty - doradztwo <czytaj dalej>
"Imposible"

ul. Nadbrzeżna 17, Gorzów Wlkp.
tel. 508 399 456
branża: Internet <czytaj dalej>
Kraszewski Tadeusz Zakład Szewski

ul. Władysława Łokietka 10, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Szewskie usługi <czytaj dalej>

17IX2020 - słowa, które wzruszają
17IX2020. - W 1990 r. zmarła moja mamusia. Likwidując mieszkanie, zeszłam ... <czytaj dalej>
Z kroniki policyjnej
Szalony kierowca jadący po chodniku, złodziej ślubnych prezentów i 30-latek ... <czytaj dalej>
15IX2020 - niełatwa jazda po mieście
15IX2020. Gorzów to jeden wielki plac budowy jeśli chodzi o drogi. ... <czytaj dalej>
Jak chronić najmłodszych przed sextortion?
Scenariusze mogą być różne. Na przykład rówieśnik zachęci do zrobienia ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2020 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie jestem ślepym idiotą
Sorry za taki tytuł, ale ostatnio wszystkim puszczają nerwy. Mnie też się ulało. Nie bez przyczyny, ale z powodu tłumaczeń, które nie tylko mnie stawiają w złym świetle i sugerują, ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 9b.jpg
Hanna Kaup:
19IX2020 - zbudowali łódź od podstaw
19IX2020. W podgorzowskim Santoku otwarto dziś marinę. Spotkałam tam byłego dyr. ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
18IX2020 - Kustosz Cygańskiej Pamięci
18IX2020. Dziś po wielu miesiącach epidemii na krótko wpadłam do Wojewódzkiej ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić najmłodszych przed sextortion?
Scenariusze mogą być różne. Na przykład rówieśnik zachęci do zrobienia ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup radzi:
Zapytaj stomatologa
Wizyta u stomatologa podczas pandemii koronawirusa konieczna czy niebezpieczna? Trwająca w ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7645:
A co tam... Tak czy inaczej pozdrawiam :-) <czytaj dalej>
Anonim_8791:
Dziękuję, że mogłem Tutaj się pojawiać w pisaniu. Gratuluję wytrwałości w prowadzeniu Portalu, jego jakości!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_4648:
Gratulacje wraz z życzeniami wytrwałości i zapału oraz satysfakcji zawodowej z dalszego prowadzenia ciekawego portalu.Helena Tobiasz <czytaj dalej>
Anonim_4353:
Przechwałki, przechwałki :-)
<czytaj dalej>
Anonim_7249:
Kim jesteś? Człowiekiem myślącym :) <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej