czwartek 2 maja 2024     Anatol, Zygmunt, Anastazy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Bądźmy ambasadorami planety
eGorzowska - 12335_QamdQUnCrjyPGcnSEaru.jpgWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie zaprasza na promocję książki Zbigniewa Czarnucha „Pochwała Lubniewki.” Wydarzenie już we wtorek 21 lutego.

To będzie drugi promocyjny wieczór z najnowszą książką znanego regionalisty. Pierwszy zorganizowali w piątek 17 lutego: Burmistrz Lubniewic oraz Biblioteka – Centrum Kultury w Lubniewicach.

Jak zwykle w przypadku spotkań ze Zbigniewem Czarnuchem, także w Lubniewicach pojawił się nadkomplet zainteresowanych tematem, nie tylko z gminy, ale też z Gorzowa. Poza redaktorką książki Krystyną Kamińską, na wieczorze byli m.in. autorzy zdjęć: Maria i Bogdan Gontowie, Andrzej Wysoczański i Grzegorz Okołów. Zabrakło jedynie słynnego fotografika Piotra Chary, który zgodził się, by jego zdjęcia prezentujące opisywane okolice, znalazły się w wydawnictwie.

Wśród gości stawił się dyr. gorzowskiej książnicy Sławomir Szenwald i kierowniczka Działu Zbiorów Regionalnych Grażyna Kostkewicz-Górska, ponieważ była to promocja wspólnego wydawnictwa WiMBP oraz Biblioteki – Centrum Kultury w Lubniewicach.

W wydarzeniu wzięła też udział założycielka stowarzyszenia Kulturerben Barbara von Campe z rodziną von Waldowów, a także sekretarz gminy Bartosz Jankowski. Całość poprowadziła szefowa CK Marta Rusakiewicz.

Poza autorską prezentacją Zbigniewa Czarnucha obecni wysłuchali muzycznego minikoncertu w wykonaniu Tetiany Tesli i Eugeniusza Dąbrowskiego, a później odbierali autografy i przy poczęstunku prowadzili ożywione dyskusje.

Gospodarz wydarzenia, burmistrz Radosław Sosnowski – zwracając się do Zbigniewa Czarnucha – podkreślił, że jego książka stanowi bardzo duży wkład w kulturę i historię Lubniewic. – Bardzo istotne jest, byśmy dbali o tę historię i o to, jaki bieg jej nadamy – mówił.

Autor "Pochwały Lubniewki" tłumaczył, czym jest jego ostatnia książka. Wyraził też obawy co do momentu, w jakim – jako ludzkość – żyjemy.
– Ja jako pasjonat programów telewizyjnych opowiadających o planecie, oglądam mnóstwo doniesień o stanie naszej matki ziemi i odnoszę wrażenie, że my się bawimy na balu na tonącym statku. Coraz groźniejsze emocje towarzyszą mi, gdy okazuje się, że pokrywa chroniąca nas przed słonecznymi promieniami ulega zmniejszeniu, że giną na naszych oczach dziesiątki gatunków stworzeń, a przede wszystkim, że poziom lustra słodkiej wody, która jest podstawowym źródłem naszego życia, obniża się systematycznie, natomiast wzrasta poziom wody zasolonych mórz. I to, co nam się szykuje w związku z klimatem na biegunach, na Syberii, gdy zmarzlina się zapada, wtedy czuję się odpowiedzialny. Czuję się odpowiedzialny za planetę na tym moim małym odcinku podwórka, w przestrzeni, w której się obracam.

Zbigniew Czarnuch zdecydował nadać książce tytuł „Pochwała Lubniewki”, bowiem wyraża w nim hasło: „Bądźmy ambasadorami planety, której woda jest fundamentem życia.” Niestety, regionalista ubolewa, że to wołanie na puszczy, bowiem obserwuje, że w jego pobliskiej Witnie wciąż płyną niezliczone ilości butelek, puszek i innych śmieci.
– Tą książką wznoszę okrzyk: Zaangażujmy się, byśmy każdy na swoim odcinku byli ambasadorami tego skarbu naszego, największego skarbu, jaki posiadamy – apelował. – A drugi skarb, to jest fenomen Lubniewic. Przekonywałem panią Martę (Rusakiewicz dop. red.), by następna książka, jaką koniecznie panie burmistrzu trzeba wydać, była poświęcona pojednaniu dawnych mieszkańców Lubniewic z obecnymi. Jesteście tutaj modelowym środowiskiem, jak te sprawy można rozwiązywać.

Obecna na spotkaniu redaktorka wydawnictwa Krystyna Kamińska wspomniała o tym, jak powstawała książka, którą trzeba było wydać jeszcze w 2022 r., a w październiku ani w listopadzie wciąż jej nie było. Mówiła o tym, że w Wikipedii hasło „Lubniewka” nie istnieje, że Word je podkreśla jako nieznane, a przecież wydano 150-stronicową książkę. Zachęciła czytelników, którzy w większości widzieli tę niewielką rzeczkę, by spojrzeli na nią oczami Zbigniewa Czarnucha.
– On widzi tam same uroki, niezwykłości – mówiła.

Książka jest podzielona na trzy części: W kalejdoskopie krajobrazowych zaskoczeń, W wirach dziejów i W roli dobroczyńcy. – W drugim rozdziale jest mowa o historii, ale dla mnie odkryciem jest rozdział trzeci o historii gospodarczej. My w ogóle nie mamy książek o gospodarczych aspektach życia na tych ziemiach i to nie o przemyśle, ale właśnie o czasach wcześniejszych, o manufakturach, młynach, które stanowiły podstawy bytu ekonomicznego tych ziem – wyliczała.

Ci, którzy nie byli w Lubniewicach, mają szansę na spotkanie z autorem Zbigniewem Czarnuchem, zapoznanie się z tym wyjątkowym wydawnictwem i kupno „Pochwały Lubniewki” we wtorek 21 lutego 2023 r., o 17.00 w sali 110 na I piętrze WiMBP przy ul. Sikorskiego 107.


Na zakończenie cytat:
„Niezwykłe walory różnorodności krajobrazowych wcieleń Lubniewki na krótkim szlaku przepływu jej nurtu oraz bogactwo dziejowych i kulturowych związków rzeczki zarówno z historią ojczyzny wielkiej, jak i małej oraz ludzi z nią związanych sprawiły, że mój chłodny obiektywizm badacza wymknął się rozumowi krytycznemu i utonął w stanie swoistego uczuciowego zniewolenia, nakazującego mi, bym wszem i wobec głosił uroki i osobliwości tej strugi. [...] Zacznę od zaskoczenia przeżytego w okolicach źródeł bohaterki mojej opowieści. Jako mieszkaniec Niziny Europy Środkowej z jej Pojezierzem Wielkopolskim wędrowałem tak typową dla naszego krajobrazu polną drogą z Żubrowa ku jezioru Lubniewsko, wiodącą wśród upraw rosnących na falisto ukształtowanych niewielkich wyniesieniach i obniżeniach dawnego dna grubej warstwy lądolodu. Ale po wejściu do lasu wręcz oniemiałem z zachwytu, gdy nagle znalazłem się w górskim krajobrazie głębokich i długich wąwozów. Niezwykłe to utwory okresu ostatniego zlodowacenia, z ich rumowiskiem głazów na dnie i zboczami porosłymi buczyną. A potem na dnie jednego z nich ujrzałem, jak wartkim nurtem płynie ciek nazwany Czerwonym Potokiem. Uznawany jest on za początek Lubniewki, która wraz z nim do ujścia w Kanale Postomskim liczy sobie 34,9 kilometra.”

Tekst i foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/19

, zdjęcie 2/19

, zdjęcie 3/19

, zdjęcie 4/19

, zdjęcie 5/19

, zdjęcie 6/19

, zdjęcie 7/19

, zdjęcie 8/19

, zdjęcie 9/19

, zdjęcie 10/19

, zdjęcie 11/19

, zdjęcie 12/19

, zdjęcie 13/19

, zdjęcie 14/19

, zdjęcie 15/19

, zdjęcie 16/19

, zdjęcie 17/19

, zdjęcie 18/19

, zdjęcie 19/19


18 lutego 2023 08:35, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Dębska Urszula Biuro Rachunkowe

ul. Nadbrzeżna 17, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 80 37
branża: Biura - rachunkowe <czytaj dalej>
ING Bank Śląski S.A. Oddział

ul. Pocztowa 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 00 33
branża: Banki <czytaj dalej>
WIGMORS Oddział Gorzów Wlkp.

ul. Podmiejska 32, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 75 04
branża: Chłodnicze urządzenia <czytaj dalej>

Internet to jego sprawa
97 lat temu w Grodnie przyszedł na świat twórca globalnej ... <czytaj dalej>
Kiedy dziecko było dzieckiem
Zanim w piątkowy wieczór na teatralnej scenie pojawili się tancerze, ... <czytaj dalej>
Rekordowa strata
Rekordowa strata finansowa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za rok ... <czytaj dalej>
Zielony Ład do wyrzucenia
W piątek 26 kwietnia w Warszawie odbyło się spotkanie Ministra ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1017191.jpg
admin ego:
Z Archiwum Państwowego
1 maja – Święto Pracy. Z okazji dzisiejszego święta prezentujemy fragmenty ... <czytaj dalej>
admin ego:
W pradawnym grodzisku
Ileż to razy marudziłam Bodkowi o grodzisku w Stradowie. A ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6589:
Pierwsze zdjęcie od gory:radny Kaczanowski, zobacz, tam jest pomnik Pioniera, nic nie zrobiłeś, aby nie był zaniedbaany. Następna sprawa, ile imp <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Zakład Analizy Nieliniowej Wydział Matematyki niestety tylko to będzie zamiast potomstwa i wychowywania. Będę wychowywał swoje teorie. Jeżeli <czytaj dalej>
Anonim_5511:
internet to pożyteczny wynalazek
ale steve jobs zje..ał ludzkosc tymi ifonami.
ludzie nie rozmawiają już ze sobą tylko sie gapią w te <czytaj dalej>
Anonim_3351:
To nie kwestia dobra czy zła tylko odpowiedzialności i wolnej woli. Zdejmujemy z naszych dzieci odpowiedzialność. Mówimy "to są dzieci wię <czytaj dalej>
Anonim_2113:
Piękna muzyka była w spektaklu. Cudownie zaśpiewana piosenka finałowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej