niedziela 19 stycznia 2020     Marta, Henryk, Mariusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Może Miasto się wytłumaczy
Miałam napisać bajkę, ale rzecz nie skończyła się zbyt szczęśliwie. Będzie więc prawda. Gorzka prawda.

We wtorek 14 czerwca Barbara Schroeder zaprosiła na jubileusz 15-lecia klubu Na Zapiecku. Zorganizowała wyjątkowe wydarzenie, z występem tanecznym Anny Dębickiej i Katjuszy Kozubek, z wystawą hegengrafii Andrzeja Haegenbartha i koncertem króla czardasza Miklosza Deki Czureji z córką Sarą - wirtuozem cymbałów oraz synem Markiem - pianistą. O pączkach i kawie nie wspomnę, bo to tradycja i norma. Jubileusz podsumowała wydawnictwem albumowym, prezentującym lokalną i regionalną twórczość oraz twórców - gości Zapiecka w minionym 15-leciu. Oprócz takich twórców, jak m.in. Jerzy Gąsiorek, Wojciech Plust czy Zofia Bilińska, znalazł się tam Chór Cantabile czy Kapela Retro, poeci: Ireneusz Krzysztof Szmidt czy Beata Patrycja Klary, a także aktorzy, podróżnicy, dziennikarze oraz goście z regionu i Polski, np. dziennikarz Zygmunt Broniarek czy pisarz związany z naszym hospicjum Jan Grzegorczyk.

Jubileuszowe spotkanie zgromadziło w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej tak dużo osób, że niektóre musiały siedzieć na dostawkach lub stać. Na organizację wydarzenia Barbara Schroeder otrzymała z Miasta 4 tys. zł w ramach projektu, z którym Fundacja Ad Rem wystąpiła bodajże w lutym tego roku. Dodam, że więcej kosztował sam koncert króla czardasza. I dodam, że organizatorka ponad 200 spotkań w minionym 15-leciu, nie otrzymała z Urzędu Miasta żadnego wsparcia. Ale to wiedzą ci, którzy choć raz Na Zapiecku byli.

Wracam jednak do albumu. Oczywistym było, że Barbara Schroeder chce godnie uczcić 15 lat działalności w gorzowskiej kulturze i pozostawić trwały ślad w historii miasta. Zebrała więc noty biograficzne lokalnych i regionalnych twórców, fotograficzne relacje z ich spotkań oraz artystycznej twórczości. Tak powstała miniencyklopedia ludzi kultury początku XXI wieku, związanych z Gorzowem i regionem. Nie trzeba tłumaczyć, że takie wydawnictwo to spore koszty. Powstał więc kolejny projekt, który wpisał się w otwarty konkurs ofert z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w działania pod nazwą: Zadania prezentujące lokalną i regionalną twórczość i twórców.

Spośród siedmiu zgłoszonych zadań, Jacek Wójcicki podpisał protokół komisji - przewodniczyła jej dyrektor wydziału kultury i sportu Ewa Hornik - przyznającej dofinansowanie trzem zadaniom: Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej w Gorzowie dostało 3 tys. zł na koncert jesienny "Wdzięczni za wolność ojczyzny", Stowarzyszenie Kontra-Mini 14 tys. zł na widowisko "Taniec to wolność", a Fundacja Miłośnicy Off Road Gorzów 10 tys. zł na Festiwal Lubuskie Dobrze Rockuje 2016. Barbara Schroeder, w imieniu której ponownie wystąpiła Fundacja Ad Rem, nie dostała złamanego grosza.

Nie twierdzę, że ci, którzy znaleźli się w gronie szczęśliwców, dotacji nie powinni dostać. I choć krawiec kraje, jak mu materii staje, to mam ogromne wątpliwości co do moralnej strony udzielonych dotacji, choćby z uwagi na lata działalności Barbary Schroeder i gości, którzy u niej prowadzili swoje spotkania. Mam nie tylko wątpliwości, ale przede wszystkim pretensje, że w mieście nie znalazł się nikt, kto by uznał, że te wieloletnie bezkosztowe dla Miasta działania należy jakoś nagrodzić i pomóc w organizacji jubileuszu. Kiedy spytałam Barbarę Schroeder, co będzie, jeśli nie dostanie dofinansowania na album i nie uda się jej pozyskać sponsorów, powiedziała, że dołoży z własnych.

Nie znam żadnej fundacji, która dokłada z prywatnych pieniędzy do projektu, który chce zrealizować. Do TAKIEGO projektu - podkreślę. Jeśli kasy brak, nikt niczego nie wydaje. Natomiast Barbara Schroeder owszem. Wydała 600 egzemplarzy albumu "Na Zapiecku 2001-2016 - 15 lat Klubu Fascynujących Spotkań w Gorzowie Wielkopolskim" i wśród donatorów na pierwszym miejscu wymieniła Miasto.
W czasie spotkania w bibliotece, dziękując instytucjom i sponsorom, jako pierwsze ponownie wymieniła Miasto z prezydentem Jackiem Wójcickim, który jednak dziwnym trafem w ostatniej chwili zrezygnował z przybycia. Wywołany przeze mnie zastępca prezydenta Janusz Dreczka odebrał pięknego anioła autorstwa Jerzego Gąsiorka, album i podziękowanie. Na sali była też dyrektor wydziału kultury i sportu, której również jakoś nie udało się podejść do organizatorki wydarzenia i osobiście pogratulować nie tylko jubileuszu, ale całego 15-lecia.

Za to artystka Zofia Bilińska podarowała Barbarze Schroeder rzeźbę "Czas zadumy" z podpisem: "dla Basi Schroeder z podziwem i uznaniem za 15-letnią pracę nad kształtowaniem wrażliwości człowieczej i piękna świata". Iwona Markowicz-Winiecka przekazała Anioła Zapieckowego. Gość z Warszawy, poeta, pisarz, wydawca "Poezji dzisiaj", organizator Światowego Dnia Poezji z ramienia UNESCO Aleksander Nawrocki wręczył polną różę ze srebra z listem, w którym czytamy m.in.: "Doceniamy ogromny wysiłek i zaangażowanie w organizację spotkań z ciekawymi ludźmi i podejmowanie tematów ważnych dla naszej kultury oraz życia". Wśród honorowych gości pojawił się zarząd ZUO z prezesem Arturem Czyżewskim a także wicestarosta gorzowski Marcin Cyganiak. Swoją obecnością uhonorowali działalność Barbary Schroeder w sferze kultury naszego miasta.

Pięknie zachowała się dyrekcja Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie (instytucja podległa pod Urząd Marszałkowski), czyli Edward Jaworski i Marzena Wysocka oraz pracownicy, a w szczególności Monika Szadkowska-Konwa, Bogdan Bloch, Kazimierz Ligocki, Zbigniew Olchowik i Kamil Ziomek, bowiem nie tylko udostępnili pomieszczenia, ale  pomogli przygotować stronę techniczną i sprawy organizacyjne na terenie biblioteki, ostatecznie nie biorąc za to zapłaty.

I choć z Urzędu Miasta jubilatka otrzymała obraz - nie znam autora - i wiązankę kwiatów, które doniósł pracownik, a wręczył wiceprezydent, to jednak pozostaje niesmak i rozczarowanie postawą gorzowskich urzędników, którzy o kulturę - i to tę organizowaną oddolnie - powinni dbać w sposób szczególny. Nie chcę nazywać tego, co się stało, ale kolejna nieobecność Jacka Wójcickiego na ważnym wydarzeniu oraz milczenie dyrektorki wydziału kultury i sportu zdaje się być podyktowane właśnie niestosownością zachowania urzędu, jego wyraźną obojętnością i być może nieznajomością tzw. tematu. I choć mijają dni od jubileuszu, moja irytacja sytuacją nie mija. Po stokroć zadaję sobie pytanie, dlaczego tak zasłużona działalność i projekt promujący lokalnych twórców i ich twórczość nie otrzymuje należnego wsparcia, a dostają je ci, którzy są albo beneficjentami od lat, albo nic o ich kulturalnej działalności nie wiemy, poza tym, że wywodzą się z Deszczna.

Może Miasto wypowie się w tej kwestii. A jeśli ma jeszcze choć odrobinę honoru, znajdzie jakąś kwotę, którą przeznaczy na zrealizowany projekt lub - również honorowo - poprosi o wykreślenie siebie z listy donatorów w albumie, który w sporej części nakładu miał być przekazany Urzędowi Miasta na cele promocyjne.

Hanna Kaup
redaktor naczelny/wydawca

20 czerwca 2016 22:36, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Prywatna inicjatywa dostała wsparcie na jakie zasłużyła. Czegóż chcieć więcej? Non profit - Noblesse oblige
Ciekawe jak rozwiążą sprawę lokalu użyczonego przez ZUO? Zmiany nastąpią? Może to był powód nieobecności notabli Miasta?
Anonim_8998, 22.06.2016, 09:50, 77.254.51.182 ##

No cóż...Na 70 leciu Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedlicach pan Wójcicki był...
Byłam i widziałam!
Nawet przemówienie wygłosił. I nie z kartki. Dlatego raz mówił o 75 leciu a raz o...105 leciu. Gdyby przyszedł na Jubileusz do Basi może, by się nie pomylił? 15 łatwiej zapamiętać.
Monika Twarogal, 23.06.2016, 00:35, 37.47.160.76 ##

Też byłem na Siedlicach. Popieram redaktor Kaup. Jak spojrzeć w te dofinansowania to widać gołym okiem, że OSP Siedlice ma spory udział w tych środkach. Dlatego też nie dziwi mnie udział pewnych notabli w tej imprezie. Jeden to jest już nawet weteranem w RM
Mariusz Domaradzki, 23.06.2016, 11:09, 188.146.134.224 ##

Pani Ewa Hornik była na spotkaniu w WiMBP, i o ile dobrze widziałem gratulowała p. Basi o wręczyła kwiat.
Anonim_2691, 24.06.2016, 21:38, 81.190.176.100 ##

"i o ile dobrze widziałem gratulowała p. Basi o wręczyła kwiat" - źle widziałeś
Anonim_3696, 24.06.2016, 21:55, 78.9.51.195 ##

Pani dyr. Wydziału Kultury Ewa Hornik była w najbliższym otoczeniu świętującej Jubileusz i nie wyobrażam sobie, aby nie gratulowała Basi. Było tylu gratulujących, że składanie przez panią Ewę gratulacji mogło ujść czyjejś uwadze.

Andrzej Trzaskowski, 28.06.2016, 17:00, 83.11.197.196 ##

Napisałem wyżej: nie wyobrażam sobie... Bywa, że wiele ludzkich zachowań przekracza nasze oczekiwania. Trudno nam w nie uwierzyć i dlatego szukamy dla nich racjonalnego usprawiedliwienia. Po namyśle: nie ma żadnego (!) usprawiedliwienia faktu, że Ewa Hornik nie zabrała głosu. I jako osobą oficjalna i jako uczestnik jubileuszowego spotkania, przyjaciel, dobra znajoma, a i promotor i propagator(z urzędu) takich prywatnych, święcących Jubileusz inicjatyw. I nic Jej nie usprawiedliwia. Kolejna kierująca gorzowską kulturą okazała się niewłaściwym (dla dobra gorzowskiej kultury) wyborem. Smutne to.
Andrzej Trzaskowski, 28.06.2016, 18:22, 83.11.197.196 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan
Tegoroczny tydzień ekumeniczny (18-25 stycznia) będzie obchodzony pod hasłem "Życzliwymi bądźmy", a materiały na międzywyznaniowe nabożeństwa ekumeniczne przygotowali tym razem ... <czytaj dalej>
Inneko kontra Eneris, czyli zgubna niechęć do współpracy
Publikujemy list, który otrzymaliśmy od byłego prezesa Inneko sp. z o.o. Artura Czyżewskiego. Złożenie w ubiegłym tygodniu najkorzystniejszej oferty przez konsorcjum ... <czytaj dalej>
Raport "Centrum Gorzowa OD-NOWA"
Za nami pierwszy krok w stronę przebudowy ulic Wełniany Rynek i Hawelańskiej - testowanie dwóch wariantów organizacji ruchu dobiegło końca. W ... <czytaj dalej>
Miasto informuje o kompromisie

Władze miasta podjęły decyzję w sprawie przyszłości części miasta skupionej wokół ulic Wełniany Rynek i Hawelańskiej. Podjęto decyzję kompromisową. Była ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Trawczyński Wojciech Pośrednictwo Handlowe

ul. Podmiejska 41 m. 6, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Handel - pośrednictwo <czytaj dalej>
Wilkowska Danuta Pośrednictwo Ubezpieczeniowe

ul. Pomorska 13 /1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 85 58
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>
Agencja Celna "URSULA ROEDER" Sp. z o.o.

ul. Podmiejska 17 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 726 04 44
branża: Celne agencje, składy <czytaj dalej>

17I2020
17I2020. 17 stycznia zawsze był dla mnie dniem ważnym. Za czasów ... <czytaj dalej>
Siedząc w paryskiej kawiarni
Teatr im. J. Osterwy zaprasza na spektakl muzyczny „Trzy razy ... <czytaj dalej>
Najlepsze II LO
II LO w Gorzowie to najlepsza szkołą w regionie. Zajęła ... <czytaj dalej>
Od wtorku nowa poradnia
Od wtorku 14 stycznia w budynku poradni przy ul. Walczaka ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów
i bezpieczeństwie konsumenta słów kilka (1)
Slogan „podróże kształcą” sprawdza się zawsze. Ile byś nie miał lat, gdzie byś nie pojechał, zwykle przywieziesz ze sobą jakieś nowości albo pod wpływem podróży zmienisz postrzeganie własnej rzeczywistości i ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - aaa.jpg
Hanna Kaup:
18I2020
18I2020. Ledwie zaczęła się druga połowa stycznia, a już w przyrodzie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
17I2020
17I2020. 17 stycznia zawsze był dla mnie dniem ważnym. Za czasów ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
ch.d.t.:
Pan Artuyr to byl tylko pionek w tym wszystkim, mnie interesuje czy wlkasnie Eneris pojdzie za ciuosem i powie wwszystkim z ekomunalnik to spolka INNe <czytaj dalej>
Anonim_4357:
bzdury totalne moja babka ma alzhaimera nigdy zadnych ouszek niebpila ani nir uzywala zmywarki <czytaj dalej>
Anonim_3468:
Jest też podejrzenie, że do choroby Alzheimera może się przyczyniać żywność pakowana w folię aluminiową bądź puszki - czyli napoje, piwo, <czytaj dalej>
Anonim_9964:
przytrzymał się słupa taki nabzdryngolony <czytaj dalej>
Anonim_9964:
musze to obejrzeć! psy 3.
w Cinema bo tam są tańsze bilety po 15 zika <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej