środa 1 kwietnia 2020     Grażyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Zohydzona przestrzeń publiczna
W krytyce jesteśmy pierwsi. W kombinowaniu też. W obronie własności nie mamy sobie równych. Znacznie gorzej wypadamy jednak w dbałości o dobro wspólne. Nie wiem, czy to pozostałość po tzw. komunie, w której wspólne oznaczało niczyje, więc nie było się czym przejmować i sensu dbać, ale przecież mamy XXI wiek i nic albo niewiele się zmieniło w kwestii dbałości o nasze, a nie tylko moje.

Ten, kto bywa poza granicami kraju, choćby w Szwecji, Danii czy Niemczech, wraca do Gorzowa zwykle skacowany i musi przejść swoistą kwarantannę, żeby dojść do siebie, czyli stanu przyzwyczajenia sprzed wyjazdu. Bo Gorzów to grajdoł. Tak, grajdoł. I przez lata zaniedbywany. W dodatku z aspiracjami na miasto wojewódzkie, z którego statusem nikt się nie liczy, bo ten status nie ma żadnego znaczenia, czego dowodzą choćby podręczniki do szkoły podstawowej.

To, co uczyniliśmy z pięknym poniemieckim miastem, z pewnością nie będzie nam nigdy odpuszczone. Na wieczną piekielną kaźń skazałabym tego, kto zezwolił na wyburzenie starego browaru przy ul. Matejki, tego kto nie zrobił nic, by stary ratusz tętnił dziś życiem, kto dopuścił do zamknięcia willi Pauckscha, całkowitego zniszczenia willi Jaehnego, kto nie zadbał o zieleń, nie znalazł pomysłu na rewitalizację starych zasobów mieszkaniowych.

Jest mi wstyd, bo miasto wojewódzkie, jakim mieni się Gorzów, to reklamowe getto i drogowskazowy śmietnik. To urbanistyczny horror XXI wieku. Czy to się zmieni i będziemy wreszcie chodzić po równych chodnikach, jeździć po drogach bez dziur, odpoczywać nad tętniącą życiem Wartą, przysiadać na ławeczkach w urokliwych miejscach naszych parków? Czy rowerzyści nie będą musieli schodzić z rowerów co 100 czy 200 metrów, by - zgodnie z przepisami - przeprowadzać swoje jednoślady przez drogi łączące Wyszyńskiego z domkami na skarpie? Czy trawa będzie przystrzyżona, a wiosna pachnąca bzami? Ileż trzeba, by te marzenia się ziściły? By ludzie, którzy tu trafią, nie chcieli stąd wyjeżdżać? Wiem, że niewiele, ale niestety, bardzo wątpię, bym dożyła. Wciąż bowiem mówi się i wyczekuje jak kania dżdżu na narzędzie, które pozwoli na zastosowanie jednolitego systemu znaków i egzekwowanie niestosowania się do nich szczególnie prywatnych właścicieli posesji. I mnie to wkurza. I będę o tym mówić głośno. Ba! Będę o tym krzyczeć!

Bo nie rozumiem, jak można pozwolić na zohydzenie przestrzeni PUBLICZNEJ, na samowolę reklamową, która nie ma nic wspólnego z dobrym smakiem czy gustem w ogóle? Dlaczego jeździmy za granicę i podziwiamy estetykę, a sobie fundujemy te koszmary? Bo co? Bo kasa? To zapytam: Kto mądry kieruje się tymi parszywymi reklamami, które zaśmiecają publiczną przestrzeń? Kto inteligentny albo bogaty zwróci się z ofertą do właściciela plastikowo-ohydnej reklamowej plandeki? Dlaczego Rada Miasta dotąd nie uchwaliła i nie zaproponowała zarządzenia obowiązującego w tym mieście? Dlaczego nie zaproponowała ujednoliconego projektu znaków, barw i symboli, które można by umieszczać w publicznej przestrzeni miasta?

Oczywistym jest, że nie od razu Kraków zbudowano, ale ja zapytam: Dlaczego i kto pozwolił i pozwala, byśmy stracili wiele lat i tracili kolejne? Szanowni Radni różnych partii!!! Co tydzień zwołujecie jakieś bzdurne konferencje, ale żeby wspólnie, ławą o naszą rzeczywistość zadbać, na to się nie odważycie? Na to Was nie stać? Bo polityka ważniejsza? Bo partia jak matka? Bo PiS z PO to niemożliwe? Bo po pracy wracacie do swoich domków za miastem i udajecie, że wszystko jest OK? Nie!!! Nie jest!!! A może po prostu brak Wam odwagi, by zgłosić taką uchwałę?

Z tą dbałością o miasto jest jak z prochem i drzwiami. To pierwsze wynalezione, drugie - otwarte. Wystarczy więc naśladować innych. Jakieś społeczne zrywy osiedlowe się przyjmują, a Urząd Miasta jest niewydolny? Nie umie zacząć od dania dobrego przykładu? Nie ma pomysłu na jakiś sojusz z większymi i bogatszymi właścicielami domów czy firm osadzonych w przestrzeni publicznej, którzy zechcieliby wziąć na siebie szybkie i całkiem niedrogie uporządkowanie według jakiegoś przyzwoitego wzoru swoich posesji? Którzy byliby pionierami w czynieniu z Gorzowa miasta pięknego, zielonego, uporządkowanego i czystego? A co dzieje się ze spółkami miejskimi, które mogłyby w tych działaniach współuczestniczyć? Do nich się dołożyć? Niech mi nikt nie próbuje mówić, że się nie da, że jedynym wyjściem jest oczekiwanie na narzędzie, które umożliwi karanie nieposłusznych. Może najpierw wystarczy być wzorem, który inni podchwycą, bo zobaczą, że tak jest lepiej i piękniej? Trochę to wymaga pracy, ale systematycznej, edukacyjnej i wychowawczej. Czyżby nikomu nie chciało się tej pracy podjąć?

Szlag mnie trafia. Nie chcę żyć w takim mieście. A moje zdenerwowanie nie mija od czasu, gdy wróciłam z kolejnej podróży poza nasze polsko-gorzowskie opłotki. Co ja tu będę gadać. Wielu było, widziało i wie, że Niemcy mają swój ordnung i np. nie potrzebują tysięcy znaków przed przejściem dla pieszych ani nie odważą się na wystawienie obrzydliwej reklamy choćby teren był ich własnością, że Szwedzi bez szemrania stosują na ścianach domów czerwień faluńską, która wyróżnia i nadaje charakter ich krajobrazowi, a Duńczycy wiedzą, jak zadbać o rowerzystów. I kiedy my Polacy wyjeżdżamy ze swojego kraju, jakoś dziwnie podporządkowujemy się zasadom, które obowiązują za granicą i podziwiamy estetyczny zmysł. Dlaczego więc nie pokażemy, że i u siebie stać nas na porządek? Jeśli natomiast go nie wprowadzimy, każdy młody, który choć raz postawi nogę na obczyźnie, będzie chciał do tego obcego porządku wrócić. Jak myślicie, za ile lat i dzięki komu Polska przestanie istnieć?

Hanna Kaup
redaktor naczelna/wydawca

Poniżej zdjęcia .zrobione w kilku przypadkowych miejscach Gorzowa. Dla kontrastu zapraszam do obejrzenia zdjęć z  niewielkiego miasta w okolicach Berlina Königs Wusterhausen. Materiał nosi tytuł "Miasto pachnące bzami i lawendą".
http://www.egorzowska.pl/pokaz,hanna_kaup,6058,miasto_pachnace_bzem_i_lawenda,

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
zohydzona przestrzen publiczna, zdjęcie 1/11

zohydzona przestrzen publiczna, zdjęcie 2/11

zohydzona przestrzen publiczna, zdjęcie 3/11

zohydzona przestrzen publiczna, zdjęcie 4/11

zohydzona przestrzen publiczna, zdjęcie 5/11

zohydzona przestrzen publiczna, zdjęcie 6/11

zohydzona przestrzen publiczna, zdjęcie 7/11

zohydzona przestrzen publiczna, zdjęcie 8/11

zohydzona przestrzen publiczna, zdjęcie 9/11

zohydzona przestrzen publiczna, zdjęcie 10/11

zohydzona przestrzen publiczna, zdjęcie 11/11


13 maja 2015 23:28, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Tej ekipie zapał do pracy już minął. LdM rozkrusza się. Leaderzy zniknęli, kultura bezsilna wobec akceptacji starych porządków, brak pomysłow na miasto. Dla zamydlenia oczu powoluje sie rzecznika małych firm który powielac bedzie zadania wydzialu obslugi inwestora. Prezydent mysli o wyborach jesienia a reszta uczy sie urzedu i nadziwic sie nie może. Tej kuwety nie ogarniają. Nawet pani dyrektor urzedu.
Anonim_1643, 10.06.2015, 00:26, 79.184.47.99 ##

Prezydent prezentuje niezrozumiałe założenia strategii. Misja, którą przytacza jest zwyczajnie śmieszna - zlepek słów niezrozumiałych dla nikogo. Jak to był? pola szans samorealizacji. Kto ma to zrozumieć? I jeszcze się z tym identyfikować. Gospodarka potraktowana "per noga". Jakby tylko klastry i park technolgiczny były tylko w Gorzowie, a gdzie wsparcie dla niezrzeszonych przedsiebirostw. Kultura rozbudowana niewspółmiernie do innych punktów. Chyba chodzi o to, że wszyscy krytykowali raport otwarcia za brak odniesień do kultury, no to teraz w tych założeniach zdominowała ona całą strategię. Sport jedynie jako potencjalne miejsce samorealizacji? Dlaczego? Brak odniesień do strategicznych dokumentów wyższego szczebla, z którymi założenia, nawet wstępne powinny się zgadzać. STRASZNE...
Anonim_7462, 10.06.2015, 09:40, 83.11.124.110 ##

odnośnie dokumentu "Strategia Rozwoju
Miasta Gorzowa Wielkopolskiego 2022+ ZAŁOŻENIA" ze strony BIP UM

dokument który tam wisi to rzeczywiście jakiś mega bełkot...jak to się czyta to pusty śmiech ogarnia. Jak takie gowno można zatwierdzić i nadać mu status oficjalnego stanowiska UM zdania typu "Strategię tę w niektórych aspektach mamy już obecnie głęboko przemyślaną i przedyskutowaną, a częściowo realizujemy ją” pisane były chyba przez niedorozwoja…jak można napisać jakikolwiek dokument strategiczny używając formy…liczby mnogiej MY !!! przecież to nie jest relacja z wycieczki w Karkonosze lub z pobytu nad jeziorem w Gliniku…qurwa to jest poziom władzy miasta Gorzowa Wlkp. Kto to pisał? panie z biura konsultacji czy pani z gabinetu prezia przy kawie na stacji benzynowej w Deszcznie. To są jaja jakieś….jakie to wystawia świadectwo tym wszystkim podległym urzędnikom którzy tam pracują….a gdzie wizerunek miasta…to jest jakieś szaleństwo!!! Dokument oficjalnie zawieszony na stronie UM !!!czyli oficjalne stanowisko Miasta …wstyd na maxa… widocznie to poziom zbliżony do organizowanej plaży nadwarciańskiej z darowanego piasku z Łeby ..gdzie piwsko się będzie lalo z puszek w ukryciu i niejednego hot-doga tudzież kurczaka z grilla będzie można opierdzielic gdy się człek głodny po piwsku zrobi
Anonim_3457, 10.06.2015, 13:46, 37.131.160.82 ##

Odnośnie komentarzy powyżej; jesteście mega madrzy, bez sciemy. To jest jedyna nadzieja tego miasta; to że są w nim ludzie gotowi przebrnąć przez tego gniota, ocenić go i wyrazić opinię. Nowa władza nie ma pojęcia o was ani o mieście to wy stanowicie potencjał.
Katarzyna, 11.06.2015, 02:02, 81.190.164.163 ##

Od lat walczę o godność i przyszłość mojego rodzinnego Miasta. Posunąłem się nawet za daleko - Zawierzyłem młodym, nieopierzonym, nie zaimpregnowanym jeszcze na obłudę LdM. I mamy co mamy... Deszczno w Gorzowie... Gorzoszczno. Dobrze, że już nic nie muszę. Poza Gorzowem można się też realizować. Tylko... żal tych bezowocnych przepychanek - w zamiarze - dla dobra Miasta. Żal ukochane, prowincjonalne, ale pełne werwy kiedyś "miasto średniej wielkości" wieśniakom (dosłownie i mentalnie) oddać walkowerem oddać. Ale pomału tracę nadzieję. Degrengolada Miasta postępuje w zastraszającym tempie. Z paroma (z Prezydentem) bojownikami o nią na czele. Nie życzę im powodzenia. Wracajcie skąd przyszliście! To tylko 10 kilometrów... Nikt was tutaj nie chce!
bytek, 11.06.2015, 08:06, 83.15.131.42 ##

Kurczę bytku, wiem o czym piszesz. Miałam ostatnio coś na kształt chwilowej depresji kiedy szłam po Nowym Mieście około 13.00 a dookoła żywego ducha, moi dziadkowie byli pionierami Gorzowa, mieszkam w tym samym domu, który oni zajęli w 1940 którymś tam roku. Kiedy widzę ten brud, smród i ubóstwo i czytam o jakiejś tam plaży czy witrażach zawieszanych na drzewach w celu stworzenia "marki" to i śmieszno i straszno. Zastanawiam się czy naprawdę nic nie można już zrobić?
Katarzyna , 11.06.2015, 08:35, 37.128.59.173 ##

Może nadszedł czas na impeachment?
Anonim_2727, 11.06.2015, 10:27, 78.9.112.161 ##

Nie chcemy pustych słów, plaże i inne atrakcje mogą być jedynie dodatkiem do strategicznych celów wytyczonych dla Miasta. Chcemy jasnych i wyraźnych kierunków rozwoju Miasta z rozpisanymi w latach działaniami zgodnymi z najważniejszymi strategiami województwa, Polski Zachodniej itp. Odniesień do dokumentów strategicznych UE - bez tego nie będzie szans na pieniądze zewnętrzne. Chcemy mówić jednym głosem województwa lubuskiego, a nie tworzyć nie wiadomo dla kogo założenia oderwane od realiów. Czy to tak trudno zrozumieć? Nie jesteśmy miastem sami dla siebie, wyspą poza, którą już nic nie ma...
Anonim_3688, 11.06.2015, 10:28, 82.145.65.53 ##

I jeszcze jedno, dlaczego w tym roku Dni woj. lubuskiego odbywają się w Zielonej Górze? Czy to zostało z kimś z naszego miasta uzgodnione? Czy nikt tego nie zauważył? Czekałam na jakieś komentarze w tej sprawie, bezskutecznie...

Anonim_3688, 11.06.2015, 10:44, 82.145.65.53 ##

6 września ma odbyć się ogólnopolskie referendum w spr. JOW- ów, jest czas żeby zebrać podpisy i zrobić bez dodatkowych kosztów referendum w sprawie odwołania Prezydenta Miasta.
Anonim_2461, 11.06.2015, 10:54, 37.128.59.173 ##

Kłaniam ci się nisko Haniu za ten tekst.
Może ruszy kogoś? Może doczekam jeszcze za mojego życia przyjaznego miasta. Musimy sobie jednak powiedzieć ,że z tymi ludźmi z otoczenia Wójcickiego nic nie zrobimy. Czy aby Janusz Dreczka nie stał się zasłoną dymną?
steblin, 11.06.2015, 20:56, 81.190.178.243 ##

Chociaż Dreczkę zostaw pan w spokoju. Już dość narozrabiałeś. Nawet aktorów poobrażałeś. Wara od kultury! Dziwię się takiemu doświadczonemu dziennikarzowi jak pan Delijewski, że udostępnia swoją gazetę na bełkot "stolika nr 1" i żenującej wręcz pani od kultury, dla której Teatr w Gorzowie nosi imię Juliana Osterwy (nie będę przytaczał więcej BYKÓW, a jest ich wiele).
Bogdan Zdanowicz, 12.06.2015, 09:50, 83.25.88.62 ##

Szanowany Panie, blog Pana Piotra S. to jedno z lepszych jeśli nie naj... miejsce w sieci dotyczące aktualnych miejskich spraw. Nuta ironii,mądrości i godna podziwu intuicja społeczna. Wielkie dzięki Panie Piotrze za codzienne wpisy.
Katarzyna, 12.06.2015, 16:01, 81.190.164.163 ##

Rownież dziekuje Panu Piotrowi i prosze o wiecej. Czytam codziennie i cieszę sie ze jest ktos kto moze i chce pisac otwarcie o tym co sie dzieje w miescie.
Anonim_9817, 12.06.2015, 17:40, 31.2.114.171 ##

Nie ma to jak samodzielnie wpisana pochwała! Panie Piotrze - kto lepiej pana zna jak pan sam?
Anonim_1472, 13.06.2015, 08:54, 78.8.25.70 ##

Czytam blog pana Piotra, moi znajomi rownież. Jeszcze raz napisze ze jest to obecnie jedna z niewielu osób, która ma odwagę otwarcie krytykować to co sie dzieje w mieście.
Anonim_9817, 13.06.2015, 13:18, 83.11.125.123 ##

Panie Piotrze! Dzięki i prosimy o więcej!
:-), 13.06.2015, 16:18, 81.190.164.163 ##

Steblin? Stary komuch, który na swoim blogu wylewa swoją nienawiść do ekipy Wojcickiego (bo wysłali jego zonę na emeryturę), PO (bo musiał ustąpić w teatrze następcy i wrócić na sowitą wojskową emeryturę) i PiS (bo Kościoła boi się i nienawidzi go)
Kowalski, 13.06.2015, 19:28, 83.20.148.219 ##

pan ze stolika nr 1? To stolik dla kelnerów, a temu ręce się trzęsą
Anonim_3838, 13.06.2015, 19:35, 83.20.148.219 ##

Prosze o usunięcie wulgarnych wpisów. Każdy ma prawo do swojego zdania, ale dość chamstwa. Brak słów...
Anonim_9817, 14.06.2015, 11:02, 83.20.120.10 ##

Wulgarne wpisy to są na blogu pana Steblina, bo zrzędzi oraz krytykuje wszystkich i wszystko. Przestałem czytać, gdy zobaczyłem autora - na zdjęciu przystojniak w kapelusiku, a w rzeczywistości XXXXXL = to najlepszy dowód rozdźwięku między tym blogiem a rzeczywistością.
Anonim_5712, 15.06.2015, 08:43, 46.20.51.89 ##

Człowieku odczep ty się od tego Steblina. Czytuję jego blog i o ile dobrze się orientuję to facet był pełen nadziei w kwestii przejęcia fotela Prezydenta Miasta przez p.Wójcickiego zmiana jego nastawienia postępowała w toku negatywnego rozwoju sytuacji w mieście. Steblin ma świetne pióro, genialne wyczucie sytuacji i jest bardzo na bieżąco, nic dodać nic ująć podpisuję się pod WIĘCEJ i CZĘŚCIEJ. I BARDZO DZIĘKI ZA TO "SŁOWO" OSTRE I PRAWDZIWE.
Anonim_1935, 15.06.2015, 09:37, 37.128.59.173 ##

Prawdziwe słowo? Oto przykład jego wiarygodności; w ostatnim wpisie pisze, że platformersi "do piachu", że wprowadzenie porad prawnych im już nie pomoże i że to puste obietnice itd itp. Tymczasem już od roku porad prawnych udziela biuro Sibińskiej, JEDYNE MIEJSCE W GORZOWIE GDZIE TO ROBIĄ BEZPŁATNIE i kilkuset gorzowian z tej okazji skorzystało.
Anonim_4436, 15.06.2015, 10:09, 83.12.240.183 ##

"podpisuję się pod " jako Anonim? To również podpis
Anonim_5623, 15.06.2015, 10:15, 78.8.25.164 ##

Straciłem sympatie do Steblina po jego ataku na swoich byłych teatralnych współpracowników! Zwykłe chamstwo. Przecież wie jak wygląda sytuacja w teatrze i jego pisanina obraza zespoły teatralne - aktorów i zespół techniczny - który istnieje na równi z aktorami! I paszkwile Steblina ich również dotyczą!
Anonim_5623, 15.06.2015, 10:20, 78.8.25.164 ##

Ja, po takich wpisach, przestałem pisać. Miałem dość. Ciekawe czy Piotr ma większa odporność niźli ja na ataki za to, że pisze to co myśli. Nie obraża nikogo, nie sprawia innym przykrości - dla samego w sobie - jej sprawiania. Komentuje, wyraża swój ( i nie tylko swój) pogląd na wiele spraw. A, że są i tacy, którzy "nie odbierają na tych samych falach", nie mają do siebie należytego dystansu? No, cóż... bywa.
bytek, 15.06.2015, 10:38, 79.188.46.133 ##

Tak właśnie dystans jest najważniejszy. I trzeźwe spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość, ale bez chamstwa - bo tego już dosyć. Czytam różne blogi i doceniam - najczęściej, bo z niektórymi wpisami p. Piotra chciałabym podyskutować - jego odwagę i umiejętność dostrzegania tego co w gorzowskiej trawie piszczy.... A to kto jaki ma rozmiar - zupełnie mnie nie obchodzi.
Anonim_2289, 15.06.2015, 11:04, 82.145.65.233 ##

Do Anonima 3838.
Jeżeli nie znasz historii stolika numer 1,to nie zabieraj głosu.
Brawo Panie Piotrze, pisze Pan to co myśli większość. Gratuluję odwagi.
Jest Pan naszym rzecznikiem.

Anonim_9375, 16.06.2015, 08:56, 83.8.216.136 ##

"Gratuluję odwagi.Jest Pan naszym rzecznikiem...." byle się nie utopił w tej rzece szujostwa i obłudy...

Anonim_8982, 16.06.2015, 10:38, 78.9.117.169 ##

To trzeba być odważnym aby cytować większość? Czy on nie był politrukiem? Moze to ojciec Bagińskiego???
Anonim_3838, 16.06.2015, 22:14, 83.23.170.128 ##

Faktycznie coś w tym jest, że P.Steblin pisze o tym co i mnie porusza. Jest moim rzecznikiem w kwestii bieżących wydarzeń.
Katarzyna, 16.06.2015, 23:21, 81.190.164.163 ##

Czyżby do starego piernika dotarło, że swoim pisaniem krzywdzi wielu ludzi??? To byłby cud, gdyby tego zaprzestał, no ale cuda zdarzają się...
Anonim_3838, 18.06.2015, 17:56, 79.184.191.226 ##

Chciałabym żeby moje miasto wyglądało ładnie. Kocham zieleń, kwiaty i wkurza mnie całkowita bezmyślność w aranżowaniu przestrzeni miejskiej. Jakiś czas temu w centrum pojawiły się kwietniki (czy ładne???)poutykane bez ładu i składu.
W magistracie naprawdę nie ma osób, które
mają chociaż odrobinę wyczucia estetycznego.
Anonim_9375, 19.06.2015, 12:17, 79.184.88.42 ##

Zapisujecie się do ruchu Stonogi. Zobaczymy kto mocniejszy.
Anonim_4681, 21.06.2015, 11:23, 62.152.145.251 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uaktualnione zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się do duszpasterstwa w okresie zmagań z pandemią koronawirusa. Obszerny, liczący ... <czytaj dalej>
Zmiany w kursowaniu pociągów
Publikujemy komunikat w sprawie kursowania pociągów POLREGIO. W związku z wdrożeniem nadzwyczajnych rządowych rozwiązań mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie ... <czytaj dalej>
Sytuacja epidemiologiczna w Gorzowie
Publikujemy komunikat Urzędu Miasta w Gorzowie w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem. Wczoraj informowaliśmy o kolejnym zachorowaniu w województwie. Szczegóły tu: ... <czytaj dalej>
Ograniczenia w wydziale komunikacji
Celem ograniczenia przebywania w jednym pomieszczeniu wielu osób, od poniedziałku (16 marca) w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta przy ulicy Myśliborskiej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. Bankomat

ul. Walczaka 3, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Bankomaty <czytaj dalej>
Lubuski Klaster Metalowy

ul. Kazimierza Jagiellończyka 17 l. 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 75 30
branża: Stowarzyszenia, kluby, związki <czytaj dalej>
"Atut" Akademia Nauki Jazdy Renata Słaby

ul. Kazimierza Wielkiego 61, Gorzów Wlkp.
tel. 693 286 789
branża: Nauka jazdy - kursy, szkolenia <czytaj dalej>

Chlorator od gorzowskich wodociągów
Dzięki Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji, cieki szpitala zakaźnego będą wolne ... <czytaj dalej>
Jak radzić sobie z lękiem
Od wtorku 31 marca, na kanale YouTube Akademia NFZ będą ... <czytaj dalej>
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Kto wytwarza więcej śmieci? Polak czy Duńczyk?
I co z tego wynika
Odpowiedzialne i efektywne gospodarowanie odpadami to jeden z największych problemów ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Pytania tendencyjne
Mamy w kraju stan epidemiczny. Dla zwykłego człowieka to stan nadzwyczajny. Wszystko od ponad tygodnia zmieniło się w życiu niemal każdego Polaka. Ale ta nadzwyczajna sytuacja dla niektórych nic nie ... <czytaj dalej>
Tajemnica mojej wyobraźni
Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” rusza 18. edycja ogólnopolskiego konkursu <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - k3a.jpg
Hanna Kaup:
1IV2020 - prima aprilis
1IV2020. Wydawać by się mogło, że w sytuacji epidemii i coraz ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
31III2020 - coraz trudniej
31III2020. Ostatni dzień marca. Rząd w czasie kolejnej konferencji poinformował Polaków ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czym jest koronawirus
Dr Dawid Ciemięga pochodzi z Tychów. Jest lekarzem pediatrą i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2726:
nosił wilk razy kilka, ponieśli jednego i drugiego wilka <czytaj dalej>
Anonim_5592:
2726 Samokrytyka dobra rzecz <czytaj dalej>
Anonim_2726:
Ale się ubawiłem <czytaj dalej>
Anonim_2726:
Gorzów to stan umysłu <czytaj dalej>
Anonim_5592:
Pionierom szacunek, ale takim piernikom marudzącym na forum, zatruwającym ludziom umysły nie! Siedzisz tu i zrzędzisz. I myślisz, że naprawiasz <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej