czwartek 1 października 2020     Danuta, Igor, Remigiusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Nienawiść, nienawiść, hurranienawiść
Jesień. Depresja czatuje. Niechęć do życia i ludzi z powodu własnych niepowodzeń coraz częściej objawia się nienawiścią wobec reszty świata. Każdego dnia jest jej więcej i więcej, jakby bez niej w ogóle nie dało się żyć.

Kilka przykładów z ostatnich dni.

Po konferencji na temat strategii rozwoju kultury powiało grozą, bo okazało się, że uspokajające zapowiedzi, a właściwie obietnice wsłuchiwania się w głos zainteresowanego sprawą niełączenia Jazz Clubu z Filharmonią Gorzowską „ludu” były tylko chwilowym gestem wobec nieco bardziej nerwowych. Minął prawie rok od spotkania w teatrze, a stanowisko Wydziału Kultury i samego Prezydenta – który tym razem wypowiedział je do radia – zmroziło wielu. Wszystko więc wskazuje na to, że Boguś Dziekański zostanie odsunięty od tego, co dotąd robił, a odsunięcie odbędzie się w białych rękawiczkach, bo przecież „jest świetnym menadżerem” i powinien prowadzić… sprywatyzowany Jazz Club.

Jest więc mur, beton, a nawet żelbeton, którego nie skruszy nawet najlepsze wiertło. A lud wciąż będzie zadawał sobie pytanie, po co coś zmieniać, jeśli pracuje dobrze i nie przynosi miastu wstydu? Po co zmieniać, jeśli zmiana nie zmieni niczego? Po co, jeśli finansowanie pozostanie na tym samym poziomie?

A może tu chodzi o indywidualizm? Taki indywidualizm, którego nie lubimy. Ba! Nie znosimy. Nienawidzimy. Bo jakże to? Komuś ma się udać? Nie.Tak być nie może. Więc nienawidzimy takich, co to potrafią żyć i pracować uczciwie, a w dodatku zdrowo konkurować. Nie znosimy lepszych od siebie, nawet tych, których nie znamy. Nienawidzimy ich z lęku, że mogliby nam zagrozić.

Przejawy tej nienawiści sieją się po Internecie, także w komentarzach na naszym portalu. Ostatnio nienawistne uwagi jakiś jeden czy drugi anonim wyraził pod adresem Bogusława Legana, który pokaże swoje malarskie prace na wystawie w Best Western. Także mnie się oberwało, że niby piszę coś za kasę, bo przecież u nas nie można o nikim nic dobrego napisać ot tak, po prostu. Nie można nikogo pochwalić, bo to jest podejrzane i na pewno złe.

Nawet były Senator PO Henryk Maciej Woźniak dał na Facebooku wyraz swojej nieskrywanej nienawiści, oczywiście do urzędującego Prezydenta Gorzowa. Napisał: „…Prezydentura T. Jędrzejczaka zaskakuje w tym roku najzagorzalszych zwolenników – do dotychczasowych osiągnięć doszło nowe – po gorzowskiej miejskiej odmianie trawy o wzroście miejscami do 1,5 metra, teraz przyszedł czas na wyhodowanie gorzowskiego gatunku superszczura miejskiego…”

Dziwi mnie ta eskalacja uczucia, bo to poziom, który nie przystoi Senatorowi. Wszystkim wiadomo przecież, że pojęcie, o którym dziś piszę, wymyślili ludzie, by mścić się na innych za własne niepowodzenia.

Niestety, coraz więcej wokół takich, którzy są słabi w swej pozornej sile, mali w pozornej wielkości. Nie umieją rzeczowo rozmawiać ani przekonywać do swoich racji, ale nakazując czy zakazując, mszczą się jak mogą i kiedy mogą. Czyżby wydawało im się, że stanowisko – obecne czy minione – pozwala na więcej niż przystoi tzw. szarakowi? Obawiam się, że swoim postępowaniem zaczynają tworzyć społeczeństwo, które jest dobre tylko wtedy, gdy wierne jak pies przytaknie największej nawet podłości.

O czym piszę? O tym, że tego typu hurranienawiść wyzwala kolejną nienawiść. A to już jest niebezpieczne. Szkoda, że przykład idzie z góry. Szkoda, że w Gorzowie ciągle tej nienawiści zbyt wiele i to nie tylko w miejscach, o których tu wspomniałam. Szkoda, że ci, którzy powinni dawać przykład, uważają, że wszystko mogą. Bo przecież taki jeden czy drugi przeciętniak nie sprzeciwi się decyzji przełożonego, który wyróżnił kogoś, kto na to wyróżnienie nie zasługuje, dał temu, komu dać nie powinien, bo mu się nie należało. Jeśli przeciętniak podniesie głos, już go nie ma. Już na jego miejsce czeka inny, „lepszy” i "wierniejszy".

I nie jest to felieton o niczym.

Hanna Kaup
redakcotr naczelny/wydawca

20 listopada 2012 21:41, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Mam nadzieję, że Pan Prezydent Miasta - po poniedziałkowym (19 listopada br., koncert Josha Redmana ) misterium w Teatrze (w którym uczestniczył) zmieni
wypowiedziane (w wywiadzie radiowym, w dniu 8 listopada br.)zdanie na temat Jazz Clubu Pod Filarami i to Nam Wszystkim ogłosi. Bo w Teatrze, na własne oczy zobaczył TO o co w ww. wywiadzie radiowym postulował. Nie jest ujmą na honorze przyznać się do błędu, albo i zmienić zdanie. Jeżeli tak się nie stanie, to będzie to kolejny dowód na to, o czym komentowany artykuł. "Niestety, coraz więcej wokół takich, którzy są słabi w swej pozornej sile, mali w pozornej wielkości."
bytek, 21.11.2012, 03:03, 79.184.92.6 ##

"A może tu chodzi o indywidualizm? Taki indywidualizm, którego nie lubimy. Ba! Nie znosimy. Nienawidzimy. Bo jakże to? Komuś ma się udać? Nie.Tak być nie może. Więc nienawidzimy takich, co to potrafią żyć i pracować uczciwie, a w dodatku zdrowo konkurować. Nie znosimy lepszych od siebie, nawet tych, których nie znamy. Nienawidzimy ich z lęku, że mogliby nam zagrozić."

dobry artykuł... bardzo dobry! Jak znam życie niczego nie zmieni,a jednak uświadomi niektórym,że TRZEBA PO PROSTU ROBIĆ SWOJE DALEJ ... i mieć siłę by się nie zaprzedać i pozostać sobą!DOBRY BĘDZIE WSZĘDZIE DOBRY- szkoda wrażliwości na potyczki z diabłem.A środowisko niech wrze!!!!!!!!!! Brawo dziennikarze i sympatycy.ZŁO trzeba piętnować i nagłaśniać - i mieć odwagę mówić,że... "król jest nagi"

Anonim_7264, 21.11.2012, 09:51, 81.190.205.16 ##

Zgadzam się z pani opiamii. Dodam tylko, że na koncert dostała też zaproszenie pani dyrektor wydziału kultury, ale oczywiście nie przyszła. No bo po co? Bo w końcu może by zobaczyła, jak to wygląda i przekonała się, że Celebrations jednak jest festiwalem lepszym niż jej postulowany Hanza Jazz Festival
Anonim_9936, 21.11.2012, 15:11, 150.254.196.178 ##

"...dostała też zaproszenie pani dyrektor wydziału kultury..." a etat dostała od Prezia no i jemu służy? No a Putin gorzowski jest pamiętliwy i nie daruje zniewag?
Anonim_9843, 21.11.2012, 20:50, 78.9.116.18 ##

Szanowna Pani Kaup, Tylko kto kogo atakuje ? Mój wywiad donosi, że to politycy sympatyzujący z PO atakują biernych obywateli. Więc dlaczego teraz płaczą ?
Anonim_9772, 21.11.2012, 23:16, 62.152.150.203 ##

Następny artykuł proszę poświęcić cynizmowi władzy, degradacja gorzowskiego sportu, kultury, handlu, 1,5 m trawa czy szczury to fakty, które również budzą u mnie złość, nienawiść to efekt bezsilności.

"..po co coś zmieniać, jeśli pracuje dobrze i nie przynosi miastu wstydu?..." - no właśnie po to :)
007, 22.11.2012, 09:36, 83.25.102.224 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Zamkną przejazd w ciągu ul. Łokietka
Wykonawca przebudowy ul. Chrobrego i Mieszka I planuje w środę (30 września) wprowadzenie zmian w organizacji ruchu, które będą polegać ... <czytaj dalej>
Inny niż zwykle III Tydzień Seniora
Konkurs, prezentacja filmów zespołów seniorskich, dwa spektakle w teatrze, zwiedzanie Muzeum Lubuskiego - to działania jakie Miasto proponuje Seniorom podczas ... <czytaj dalej>
Umowy dla Gorzowa
Trzy ważne dla Gorzowa umowy podpisali dziś wicemarszałek Łukasz Porycki i prezydent Jacek Wójcicki. To wsparcie w obszarze spraw społecznych, ... <czytaj dalej>
Policja szuka świadków
Policjanci Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. prowadzą postępowanie w sprawie wypadku drogowego, do którego doszło na ulicy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Mgdent" Stomatologia Michał Gawroński

ul. Witosa 10 /42, Gorzów Wlkp.
tel. 502 321 429
branża: Lekarze - stomatolodzy, protetycy <czytaj dalej>
"BHU" S.A. Oddział

ul. Energetyków 4, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 40 04
branża: Elektrotechniczne artykuły, materiały - hurt <czytaj dalej>

Zamkną przejazd w ciągu ul. Łokietka
Wykonawca przebudowy ul. Chrobrego i Mieszka I planuje w środę ... <czytaj dalej>
Tramwaje nie pojadą
Od poniedziałku 28 września na około trzy-cztery tygodnie zostanie wstrzymane ... <czytaj dalej>
26IX2020 - jak smakuje gorzowski rynek
26IX2020. Pierożki z farszem z jelenia, wątróbka drobiowa w postaci pasztetu ... <czytaj dalej>
Tym razem dramat
Ostatni tydzień września zapowiada w kinie Helios kolejne nowości. Tym ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« październik 2020 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie jestem ślepym idiotą
Sorry za taki tytuł, ale ostatnio wszystkim puszczają nerwy. Mnie też się ulało. Nie bez przyczyny, ale z powodu tłumaczeń, które nie tylko mnie stawiają w złym świetle i sugerują, ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0820.jpg
Hanna Kaup:
30IX2020 - grzyby nie tylko w lesie
30IX2020. Pięknie prezentują się na tym pasie zieleni przy ulicy Górczyńskiej. ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
29IX2020 - serce, kawa i Mickiewicz
29IX2020. Jak połączyć Światowy Dzień Serca z Międzynarodowym Dniem Kawy i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić najmłodszych przed sextortion?
Scenariusze mogą być różne. Na przykład rówieśnik zachęci do zrobienia ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup radzi:
Zapytaj stomatologa
Wizyta u stomatologa podczas pandemii koronawirusa konieczna czy niebezpieczna? Trwająca w ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Miejscowy:
Panie prezydencie tego miasta. Nie rażą Pana te szpary, szczególnie z tyłu pomnika? Czy naprawde tyle trzeba nie wiedzieć, żeby tego nie widzie <czytaj dalej>
Anonim_7431:
Szlifowanie kamieni, nie tylko przy ul.Sikorskiego : bez protestu wdychamy pyl, ktory osiada w naszych oskrzelach, plucach. Jest to poza Polska nie do <czytaj dalej>
Anonim_8858:
Ile to przedsięwzięcie kosztowało? <czytaj dalej>
Miejscowy:
Bardzo klimatyczny. Jedno mi "rzuca" się w oczy, powaga i smutek. A żużlowcy to elita, to przedstawiciele miasto, o niebo bardziej reprez <czytaj dalej>
Anonim_5959:
za..bisty mural <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej