
Jak co roku jesienią Lubuska Policja przypomina o bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów. To okres, kiedy szybciej zapada zmrok i pogarsza się widoczność. By niechronieni uczestnicy dróg czuli się pewniej, policjanci przekazują im odblaski.
Jesienne warunki nie poprawiają widoczności, stąd piesi i rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Zdarza się, że kierowcy nie mają szans w porę nacisnąć na hamulec, a kiedy już to robią, droga hamowania okazuje się zbyt długa i nieszczęście gotowe. 20 października policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie wyposażali uczniów w odblaski.
„Widzieć i być widzianym” to hasło, które powinno przyświecać wszystkim poruszającym się pieszo czy rowerem nie tylko w obszarze zabudowanym.
To ważne:
1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
2. W ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20-30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
4. Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej! To może uratować pieszemu życie.
5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd, np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.
6. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).
Uwaga!
Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
- Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak nosić odblaski, nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę, zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszamy. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów praw – informuje
Marcin Maludy z zespołu prasowego KWP.
Redakcja
Foto KWP Gorzów
Trudniejszy przejazd przez centrum
Uwaga! Poważne utrudnienia i trudniejszy przejazd przez centrum.
Przebudowa skrzyżowania ulic Bolesława Chrobrego, Wybickiego i Władysława Jagiełły będzie realizowana w dwóch ...
<czytaj dalej>Polska obszarem wysokiego ryzyka
Polska została zakwalifikowana jako obszar wysokiego ryzyka. Rozporządzenie obowiązuje od niedzieli 21 marca.
W związku z powyższym, nie wprowadzono rozporządzenia odnośnie ...
<czytaj dalej>Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza.
List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ...
<czytaj dalej>Nie pałac, a budynek pasywny
Nieprawdziwe są informacje, że Urząd Marszałkowski buduje pałac za 80 mln zł. Budowa budynku pasywnego jest projektem kluczowym w Strategii ...
<czytaj dalej>