czwartek 25 lutego 2021     Wiktor, Cezary, Zygfryd
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Obie strony muszą zachować szczególną ostrożność
Rozmowa z komisarzem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Przemysławem Muszyńskim
eGorzowska - 1613_7nflTNaQh2AzQywXU8fe.jpg

21 maja weszły w życie nowe przepisy ułatwiające rowerzystom poruszanie się po polskich drogach. Które są dla nich szczególnie korzystne?
– Głównie przepisy określające ustąpienie pierwszeństwa przejazdu, które dają rowerzystom możliwość korzystania z większych swobód, bo bardzo dużo zmieniło się w zakresie relacji kierujący pojazdem – kierujący rowerem.  Ale przypominam wszystkim rowerzystom, że nadal obowiązuje artykuł czwarty przepisów o ruchu drogowym, który mówi o ograniczonym zaufaniu do innych użytkowników dróg.
Poza tym, pojawił się przepis, który pozwala na jazdę jeden obok drugiego, ale tu też trzeba pamiętać, że można tak robić tylko wtedy, gdy nie utrudniamy ruchu innym. Oczywiście, jeśli to będzie droga o dużym natężeniu ruchu, taka jazda będzie niebezpieczna nie tylko dla samych rowerzystów, ale też dla kierujących samochodami. Niestety, rowerzyści są grupą niechronioną w ruchu drogowym i ta sytuacja jest dla nich niebezpieczna, bo każde zdarzenie drogowe może skończyć się dla nich nie tylko utratą zdrowia, ale i życia.

Przeczytaj też
http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,1557,

1 czerwca Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie zainaugurowała kampanię Rowerem bezpiecznie do celu. Na czym ona polega?
– Nasza ogólnokrajowa kampania, realizowana przez wydział ruchu także na terenie województwa lubuskiego, ma zapewnić rowerzystom jak największe bezpieczeństwo. Chodzi o to, by zdarzeń z udziałem tych osób było jak najmniej. Dlatego będziemy na drogach kontrolować relacje kierujący samochodem – rowerzysta i dyscyplinować do przestrzegania nowych przepisów. Chcemy, by kierowcy mieli poszanowanie dla rowerzystów, którzy są takimi samymi uczestnikami ruchu jak każdy inny. Z drugiej strony, będziemy przyglądać się rowerzystom, zachęcać ich do używania elementów odblaskowych, ale też restrykcyjnie karać, jeśli będzie dochodzić do drastycznego naruszania przez nich przepisów ruchu drogowego.

Kiedy jechałam do pana, spotkałam rowerzystę, który miał na sobie kamizelkę odblaskową. Dzięki temu był doskonale widoczny z daleka. Czy w przypadku rowerzystów istnieje obowiązek korzystania z takich kamizelek?
– Istnieje, ale jest ograniczony. Dzieci do lat 15, poruszające się poza terenem zabudowanym od zmierzchu do świtu mają obowiązek używać tych elementów. Szkoda więc, że przy ostatniej zmianie przepisów nie wprowadzono takiego obowiązku również dla pozostałych rowerzystów. W złych warunkach pogodowych, kiedy widoczność jest ograniczona – jadąc nawet limitem prędkości 90 km/h – kierowca widzi nieoznakowanego rowerzystę z opóźnieniem. Czas reakcji wynosi około sekundę, a wtedy przejeżdża ponad 30 metrów. Wtedy właśnie może dojść do niebezpiecznego zdarzenia. Dlatego apelujemy, żeby dla własnego bezpieczeństwa używać elementów odblaskowych, świateł przednich i tylnych, a więc obowiązkowego wyposażenia roweru, czy kamizelek odblaskowych.

W Gorzowie mamy coraz więcej ścieżek rowerowych. Jak pan je ocenia?
– Jeśli chodzi o ścieżki, na pewno chciałoby się, żeby były wszędzie, szczególnie przy dużych ciągach komunikacyjnych, takich jak droga krajowa nr 22 w kierunku Nierzymia. Szkoda, że ta właśnie nie jest dokończona. To jest niebezpieczne dla rowerzysty, który wcześniej jedzie wyluzowany i nagle wjeżdżając na drogę, musi bardzo uważać na to, co się tam dzieje. Poza tym, zdarzają się też błędy w oznakowaniu ścieżek. Dlatego w naszej kampanii będziemy lustrować wszystkie, nie tylko w Gorzowie, ale i województwie, pod kątem ich oznakowania.

Na pewno zna pan ul. Wyszyńskiego w Gorzowie. Od strony Kłodawy mamy tam ścieżkę rowerową. Jadąc w kierunku komendy policji, rowerzysta co 50, 100 m musi schodzić z roweru i przeprowadzać go przez wjazdy do posesji, bo tam ścieżki się urywają. To chyba jakaś pomyłka?
– Przyjrzymy się temu. Takie sygnały do komendy wojewódzkiej z komendy miejskiej nie docierały. Na pewno zobaczymy, co w tym zakresie można zrobić, co poprawić, by było lepiej i bezpieczniej.


W takim razie proszę wyjaśnić, kto ma pierwszeństwo w sytuacji, gdy: samochód jedzie od strony Castoramy w kierunku skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego, a po prawej stronie ścieżką rowerową – rowerzysta, który przed skrzyżowaniem z ruchem okrężnym na Wyszyńskiego skręca w lewo i przejeżdża dwupasmówkę, po której jedzie auto?


– Nie mieszkam w Gorzowie i nie znam tego miejsca, więc możemy o tej sytuacji rozmawiać wirtualnie. Ale zarówno kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności – i jeśli jest pieszy czy rowerzysta na przejściu, ustąpić mu pierwszeństwa – jak i sam rowerzysta, wykonując swój manewr, jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności. Nie ma czegoś takiego, że bezwzględne pierwszeństwo ma rowerzysta. On musi sprawdzić, czy może bezpiecznie przejechać przez przejście. Pamiętajmy, to obie strony mają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności.

Dziękuję.
 


5 czerwca 2011 22:02, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Dzień modlitwy i pokuty
Pierwszy piątek Wielkiego Postu, przypadający w tym roku 19 lutego, jest dniem pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich ... <czytaj dalej>
Chirurgia ogólna wraca do pracy
Dobra wiadomość dla pacjentów Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Oddział wznawia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. ... <czytaj dalej>
Tragiczny finał
Drugą połowę minionego tygodnia zdominowała w Gorzowie sprawa 80-letniego mężczyzny, ... <czytaj dalej>
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
Uwaga! Ważna zmiana
Uwaga Pacjenci z grupy 0 i seniorzy. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1560.jpg
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Mach Mach, czyli Machiavelli Machulskiego
Na ten dzień czekałam jak wielu innych z utęsknieniem. Już ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jaka najlepsza?
Jaka szczoteczka jest najlepsza: tradycyjna, elektryczna czy soniczna? Jaką wybrać, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5386:
Jak można mieć depresję, skoro w Polsce nie ma problemów ? Gospodarka kwitnie, wyprzedza Japonię. <czytaj dalej>
Anonim_3962:
Wiesz to się bardzo łatwo udziela takich rad po fakcie. Zresztą nie wiemy jak bardzo rodzina była w to zaangażowana i jakie informacje o pacjenci <czytaj dalej>
Anonim_4851:
Bardzo dobra reakcja czerwonego szpitala w spr swojego personelu. Nie wiem czy nie powinno zostac wszczete postępowanie dowodowe o nieumyślne doprow <czytaj dalej>
Anonim_2836:
cyt. "A co ty chcesz od rodziny?..."
w normalnej rodzinie ktoś z najbliższych pacjenta pojechałby taksówką, MZK lub czymkolwiek <czytaj dalej>
Anonim_3962:
Wypchano pacjenta ze szpitala po pięciu godzinach! Weź ty się ogarnij z takimi durnymi komentarzami. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej