środa 1 kwietnia 2020     Grażyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Obie strony muszą zachować szczególną ostrożność
Rozmowa z komisarzem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Przemysławem Muszyńskim
eGorzowska - 1613_7nflTNaQh2AzQywXU8fe.jpg

21 maja weszły w życie nowe przepisy ułatwiające rowerzystom poruszanie się po polskich drogach. Które są dla nich szczególnie korzystne?
– Głównie przepisy określające ustąpienie pierwszeństwa przejazdu, które dają rowerzystom możliwość korzystania z większych swobód, bo bardzo dużo zmieniło się w zakresie relacji kierujący pojazdem – kierujący rowerem.  Ale przypominam wszystkim rowerzystom, że nadal obowiązuje artykuł czwarty przepisów o ruchu drogowym, który mówi o ograniczonym zaufaniu do innych użytkowników dróg.
Poza tym, pojawił się przepis, który pozwala na jazdę jeden obok drugiego, ale tu też trzeba pamiętać, że można tak robić tylko wtedy, gdy nie utrudniamy ruchu innym. Oczywiście, jeśli to będzie droga o dużym natężeniu ruchu, taka jazda będzie niebezpieczna nie tylko dla samych rowerzystów, ale też dla kierujących samochodami. Niestety, rowerzyści są grupą niechronioną w ruchu drogowym i ta sytuacja jest dla nich niebezpieczna, bo każde zdarzenie drogowe może skończyć się dla nich nie tylko utratą zdrowia, ale i życia.

Przeczytaj też
http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,1557,

1 czerwca Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie zainaugurowała kampanię Rowerem bezpiecznie do celu. Na czym ona polega?
– Nasza ogólnokrajowa kampania, realizowana przez wydział ruchu także na terenie województwa lubuskiego, ma zapewnić rowerzystom jak największe bezpieczeństwo. Chodzi o to, by zdarzeń z udziałem tych osób było jak najmniej. Dlatego będziemy na drogach kontrolować relacje kierujący samochodem – rowerzysta i dyscyplinować do przestrzegania nowych przepisów. Chcemy, by kierowcy mieli poszanowanie dla rowerzystów, którzy są takimi samymi uczestnikami ruchu jak każdy inny. Z drugiej strony, będziemy przyglądać się rowerzystom, zachęcać ich do używania elementów odblaskowych, ale też restrykcyjnie karać, jeśli będzie dochodzić do drastycznego naruszania przez nich przepisów ruchu drogowego.

Kiedy jechałam do pana, spotkałam rowerzystę, który miał na sobie kamizelkę odblaskową. Dzięki temu był doskonale widoczny z daleka. Czy w przypadku rowerzystów istnieje obowiązek korzystania z takich kamizelek?
– Istnieje, ale jest ograniczony. Dzieci do lat 15, poruszające się poza terenem zabudowanym od zmierzchu do świtu mają obowiązek używać tych elementów. Szkoda więc, że przy ostatniej zmianie przepisów nie wprowadzono takiego obowiązku również dla pozostałych rowerzystów. W złych warunkach pogodowych, kiedy widoczność jest ograniczona – jadąc nawet limitem prędkości 90 km/h – kierowca widzi nieoznakowanego rowerzystę z opóźnieniem. Czas reakcji wynosi około sekundę, a wtedy przejeżdża ponad 30 metrów. Wtedy właśnie może dojść do niebezpiecznego zdarzenia. Dlatego apelujemy, żeby dla własnego bezpieczeństwa używać elementów odblaskowych, świateł przednich i tylnych, a więc obowiązkowego wyposażenia roweru, czy kamizelek odblaskowych.

W Gorzowie mamy coraz więcej ścieżek rowerowych. Jak pan je ocenia?
– Jeśli chodzi o ścieżki, na pewno chciałoby się, żeby były wszędzie, szczególnie przy dużych ciągach komunikacyjnych, takich jak droga krajowa nr 22 w kierunku Nierzymia. Szkoda, że ta właśnie nie jest dokończona. To jest niebezpieczne dla rowerzysty, który wcześniej jedzie wyluzowany i nagle wjeżdżając na drogę, musi bardzo uważać na to, co się tam dzieje. Poza tym, zdarzają się też błędy w oznakowaniu ścieżek. Dlatego w naszej kampanii będziemy lustrować wszystkie, nie tylko w Gorzowie, ale i województwie, pod kątem ich oznakowania.

Na pewno zna pan ul. Wyszyńskiego w Gorzowie. Od strony Kłodawy mamy tam ścieżkę rowerową. Jadąc w kierunku komendy policji, rowerzysta co 50, 100 m musi schodzić z roweru i przeprowadzać go przez wjazdy do posesji, bo tam ścieżki się urywają. To chyba jakaś pomyłka?
– Przyjrzymy się temu. Takie sygnały do komendy wojewódzkiej z komendy miejskiej nie docierały. Na pewno zobaczymy, co w tym zakresie można zrobić, co poprawić, by było lepiej i bezpieczniej.


W takim razie proszę wyjaśnić, kto ma pierwszeństwo w sytuacji, gdy: samochód jedzie od strony Castoramy w kierunku skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego, a po prawej stronie ścieżką rowerową – rowerzysta, który przed skrzyżowaniem z ruchem okrężnym na Wyszyńskiego skręca w lewo i przejeżdża dwupasmówkę, po której jedzie auto?


– Nie mieszkam w Gorzowie i nie znam tego miejsca, więc możemy o tej sytuacji rozmawiać wirtualnie. Ale zarówno kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności – i jeśli jest pieszy czy rowerzysta na przejściu, ustąpić mu pierwszeństwa – jak i sam rowerzysta, wykonując swój manewr, jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności. Nie ma czegoś takiego, że bezwzględne pierwszeństwo ma rowerzysta. On musi sprawdzić, czy może bezpiecznie przejechać przez przejście. Pamiętajmy, to obie strony mają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności.

Dziękuję.
 


5 czerwca 2011 22:02, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uaktualnione zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się do duszpasterstwa w okresie zmagań z pandemią koronawirusa. Obszerny, liczący ... <czytaj dalej>
Zmiany w kursowaniu pociągów
Publikujemy komunikat w sprawie kursowania pociągów POLREGIO. W związku z wdrożeniem nadzwyczajnych rządowych rozwiązań mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie ... <czytaj dalej>
Sytuacja epidemiologiczna w Gorzowie
Publikujemy komunikat Urzędu Miasta w Gorzowie w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem. Wczoraj informowaliśmy o kolejnym zachorowaniu w województwie. Szczegóły tu: ... <czytaj dalej>
Ograniczenia w wydziale komunikacji
Celem ograniczenia przebywania w jednym pomieszczeniu wielu osób, od poniedziałku (16 marca) w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta przy ulicy Myśliborskiej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Chlorator od gorzowskich wodociągów
Dzięki Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji, cieki szpitala zakaźnego będą wolne ... <czytaj dalej>
Jak radzić sobie z lękiem
Od wtorku 31 marca, na kanale YouTube Akademia NFZ będą ... <czytaj dalej>
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Kto wytwarza więcej śmieci? Polak czy Duńczyk?
I co z tego wynika
Odpowiedzialne i efektywne gospodarowanie odpadami to jeden z największych problemów ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Pytania tendencyjne
Mamy w kraju stan epidemiczny. Dla zwykłego człowieka to stan nadzwyczajny. Wszystko od ponad tygodnia zmieniło się w życiu niemal każdego Polaka. Ale ta nadzwyczajna sytuacja dla niektórych nic nie ... <czytaj dalej>
Tajemnica mojej wyobraźni
Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” rusza 18. edycja ogólnopolskiego konkursu <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - a.jpg
Hanna Kaup:
1IV2020 - prima aprilis
1IV2020. Wydawać by się mogło, że w sytuacji epidemii i coraz ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
31III2020 - coraz trudniej
31III2020. Ostatni dzień marca. Rząd w czasie kolejnej konferencji poinformował Polaków ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czym jest koronawirus
Dr Dawid Ciemięga pochodzi z Tychów. Jest lekarzem pediatrą i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8674:
Żenujące, ponizajace dla przyznajacego nagrode, ze nie sprawdza, nie czyta , nie weryfikuje i dla odbierajacego za to co zrobili tylu pracownikom. W <czytaj dalej>
Anonim_2726:
nosił wilk razy kilka, ponieśli jednego i drugiego wilka <czytaj dalej>
Anonim_5592:
2726 Samokrytyka dobra rzecz <czytaj dalej>
Anonim_2726:
Ale się ubawiłem <czytaj dalej>
Anonim_2726:
Gorzów to stan umysłu <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej