poniedziałek 14 października 2019     Liwii, Bernarda, Kaliksta
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Obie strony muszą zachować szczególną ostrożność
Rozmowa z komisarzem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Przemysławem Muszyńskim
eGorzowska - 1613_7nflTNaQh2AzQywXU8fe.jpg

21 maja weszły w życie nowe przepisy ułatwiające rowerzystom poruszanie się po polskich drogach. Które są dla nich szczególnie korzystne?
– Głównie przepisy określające ustąpienie pierwszeństwa przejazdu, które dają rowerzystom możliwość korzystania z większych swobód, bo bardzo dużo zmieniło się w zakresie relacji kierujący pojazdem – kierujący rowerem.  Ale przypominam wszystkim rowerzystom, że nadal obowiązuje artykuł czwarty przepisów o ruchu drogowym, który mówi o ograniczonym zaufaniu do innych użytkowników dróg.
Poza tym, pojawił się przepis, który pozwala na jazdę jeden obok drugiego, ale tu też trzeba pamiętać, że można tak robić tylko wtedy, gdy nie utrudniamy ruchu innym. Oczywiście, jeśli to będzie droga o dużym natężeniu ruchu, taka jazda będzie niebezpieczna nie tylko dla samych rowerzystów, ale też dla kierujących samochodami. Niestety, rowerzyści są grupą niechronioną w ruchu drogowym i ta sytuacja jest dla nich niebezpieczna, bo każde zdarzenie drogowe może skończyć się dla nich nie tylko utratą zdrowia, ale i życia.

Przeczytaj też
http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,1557,

1 czerwca Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie zainaugurowała kampanię Rowerem bezpiecznie do celu. Na czym ona polega?
– Nasza ogólnokrajowa kampania, realizowana przez wydział ruchu także na terenie województwa lubuskiego, ma zapewnić rowerzystom jak największe bezpieczeństwo. Chodzi o to, by zdarzeń z udziałem tych osób było jak najmniej. Dlatego będziemy na drogach kontrolować relacje kierujący samochodem – rowerzysta i dyscyplinować do przestrzegania nowych przepisów. Chcemy, by kierowcy mieli poszanowanie dla rowerzystów, którzy są takimi samymi uczestnikami ruchu jak każdy inny. Z drugiej strony, będziemy przyglądać się rowerzystom, zachęcać ich do używania elementów odblaskowych, ale też restrykcyjnie karać, jeśli będzie dochodzić do drastycznego naruszania przez nich przepisów ruchu drogowego.

Kiedy jechałam do pana, spotkałam rowerzystę, który miał na sobie kamizelkę odblaskową. Dzięki temu był doskonale widoczny z daleka. Czy w przypadku rowerzystów istnieje obowiązek korzystania z takich kamizelek?
– Istnieje, ale jest ograniczony. Dzieci do lat 15, poruszające się poza terenem zabudowanym od zmierzchu do świtu mają obowiązek używać tych elementów. Szkoda więc, że przy ostatniej zmianie przepisów nie wprowadzono takiego obowiązku również dla pozostałych rowerzystów. W złych warunkach pogodowych, kiedy widoczność jest ograniczona – jadąc nawet limitem prędkości 90 km/h – kierowca widzi nieoznakowanego rowerzystę z opóźnieniem. Czas reakcji wynosi około sekundę, a wtedy przejeżdża ponad 30 metrów. Wtedy właśnie może dojść do niebezpiecznego zdarzenia. Dlatego apelujemy, żeby dla własnego bezpieczeństwa używać elementów odblaskowych, świateł przednich i tylnych, a więc obowiązkowego wyposażenia roweru, czy kamizelek odblaskowych.

W Gorzowie mamy coraz więcej ścieżek rowerowych. Jak pan je ocenia?
– Jeśli chodzi o ścieżki, na pewno chciałoby się, żeby były wszędzie, szczególnie przy dużych ciągach komunikacyjnych, takich jak droga krajowa nr 22 w kierunku Nierzymia. Szkoda, że ta właśnie nie jest dokończona. To jest niebezpieczne dla rowerzysty, który wcześniej jedzie wyluzowany i nagle wjeżdżając na drogę, musi bardzo uważać na to, co się tam dzieje. Poza tym, zdarzają się też błędy w oznakowaniu ścieżek. Dlatego w naszej kampanii będziemy lustrować wszystkie, nie tylko w Gorzowie, ale i województwie, pod kątem ich oznakowania.

Na pewno zna pan ul. Wyszyńskiego w Gorzowie. Od strony Kłodawy mamy tam ścieżkę rowerową. Jadąc w kierunku komendy policji, rowerzysta co 50, 100 m musi schodzić z roweru i przeprowadzać go przez wjazdy do posesji, bo tam ścieżki się urywają. To chyba jakaś pomyłka?
– Przyjrzymy się temu. Takie sygnały do komendy wojewódzkiej z komendy miejskiej nie docierały. Na pewno zobaczymy, co w tym zakresie można zrobić, co poprawić, by było lepiej i bezpieczniej.


W takim razie proszę wyjaśnić, kto ma pierwszeństwo w sytuacji, gdy: samochód jedzie od strony Castoramy w kierunku skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego, a po prawej stronie ścieżką rowerową – rowerzysta, który przed skrzyżowaniem z ruchem okrężnym na Wyszyńskiego skręca w lewo i przejeżdża dwupasmówkę, po której jedzie auto?


– Nie mieszkam w Gorzowie i nie znam tego miejsca, więc możemy o tej sytuacji rozmawiać wirtualnie. Ale zarówno kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności – i jeśli jest pieszy czy rowerzysta na przejściu, ustąpić mu pierwszeństwa – jak i sam rowerzysta, wykonując swój manewr, jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności. Nie ma czegoś takiego, że bezwzględne pierwszeństwo ma rowerzysta. On musi sprawdzić, czy może bezpiecznie przejechać przez przejście. Pamiętajmy, to obie strony mają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności.

Dziękuję.
 


5 czerwca 2011 22:02, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Grand Prix za kampanię promocyjną
Miasto Gorzów otrzymało nagrodę Grand Prix w konkursie KRYSZTAŁY PR w kategorii najlepsza kreatywna kampania promocyjna. To wyróżnienie za działania ... <czytaj dalej>
Czytajcie, żebyście później nie tracili nerwów
W poniedziałek (7 października) wykonawca modernizacji estakady kolejowej przystąpi do prac związanych z kanalizacją deszczową na ulicy Jancarza (w rejonie ... <czytaj dalej>
Sprawdź, które drogi będą w niedzielę wyłączone z ruchu
W niedzielę (6 października) od godziny 9. do 13. odbędzie się impreza sportowa III Gorzowski Duathlon. Na jej potrzeby nastąpi ... <czytaj dalej>
Dzielimy się ciepłem
Będzie pomoc w regulowaniu opłat dla najbardziej potrzebujących gorzowian, którzy korzystają z ciepła sieciowego przesyłanego za pomocą miejskiej sieci ciepłowniczej. Chodzi ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach
Ta historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Dawno oczekiwane "Boże ... <czytaj dalej>
Żeby Polska nie świeciła się na czerwono
Rozwój Polski i Regionu Lubuskiego, ochrona środowiska, nowoczesne technologie, rozwój ... <czytaj dalej>
Wilno oczami Marii Gonty
Drugie w tym roku spotkanie w klubie Na Zapiecku poprowadziła ... <czytaj dalej>
Najmłodsi mają głos
W Filharmonii rozpoczęły się warsztaty improwizacji dla dzieci. „Raz, dwa, trzy. ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« październik 2019 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzów ma ludzi, których warto naśladować
Skończyły się wakacje, skończyło lato i tylko jeszcze wyjazdy do lasu dają namiastkę radości, bo w tym roku lasy pełne grzybów. Jeśli przyjrzeć się forom internetowym, to aż dziw bierze, ... <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>
Historyczna pamięć miasta
Młodzieży, weź udział w konkursie „Historyczna pamięć Miasta – Gorzów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4baa.jpg
Hanna Kaup:
Radosny sezon grzybowy
Choć wielu prorokowało, że z powodu suchego lata w lasach ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Zniewalający koncert
W minionym tygodniu odbyła się w Gorzowie I ogólnopolska konferencja ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba sadzić drzewa
Najskuteczniejszym sposobem walki z globalnym ociepleniem jest sadzenie drzew. Szwajcarscy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Profilowanie, mikrotargetowanie i niejawni nadawcy
Facebook umożliwia docieranie do bardzo specyficznych grup wyborców ze specjalnie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7864:
trzeba chronic lasy barlineckie przed tymi barbarzyńcami. 250ha pustyni przy mironickiej za mało na inwestycje? <czytaj dalej>
Anonim_5348:
Bendem głównym bohaterem trylogii z lasu Barlineckiego. Przygody bardziej kolorowe jak z Tolkiena. W dwóch językach. <czytaj dalej>
Dariusz Waldemar:
. <czytaj dalej>
Anonim:
Jak mozna doprowadzic budynek to takiej dewastacji ! Wstyd !!!!! <czytaj dalej>
Anonim_5348:
Dymiące "pety" z Różanek planowane dwa kilometry dalej. Również z ochrony środowiska. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej