niedziela 28 kwietnia 2024     Waleria, Ludwik, Paweł
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
O oszukiwaniu mózgu, brzydocie nie do zniesienia czy niebolących nerkach
eGorzowska - 9497_2S4cRTfWD0Hoc3kdjEJL.jpgO oszukiwaniu mózgu, brzydocie nie do zniesienia, hybrydach leków czy niebolących nerkach mówili prelegenci XVIII Konferencji „Polka w Europie”, która trwała od 20 do 24 września w Olsztynie i litewskim Kownie. W scenariuszu czterodniowej konferencji znalazło się ponad 20 tematów, wystąpień i prelekcji.

Osiemnasty raz spotkali się na konferencji Polka w Europie dziennikarze zajmujący się tematyką zdrowia. Tym razem gościli na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Wyjechali też do Kowna, by poznawać litewski system ochrony zdrowia.

XVIII Ogólnopolska Konferencja „Polka w Europie” rozpoczęła się 20 września w sali Centrum Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W tym roku część krajową poświęcono idei głównej, czyli szeroko pojętemu hasłu: „W trosce o zdrowie rodziny – nowoczesność w medycynie”. Stąd w programie znalazły się wykłady na temat m.in.: pasożytów stanowiących zagrożenie dla zdrowia dzieci, leczenia obturacyjnych zaburzeń oddychania podczas snu, wpływu zanieczyszczeń powietrza na układ oddechowy osób dorosłych, potrzeb pacjentów z rakiem trzustki, migreny, która wyklucza z życia, wad postawy u dzieci i młodzieży, połączeń hybrydowych leków w leczeniu nadciśnienia tętniczego i niewłaściwych poziomów cholesterolu.

Nerki nie bolą
Sobota rozpoczęła się od wykładu prof. Ryszarda Gellerta „Jak i dlaczego dbać o nerki. Inteligentny filtr organizmu”. - Nerki nie bolą – powiedział na wstępie profesor. - Boli torebka nerkowa, boli zapalenie miedniczki nerkowej, bolą moczowody, ale nie boli nerka. Dlatego nie czujemy, że choroba postępuje. Pacjent, który przychodzi do nefrologa, trafia tam przypadkiem. Nie ma żadnych objawów, jeśli już to zakażenia dróg moczowych.
Wykład profesora zakończył się apelem skierowanym do lekarzy pierwszego kontaktu.
- Niech lekarze rodzinni wykrywają choroby nerek – mówił, podkreślając, że to oni mogą kierować na badania, zlecając oznaczenie poziomu kreatyniny. Podkreślił, że leczenie dializami, po przeszczepach czy powikłań, o których nie wiadomo, kosztuje budżet NFZ 6 mld zł rocznie.

Oszukać mózg
Nadzwyczaj ciekawy okazał się wykład dr. Łukasza Grabarczyka z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz koordynatora Kliniki „Budzik dla dorosłych”. Próba odpowiedzi na pytanie: „Czy można zmienić człowieka” została oparta na doświadczeniu doktora Grabarczyka w dziedzinie neurochirurgii czynnościowej.
Jego wykład skupił się na „oszukiwaniu mózgu”, na który działamy skondensowanym prądem. Wiedza o tym, że głęboka stymulacja mózgu pozwala ludziom z chorobą Parkinsona przywrócić sprawność, jest wciąż mała. Ale tę chorobę, dystonię, ból i zaburzenia afektywne można leczyć, dlatego można zmienić człowieka.
Podstawowym problemem osób z chorobą Parkinsona jest nie drżenie, ale zamrożenie ruchu. Wtedy te osoby nie potrafią np. położyć się na łóżku. - Po włączeniu stymulatora niemal natychmiast pojawia się poprawa. My oszukujemy mózg, że jest inaczej niż naprawdę. Które leki działają tak dobrze jak stymulator? Żadne – podkreślał dr Łukasz Grabarczyk. Wymieniał też inne schorzenia, w których oszukiwanie mózgu stymulatorem jest niemal zbawienne. To np. dystonia, czyli zaburzenie koordynacji mięśniowej, na co nie ma leków oprócz neurochirurgii czynnościowej; to drżenie samoistne czy w neuropsychiatrii depresja, a także Zespół Tourette’a. Kolejne oszustwo mózgu służy eliminacji bólu w rdzeniu kręgosłupa czy w przypadku bólu kolana - odcięcie jego unerwienia.

Brzydota nie do zniesienia
Wśród wielu chorób, z którymi lekarze na co dzień muszą się zmagać, pojawiają się także nowe. Należy do nich np. dysmorfobia, czyli zaburzenie psychiczne spowodowane poczuciem własnej brzydoty. Mówiła o tym dr Irena Walecka. - Pacjent przekonany, że jest nieatrakcyjny, że ma wady w budowie, alienuje się z życia, a pominięcie tego rozpoznania jako schorzenia prowadzi nawet do prób samobójczych – podkreślała.

Dysmorfobia ma podłoże genetyczne, bierze się z niedoboru serotoniny, jest związana z osobowością. Najczęściej cierpią z jej powodu ludzie perfekcyjni, introwertycy, którym brak asertywności, mają osobowość schizoidalną. Jest im trudniej, bowiem presja środowiska na temat ideału wyglądu predestynuje do nierealnych wyobrażeń. Do dysmorfobii może prowadzić styl wychowania, w którym nadmierny nacisk kładzie się na wygląd, a do najważniejszych czynników należą: złe wspomnienia z dzieciństwa, dręczenie, brak wsparcia w rodzinie, molestowane seksualnie w przeszłości, choroby skóry, np. trądzik. Pacjent jest nadmiernie krytycznie skupiony na jednym lub kilku elementach wyglądu, podczas gdy ogół tego nie widzi. Myśli o tym cały czas, co uniemożliwia mu funkcjonowanie, w konsekwencji prowadząc do zwiększonego ryzyka samobójstw.

Objawy kliniczne nie są trudne do stwierdzenia, więc lekarze powinni zwracać na nie uwagę. Swoje wystąpienie dr Irena Wałecka zakończyła stwierdzeniem. – Apeluję do lekarzy, żeby nie bać się powiedzieć, że zaobserwowane objawy są z pogranicza choroby psychicznej.

Dawka informacji na temat zdrowia Polek i Polaków, przekazana w czasie konferencji zorganizowanej przez Fundację Deva i Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia była ogromna. W każdym niemal wykładzie profesorowie, lekarze specjaliści, dyrektorzy placówek medycznych podkreślali rolę dziennikarzy w szerzeniu wiedzy na temat zagrożeń czyhających na człowieka we współczesnym świecie, programów profilaktycznych i kampanii zdrowotnych oraz metod leczenia chorób.

Tekst i foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
o oszukiwaniu mozgu brzydocie nie do zniesienia , zdjęcie 1/6

o oszukiwaniu mozgu brzydocie nie do zniesienia , zdjęcie 2/6

o oszukiwaniu mozgu brzydocie nie do zniesienia , zdjęcie 3/6

o oszukiwaniu mozgu brzydocie nie do zniesienia , zdjęcie 4/6

o oszukiwaniu mozgu brzydocie nie do zniesienia , zdjęcie 5/6

o oszukiwaniu mozgu brzydocie nie do zniesienia , zdjęcie 6/6


21 września 2019 23:39, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Jan" Maciej Pawlak

ul. Korcza 7 lok. 7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 738 00 33
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>
"Chata Polska" S.A. Biuro Regionalne

ul. Małorolnych 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 650 03 60
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
Wspólnota Mieszkaniowa "Chmielna 1"

ul. ---------------, Gorzów Wlkp.
tel. 95 724 08 09
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>

Pierwsza taka kaplica
Po raz pierwszy od naszego przyjazdu do Buska wieczorne niebo ... <czytaj dalej>
Niepokalana czy Monster
Niepokalana czy Monster - to dwa niepokojące tytuły nowego filmowego ... <czytaj dalej>
70 tys. osób umiera...
8 mln Polaków regularnie pali, a 70 tys. umiera corocznie ... <czytaj dalej>
Szczegóły protestu
Protest ostrzegawczy rolników zacznie się 25 kwietnia o 10.00 i ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - silje1.jpg
admin ego:
Rekordowa strata
Rekordowa strata finansowa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za rok ... <czytaj dalej>
admin ego:
Kraina olejem płynąca
O Ponidziu mawiają, że to kraina winem i miodem płynąca. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4577:
Dobrze! Bo wiele dobrych koncertów w tym sezonie.
Również w Sali Kameralnej. Także autorskie, naszych filharmoników. Wczoraj np. występ dw <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Jest tak bo zdurnieliśmy..... <czytaj dalej>
Anonim_9837:
Tę kwestię reguluje kościół katolicki
Nauczy się by wybierać dobro.

Ale feministkom temat jest obcy i stąd lewica czyli opieku <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Zlikwiduje się wszelkie dyktaty i nakazy unijne, cofnie się unijne imunitety, bo za dużo zasłaniają. Generalnie unia przestanie mieć cokowliek <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Jedni mówią , że życie zaczyna się po "pięćdziesiątce", a inni że dopiero po drugiej.
Wszystkiego dobrego Pani Zofio ... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej