sobota 14 grudnia 2019     Alfred, Izydor
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
O oszukiwaniu mózgu, brzydocie nie do zniesienia czy niebolących nerkach
eGorzowska - 9497_2S4cRTfWD0Hoc3kdjEJL.jpgO oszukiwaniu mózgu, brzydocie nie do zniesienia, hybrydach leków czy niebolących nerkach mówili prelegenci XVIII Konferencji „Polka w Europie”, która trwała od 20 do 24 września w Olsztynie i litewskim Kownie. W scenariuszu czterodniowej konferencji znalazło się ponad 20 tematów, wystąpień i prelekcji.

Osiemnasty raz spotkali się na konferencji Polka w Europie dziennikarze zajmujący się tematyką zdrowia. Tym razem gościli na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Wyjechali też do Kowna, by poznawać litewski system ochrony zdrowia.

XVIII Ogólnopolska Konferencja „Polka w Europie” rozpoczęła się 20 września w sali Centrum Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W tym roku część krajową poświęcono idei głównej, czyli szeroko pojętemu hasłu: „W trosce o zdrowie rodziny – nowoczesność w medycynie”. Stąd w programie znalazły się wykłady na temat m.in.: pasożytów stanowiących zagrożenie dla zdrowia dzieci, leczenia obturacyjnych zaburzeń oddychania podczas snu, wpływu zanieczyszczeń powietrza na układ oddechowy osób dorosłych, potrzeb pacjentów z rakiem trzustki, migreny, która wyklucza z życia, wad postawy u dzieci i młodzieży, połączeń hybrydowych leków w leczeniu nadciśnienia tętniczego i niewłaściwych poziomów cholesterolu.

Nerki nie bolą
Sobota rozpoczęła się od wykładu prof. Ryszarda Gellerta „Jak i dlaczego dbać o nerki. Inteligentny filtr organizmu”. - Nerki nie bolą – powiedział na wstępie profesor. - Boli torebka nerkowa, boli zapalenie miedniczki nerkowej, bolą moczowody, ale nie boli nerka. Dlatego nie czujemy, że choroba postępuje. Pacjent, który przychodzi do nefrologa, trafia tam przypadkiem. Nie ma żadnych objawów, jeśli już to zakażenia dróg moczowych.
Wykład profesora zakończył się apelem skierowanym do lekarzy pierwszego kontaktu.
- Niech lekarze rodzinni wykrywają choroby nerek – mówił, podkreślając, że to oni mogą kierować na badania, zlecając oznaczenie poziomu kreatyniny. Podkreślił, że leczenie dializami, po przeszczepach czy powikłań, o których nie wiadomo, kosztuje budżet NFZ 6 mld zł rocznie.

Oszukać mózg
Nadzwyczaj ciekawy okazał się wykład dr. Łukasza Grabarczyka z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz koordynatora Kliniki „Budzik dla dorosłych”. Próba odpowiedzi na pytanie: „Czy można zmienić człowieka” została oparta na doświadczeniu doktora Grabarczyka w dziedzinie neurochirurgii czynnościowej.
Jego wykład skupił się na „oszukiwaniu mózgu”, na który działamy skondensowanym prądem. Wiedza o tym, że głęboka stymulacja mózgu pozwala ludziom z chorobą Parkinsona przywrócić sprawność, jest wciąż mała. Ale tę chorobę, dystonię, ból i zaburzenia afektywne można leczyć, dlatego można zmienić człowieka.
Podstawowym problemem osób z chorobą Parkinsona jest nie drżenie, ale zamrożenie ruchu. Wtedy te osoby nie potrafią np. położyć się na łóżku. - Po włączeniu stymulatora niemal natychmiast pojawia się poprawa. My oszukujemy mózg, że jest inaczej niż naprawdę. Które leki działają tak dobrze jak stymulator? Żadne – podkreślał dr Łukasz Grabarczyk. Wymieniał też inne schorzenia, w których oszukiwanie mózgu stymulatorem jest niemal zbawienne. To np. dystonia, czyli zaburzenie koordynacji mięśniowej, na co nie ma leków oprócz neurochirurgii czynnościowej; to drżenie samoistne czy w neuropsychiatrii depresja, a także Zespół Tourette’a. Kolejne oszustwo mózgu służy eliminacji bólu w rdzeniu kręgosłupa czy w przypadku bólu kolana - odcięcie jego unerwienia.

Brzydota nie do zniesienia
Wśród wielu chorób, z którymi lekarze na co dzień muszą się zmagać, pojawiają się także nowe. Należy do nich np. dysmorfobia, czyli zaburzenie psychiczne spowodowane poczuciem własnej brzydoty. Mówiła o tym dr Irena Walecka. - Pacjent przekonany, że jest nieatrakcyjny, że ma wady w budowie, alienuje się z życia, a pominięcie tego rozpoznania jako schorzenia prowadzi nawet do prób samobójczych – podkreślała.

Dysmorfobia ma podłoże genetyczne, bierze się z niedoboru serotoniny, jest związana z osobowością. Najczęściej cierpią z jej powodu ludzie perfekcyjni, introwertycy, którym brak asertywności, mają osobowość schizoidalną. Jest im trudniej, bowiem presja środowiska na temat ideału wyglądu predestynuje do nierealnych wyobrażeń. Do dysmorfobii może prowadzić styl wychowania, w którym nadmierny nacisk kładzie się na wygląd, a do najważniejszych czynników należą: złe wspomnienia z dzieciństwa, dręczenie, brak wsparcia w rodzinie, molestowane seksualnie w przeszłości, choroby skóry, np. trądzik. Pacjent jest nadmiernie krytycznie skupiony na jednym lub kilku elementach wyglądu, podczas gdy ogół tego nie widzi. Myśli o tym cały czas, co uniemożliwia mu funkcjonowanie, w konsekwencji prowadząc do zwiększonego ryzyka samobójstw.

Objawy kliniczne nie są trudne do stwierdzenia, więc lekarze powinni zwracać na nie uwagę. Swoje wystąpienie dr Irena Wałecka zakończyła stwierdzeniem. – Apeluję do lekarzy, żeby nie bać się powiedzieć, że zaobserwowane objawy są z pogranicza choroby psychicznej.

Dawka informacji na temat zdrowia Polek i Polaków, przekazana w czasie konferencji zorganizowanej przez Fundację Deva i Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia była ogromna. W każdym niemal wykładzie profesorowie, lekarze specjaliści, dyrektorzy placówek medycznych podkreślali rolę dziennikarzy w szerzeniu wiedzy na temat zagrożeń czyhających na człowieka we współczesnym świecie, programów profilaktycznych i kampanii zdrowotnych oraz metod leczenia chorób.

Tekst i foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
o oszukiwaniu mozgu brzydocie nie do zniesienia , zdjęcie 1/6

o oszukiwaniu mozgu brzydocie nie do zniesienia , zdjęcie 2/6

o oszukiwaniu mozgu brzydocie nie do zniesienia , zdjęcie 3/6

o oszukiwaniu mozgu brzydocie nie do zniesienia , zdjęcie 4/6

o oszukiwaniu mozgu brzydocie nie do zniesienia , zdjęcie 5/6

o oszukiwaniu mozgu brzydocie nie do zniesienia , zdjęcie 6/6


21 września 2019 23:39, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Sesja budżetowa
W czwartek 19 grudnia odbędzie się XVII sesję Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Obrady rozpoczną się o godz. 14.00 w sali ... <czytaj dalej>
Ważny komunikat
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. wydała postanowienie o zasięgnięciu opinii biegłych lekarzy w związku z prowadzonym postępowaniem przygotowawczym w ... <czytaj dalej>
Taki kalendarz warto mieć
Dwanaście spośród tysięcy wyjątkowych fotografii Gorzowa sprzed lat autorstwa Waldemara Kućki trafiło do miejskiego kalendarza na 2020 rok. W Mikołajki, ... <czytaj dalej>
Koreańczycy w Gorzowie
Przedstawiciele Yanguu, miejscowości w Korei Południowej, odwiedzili w poniedziałek Gorzów. Spotkanie władz obu miast odbyło się w gorzowskiej filharmonii. Prezydent ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Krakus" Mirosław Krakuski

ul. Władysława Łokietka 35 m. 7, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>
"Eko-Techbud" inż. Tomasz Banaś

ul. Gagarina 31, Gorzów Wlkp.
tel. 785 820 120
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>

Sylwester na placu Grunwaldzkim
Miał być na Kwadracie, będzie na placu Grunwaldzkim. Tegoroczny sylwester ... <czytaj dalej>
Sesja budżetowa
W czwartek 19 grudnia odbędzie się XVII sesję Rady Miasta ... <czytaj dalej>
Koreańczycy w Gorzowie
Przedstawiciele Yanguu, miejscowości w Korei Południowej, odwiedzili w poniedziałek Gorzów. ... <czytaj dalej>
Co i jak będziemy jeść w 2020?
To może być wielka szóstka trendów żywieniowych. Świadomy konsumpcjonizm po ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2019 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzowskie "wioski potiomkinowskie"
Ostatnia rozmowa jeszcze z dyrektorem Filharmonii Gorzowskiej Mariuszem Wróblem w radiu Gorzów odbiła się szerokim echem głównie wśród osób „zaangażowanych” w odejście tegoż. Jak się można było spodziewać, największe obrażenie (jak mawia ... <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 6b.jpg
Hanna Kaup:
Blues Noah na najwyższym poziomie
Takie koncerty jak ten niedzielny w wykonaniu Noah Wotherspoon Band ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Pomaganie ma sens
Z Fundacją Arka Bydgoszcz jestem związana od 15 lat. W ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Opieka nad osobą po udarze mózgu to także troska o siebie
Kiedy bliską osobę dotknie choroba neurologiczna, szereg obowiązków i trudności ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Alexander :
Вы всегда хотели - карта энск <czytaj dalej>
Anonim_5268:
Jest <czytaj dalej>
Anonim_5268:
Nie wystarczy, miliard na kolejne inwestycje nie wystarczy. Lotnisko zaległe. <czytaj dalej>
Anonim_5142:
Jeżeli się komuś włazi do domu, lub urządza pijacką imprezę pod oknami, to się pyta o zgodę (wszystko jedno kto tam mieszka, emeryt czy dziec <czytaj dalej>
Anonim_9989:
Niech wszyscy emeryci, renciści i wolne ptaki cżują się zaproszeni. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej