sobota 18 maja 2024     Alicja, Feliks, Eryk
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Co was łączy?
eGorzowska - 6500_s3Fhs92u3BUo0yk3n6I.jpgCo Was łaczy - zrób test na HIV to hasło towarzyszyło Europejskiemu Tygodniowi Testowania w kierunku HIV, część kampanii Światowego Dnia AIDS. Czy w Polsce nadal jest on tematem tabu? Czy nadal wstydzimy się i boimy badać w tym kierunku? Na ten temat rozmawiamy z lekarzem epidemiologiem i dyrektorem Krajowego Centrum ds. AIDS Anną Marzec-Bogusławską.

Możemy powiedzieć, że sytuację z AIDS mamy w Polsce opanowaną? Liczba zachorowań rośnie, czy też spada?

- Od 1985 r. w Polsce wykryliśmy ok. 19 tys. zakażeń. Jednak szacuje się, że w naszym kraju z wirusem HIV żyje ok. 35 tys. osób. Stąd wynika, że przynajmniej połowa osób zakażonych nie zna swojego statusu serologicznego, czyli nie wie o swoim zakażeniu. Każdego dnia trzy osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone HIV. Każdego roku wykrywamy ok. 1300 nowych zakażeń. Niepokojącym jest, że liczba zakażeń rośnie w pewnych środowiskach. Na pierwszym miejscu są to mężczyźni mający kontakty seksualne z mężczyznami. A na drugim znajduje się populacja heteroseksualna.

Możemy się pokusić o narysowanie ogólnego profilu osoby zakażonej?
- To często młody mężczyzna, jeszcze nastolatek lub już dorosły, posiadający wykształcenie średnie lub wyższe, częściej mieszkaniec większego miasta niż środowiska wiejskiego, stanu wolnego, zazwyczaj wykonujący wolny zawód, ale nie jest to regułą. Jednak to nie tylko mężczyźni. Problem dotyczy też kobiet, które zostały nieświadomie zarażone przez swoich partnerów. Narkotyki są przyczyną zaledwie niewiele ponad jednego procenta zakażeń.

Czyli główną przyczyną zakażeń wirusem HIV są…

- Od 2001r. ryzykowne zachowania seksualne – seks bez zabezpieczeń, seks przygodny, z partnerami, o których niewiele wiemy. Trzeba też mieć na uwadze, że czynnikiem ryzyka są też inne choroby przenoszone drogą płciową – kiła, rzeżączka, choroby, które w coraz większym zakresie występują w Polsce i szczególnie na wschodzie Europy. Zakażeniami powiązanymi są też wirusowe zapalenia wątroby typu B i C, gruźlica, w krajach głównie Afryki - malaria. Właśnie te choroby dziesiątkują kontynent afrykański, rozprzestrzeniają się w krajach Europy Wschodniej i Środkowej Azji. A dostęp do leczenia ma tam niespełna 19 proc. chorych!

Tymczasem Polacy chętnie podróżują w tamte regiony…Może teraz mniej licznie, ale odważnych przecież nie brakuje, a biura podróży robią, co mogą, żeby nie splajtować…
- Otóż to, a podczas takich wakacyjnych wyjazdów wiele osób podejmuje ryzykowne zachowania seksualne, sprzyja temu rozluźnienie wakacyjne, alkohol. Tylko że – i to jest problem, na który chcemy zwrócić uwagę – wiele osób nie odnosi możliwości zakażenia do siebie samego. A na takie ryzyko należy spojrzeć nie tylko z punktu widzenia własnego zakażenia, ale i osób najbliższych.

Dlatego się nie badamy? Bo sądzimy, że HIV nas nie dotyczy?
- Kiedy w ubiegłym roku IPSOS przeprowadził na nasze zlecenie badania okazało się, że 87 proc. osób jako powód niewykonania testów w kierunku HIV podało właśnie, że to ich nie dotyczy. Ale na pytanie, a kogo w takim razie problem dotyczy, 53 proc. odpowiedziało, że…każdego. Z kolei na pytanie, kto powinien taki test wykonać, 50 proc. dało odpowiedź, że każdy. Jak widać, trochę w tym sprzeczności, ale w sumie nie jest to optymistyczne. Wynika stąd jasno – zdecydowana większość myśli: zakazić się może każdy, ale nie ja.

W niektórych krajach przed rozpoczęciem wspólnego życia partnerzy robią testy w kierunku HIV…
- To jak najbardziej pożądana praktyka. Taki test powinno się wykonać nie tylko wtedy, gdy miało się jakieś ryzykowne zachowania seksualne czy epizody z narkotykami, ale i wtedy, gdy nie jest się pewnym wcześniejszych partnerów seksualnych obecnego partnera. Bo, biorąc pod uwagę ryzyko zakażeń wchodząc w intymne relacje z jakąś osobą jest tak, jakby się wchodziło w takie relacje ze wszystkimi jej wcześniejszymi partnerami. Optymalnie byłoby gdyby każdy, kto przynajmniej raz zmienił partnera seksualnego, wykonał test w kierunku HIV.

Może boimy się robić takie testy, bo nie chcemy wiedzieć….
- Ale przecież lepiej wiedzieć, niż nie wiedzieć i narażać się na poważne problemy zdrowotne ! Mamy coraz lepszą diagnostykę, coraz lepsze leki. Odpowiednio wcześnie podjęta terapia nie cofnie zakażenia, bo takich leków ani szczepionek jeszcze nie ma, ale spowoduje przeistoczenie się zakażenia w chorobę przewlekłą, z którą można praktycznie normalnie funkcjonować. Oczywiście, pod warunkiem, że regularnie będzie się przyjmowało leki, już do końca życia. Mamy pacjenta, który leczy się od 25 lat, jest ojcem, dziadkiem, sprawuje wysokie stanowisko w życiu publicznym. Takich przykładów jest sporo. Tylko pamiętajmy, że wykonanie testów jest bardzo ważne, ale najważniejsza jest profilaktyka, czyli takie zachowania, dzięki którym unikniemy zakażenia.

Jak jednak trafić z tą profilaktyką „pod strzechy”, kiedy temat AIDS chyba nadal jest tematem tabu… A testom boimy się poddać w obawie przed utratą anonimowości, stygmatyzacją…
- Testy można wykonać absolutnie anonimowo, bezpłatnie, w jednym z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych na terenie kraju i tam też od razu skorzystać, także bezpłatnie, z poradnictwa. Adresy i telefony tych punktów można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS – www.aids.gov.pl Trzeba tylko pamiętać, że aby test był wiarygodny, należy go wykonać dopiero po trzech miesiącach od ryzykownego zachowania. Co prawda zakażenie można wykryć wcześniej, po dwóch tygodniach od momentu zakażenia, ale wykluczyć można dopiero po trzech miesiącach. To tzw. okienko serologiczne ma związek z namnażaniem się przeciwciał.

Wspomniała pani o coraz lepszych lekach, coraz lepszych terapiach. Dziś dzieci zakażonych kobiet, dzięki nowoczesnym terapiom, mogą urodzić się zdrowe?
Rzeczywiście, jeśli wiemy o zakażeniu kobiety potrafimy sobie radzić z tzw. zakażeniami wertykalnymi – dziecka od matki. Ale ważne jest, żeby kobieta, najlepiej już na etapie planowania ciąży, zrobiła sobie test w kierunku HIV, a w ciąży tym bardziej i to dwukrotnie. I żeby przez cały czas pozostawała pod opieką specjalisty.

1 grudnia, w Światowym Dniu AIDS, przyczepiamy sobie czerwone wstążeczki na znak solidarności z osobami z HIV. Ale ten dzień mija i…no właśnie, i co dalej?
Potrzebna jest większa świadomość tego, że AIDS to problem wciąż aktualny, ludzie zakażają się HIV i niestety też umierają. Tego na pewno nie załatwimy jednym dniem. Edukacja społeczeństwa jest wciąż potrzebna, także ta skierowana do osób młodych. Niestety, nadal 47 proc. osób uważa, że wirus może być przenoszony przez komary! Mamy naprawdę dobre rozwiązania systemowe, mamy Krajowy Program, który pomimo tego, że kończy się w przyszłym roku, będzie kontynuowany, we współpracy z wieloma środowiskami opracowaliśmy już projekt następnej edycji, ulepszony i rozbudowany. Mam nadzieję, że nadal będą się rozwijać dalsze punkty konsultacyjno-diagnostyczne, że chorzy będą mogli korzystać z nowoczesnych leków antyretrowirusowych, że swoimi doświadczeniami będziemy się dzielić z innymi krajami, które zechcą skorzystać z naszego dorobku. I że w przyszłych latach testy wykona więcej osób, ale zakażeń będzie mniej.

Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia” z okazji Światowego Dnia AIDS, grudzień 2015 r.

1 grudnia 2015 22:17, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Insert" S.C.

ul. Spółdzielców 1 /6, Gorzów Wlkp.
tel. 607 240 046
branża: Elektroinstalatorstwo <czytaj dalej>
Zimecki Tomasz Sklep Spożywczy

ul. Gwiaździsta 8 A, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 00 38
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
Raginia Aleksander Gabinet Ortopedyczny

ul. Walczaka 25 gab. 26, Gorzów Wlkp.
tel. 607 346 970
branża: Lekarze - ortopedzi <czytaj dalej>

Zmiany w zasadach ortografii
Komunikat Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN z dnia 10 ... <czytaj dalej>
Rekordowy Babimost
Port lotniczy Zielona Góra-Babimost z rekordem w Europie. Port Lotniczy Zielona ... <czytaj dalej>
Majowe miejskie granie
W majowej atmosferze mieszkańcy gorzowskich osiedli będą mogli posłuchać muzyki ... <czytaj dalej>
Energia z ceną dynamiczną
Od 24 sierpnia 2024 r. będzie możliwe zawarcie umowy z ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 9b.jpg
admin ego:
Sobkowski zamek
Dawna fortalicja w Sobkowie leży nad samą Nidą i dlatego ... <czytaj dalej>
admin ego:
Zdał osiem matur na 100 procent
Zdał 8 matur na 100 proc. 8 matur na 100 ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9923:
To proponuję jeszcze do każdego roweru, silnik odrzutowy, zestaw Wi-Fi, talerz satelitarny i co tam jeszcze w koszta można wrzucic :-) <czytaj dalej>
Staryh:
Ale pitolenie. Ani słowa o kolejce do "znachora" o bólu w krzyżu, o polityce i innych przyjemnościach wątpliwych u będących starymi l <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Starość

Widziałem ją wczoraj

Stała u drzwi werandy

Lewa ręką trzymała laskę
prawą chciała nacisnąć <czytaj dalej>
Anonim_7511:
internat wybudowano dzięki pieniądzom przekazanym z rządu pisu warto podkreslić

podobnie jak szkołę muzyczną i plastyczną przy kwar <czytaj dalej>
Anonim_5142:
korolewicz sie znowu udziela na forum.
jak nie zmiana miasta na bez wualkepe
to z tym lotniskiem wyimaginowanym.

komęt natomiast <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej