poniedziałek 29 kwietnia 2024     Piotr, Robert, Bogusław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Reumatyzm - choroba w setkach odmian!
eGorzowska - 5046_mOoUOhdTmR0nOycQi3o.jpgNajnowsze standardy leczenia chorób reumatycznych kładą nacisk na konieczność całościowego postrzegania dolegliwości chorego, ponieważ głównemu schorzeniu może towarzyszyć wiele innych. Wczesna, prawidłowa diagnoza to gwarancja dobrego leczenia pacjenta.

Szacuje się, że w Polsce 9 mln osób ma rozpoznaną jedną z około 340 chorób reumatycznych, a zmiany zwyrodnieniowe plasują się na drugim miejscu chorób cywilizacyjnych, po schorzeniach kardiologicznych. Zdaniem prof. nadzw. dr hab. n. med. Brygidy Kwiatkowskiej – kierownika Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów w Instytucie Reumatologii w Warszawie, wraz z wydłużeniem się życia i wzrostem otyłości nawet u małych dzieci, będzie przybywać chorych na chorobę zwyrodnieniową. Natomiast częstość występowania zapalnych chorób reumatycznych utrzymuje się na tym samym poziomie, pomimo wrażenia, że przybywa pacjentów z tymi poważnymi chorobami – po prostu, dzięki postępowi w medycynie, lepiej je diagnozujemy!

Zapalne choroby reumatyczne mogą wystąpić nawet w wieku niemowlęcym, ale szczyt zapadalności na najczęstszą z tych chorób - reumatoidalne zapalenie stawów - przypada między 30. a 50. rokiem życia i grozi kalectwem, a nawet przedwczesnym zgonem. Wcześnie wykryte i leczone daje jednak szanse na normalne życie. Pacjent może założyć rodzinę, uprawiać sport, robić zawodową karierę, nie traci pracy, nie bierze zwolnień lekarskich. Zyskuje na tym także państwo, które nie musi łożyć na absencję chorobową, na renty czy kosztowną endoprotezoplastykę.

W Polsce zbyt późne włączenie leczenia schorzeń reumatycznych powoduje, że po 5 latach od rozpoznania pracę traci połowa pacjentów, a po 10 latach praktycznie 70 proc. z nich przechodzi na renty inwalidzkie. Chorzy cierpią na przewlekłe bóle, co wywołuje aż u 40 proc. objawy depresji, pogarszając i tak bardzo niską jakość życia. Pacjent z chorobą reumatyczną często ma powikłania neurologiczne i sercowo-naczyniowe. Umiera 10-15 lat wcześniej niż osoba sprawna ruchowo.

Prof. Brygida Kwiatkowska stwierdza, że choroba reumatyczna - chociaż nie uśmierca w sposób szybki - jest chorobą śmiertelną, a ból z nią związany towarzyszy choremu przez całe życie. Stąd konieczność uświadamiania decydentom, lekarzom oraz społeczeństwu jak istotny to problem. Młodym ludziom nie przychodzi do głowy, że mogą zachorować na schorzenie reumatyczne, w naszym kraju wciąż panuje bowiem mylny pogląd, że reumatyzm przychodzi z wiekiem. Osoby z bolącym, obrzękniętym stawem najczęściej więc myślą, że to z powodu banalnego urazu, przyjmują środki przeciwbólowe kupione bez recepty w aptece, i czekają aż „samo przejdzie”. W ostateczności, często trafiają zamiast do reumatologa do.... ortopedy. Przechodzą liczne badania, bez ustalenia rozpoznania, a do reumatologa trafiają po miesiącach trwania choroby lub nawet latach, często już z nieodwracalnymi zmianami.

Jedną z reumatycznych chorób zapalnych jest toczeń rumieniowaty układowy (TRU). Pod względem częstości występowania u kobiet plasuje się na trzecim miejscu, zaraz po reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS) i zespole Sjögrena. Dotyka ludzi młodych, w 90% kobiety. We wczesnych etapach choroba najczęściej przebiega gwałtownie ze stanami gorączkowymi i zajęciem płuc, serca, nerek lub centralnego układu nerwowego, co stanowi zagrożenie dla życia.

Umieralność na toczeń w stosunku do populacji ogólnej jest dwukrotnie większa z powodu choroby niedokrwiennej serca, zakażeń, chłoniaków nieziarniczych, przewlekłej choroby nerek oraz niewydolności wielu narządów i układów. Bardzo wysoką umieralnością obarczone są osoby między 16 a 24 rokiem życia, szczególnie w pierwszym roku trwania choroby. Toczeń rozpoznawany jest średnio po 5 latach od początku wystąpienia schorzenia. To bardzo późno. Dlatego podczas wykładu „Perspektywa leczenia biologicznego w toczniu rumieniowatym układowym”* prof. nadzw. dr hab. n. med. Marzena Olesińska – kierownik Kliniki i Polikliniki Układowych Chorób Tkanki Łącznej w Instytucie Reumatologii w Warszawie, uczulała lekarzy na pierwsze objawy tej trudnej choroby: Nie możemy bagatelizować dolegliwości stawowo-mięśniowych, obrzęków jakichkolwiek stawów, skarg pacjenta na uczucie zmęczenia, osłabienie, brak koncentracji. Należy zwrócić uwagę na zmiany skórne, stan błon śluzowych, na ból, stany podgorączkowe, chudnięcie. Te objawy mogą świadczyć o innych chorobach. Doświadczony reumatolog zróżnicuje czy to są objawy choroby tkanki łącznej, zakażenia czy nowotworu.

Późne rozpoznanie TRU grozi anemią, utratą wzroku, niewydolnością nerek oraz groźnymi, a najmniej dostrzeganymi zmianami w centralnym układzie nerwowym.

Na przestrzeni lat widać stopniową poprawę rokowania w tej chorobie, wydłuża się czas przeżycia. Ważne jest niedoprowadzenie do niewydolności nerek. W świetle badań prowadzonych przez 10 lat, 70% chorych na tocznia rumieniowatego układowego ma kłopoty nefrologiczne, a częstość występowania schyłkowej niewydolności nerek utrzymuje się na stałym poziomie.

Nie jest łatwo radzić sobie z przebiegiem choroby - przyznaje prof. Olesińska - każdy choruje inaczej. Część osób ma zaostrzenia i remisje, część choruje łagodnie przewlekle, a największą grupę stanowią chorzy, u których toczeń jest przewlekle aktywny. Stosujemy więc różne terapie, modyfikujemy je. W leczeniu tocznia podstawą są glikokortykosteroidy, poza tym leki przeciwzapalne, immunosupresyjne, przeciwmalaryczne, które pozwalają spowolnić chorobę. Jeśli zajęte są nerki czy układ nerwowy, stosujemy leczenie cytostatykami i plazmaferezę. Lek biologiczny, który został zarejestrowany dwa lata temu, sprawdza się w mało i średnio aktywnych postaciach tocznia, w postaciach ciężkich może być stosowany jako lek wspomagający leczenie podstawowe, np. zmniejszając poczucie zmęczenia. Toczeń to choroba nieprzewidywalna. Postęp w leczeniu jest wolniejszy niż w innych zapalnych chorobach stawów.

Według badań światowych, leczeniem tocznia powinien zajmować się doświadczony reumatolog, który poświęci czas na przeprowadzenie dokładnego badania i rzetelnej rozmowy z pacjentem, na podstawie czego oceni jego ogólny stan zdrowia. Najważniejsze, by pacjent trafił do specjalisty w jak najwcześniejszym stadium choroby. Prof. Olesińska napisała projekt utworzenia poradni toczniowej, w której pacjenci objęci byliby standardową opieką, powstałby rejestr chorych pozwalający gromadzić dane o przebiegu choroby, porównywać okresy remisji i zaostrzeń na przestrzeni kilku lat. To jest bardzo ważne dla pacjentów i lekarzy. Zwłaszcza, że coraz więcej kobiet z TRU pragnie mieć dzieci. Na szczęście - mówi prof. Olesińska - zmienił się pogląd na temat macierzyństwa kobiet z toczniem. Prowadzimy pacjentki przez całą ciążę, poród i połóg we współpracy z położnikami, neonatologami, hematologami, nefrologami. Opieka lekarzy, którzy są świadomi, co to jest toczeń, daje poczucie bezpieczeństwa matce i dziecku. Ryzyko, że dziecko odziedziczy chorobę jest minimalne, znam wiele zdrowych dzieci urodzonych przez kobiety z TRU.

Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia”

6 kwietnia 2014 19:27, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Prestige" Sklep Odzieżowy Małgorzata Tomala

ul. Górczyńska 23, Gorzów Wlkp.
tel. 95 724 01 27
branża: Odzież - damska <czytaj dalej>
Marpix Marcin Grabas

ul. Przemysłowa 14 -15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 83 25
branża: Komputery - oprogramowanie <czytaj dalej>

Kraina olejem płynąca
O Ponidziu mawiają, że to kraina winem i miodem płynąca. ... <czytaj dalej>
Nauczyciele są ważni
Kiedy chodziłam do szkoły, nie było w tym nic nadzwyczajnego, ... <czytaj dalej>
Milion na Filharmonię Gorzowską
Sejmik samorządowy podjął uchwałę w sprawie wsparcia działań Filharmonii Gorzowskiej. W ... <czytaj dalej>
Poznajcie radnych wojewódzkich
Z dniem 30 kwietnia wygasa VI kadencja Sejmiku samorządowego. Od ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - indianin2b.jpg
admin ego:
W Ośrodku Edukacji Przyrodniczej
Niedziela, jak wiadomo, jest w sanatorium dniem bezzabiegowym, a że ... <czytaj dalej>
admin ego:
900 lat diecezji lubuskiej
Kościół na Środkowym Nadodrzu ma swoją długą, bo wielowiekową historię. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2113:
Piękna muzyka była w spektaklu. Cudownie zaśpiewana piosenka finałowa. <czytaj dalej>
Anonim_2289:
108tys
I durna dająca efekt odwrotny kampania <czytaj dalej>
Anonim_4577:
Dobrze! Bo wiele dobrych koncertów w tym sezonie.
Również w Sali Kameralnej. Także autorskie, naszych filharmoników. Wczoraj np. występ dw <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Jest tak bo zdurnieliśmy..... <czytaj dalej>
Anonim_9837:
Tę kwestię reguluje kościół katolicki
Nauczy się by wybierać dobro.

Ale feministkom temat jest obcy i stąd lewica czyli opieku <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej