czwartek 2 maja 2024     Anatol, Zygmunt, Anastazy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Antybiotyki – nie zawsze, niekoniecznie, nie na wszystko
eGorzowska - 4557_c350vygfPVn9tclLvGCL.jpgRozmowa z prof. dr hab. n. med. Walerią Hryniewicz z Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej Narodowego Instytutu Leków, przewodniczącą Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków.

Od sześciu lat 18 listopada na wniosek Komisji Europejskiej obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Czy rzeczywiście jest potrzebny?


– Tak, to bardzo ważny dzień. Został ustanowiony, bo zaistniał poważny problem. Na rynku pojawia się niewiele nowych antybiotyków, a te, które mamy, są coraz mniej skuteczne, ponieważ bakterie (np. pałeczki jelitowe) stają się na nie coraz bardziej oporne. Z tego powodu przybywa zakażeń, których nie potrafimy wyleczyć. Pora więc zacząć bić na alarm, żeby rozsądnie stosować te leki, nie nadużywać ich.

Antybiotyki są dostępne tylko na receptę, skąd więc problem z ich nadużywaniem?


– Po pierwsze, antybiotyki powinny być dostępne tylko na receptę, ale nie są. Polska jest jednym
z niewielu krajów, który dopuścił furaginę bez recepty i myślę, że konsekwencje tego będą poważne. Po drugie, istotnym problemem jest samoleczenie. Polega ono głównie na przyjmowaniu przez pacjentów antybiotyków, które zostały z poprzedniej kuracji. Wynika to zwykle z faktu, że chory przestał je brać zbyt wcześnie, tuż po ustąpieniu objawów klinicznych, a jeszcze przed usunięciem drobnoustroju, który spowodował zakażenie. Samoleczenie jest rzeczą niedopuszczalną! Antybiotyki powinny być stosowane tylko za wiedzą lekarza, tymczasem 5–10 proc. pacjentów bierze je na własną rękę. Poza tym, chorzy nie przyjmują tych leków tak, jak powinni, czyli w odpowiedniej dawce, o określonej porze i przez zalecany okres. W piersi powinni się jednak bić nie tylko pacjenci, ale i lekarze: zbyt mało uczymy się o antybiotykach i jesteśmy nie dość stanowczy wobec pacjentów. Nie odmawiamy im antybiotyków, obawiając się, że od nas odejdą.

Do niedawna istniał jedyny w Polsce program Alexander, z którego lekarze mogli czerpać wiedzę o leczeniu antybiotykami. Była Pani jego współautorką…

– Tak, to był projekt międzynarodowy, który urodził się w latach 90. Dostarczał lekarzom wiedzy na temat wrażliwości na antybiotyki najważniejszych bakterii odpowiedzialnych za infekcje dróg oddechowych. Każdy drobnoustrój rządzi się swoimi prawami, lekarze powinni je znać. Za ten rok będziemy jeszcze mieli dane, a co dalej – nie wiadomo. Mam nadzieję, że uda nam się powrócić do tego programu. Zależy to od pozyskania źródeł finansowania.

Ile mamy dziś antybiotyków?

– Wszystkie antybiotyki wynalezione w latach 40. wciąż znajdują zastosowanie, poza tym doszły kolejne. W sumie jest ich teraz co najmniej 60 – dopuszczone są różne w różnych krajach. Polska ma dość szerokie ich spektrum, choć ostatnio brakuje nam dożylnej penicyliny – leku bardzo przydatnego m.in. w leczeniu sepsy meningokokowej, a także anginy (preparat doustny). Jest jednak nadzieja, że na początku przyszłego roku antybiotyk ten ponownie będzie dostępny.
W zeszłym roku wprowadzono u nas dwa nowe antybiotyki. To dobra wiadomość. Jeden ma ukierunkowane działanie na Clostridium difficile w bardzo wąskim zakresie, działa bowiem wybiórczo na czynnik sprawczy zakażenia, oszczędzając te bakterie, które go nie wywołały. Drugi natomiast działa na wieloantybiotykooporne bakterie gronkowca złocistego. Nowe antybiotyki to jedna z dróg rozwiązań.

A co z lekami generycznymi?


– Z punktu widzenia finansów państwa są błogosławieństwem, bo są tańsze. Jednak jest to broń obosieczna, bo jeśli leki są tanie, to nie próbujemy wystarczająco mocno ograniczać ich stosowania. Tam gdzie antybiotyk jest potrzebny, żeby ratować pacjenta (czasem mamy na to pół godziny!), trzeba z nich korzystać, ale te niskie ceny powodują, że czasem płacimy też cenę życia, bo nie mamy już czym leczyć. Liczba bakterii opornych na wszystkie antybiotyki wzrasta. Z danych Centrum Zapobiegania i Kontroli Zakażeń w Sztokholmie, do którego płyną raporty z całej Europy, wynika, że dwa lata temu w krajach UE zmarło z tego powodu 25 tys. ludzi (bakterie, które wywołały zakażenia u tych pacjentów były oporne na wszystkie dostępne antybiotyki). W Polsce pałeczki jelitowe wieloantybiotykooporne mogą spowodować zgon 30-50 proc. zakażonych nimi osób.

Antybiotyki otaczają nas jednak zewsząd – są w glebie, farbach, żywności…


– Tak, bo pieniądze przesłoniły nam rozsądek i odpowiedzialność. Myślimy tylko o tym, co teraz, nie o przyszłości. Trafnie wybrane antybiotyki powodują, że pacjent zdrowieje w oczach. Natomiast stosowanie ich na wszelki wypadek, zbyt długo czy nie wtedy, kiedy trzeba, prowadzi do katastrofalnych skutków – zaczynamy tracić jedną z największych i najskuteczniejszych grup terapeutycznych i jedno z największych odkryć medycznych XX wieku! Dlatego UE wyasygnowała ogromne pieniądze na poszukiwanie nowych leków przeciwbakteryjnych. W trzeciej fazie badań klinicznych, a więc blisko celu, są leki będące kombinacją starych, dobrych, sprawdzonych antybiotyków oraz inhibitorów enzymów bakteryjnych niszczących antybiotyki. Mam nadzieję, że będą dostępne za 3–5 lat.

Jakie jest Pani przesłanie na Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach?

– Antybiotyki to cudowna broń do walki z zakażeniami bakteryjnymi. Sięgajmy po nie rozważnie
i tylko wtedy, gdy są bezwzględnie konieczne. Grypa i przeziębienie wywoływane są przez wirusy, więc antybiotyki nie zadziałają. Pamiętajmy też, że antybiotyki tracą swą siłę, gdy są nadużywane, a świat bez nich przedstawia bardzo mroczny obraz. Dlatego tocząc wojnę z bakteriami, nie zapominajmy o prostych i skutecznych sposobach walki z zakażeniami, takich jak mycie rąk, higiena osobista, używanie jednorazowych chusteczek czy kichanie w zgięcie łokciowe, a nie w otwartą dłoń (żeby nie roznosić infekcji poprzez dotykanie różnych przedmiotów, np. klamek). Bardzo ważne są też szczepienia ochronne, np. przeciwko pneumokokom i grypie.

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia


15 listopada 2013 16:43, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Trans-Stal" Magdalena Oszmyła

ul. Zielona 33 /34, Gorzów Wlkp.
tel. 693 855 893
branża: Surowce wtórne, złom <czytaj dalej>
"Jubiler" S.C. Pracownia Złotnicza Z. Gajda D. Majewski

Wełniany Rynek 6 /2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 64 32
branża: Jubilerstwo - detal <czytaj dalej>

Internet to jego sprawa
97 lat temu w Grodnie przyszedł na świat twórca globalnej ... <czytaj dalej>
Kiedy dziecko było dzieckiem
Zanim w piątkowy wieczór na teatralnej scenie pojawili się tancerze, ... <czytaj dalej>
900 lat diecezji lubuskiej
Kościół na Środkowym Nadodrzu ma swoją długą, bo wielowiekową historię. ... <czytaj dalej>
Rekordowa strata
Rekordowa strata finansowa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za rok ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1f.jpg
admin ego:
Wycieczka krajoznawczo-ortograficzna
Jak minął Wam 1 maja? Bo nam na zabiegach (do ... <czytaj dalej>
admin ego:
Z Archiwum Państwowego
1 maja – Święto Pracy. Z okazji dzisiejszego święta prezentujemy fragmenty ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6589:
Obchody na "bogato". Już nawet nielegalne, za "tamtej" Polski były z atrakcjami.
Jakieś orkiestry, występy, tance, a tu <czytaj dalej>
Anonim_6589:
Pierwsze zdjęcie od gory:radny Kaczanowski, zobacz, tam jest pomnik Pioniera, nic nie zrobiłeś, aby nie był zaniedbaany. Następna sprawa, ile imp <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Zakład Analizy Nieliniowej Wydział Matematyki niestety tylko to będzie zamiast potomstwa i wychowywania. Będę wychowywał swoje teorie. Jeżeli <czytaj dalej>
Anonim_5511:
internet to pożyteczny wynalazek
ale steve jobs zje..ał ludzkosc tymi ifonami.
ludzie nie rozmawiają już ze sobą tylko sie gapią w te <czytaj dalej>
Anonim_3351:
To nie kwestia dobra czy zła tylko odpowiedzialności i wolnej woli. Zdejmujemy z naszych dzieci odpowiedzialność. Mówimy "to są dzieci wię <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej