niedziela 9 maja 2021     Grzegorz, Katarzyna, Karolina
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Stanowice to sukces czy porażka (3)

Punlikujemy trzecią część wypowiedzi Piotra Steblin-Kamińskiego w sprawie Stanowic.

Wcześniejsze teksty przeczytasz tu:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,z_pierwszej_reki,7107,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,z_pierwszej_reki,7110,

„Operacja na pamięci”. Artykuł w ostatniej Polityce pokazuje jak rządzący naszym krajem manipulują nie tylko faktami ale i odczuciami i poglądami. Pan Czyżewski, prezes miejskiej spółki Inneko i jego grupa wpisują się w ten powszechny ostatnio trend doskonale. To ich czasy.   

Rządząca partia krok po kroku przekonuje społeczeństwo o swojej wizji Smoleńska. Rządzący w Gorzowie pan Jacek Wójcicki nie ma takich wielkich aspiracji. O ile jednak chodzi o „grupę szczecińską” to ci już tak. Cykl artykułów pana Czyżewskiego zamieszczonych w „egorzowska.pl” to właśnie przykład tego typu manipulacji. Paskudnej.

Stanowice mogły stać się tą wyspą, tym centrum naukowym, o którym marzyła kiedyś radna Marta Bejnar-Bejnarowicz. Mogły być miejscem, gdzie zacierać się będzie czas, wiek pomiędzy studentami specjalizującej się w kierunkach technicznych uczelni gorzowskiej i uczniów szkół średnich. Tak jak widział to gorzowski polityk Marek Surmacz.

W 2014 i 2015 roku, gdy centrum było jeszcze nie do końca gotowe, infrastruktura w zarysach, w zajęciach przyrodniczych i technicznych wzięło udział ponad 10 tys. osób, a w samym tylko 2015 roku 6,5 tys. młodych ludzi. W 2016 roku do końca sierpnia w pełnopłatnych zajęciach wzięło udział 3,3 tys. uczestników.

Praktycznie dopiero w 2015 roku, za wyjątkiem paru prac wykończeniowych, zakończono rozbudowę kompleksu. Budynki laboratoryjne, hostel, układ komunikacyjny terenu, pełny węzeł energetyczny, jako część tzw. wyspy energetycznej, czyli niezależności energetycznej całego kompleksu – były gotowe. I jeszcze to i jeszcze tamto. Długo by wyliczać.

Rzucanie przez pana Prezesa w przestrzeń kwoty 60 mln złotych będących kosztami czteroletnich inwestycji, może szarego czytelnika przerazić. I o to chodziło panu Czyżewskiemu. Ubarwienie jeszcze grozy wizją 400 nowych lexusów miało ludzi dobić. Tych z którymi rozmawiałem raczej to rozbawiło.
Inwestycje „śmieciowe” praktycznie na dosyć długi okres były „załatwione”. Mieliśmy jedną z najlepszych w Polsce „fabryk śmieci”. Nie za darmo sypały się na ZUO i jego szefa nagrody. Można było ambitnie realizować plany Miasta.

Finansowanie kierunków badawczych w dziedzinie szeroko pojętej ekologii , w wykorzystania produktów z „Fabryki” itp., itp. miało sens. A do tego rozbudowa centrum nie była finansowana z pieniędzy spółki. Fakt, kosztowała ta rozbudowa spółkę ponad 1,5 mln złotych, ale nie były to środki finansowe. Za to dofinansowanie z zewnątrz wynosiło ponad 6,5 mln złotych. 85 % wartości. Pokażcie mi drugą taka firmę?

W 2016 roku Klub Młodego Wynalazcy nie otrzymał jeszcze grosza dotacji. Na pieniądze ze złożonych projektów czekają szkoły, miasto i inni beneficjenci. Weryfikacja projektów musi potrwać. Takie Dobre Czasy.

Laboratoria nie stoją jednak puste. Uczestnicy korzystają z zajęć za pełną odpłatnością. Władze spółki nie siedzą z założonymi rękami, nie huśtają się na wolnych huśtawkach i nie zjeżdżają do piaskownicy. Klub Młodych Wynalazców zarabia na siebie i na spłatę kredytu. Może gdyby Nowa Władza gorzowska nie motała i nie knuła na wzór Dobrej Zmiany, dałoby się przyspieszyć pełen rozruch finansowy KMW, może gdyby… Na pewno jednak hostel, który piękny, ale stoi pusty, dalej byłby pusty. Nie tak znowu dawno zakończyły się procedury odbiorowe hostelu, rejestracje i pozwolenia na użytkowanie. Czeka na zbiorowych gości, bo nie może zarabiać. Wszyscy to wiedzą. Niedługo się zapełni. To dlaczego pan Prezes mąci ludziom w głowach?

Można byłoby pisemną prezentację „Świata według Garpa” pana Czyżewskiego zbijać zdanie po zdaniu. Tylko po co? Nic to nie zmieni. Zmienić mogą tylko wybory nowych władz miejskich. Chyba że zrobi to wcześniej „grupa szczecińska”. Wtedy dalej nic się nie da zrobić. A może sprawdzi się porzekadło „że kto jaką bronią walczy, od takiej ginie”?

Jeden ci mam tylko problem. Problem, że mogę nie mieć racji. Że nieprawości i świństwa to tylko „wypadek przy pracy”, że autorska zmiana idei funkcjonowania spółki wymagała takich posunięć, że niezgodne z prawem działania były koniecznością. Pan Czyżewski bez wątpienia będzie miał jeszcze dużo wystąpień. Sztuka autokreacji jest przecież w tych czasach niezbędną umiejętnością, to bez wątpienia się dowiem.

Chciałbym zasygnalizować tylko ( bo opisać go szczegółowo wymaga czasu, a kto wie czy nie pomocy „organów”) problem SPÓŁEK MIEJSKICH Gorzowa całościowo. Jako zjawisko. No bo jak myślicie, kto rządzi Gorzowem? Prezydent. A kto rządzi prezydentem? No to do jutra….

Piotr Steblin-Kamiński


10 września 2016 09:59, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


nic nie kumam. wpompowali w klocek dziesiątki milionów z podatków i teraz sobie wygodnie żyją i mają płacone pensje
a kto to utrzymuje płaci za funkcjonowanie i czemu służy - zainteresowaniu nauką. nie lepszy sposób na zainteresowanie nauką pasek? ale teraz jest bezstresowe wychowanie i kształtuje się pokolenie lemmingów.
Anonim_4425, 10.09.2016, 19:36, 37.248.156.144 ##

Nie rozumiem dlaczego opinie bliżej nikomu nieznanej osoby w postaci nowego prezesa ZUO mają być jakimś wyznacznikiem dla mieszkańców Gorzowa. Nie rozumiem również dlaczego portal, który czytam od kilku lat zdecydował się na publikacje tego typu opinii o mieszkańcach Gorzowa pisanych właśnie przez tego, a nie innego prezesa miejskiej Spółki. Spółek miejskich mamy przecież w Gorzowie kilka. Sami wspieramy publikację dziwnych tekstów o Gorzowie. Kogo to interesuje?
Anonim_6357, 11.09.2016, 00:22, 195.57.117.112 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Na Kostrzyńskiej będą utrudnienia
We wtorek (27 kwietnia) nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Kostrzyńskiej i alei 11 Listopada. Wykonawca przebudowy tych ulic planuje przystąpić ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
O udział gorzowian
w tworzeniu strategicznego dokumentu
Publikujemy interpelację radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz, skierowaną do prezydenta Jacka Wójcickiego. Szanowny Prezydencie, na najbliższą sesję Rady Miasta przedkłada Pan projekt uchwały o ... <czytaj dalej>
Trudniejszy przejazd przez centrum
Uwaga! Poważne utrudnienia i trudniejszy przejazd przez centrum. Przebudowa skrzyżowania ulic Bolesława Chrobrego, Wybickiego i Władysława Jagiełły będzie realizowana w dwóch ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Kotowicz Violetta Sklep Warzywno-Owocowy

ul. Kazimierza Wielkiego 104 /3, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Owoce, warzywa - detal <czytaj dalej>
"Pralstil" Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Usługowe

ul. Walczaka 25, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 35 50
branża: Pralnie, farbiarnie <czytaj dalej>
"Profitech Investments" Sp. z o.o.

ul. Kombatantów 34 l. 704, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 06 76
branża: Restauracje <czytaj dalej>

Pro Arte z Lemem
Miejskie Centrum Kultury zachęca do wzięcia udziału w przeglądzie powiatowym ... <czytaj dalej>
Mistrzowie w drodze
Młodzi kierowcy z całej Polski mają szansę na bezpłatne szkolenia ... <czytaj dalej>
Nasz AS - wspomnienie
Za czasów „Ziemi Gorzowskiej” pisałam felietony o kulturze. Bohaterem jednego ... <czytaj dalej>
Odszedł Ireneusz Krzysztof Szmidt
Informację o śmierci prezesa gorzowskiego oddziału ZLP Ireneusza Krzysztofa Szmidta ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2021 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Pro Arte z Lemem
Miejskie Centrum Kultury zachęca do wzięcia udziału w przeglądzie powiatowym <czytaj dalej>
Wyhoduj Mega Dynię
Rusza konkurs Lubuska Mega Dynia. Do wygrania nagrody rzeczowe i <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - s2ca.jpg
Hanna Kaup:
Zaskakująca prostota - kościół w Brzeźnie
Uwielbiam takie chwile, gdy wypuszczam się bez mapy oraz planu ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Nasz AS - wspomnienie
Za czasów „Ziemi Gorzowskiej” pisałam felietony o kulturze. Bohaterem jednego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Joanna:
Był naszym Przyjacielem.
Przeszedł do historii Gorzowa (razem z Krysią).
Dziękuję Mu za wszystko.


<czytaj dalej>
Robert Azyl:
Fajny kościółek. tez tam byłem. jak się wejdzie za dzwonnicą na śmietnik za płotem to lepszy dostęp do dzwonów jest . <czytaj dalej>
Anonim_4426:
lat temu próbowałem pozyskać dotacje unijne od tej instytucji Korolewicza (wtedy to się mieściło w parku 111) to przyznawali jakieś preferencyj <czytaj dalej>
Anonim_4426:
jestem przeciwny tej inwestycji i temu towarzystwu które na tym pozyska sobie wygodne miejsca pracy

inkubator przedsiębiorczości na zawa <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Remont Willi jest bezsprzecznie pożądany. Natomiast cała ta idea pomocy przedsiębiorcom przypomina mi, z zastrzeżeniem innego adresata usług, ni <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej