poniedziałek 29 kwietnia 2024     Piotr, Robert, Bogusław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Dyskusja o strategii
eGorzowska - 13351_ekv5I85XAwH07a2KxZBX.jpgRelacja Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego z dyskusji, jaka miała miejce w Gorzowie Wlkp. o strategicznych projektach dla regionu.

W czwartek, 25 stycznia 2024 r. w Gorzowie Wlkp. odbyły się kolejne konsultacje projektu aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego. Uczestniczył w nich marszałek Marcin Jabłoński.

Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego do 2030 roku to kluczowy dokument dla regionu. Określa cele ważne do zrealizowania dla województwa i jego mieszkańców. To inteligentna, zielona gospodarka, region silny w wymiarze społecznym i bliski obywatelowi, zintegrowana i zrównoważona przestrzeń oraz efektywne zarządzanie i otwartość regionu na współpracę. Środkiem do osiągnięcia tych celów są przedsięwzięcia strategiczne, do których zaliczają się m.in. inwestycje na drogach wojewódzkich, programy stypendialne dla uczniów i promocja gospodarcza regionu. Łącznie jest ich 43. Mapa przedsięwzięć będzie jeszcze aktualizowana.

Reagujemy na sytuację w kraju, Europie i regionie
Dlaczego strategia wymaga aktualizacji? Od jej przyjęcia miną niebawem trzy lata, a w tym czasie region musiał zmierzyć się z kilkoma wyzwaniami: pandemią COVID-19, kryzysem energetycznym czy inflacją.
– Jesteśmy też po zmianach w kraju, pewnie pojawią się nowe decyzje wynikające z poprawy relacji na styku Polska – Komisja Europejska. Może różnego rodzaju zapisy, decyzje, zalecenia, instrukcje, nowe przepisy pozwolą nam łatwiej i skuteczniej sięgać po środki unijne. Mam nadzieję, że w krótkim czasie sięgniemy po środki z Krajowego Planu Odbudowy, z którego pierwsze miliardy już wpłynęły, a kolejne czekają. Wiadomo, że wydarzyły się różne rzeczy wokół nas. Przeżyliśmy pandemię, mamy wokół oczywiście konflikty globalne, wojny, kryzys klimatyczny, przeżyliśmy katastrofę na Odrze – wyjaśniał marszałek Marcin Jabłoński.

– Po głębszej analizie treści naszej strategii widzimy, że była ona dobrze przygotowana. Jej główne punkty są warte zachowania. Warto też jednak dopisywać kolejne wyzwania – to, co wiąże się z bezpieczeństwem publicznym, cyberbezpieczeństwem czy epidemiami. Pewnie trzeba będzie pochylić się nad sprawami, które coraz bardziej nas martwią, takimi jak kryzys demograficzny. Jesteśmy elastyczni i chcemy reagować na to, co się dzieje – stwierdził marszałek.

– Proces aktualizacji pozwoli nam uczynić ten dokument jeszcze lepszym. Najwięcej zależy od państwa. Pierwszą część konsultacji mieliśmy w Zielonej Górze. Jesteśmy otwarci na to, żeby wnikliwie wsłuchać się w państwa głosy, rozważyć różnego rodzaju propozycje i przeanalizować po konsultacjach, które z nich zarekomendować Sejmikowi Województwa Lubuskiego jako te, które powinniśmy przyjąć – mówił M. Jabłoński.

Co nowego pojawi się w lubuskiej strategii?
Do końca 2025 r. strategie rozwoju województw, w tym ta lubuska, muszą zawierać nowe elementy – model struktury funkcjonalno-przestrzennej oraz ustalenia i rekomendacje dotyczące kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej regionu.
– Największym wyzwaniem dla każdego regionu jest to, że nie ma konkretnych wymogów co do tego modelu – mówił dr Jarosław Flakowski, dyrektor Departamentu Gospodarki i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

W lubuskim modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej znalazły się m.in. ośrodki badawczo-rozwojowe regionu, informacje o infrastrukturze ochrony zdrowia, zasoby przyrodnicze oraz złoża surowców i stacje energetyczne.

Obecnie w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego jest zaktualizowana prognoza źródeł finansowania przedsięwzięć strategicznych (uzupełniono ją o program „Fundusze Europejskie dla Lubuskiego”), dodano w niej także partnerstwa samorządowe zawiązane na terenie regionu.

Inwestujmy w lubuską kolej, drogi, środowisko i współpracę z Niemcami
Po prezentacji nt. Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego odbyła się dyskusja. Przedstawiane były różne propozycje poszerzenia treści dokumentu. Prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki zwrócił uwagę na wyzwanie związane z planowaniem przestrzennym. Wymienił także inwestycje kluczowe dla miasta Gorzowa oraz całej północy województwa.
– Bardzo chcielibyśmy robić plan zagospodarowania przestrzennego, tylko obecne przepisy powodują, że najdrobniejsza zmiana w planie wymaga minimum roku. Przyjęcie przez samorządy tych ogólnych planów to utopia, a jeżeli nie, to będą to tak ogólne dokumenty, że niewiele w rzeczywistości zmienią – stwierdził prezydent.

– Mamy kilka uwag, bo mamy świadomość, że dokument, nad którym pracujemy, jest jeszcze ogólny. Zaniepokoiły nas pewne usunięcia czy korekty, dotyczące szczególnie zadań. Nie ma rozwoju infrastruktury szkolnictwa zawodowego, a to według nas musi się znaleźć w strategii. Z elementów, które dotyczą stricte Gorzowa, to m.in. most zachodni na Warcie, rozbudowa węzła trasy S3 czy północna obwodnica Gorzowa – były w poprzedniej strategii, ale mam nadzieję, że jest to kwestia techniczna, żeby one się znalazły. Kluczowe jest to, o czym rozmawialiśmy w ostatnich miesiącach: tematy kolejowe, na które kładziemy bardzo mocny nacisk. To łącznice kolejowe w Kostrzynie nad Odrą, które diametralnie zmienią możliwości komunikacyjne regionu. Bez tego bardzo trudno będzie odbudować dobrą jakość połączeń. Projekt, który realizujemy już wspólnie z marszałkiem, to „Kolej Plus”, który umożliwi nam sprawne połączenie z Poznaniem przez m.in. Międzychód. Przekazaliśmy do Urzędu Marszałkowskiego uwagi dotyczące podniesienia standardu tego projektu. Kontynuacją tego jest oczywiście magistrala zachodnia, która jest szalenie ważna dla rozwoju regionu – przeniesie ciężar połączeń kolejowych z mniej zurbanizowanych terenów na osie rozwoju województwa, czyli bezpośrednie połączenie przez Gorzów, Świebodzin i Sulechów do Zielonej Góry. Bardzo zależy mi na tym, aby północ województwa była godnie reprezentowana w strategii – podkreślił prezydent Gorzowa.

Czesław Fiedorowicz, prezes Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr mówił o inwestycjach w ochronę środowiska prowadzonych za zachodnią granicą województwa i możliwościach włączenia się w te przedsięwzięcia:
– Na obszarze przygranicza, głównie z Brandenburgią i Saksonią, będzie realizowany ogromny program dekarbonizacji gospodarki, odejścia od węgla. W najbliższych latach zostanie wpompowanych na ten cel 10 mld euro. Sądzę, że musimy zapisać w naszej strategii to, byśmy byli dołączeni do tej szansy gospodarczej i rozwojowej, tak żeby nasze środowiska naukowe i firmy były powiązane z tym, co wydarzy się po drugiej stronie granicy. Chciałbym zwrócić uwagę na to, by zdecydowanie wzmocnić kwestię dotyczącą polityki wodorowej. Cottbus staje się przyczółkiem produkcji wodoru i przechodzi na komunikację opartą na Gorzowie. To ciekawa szansa również dla Gorzowa Wielkopolskiego, ponieważ struktura komunikacyjna Cottbus i Gorzowa jest w zasadzie taka sama.

O wykorzystaniu potencjału przygranicznego położenia mówił także Jerzy Korolewicz, prezes Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gorzowie Wlkp.:
– Wydaje mi się, że po tak długim okresie funkcjonowania i sąsiedztwa dobrze by było stworzyć wspólny zespół, który dokonałby oceny, na czym polegają bonusy z tego położenia, z kim jeszcze można nawiązać współpracę po stronie niemieckiej. Drugi temat to sytuacja na Odrze. Wydaje mi się, że mamy tutaj trochę „poszatkowane” myślenie, jeśli chodzi o ten temat. Dla mnie brakuje jednolitego dokumentu, jak postrzegamy kwestię Odry, ewentualnie Warty. Wymaga to głębokiego przemyślenia i stworzenia czegoś, żebyśmy wszyscy starali się mówić jednym głosem i reprezentować interesy naszego regionu, zwłaszcza na zewnątrz.

Jerzy Kaszyca, wieloletni główny architekt województwa lubuskiego pytał o to, czy w procesie aktualizowania strategii rozwoju regionu biorą udział urbaniści:
– Przestrzeń, którą tworzymy, nie powinna się ograniczać tylko do dwóch wielkich ośrodków – Gorzowa i Zielonej Góry, ale do całej struktury makroregionalnej. Wszystkie problemy strukturalne powinny być koordynowane przez grupę urbanistów. Bardzo gorąco apeluję o to do pana marszałka i wojewody.

Wiele zagadnień poruszył Remigiusz Lorenz, burmistrz Międzyrzecza. Stwierdził m.in., że w Strategii Rozwoju Województwa należałoby rozszerzyć zakres programu zapobiegania suszy.
– Z mojej strony jest propozycja, aby obejmowało to nie tylko kwestie rolne i sadownictwo, ale także gospodarkę leśną i kwestię jezior. Od wielu lat jeziora nam zanikają. Szczególny jest przypadek Międzyrzecza i Jeziora Głębokiego. Jeżeli nie będziemy mówić o zielonym Lubuskim, o turystyce, to sami zamkniemy sobie ścieżkę – argumentował burmistrz.

– W kwestii magistrali zachodniej, o której powiedział prezydent Jacek Wójcicki: ten temat jest niezmiernie ważny. Wszelkie działania dotyczące spięcia tranzytu międzynarodowego – kołowego, samochodowego – z linią kolejową, połączenie Gorzowa z Zieloną Górą przez Skwierzynę, Międzyrzecz, Świebodzin i Sulechów jest bardzo ważne. Tym bardziej, że tu lokalizują się ośrodki dotyczące logistyki, czyli jak najszybszego przewozu towarów między północą a południem i wschodem a zachodem regionu. Międzyrzecz od 1 stycznia 2024 r. urósł o 350 hektarów. Udało nam się doprowadzić do tego, że będzie można w końcu wejść z inwestycjami, które dadzą spory zastrzyk finansowy dla Międzyrzecza – dodał Remigiusz Lorenz.

Burmistrz Międzyrzecza zwrócił także uwagę na sprawy dotyczące infrastruktury edukacyjnej i drogowej.

Marcin Górny, zastępca burmistrza Sulechowa:
– Na pewno będziemy chcieli podnieść kwestię dodatkowego węzła trasy S3 w Sulechowie, w północnej części gminy, również w kontekście tych inwestycji, które się działy i będą działy się w najbliższej przyszłości. Jesteśmy jedynym miastem w województwie lubuskim, która ma tylko jeden węzeł na S3. To dla nas sprawa życia i śmierci.

Katarzyna Cheba, członkini zarządu Lubuskiego Klastra Metalowego:
– Bardzo się cieszę, że wspieranie klastrów zostało wpisane w Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego jako jeden z celów szczegółowych. Widzimy bardzo wyraźnie, że w tych województwach, w których nie wpisano klastrów do strategii, po prostu ich nie ma. Trzeba się przyjrzeć zapisom, które są w strategii, ponieważ nie zawsze były one przygotowane przez osoby, które znają specyfikę klastrów – stwierdziła przedstawicielka LKM.

– Zabiegaliśmy o mocny zapis dla klastrów, bo otwiera on drogę do ważnych realizacji. Wierzymy, że nie tylko Lubuski Klaster Metalowy, ale i inne, będzie z tego zapisu czerpał motywację do rozwoju. Strategia jest dobra, nie ma co do tego wątpliwości. Ale również wniesiemy uwagi do projektu aktualizacji, bo trzeba je mieć. Jeśli mówimy o kolejnym moście na Odrze, trzeba zapytać o potrzebę mostu na Obrze. Jeśli mowa o moście na Bobrze, trzeba pomyśleć o moście na Warcie. W pierwszej Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego priorytetem była zasada spójności. Ten wskaźnik spójności nie został osiągnięty. Kluczowy dla realizacji tego celu jest Międzyrzecko-Świebodziński Obszar Funkcjonalny. Jeśli mówimy o konieczności budowy węzła na trasie S3, zapytam o północną obwodnicę Gorzowa. Nie rezygnujmy z konkretnych zapisów – dodał Henryk Maciej Woźniak, przedstawiciel Lubuskiej Organizacji Pracodawców.

H. M. Woźniak wspomniał także o transformacji energetycznej oraz inwestycjach w bazę sportową, m.in. ośrodek sportów wodnych w Gorzowie Wlkp.

Agnieszka Rozwoda
, sołtyska Prądocina w gminie Deszczno poruszyła temat problemów komunikacyjnych północy województwa lubuskiego.
– Moim zdaniem dla północy województwa kluczowa jest elektryfikacja i modernizacja linii kolejowej nr 203. Zgadzam się, że jednym z filarów rozwoju województwa jest budowanie integracji przestrzennej regionu. Ale nie mamy połączenia pomiędzy Zieloną Górą a Gorzowem, ta komunikacja jest ograniczona. Powinna być pokazana hierarchia potrzeb – w przypadku braku transportu kolejowego dzieciaki codziennie stoją na przystankach autobusowych, ludzie nie dojeżdżają do pracy. To jest podstawowa potrzeba, która nie jest realizowana – mówiła sołtyska. Na ten sam problem, ale w kontekście studentów, zwrócił uwagę dr hab. Leszek Zguczyński, dziekan gorzowskiej filii Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Prosił, aby uwzględnić w strategii regionu potrzeby komunikacyjne uczących się młodych ludzi.

– Dziękujemy za wizytę i duże zainteresowanie. Zachęcam do wykorzystywania możliwości elektronicznego zgłaszania uwag. Będziemy formułować też postulaty pod adresem rządu i informować państwa o dalszym przebiegu prac – zapewnił marszałek Marcin Jabłoński.

W spotkaniu konsultacyjnym nt. aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego wzięli również udział m.in.: członek Zarządu Województwa Lubuskiego Tadeusz Jędrzejczak, wicewojewoda lubuski Tomasz Nesterowicz, Magdalena Balak-Hryńkiewicz z Departamentu Gospodarki i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego, dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej Sylwia Pędzińska oraz zastępca dyrektora Departamentu Geodezji, Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego Cezary Wysocki.

LUM
foto Paweł Wańczko/lubuskie.pl

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/4

, zdjęcie 2/4

, zdjęcie 3/4

, zdjęcie 4/4


25 stycznia 2024 19:26, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Odtwórzcie jednostkę wojskową w Gorzowie.
To będą i dobre miejsca pracy i mieszkania
I demografia

Jak było kiedyś. Odkąd Gorzów się stacza
Anonim_8546, 26.01.2024, 17:14, 37.248.155.123 ##

Wysychanie jezior tak. Głębokie, nierzym, a jak na Marwicku zbudowali nowy pomost to od razu mówilem że źle i t woda sięga do pasa przy pomoście. Tak to my turystyki rekreacyjnej chociażby dla mieszkańców Gorzowa i okolic nie zapewnimy.

Turystycznie lubuskie jest dno zaniedbane

Komunikacyjnie jest tragedia
A rybek pracy to masakra same kołchozy zagraniczne i magazyny sklepy nic więcej.

Jak z Niemcami chcecie kooperować jak terenu wschodnie byłego NRD to jest bida z nędzą i jedyne co oni to przyjeżdżają ubodzy Niemcy po fajki i kanistry zatankować do słubickiego polenmarkt oraz zjeść przy okazji obiad w taniej polskiej budzie i ostrzyć się tak jest tak fryzjer czy dentysta tańszy jak u nich
Zakupy w Brico zrobić.

I taka wspolpraca.
A Poznań gospodarczo współpracuje bo z wielkopolski jest autostrada bezpośrednio i targi poznańskie słynne.

A w lubuskim przez kłótnie gw-zg a2 przebiega pośrodku między największymi miastami o 70km.
Toto wogóle nie działa

A jak wyglądają drogi dojazdowe do granicy z Niemcami? Że wspomnę o dziurawej jak ser szwajcarski dróżce z libiszyna do witnicy. Wąskiiej że trzeba zjeżdżać na pobocze w doły by przepuścić pojazd z naprzeciwka.

Brak dojazdu połączeń do Międzyrzecza odcięte dębno lubuskie
A gorzowski prezydent jeszcze obcina połączenia wioskom że Deszczno rezygnuje z dożynek żeby zapewnić dojazdy.

Unia tak pomaga chyba sobie. Zakaz palenia węglem gazem samochody tylko na prąd i wiatraki pod każdego donie patrzmy na Niemcy które się staczają nie mieli racji w spr nord stream2 tak o teraz strzelają sobie w stopę może ich ja to stac

Taka unia się rozpadnie ezszybciej niż wszyscy sądzą a my zostaniemy z ręką w nocniku

Dlatego bierzmy pieniądze z niej tylko w rozsądny sposób na inwestycję które nam są potrzebne by zbudować tu potencjał a nie się dostosować do ich strategii zero gross zielonych ekologów którzy o niej pojęcia nie mają (samochód spalinowy przerobiony na LPG powoduje zerowa prawie emisję a oni idą w elektryki bo tak ivh przekupuje lobby miliardowych koncernów samochodowych wiwetrxscych w tym interes,)te dotacje Polsce przyznawane na zachod wracają w postaci dostarczania nam technologii.
Anonim_8546, 26.01.2024, 20:53, 37.248.155.123 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wspólnota Mieszkaniowa 1001 w Gorzowie Wlkp.

ul. Chodkiewicza 15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 06 48
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
"Marpol" Firma Handlowa

ul. Szarych Szeregów 2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 724 08 68
branża: Okna <czytaj dalej>

Nauczyciele są ważni
Kiedy chodziłam do szkoły, nie było w tym nic nadzwyczajnego, ... <czytaj dalej>
Pierwsza taka kaplica
Po raz pierwszy od naszego przyjazdu do Buska wieczorne niebo ... <czytaj dalej>
Poznajcie radnych wojewódzkich
Z dniem 30 kwietnia wygasa VI kadencja Sejmiku samorządowego. Od ... <czytaj dalej>
Niepokalana czy Monster
Niepokalana czy Monster - to dwa niepokojące tytuły nowego filmowego ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0186.jpg
admin ego:
900 lat diecezji lubuskiej
Kościół na Środkowym Nadodrzu ma swoją długą, bo wielowiekową historię. ... <czytaj dalej>
admin ego:
W Ogrodzie na rozstajach
Młodzawy Małe leżą kilka kilometrów na południe od stolicy Ponidzia, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2289:
108tys
I durna dająca efekt odwrotny kampania <czytaj dalej>
Anonim_6779:
W podstawówce w 6 klasie jezdziłem niezle na deskorolce, pewno do dzisiaj potrafię. <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Sorry, ale na co komuś w wieku 50 lat seskorolka. Jak był kort tenisowy w Parku Kopernika wybudowany w czynie społecznym to pózniej korzystali z t <czytaj dalej>
Anonim_4577:
Dobrze! Bo wiele dobrych koncertów w tym sezonie.
Również w Sali Kameralnej. Także autorskie, naszych filharmoników. Wczoraj np. występ dw <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Jest tak bo zdurnieliśmy..... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej