środa 21 lutego 2024     Eleonora, Feliks, Kiejstus
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
eGorzowska - 13186_JaDKTs6kA3z5ONPqQ.jpg- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.

7 grudnia samorządowcy spotkali się w pocysterskim zespole klasztornym. Prezydenci lubuskich miast Nowej Soli, Gorzowa i Zielonej Góry zorganizowali spotkanie, które nazwali Nowym Porozumieniem Paradyskim. Nazwa symbolicznie nawiązuje do „porozumienia paradyskiego” sprzed 25 lat.

- Chcemy, aby nasze spotkanie dało możliwość utworzenia forum do dyskusji o województwie, o jego najważniejszych, aktualnych problemach. o zagrożeniach. Podobnie jak uczestnicy pierwszego porozumienia, możemy mieć różne poglądy, ale możemy uzgodnić, jak widzimy województwo, jego rozwój. To spojrzenie powinno być wielostronne, nie może być tak, że tylko niektórzy mają rację, a inni nie mogą zabierać głosu – podkreślali uczestnicy spotkania w Paradyżu-Gościkowie.

W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu lubuskich samorządowców, przyjechali też lubuscy politycy, wśród nich dawni sygnatariusze umowy paradyskiej: Czesław Fiedorowicz, Andrzej Brachmański, Maciej Jankowski i Elżbieta Płonka.

Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa, współorganizator spotkania Nowe Porozumienie Paradyskie mówił o idei tego spotkania: - W dyskusji o porozumieniu paradyskim pojawiło się też pytanie: Dlaczego teraz? Przede wszystkim dlatego, że zmieniła się rzeczywistość polityczna, że mieliśmy nowe wybory. Następuje zmiana. I to jest dobry czas, żeby uzgodnić warunki współpracy, określić najważniejsze priorytety i znaleźć wspólne porozumienie.

Prezydenci podkreślali, że chcą zainicjować stworzenie Katalogu Lubuskich Spraw.

Prezydent Wójcicki do katalogu zgłosił te, które są najistotniejsze dla samorządowców z północnej części regionu. Wśród nich - przebudowę drogi krajowej nr 22 z obwodnicą Słońska, Krzeszyc, Gorzowa i Dobiegniewa, przebudowę dróg lokalnych w gminach Trzciel, Lubiszyn, Międzyrzecz, Ośno i wielu innych. Prezydent Gorzowa zwrócił też uwagę na szczególnie palący problem, jakim na północy, jest brak dostępności kolejowej. Aby to poprawić jako pilne zadania wymienił modernizację linii kolejowych do Poznania, Międzychodu, Międzyrzecza, Skwierzyny i Zbąszynka.

- Problem u nas jest szczególnie dotkliwy - mówił Wójcicki. - Chcemy rozmawiać i zebrać jak największe forum, żeby móc wreszcie przeciąć ten gordyjski węzeł. Politycy od lat mówią o poprawie połączeń kolejowych, elektryfikacji. Zmieniają się rządy, a w sprawie dzieje się niewiele. Cisza panuje w sprawie przywracania połączeń kolejowych, odtwarzania linii, które zostały nieopatrznie zlikwidowane. I dzisiaj mieszkańcy małych miejscowości mają problem z dojazdem do pracy, do lekarza, do szkoły. - W tej sprawie też potrzebujemy porozumienia, większej siły oddziaływania na krajowych polityków, prezesów kolejowych spółek. I do tego potrzebni nam są posłowie czy ministrowie - dodaje Wójcicki. - Dlatego ucieszyła mnie deklaracja posłanki z południa województwa Anity Kucharskiej-Dziedzic, że zaangażuje się w likwidację wykluczenia komunikacyjnego Gorzowa i północy regionu. Wspólnota spraw i równomierne traktowanie, o to nam chodziło, gdy inicjowaliśmy to spotkanie.

W spotkaniu wiele mówiono o ryzyku likwidacji województwa lubuskiego.

- Niektórzy politycy bagatelizują tę sprawę, ale o reformie administracyjnej kraju mówi się od jakiegoś czasu. Padają argumenty o konieczności korekty liczby województw, naukowcy prezentują warianty zmian. W ich ocenie województwa są nierówne gospodarczo i demograficznie. Dotyczy to również Lubuskiego - mówiono w Paradyżu.

Prezydenci Kubicki i Wójcicki dużo uwagi poświęcili problemom wyludniania województwa. W tym postrzegają duże zagrożenie dla istnienia województwa.

- Wyludnianie województwa to poważny problem gospodarczy i społeczny - mówił Jacek Wójcicki. - I problem jest bardziej groźny dla bytu województwa, niż miasta takiego jak Gorzów. Zwiększa się liczba ludności w gminach podgorzowskich, bo nasi mieszkańcy stają się zamożniejsi i tam tworzą swoje wymarzone miejsca do życia, ale oni tu są, dalej mają więzi zawodowe, biznesowe, społeczne z Gorzowem. Dlatego staramy się patrzeć na przyszłość przez pryzmat aglomeracji gorzowskiej. Połączonej więzią z okolicznymi gminami. Zresztą ostatni spis powszechny i dane GUS pokazują, że w Gorzowie dalej jest nas blisko 120 tysięcy, a mamy jeszcze kilkanaście tysięcy cudzoziemców. Miasto jest silne, gorzej jest z województwem. W Lubuskiej jest nas już mniej niż milion, w ciągu 5-6 lat ubyło około 50 tys. ludzi. Zaprezentowałem taki wykres podczas mojego wystąpienia w Paradyżu. To jest zadanie dla polityków, posłanek i posłów, jaki mają plan na ten regres, jakie działania chcą podjąć w Sejmie i w rządzie? Bo to może zagrozić bytowi województwa. My to sygnalizujemy już teraz i nie warto tego problemu bagatelizować.

Na koniec spotkania trzej prezydenci podpisali apel do Lubuszan, w którym podkreślili wolę współpracy w utrzymaniu jedności województwa i współdziałania w reformie finansów samorządu.

Wiesław Ciepiela
Rzecznik Prasowy
ilustracje: Łukasz Kulczyński


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/14

, zdjęcie 2/14

, zdjęcie 3/14

, zdjęcie 4/14

, zdjęcie 5/14

, zdjęcie 6/14

, zdjęcie 7/14

, zdjęcie 8/14

, zdjęcie 9/14

, zdjęcie 10/14

, zdjęcie 11/14

, zdjęcie 12/14

, zdjęcie 13/14

, zdjęcie 14/14


7 grudnia 2023 15:57, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Bartek" Firma Transportowa Bartłomiej Zdanowicz

ul. Grottgera 40 m. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 64 78
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>
"Tom-Woj" Centrum Turystyczne Marcin Najdora

ul. Kazimierza Wielkiego 61 /322, Gorzów Wlkp.
tel. 888 928 762
branża: Turystyczne agencje, biura podróży <czytaj dalej>

Autorytet
KARTKA Z KALENDARZA... ... dziś 102. rocznica urodzin WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO - ... <czytaj dalej>
Gorzów a sztuczna inteligencja
Czy będziemy umieli zarobić na sztucznej inteligencji w Gorzowie? Jak będziemy ... <czytaj dalej>
Jazzowy duet w Gorzowie
Na ten koncert biletów nie można było dostać już na ... <czytaj dalej>
Jacy jesteśmy po wyborach
Utrata wiary w demokrację i wrogość wobec politycznych przeciwników. Polska ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - indianin2b.jpg
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dają wsparcie. Nie trzeba skierowania
Wyjdź z domu i przyjdź do nas, czekamy na Ciebie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
Maria:
Cudowny Duet.Duma rozpiera że Obaj muzycy mocno powiązani z Gorzowe..Brawo. Piękna sesja zdjęciowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej