sobota 24 lutego 2024     Maciej, Bogusz, Modest
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
W Jenińcu przyjęli imię Leśników Polskich
eGorzowska - 12967_4G7acd2CNTX92DDdfVIg.jpgNa zielonym okrągłym tle biała otwarta księga z wyrastającym z niej dębem. Nad nimi, za złotą obręczą, szeroki biały pierścień z napisem u góry: SZKOŁA PODSTAWOWA W JENIŃCU i u dołu: im. Leśników Polskich. Całość zamknięta kolejną złotą obręczą. Tak wygląda logo gminnej szkoły, jedynej w województwie, która otrzymała imię nawiązujące do położenia placówki wśród pięknych, obfitujących w pomniki przyrody i ścieżki edukacyjne lasów Nadleśnictwa Bogdaniec.

Ostatnia środa września była dla społeczności uczniowskiej Jenińca szczególnie ważna i radosna. Zapisała się na zawsze w historii szkoły gminnej jako dzień, w którym oddano do użytku halę sportową z wielofunkcyjnym boiskiem, a sama placówka przyjęła imię Leśników Polskich i otrzymała sztandar ufundowany przez Nadleśnictwo Bogdaniec.

– Na tę halę społeczność gminy oczekiwała ponad 25 lat. Pamiętamy jeszcze młodzież ćwiczącą na jej holu i radość, gdy powstała pierwsza minisalka sportowa – mówiła wójt gminy Bogdaniec Krystyna Pławska, dodając: – A potem zaczęły się nasze nieustanne starania o to, by zmienić wizerunek szkoły i jej funkcjonalność, by stworzyć warunki do uprawiania kultury fizycznej przez młodzież. O ile udało nam się zmodernizować placówkę oświatową, o tyle nie mogliśmy znaleźć funduszy, które by pozwoliły na budowę obiektu sportowego. Dopiero zielone światło zapaliło się przy programie Polski Ład. Wtedy pomyśleliśmy, że to odpowiedni moment, by zawalczyć o środki. Kiedy otrzymaliśmy wstępną promesę, to oznaczało, że nasze marzenia zaczynają być realizowane – wspominała w czasie uroczystości. Dziękowała Wojewodzie Lubuskiemu za zaangażowanie i pomoc w pozyskaniu pieniędzy oraz wszystkim ludziom, którzy nad inwestycją pracowali, w tym Radnym Rady Gminy Bogdaniec, którzy jednomyślnie podjęli decyzję o budowie i zabezpieczeniu środków finansowych w budżecie, pracownikom urzędu gminy, ze szczególnym wskazaniem na kierownika referatu infrastruktury, koordynatora wszystkich inwestycji na terenie gminy Marcina Mieczkowskiego. Słowa uznania złożyła tandemowi, który dbał o właściwe przygotowanie wniosku i procedury przetargowej, czyli Justynie Ruckiej i Małgorzacie Galant-Laskowiec, zastępcy wójta Rafałowi Deptule, sekretarzowi gminy Jolancie Daukszy odpowiedzialnej za nadzór prawny i administracyjny oraz skarbnikowi gminy Dagmarze Jastrzębskiej.
Krystyna Pławska dziękowała też za wzorową współpracę wykonawcy i nadzorowi.

Oddanie do użytkowania obiektu miało inną niż zwykle formę. Zamiast przecinania wstęgi zaproszeni goście, wykonawcy, radni oraz przedstawiciele rodziców i uczniów wypuścili w niebo pęk balonów w kolorach gminy.
– Pomyślałam, że odejdziemy od tradycyjnego przecinania szarfy, bo tak dzieje się wszędzie – wyjaśniała wójt Krystyna Pławska.
Tak więc balony w barwach gminy, które przy dźwiękach granych przez hejnalistów myśliwskich poszybowały w powietrze, oznaczały radosną wieść, że społeczność uczniowska Jenińca będzie mogła realizować swoje sportowe pasje w przystosowanym do tego obiekcie sportowym oraz na murawie wielofunkcyjnego boiska.

W drugiej części uroczystości goście przeszli do hali sportowej, gdzie odbyło się oficjalne nadanie imienia szkole i przekazanie sztandaru oraz ślubowanie uczniów.

Dyr. placówki Karolina Kościukiewicz odczytała uzasadnienie wyboru dla szkoły patrona, jakim są Leśnicy Polscy.
– To imię nawiązuje do położenia naszej placówki wśród pięknych, obfitujących w pomniki przyrody i ścieżki edukacyjne lasów Nadleśnictwa Bogdaniec. Ich częstymi gośćmi są uczniowie szkoły i nauczyciele, którzy szukają tam odpoczynku, obserwują przyrodę, uczestniczą w lekcjach na świeżym powietrzu. Kolejnym powodem wyboru tego imienia jest fakt, że Polska, ma długą, sięgającą ponad wieku tradycję leśnictwa. Leśnicy nie tylko pełnili rolę strażników lasów i przyrody, dbając o ich stan i przyczyniając się do zrównoważonego gospodarowania zasobami leśnymi, ale także byli bohaterami narodowymi. Wielu z nich brało udział w walkach o niepodległość naszego kraju i przyczyniło się do ocalenia naszej tożsamości narodowej. Są nieodłączną częścią naszej kultury i historii. Ostatnim i najistotniejszym powodem wyboru Leśników Polskich na patrona naszej placówki jest owocna współpraca z Nadleśnictwem Bogdaniec, dzięki której uczniowie mieli okazję poznać tajniki pracy leśnika, gospodarki leśnej oraz okolicznej flory czy fauny. Współpraca ta uświadomiła nam wszystkim, jak duże znaczenie w dzisiejszym, pełnym zagrożeń cywilizacyjnych świecie odgrywa przyroda i jak nieoceniony wkład w jej rozwój mają pracownicy lasów, którzy zawsze z ogromną otwartością i pasją przekazywali naszym podopiecznym swoją wiedzę. Nadanie naszej szkole imienia Leśników Polskich jest wyrazem wdzięczności za realne dobro, które od wielu już lat płynie do nas ze strony zaprzyjaźnionego Nadleśnictwa Bogdaniec, a także hołdem złożonym wszystkim żyjącym i nieżyjącym ludziom lasu.

– Dla mnie to jest wielki honor i zaszczyt, że dzisiaj mogę uczestniczyć w takim wydarzeniu nadania szkole imienia Leśników Polskich – mówił dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzej Szelążek i dodał: – Tego imienia, które dzisiaj bardzo często jest szargane i przekazywana nieprawda o polskiej gospodarce leśnej, zwłaszcza w tym województwie, którego leśnictwo wynosi 50 proc. To po prostu jest bardzo często policzek w twarz leśników, którzy od dziesięcioleci prowadzą zrównoważoną gospodarkę leśną w oparciu o plany urządzania lasów. Te plany stanowią fundament naszych ogromnych osiągnięć. Mówi się, że gospodarka prowadzona przez leśników polskich jest najlepiej prowadzoną gospodarką w Europie i na świecie. Od tego są fakty i roczniki statystyczne, które mówią, że zwiększyliśmy lesistość o 50 proc., zasoby leśne wzrosły o 300 proc., a średni wiek drzewostanu na terenie Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Szczecinie z 40 do 60 lat.

W czasie uroczystości odznaczono i wyróżniono osoby, które szczególnie zasłużyły się w pracy i promowaniu działań leśników. Odznaki Zasłużony dla Szczecińskiego Leśnictwa otrzymali: leśniczy Leśnictwa Mosina Zenon Pocętek i specjalista ds. administracyjnych Nadleśnictwa Bogdaniec Jolanta Starczewska, którą odznaczono również Złotym Medalem Zasłużony dla Szczecińskiego Leśnictwa. Wyjątkowe wyróżnienie (jest ich tylko 14) – statuetkę Przyjaciel Szczecińskich Leśników - odebrała wójt Krystyna Pławska.

W związku z wydarzeniami, przy Szkole Podstawowej im. Leśników Polskich zasadzono również Dąb Pamięci. Zrobili to: w imieniu Wojewody Lubuskiego, dyr. biura Karol Zieleński, dyr. Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Andrzej Szelążek, wójt gminy Bogdaniec Krystyna Pławska, kurator lubuska Ewa Rawa i dyr. szkoły Karolina Kościukiewicz.

Na zakończenie uroczystości dzieci przedstawiły scenkę edukacyjno-dydaktyczną z życia lasu.

Tekst i foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/40

, zdjęcie 2/40

, zdjęcie 3/40

, zdjęcie 4/40

, zdjęcie 5/40

, zdjęcie 6/40

, zdjęcie 7/40

, zdjęcie 8/40

, zdjęcie 9/40

, zdjęcie 10/40

, zdjęcie 11/40

, zdjęcie 12/40

, zdjęcie 13/40

, zdjęcie 14/40

, zdjęcie 15/40

, zdjęcie 16/40

, zdjęcie 17/40

, zdjęcie 18/40

, zdjęcie 19/40

, zdjęcie 20/40

, zdjęcie 21/40

, zdjęcie 22/40

, zdjęcie 23/40

, zdjęcie 24/40

, zdjęcie 25/40

, zdjęcie 26/40

, zdjęcie 27/40

, zdjęcie 28/40

, zdjęcie 29/40

, zdjęcie 30/40

, zdjęcie 31/40

, zdjęcie 32/40

, zdjęcie 33/40

, zdjęcie 34/40

, zdjęcie 35/40

, zdjęcie 36/40

, zdjęcie 37/40

, zdjęcie 38/40

, zdjęcie 39/40

, zdjęcie 40/40


28 września 2023 08:50, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Przewozy Autokarowe Tatarzyńscy Marzanna i Ryszard

ul. Niemcewicza 41 A, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 82 58
branża: Przewozy autokarowe <czytaj dalej>
Rawicz-Lipiński Zbigniew Tłumacz Przysięgły Języka Angielskiego

ul. Fredry 1 f/23, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 80 22
branża: Tłumacze <czytaj dalej>
"Łuc" S.C. Zakład Masarski Sklep Wędliniarsko-Mięsny

ul. Kosynierów Gdyńskich 31, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 00 83
branża: Mięso, wędliny - detal <czytaj dalej>

Filharmonia Gorzowska z nominacją Fryderyków 2024
Filharmonia Gorzowska nominowana do nagrody Fryderyk 2024> Akademia Fonograficzna ogłosiła nominowanych ... <czytaj dalej>
Dla doradców zawodowych
Jesteś doradcą zawodowym albo realizujesz zadania z zakresu doradztwa zawodowego? ... <czytaj dalej>
Królewska Przystań
Dziś zapraszam w bezleśne i skaliste okolice na północnym-zachodzie Szwecji. ... <czytaj dalej>
Zamiast narzekać
Ilekroć korci nas, by PONARZEKAĆ NA DZISIEJSZĄ MŁODZIEŻ, bo dziwnie ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1016751.jpg
admin ego:
Nigdy przeciw komukolwiek
Kampania wyborcza do samorządu – nigdy przeciw komukolwiek. Mamy półtora miesiąca ... <czytaj dalej>
admin ego:
Domek na dach
Dziś, zamiast kontynuacji szwedzkich przygód, post o rozpierającej nas radości. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Zawarcianin bez kładki:
Czy można w Gorzowie tytułem eksperymentu wprowadzić weksle. Każdy radny podpisze weksel na 150% wartości dochodów z pracy w radzie i majątku. <czytaj dalej>
Anonim_5314:
Kompletnie nie zrozumiałeś przekazu. Nasze dzieci nie przybyły tu z Marsa. To my jesteśmy dla nich wzorem do naśladowania. <czytaj dalej>
Anonim_6553:
od kiedy do starsi mają okazywać szacunek młodszym a nie na odwrót?

czy dożyliśmy czasów gdzie babcia w autobusie ma ustepować dzie <czytaj dalej>
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej