poniedziałek 11 grudnia 2023     Waldemar, Damazy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Zagroda Młyńska w Bogdańcu na następne 200 lat (2)
eGorzowska - 12962_o7yIjYKUCTTQqui0es.jpgW najbliższy piątek o 12.00 odbędzie się otwarcie Muzeum Zagroda Młyńska w Bogdańcu. By przygotować Czytelników do tego wydarzenia, prezentujemy drugą część rozmowy z pełnomocniczką ds. inwestycji w Muzeum im. J. Dekerta w Gorzowie Grażyną Tyranowską.

Otwieracie się w okresie roku szkolnego. Są już plany na zajęcia dydaktyczne?

– Mamy opracowany cały program zajęć edukacyjnych. Tych propozycji jest kilkanaście, ponieważ będą dwie sale edukacyjne: warsztatowa i na parterze edukacyjna. Będziemy mogli prowadzić cały kalendarz lekcji i warsztatów. Od 1 października będziemy sukcesywnie przyjmować zgłoszenia na te zajęcia. Będzie specjalna osoba zatrudniona na etacie, odpowiedzialna za edukację. Wesprze nas pan doktor Mirosław Pecuch, który tu pracował wcześniej, przyjdzie nowa pracownica i kierowniczka filii pani Joanna Skrodzka. Ma doświadczenie, pracuje w szkole, jest historykiem z wykształcenia. Mamy duże wsparcie merytoryczne, bo trzy osoby będą prowadziły zajęcia.

Co szczególnie ciekawego zaproponujecie?
– Na pewno wszystko, co jest związane z młynem i jego prowadzeniem, z produkcją chleba. Nowością będzie wypiek pierników. Trochę zajęć z wikliny, bo mamy w gminie osoby, które oferują współpracę. Mamy też zupełną nowość – zajęcia z renowacji stolarki okiennej i drzwiowej. Poprowadzi je wyjątkowy fachowiec, jeśli chodzi o renowację starych elementów. Będzie chciał pokazać na przykładzie kilku wybranych zabytków, jak się to robi, z myślą, że może ktoś złapie bakcyla i zechce się tym zająć.

Zajęcia będą odpłatne?
– Zajęcia edukacyjne u nas są odpłatne. Ta opłata w zasadzie pokrywa koszty organizacyjne, bo do każdych przygotowujemy materiały edukacyjne. Ale często jest tak, że kiedy dzieci przychodzą na zajęcia, to są zwolnione z opłaty za wstęp do muzeum. Ile będą kosztowały warsztaty, jeszcze tego nie wiemy. Najprawdopodobniej ceny będą na poziomie cen gorzowskich.

W jakim czasie będą się odbywały zajęcia?
– Raczej przed południem, w godzinach pracy, bo obowiązuje nas kodeks pracy i pięciodniowy tydzień pracy. Muzeum będzie czynne od środy do niedzieli włącznie, z poniedziałkiem i wtorkiem wolnym. Sobota i niedziela tak jak w Gorzowie, mniej więcej od 10.00 do 17.00. Potem zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie szkół.

Jak będzie wyglądało otwarcie po tych czterech latach remontów?
– Samo otwarcie zaplanowaliśmy na 29 września. To będzie piątek około południa z przedłużeniem, bo pewnie pojawi się sporo zwiedzających, a mamy ograniczenia, jeśli chodzi o liczebność grup, które mogą obejrzeć jednocześnie obiekt. W tej chwili grupa nie może być większa niż 15 osób. Ponieważ mamy trzy obiekty do zwiedzenia, będziemy musieli grupy dzielić. Jedna będzie zwiedzała budynek główny, druga budynek gospodarczy zwany wozownią.

Co będzie sercem wydarzenia, czyli najcenniejszym zabytkiem?
– Najcenniejszym zabytkiem pozostaje serce młyna, czyli urządzenia młyńskie. Niestety, nie udało nam się tego młyna uruchomić, żeby pokazać, jak działał, ale atrakcją, której nie było tutaj od 1945 r., a nawet od lat 30. minionego wieku, jest rekonstrukcja koła młyńskiego. To jest czterometrowe koło napędzane wodą i tak to zrobiliśmy, że woda jest doprowadzona specjalną drewnianą rynną, więc koło będzie się toczyło. Mieści się od strony wschodniej budynku. Płynie tam rzeczka i stamtąd woda jest doprowadzona i napędza koło młyńskie. Już jest gotowa. Były próby. Koło działa. Był wielki apetyt, żeby ten młyn uruchomić, ale po przejrzeniu wszystkich urządzeń okazało się, że przez 200 lat było tyle przeróbek, że niestety nie da się już tego zrobić.

Zagroda znajduje się na terenie gminy Bogdaniec. Kto jeszcze będzie współpracował z wami?

– Myśmy mieli doskonałą współpracę z Gminą. Do tego w otwarciu będzie pomagało Koło Gospodyń Wiejskich. Także stowarzyszenie poszukiwaczy skarbów, działające na terenie gminy.

Chleb na liściu kapusty też będzie można wypiec?

– Tak, oczywiście. Ludzie pytają też, czy na otwarciu będzie wystarczająca ilość chleba? Uspokajam, że tak. Rozmawialiśmy już z piekarnią, bo nie zdołamy wypiec wszystkiego w naszym piecu chlebowym, ale będzie świeży chleb z piekarni.

Kończy się czteroletni czas remontów. Co było najtrudniejszego w tym czasie?

– Najgorszy był sam remont, który wiązał się z różnymi niespodziankami. Cokolwiek nie odkrywaliśmy, to się okazywało, że jest jeszcze więcej do zrobienia niż było pierwotnie zakładane. Zdejmowaliśmy np. w piwnicy posadzki, żeby naprawić drenaż, bo budynek jest otoczony wodą. Mieliśmy go tylko naprawić, a okazało się, że w trzech czwartych go odtwarzamy. Ten napór wody cały czas jeszcze czujemy, mimo że są zrobione izolacje, drenaż dookoła budynku, który zewnętrzną wodę odprowadza, żeby jej do budynku nie wpuszczać. Są specjalne studnie, które możemy odkryć i zobaczyć, jaka ilość wody, która opasa budynek, spływa na zewnątrz. Mamy nadzieję, że zrobiliśmy wszystko, żeby budynek ratować przed wilgocią, która go najbardziej zniszczyła. Na pewno budynek będzie bardziej chroniony. Przede wszystkim będzie ogrzewany, co będzie sprzyjało, żeby wilgoci w budynku nie było.

Na ile lat pozostawicie ten obiekt?
– Mam nadzieję że na następne 200, aczkolwiek widzę, co się dzieje na Spichlerzu, że po 15 latach trzeba wracać i remontować elewację. Niestety, konstrukcje szachulcowe mają to do siebie, że pracują. Nikt nie odkrył takiego materiału, który by nie pracował i żeby nie trzeba było tego poprawiać. Ale dachy mamy nowe i szczelne. Przetrwały ostatnie ulewy i kropla wody nie przeleciała. Także jestem dobrej myśli, że ten budynek przetrwa 200 lat.

Dziękuję.

Rozmawiała Hanna Kaup
Foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/13

, zdjęcie 2/13

, zdjęcie 3/13

, zdjęcie 4/13

, zdjęcie 5/13

, zdjęcie 6/13

, zdjęcie 7/13

, zdjęcie 8/13

, zdjęcie 9/13

, zdjęcie 10/13

, zdjęcie 11/13

, zdjęcie 12/13

, zdjęcie 13/13


26 września 2023 08:30, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Super info. Dobrze, ze powstają takie placówki, Może nie będzie się fam farbować historii i mowić o czasie po 1945, nie wspominając o tych, którzy mieszkali w okolicy i samym Bogdańcu. Dziwi mnie te tylko 20 lat po 4 latach remontow.....i słowa, że "nie da się" uruchomić młyna.Ale co do chleba z Bogdańca mała uwaga. Z 5,6 lat temu był dobry, pachnący chleb z piekarni, koło sklepu "delikatesy centrum". Teraz potwornie drogi i nie taki, jak kiedyś. Ale mamy wolny rynek, kupi się w Biedrze, czasm Dino czy innym sklepie.
Powodzenia młynarze...
ExVDN kolo, 30.09.2023, 17:32, 83.20.131.110 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz. W projekt budżetu Samorządu ... <czytaj dalej>
Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. 7 grudnia ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
PKO BP S.A. Bankomat

ul. Szarych Szeregów 11, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Bankomaty <czytaj dalej>
Biuro Podróży "Golden Tours"

ul. Witosa 50 /50A(C.H. Kupiec Gorzowski), Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 50 05
branża: Turystyczne agencje, biura podróży <czytaj dalej>

Remonty budynków
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej informuje. Będzie remont 20 lokali mieszkalnych komunalnych z ... <czytaj dalej>
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał ... <czytaj dalej>
Na barszcz i pierogi pod Arenę
W mikołajki po Gorzowie jeździł bezpłatny, świątecznie udekorowany „smaczny tramwaj”. ... <czytaj dalej>
Gorzowskie mikołajki
W mikołajki najmłodsi gorzowianie udekorowali żywą choinkę. Starsi mogli przejechać ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2237.jpg
admin ego:
Profesorskie granie w Kameralnej
Najpierw to powinienem podziękować osobie/osobom, które zadecydowały o występie/ recitalu ... <czytaj dalej>
admin ego:
Tudela
Do Tudeli zwabił nas jeden z największych klejnotów architektonicznych, artystycznych ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1628:
Zapomniałem dodać posłów sejmowych i europosłów: Sibińska, Rafalska, niezatapialny Komarnicki senator jeden był do wyboru na liście.
O i <czytaj dalej>
Anonim_1628:
lubuskie służy tylko i wyłącznie zielonej górze i tamtym okolicom.

W Zachodniopomorskim byśmy znaczyli jeszcze mniej
nie wiem ja <czytaj dalej>
Anonim_6291:
Nooo, rewelkowe te Wasze relacje!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_6291:
Gratuluję! I bardzo słusznie! Filharmonia i Jazz Club "Pod Filarami" to dwie wiodące instytucje kulturalne! Jest jeszcze w szpicy WiMBP! <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Niekoniecznie. Teraz jest jednak miastem wojewódzkim. Jeżeli Zielona Góra chce dalej czerpać profity z urzędu marszałkowskiego, musi się jakoś <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej