środa 29 listopada 2023     Błażej, Walter, Fryderyk
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Kobieta nie musi być liderem, ale...
eGorzowska - 5611_vyvJWXtYKUxdaGvHd4az.jpgRozmowa z radcą prawnym, kandydatką do sejmiku województwa lubuskiego, członkiem PSL w Gorzowie Magdaleną Gudzowską-Kolczyńską.

Co młoda, piękna i wykształcona kobieta robi czy chce robić w polityce? Nie wystarczy spełnienie zawodowe?
– Ja myślę o spełnieniu na gruncie społeczno-politycznym. Kiedy patrzę na to, co się dzieje w mieście, czuję, że chcę coś dla niego zrobić. Dlatego chodzi mi bardziej o działalność społeczno-polityczną, a nie czysto polityczną.

Mam przez to rozumieć, że idzie nowe, czyli łączenie polityki ze sprawami społecznymi?
– Myślę, że właśnie tak. Wystarczy spojrzeć na tę młodą grupę ludzi, która akurat jest ze mną i w kole PSL, od razu widać, że taka jest idea. Przyświeca nam nie tylko cel polityczny. Nie ukrywamy swoich ambicji, nie wstydzimy się aktywności politycznej. Chcemy tę politykę zmieniać, aby była bliżej ludzi, aby nie miała cynicznej twarzy. Nie ukrywamy, że działalność polityczna jest także jedną z dróg rozwoju kariery zawodowej, ale jeżeli tak uprawiana polityka służy ludziom i zmienia naszą rzeczywistość na lepszą, to właśnie o to chodzi.

OK. Jednak będę drążyć. Wykonuje pani zawód zaufania publicznego i co by mi pani nie powiedziała o tym łączeniu polityki i spraw społecznych, zawsze polityka będzie wybijała się na pierwszy plan, a polityka to ostra walka, czasami z zastosowaniem chwytów poniżej pasa. Da się pogodzić jedno z drugim?

– Mam taką nadzieję. Nie widzę przeszkód, by to się nie udało. Ale ja nie zamierzam korzystać z wszystkich środków, by osiągnąć cel.

W takim razie rozumiem, że wykonanie swojej pracy i spokojne odpoczywanie w domu z rodziną to dla pani nie wszystko?
– Tak można, oczywiście, że można, tylko to nie daje pełni satysfakcji. Rodzina, praca, to co robię, daje mi spełnienie, ale na obecnym etapie widzę siebie również w roli wspierającej lokalną politykę.

Chce pani zabezpieczać polityczne tyły?
– Dlaczego? Czy kobieta w polityce zawsze musi zabezpieczać tyły ? Nie. Kobieta nie musi być liderem, ale może być doskonałym doradcą.

W takim razie wróćmy do spraw społecznych. Założyła pani z koleżankami Koło Gospodyń Miejskich. Spotykacie się, pieczecie, dziergacie, robicie fajne rzeczy i fajnie spędzacie czas. Ale czy to wystarczy, by przekonać do siebie gorzowian i to obojętnie czy zostajemy na płaszczyźnie społecznej, czy już politycznej. Bo – upierając się przy tej drugiej – jeśli pani wchodzi do jakiejś grupy, ona będzie panią zawłaszczać, a świat zewnętrzny będzie panią identyfikował.

– Idea założenia Koła była taka, by mieć miejsce do spotkań z innymi kobietami, wymieniać się doświadczeniami, żeby tak naprawdę ten wolny czas zaktywizować, zrobić coś razem. W polityce kobiety często spychane są do innych ról, niekoniecznie przywódczych. Więc powołanie Koła to była inicjatywa stricte kobieca. Czy to wystarczy i na ile, to czas pokaże.

A jak się ma to wasze działanie do inicjatyw Ludzi dla Miasta. Ta społeczność sadziła kwiatki, malowała ławki, organizowała potańcówki na osiedlach.
– Myślę, że o rywalizacji nie może być mowy, chyba że w dobrym tego słowa znaczeniu. Mieliśmy wspólne inicjatywy, np. akcja Ratujmy ulicę Chrobrego. Współorganizowałyśmy dzień dziecka, zbierałyśmy pieniądze na potrzeby podopiecznego Fundacji Mam Marzenie. Takie inicjatywy są pożądane. Także sadzenie drzewek czy kwiatów to ze wszech miar pożyteczna sprawa. Moim zdaniem każda inicjatywa społeczna warta jest wsparcia niekoniecznie przez osobę, która należy do jakiegoś klubu czy koła, ale po prostu jako mieszkankę Gorzowa.

To czym pochwalicie się jako młode Koło?

– Takim wydarzeniem, którym chciałabym się pochwalić, była zorganizowana przez nas profilaktyczna pogadanka na temat raka szyjki macicy. Takie spotkania są bardzo ważne, bo mogą nas uchronić przed zachorowaniem. A mówię to, sama obciążona genetycznie niebezpieczeństwem zachorowania. W ten sposób trzeba kobiety zachęcać do troski o swoje zdrowie. Poza tym, miałyśmy zbiórkę dla mieszkańców DPS-u. Byłam zdziwiona odzewem. Zebrałyśmy bardzo dużo rzeczy (męskich i damskich), które potem przekazałyśmy podopiecznym domu pomocy w Gorzowie. Ta ilość nas zaskoczyła. Pani dyrektor była pod wrażeniem.

Czyli te proste działania są najprzyjemniejsze?
– Moim zdaniem tak. I na pewno będziemy je kontynuować.

Co się pani marzy, by zmienić w Gorzowie?
– Marzy mi się położnie większego nacisku na dzieci. I chodzi mi nie tylko o infrastrukturę typu żłobek czy przedszkole, ale też o zajęcia kulturalne, o możliwość uczestnictwa np. w zajęciach tanecznych. Poza tym mamy piękną filharmonię, ale wydaje mi się, że jeszcze jest nie w pełni wykorzystana. Gdyby tam przenieść wszystkie szkoły i muzyczne, i artystyczne, aż się prosi, by dzieci mogły tam uczestniczyć w profesjonalnie prowadzonych zajęciach kulturalno-artystycznych.

A co warto by zmienić w Gorzowie 18+? I jak pani skomentuje wciąż niską frekwencję w wyborach?
– Myślę, że jest to spowodowane ogólną niechęcią ludzi do tej agresywnej polityki, która nie daje poczucia stabilizacji. Poza tym spora część społeczeństwa nie wierzy, że można coś zmienić. Zbyt wiele osób wyemigrowało za chlebem i tak jak identyfikują się z ojczyzną, tak nie identyfikują się z polityką. Większość tych, którzy wyjechali, to młodzi ludzie, stąd też ja i ci młodzi, którzy współpracują ze mną w Kole i PSL-u, chcemy pokazać, że zmiany na lepsze są jednak możliwe, że da się załatać dziury w chodnikach i drogach, zbudować ścieżki rowerowe, uporządkować podwórka. W Gorzowie mamy miejsca, które trzeba lepiej wykorzystać, tak jak wspomnianą filharmonię.

Za chwilę jesienne samorządowe wybory. Jak będzie tym razem?

– Mam nadzieję, że będzie lepiej, bo głosujemy tu na swoich i mamy wszyscy możliwość wybierania osób, które kształtują to, co się dzieje wokół nas, tu blisko. Frekwencja na pewno będzie lepsza.

A jak wy społecznice włączacie się w ten gorący okres?
– Część z koleżanek zdecydowała się startować do Rady Miasta.

Pani nazwiska nie znalazłam na liście?

– Bo jest na liście do sejmiku województwa.

I co pani chciałaby tam zrobić?

– Chciałabym skoncentrować się na połączeniach kolejowych między północą a południem, między Gorzowem, a resztą świata. Chciałabym, aby urzędnicy nie latali w obłokach, ale dbali, by mieszkańcy mogli szybko i sprawnie przemieszczać się między miastami. Będę starała się o zwiększenie liczby i dostępności do poradni specjalistycznych. Obecna sytuacja jest nie do przyjęcia. W Gorzowie do specjalisty czekamy miesiącami, podczas gdy w innych ościennych miastach czy miasteczkach wizyta u specjalisty to kwestia kilku dni. Wielokrotnie słyszę od znajomych, iż lepiej pojechać np. do Szczecina, aby tam dostać się do specjalisty.

Jednak trzeba sobie szczerze powiedzieć, że w mieście PSL-u nie widać. Jaki jest więc pomysł na zaistnienie w Gorzowie? Bo przecież chcielibyście mieć tu coś do powiedzenia.

– Moim zdaniem przede wszystkim powinniśmy dyskutować, wyrażać swoje opinie i stanowiska, wszędzie i na każdy temat. PSL zmienia się. Są wśród nas nowe młode twarze. Jest mnóstwo mądrych wykształconych ludzi. To fachowcy w swoich dziedzinach, więc oni na pewno mają świeże spojrzenie na problemy miasta. Budujemy ofertę dla mieszkańców Gorzowa i liczymy na ich zainteresowanie i poparcie. Mam nadzieję, iż wynik wyborczy pozwoli na stałą obecność członków PSL-u w radzie. Dzięki temu będziemy mieli wpływ na lokalną politykę i jej kształt. Bo zmiany są potrzebne.

Dziękuję.

Rozmawiała Hanna Kaup
Foto Michał Kapuściński


27 października 2014 23:26, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


"...I chodzi mi nie tylko o infrastrukturę typu żłobek czy przedszkole, ale też o zajęcia kulturalne, o możliwość uczestnictwa np. w zajęciach tanecznych. Poza tym mamy piękną filharmonię, ale wydaje mi się, że jeszcze jest nie w pełni wykorzystana..."
Heheeee proponuję całą "infrastrukturę typu żłobek" przenieść do Filharmonii... A jak starczy miejsca to i starcy się znajdą do wypełnienie wolnych pomieszczeń.
W garażach można zrobić... stadninę koni wyścigowych! Można ja połączyć z Polem Golfowym... i organizować rozgrywki w polo!
Można wiele - tylko za co? Prezio już zadbał żeby następcy mieli o co walczyć.
Anonim_8991, 28.10.2014, 19:09, 87.105.21.238 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW. WSTĘP tylko ... <czytaj dalej>
Petycja
Szanowny Panie Prezydencie, powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Ufir Józef i Elżbieta S.C. Bar "Speedway"

ul. Kobylogórska 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 45 13
branża: Bary <czytaj dalej>
"Lubuska Grupa Kapitałowa"

ul. 9 Maja 60 /3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 90 30
branża: Finansowanie, kredyty <czytaj dalej>
"Onninen" Sp. z o.o.

ul. Walczaka 25, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 87 00
branża: Sanitarne urządzenia - hurt <czytaj dalej>

Wyjątkowa premiera u Osterwy
W najbliższy piątek 1 grudnia, Teatr im. J. Osterwy w ... <czytaj dalej>
Prawie 5 mln zł za fałszywe faktury
Lubuscy pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) skontrolowali cztery firmy wystawiające ... <czytaj dalej>
45 lat DPS w Gorzowie
Dom Pomocy Społecznej nr 1 im. Marie Juchacz w Gorzowie ... <czytaj dalej>
Prof. Jan Miodek o anglicyzmach w polszczyźnie
Wykładem na temat wpływu anglicyzmów na język polski prof. Jan ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« listopad 2023 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0531.jpg
admin ego:
Chipiona - najwyższa z latarń
Opowiadając o Wieży Herkulesa, wspomniałam, że jest ona – według ... <czytaj dalej>
admin ego:
Plaża Katedr
Praia as Catedrais po galisyjsku, po hiszpańsku Playa de las ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Oba miasta stracą na kasacji województwa. Jedyny myk jest taki, że Gorzów straci dużo mniej niz Zielona Góra, bo duzo mniej z tego województwa <czytaj dalej>
Ja:
Lubuskie ma być! Żeby "warszawka" wiedziała i czuła, że ma problem na terenach wcześniej wyzyskanych. ONI nie mogą ogarnąć Zachodni <czytaj dalej>
Anonim_6329:
A uniwersytet nie jest lubuski, dlaczego. A do Berlina i Wiednia to mogę dojechać z ZG, a z G to do D....
Budowa lubuskości nie powiodła si <czytaj dalej>
Mieszkaniec:
Napisałbym kródko, sp....cie z takimi, nic nie wnoszącymi inicjatywami, ale trafia mnie bój o g....o. Moze zajmijcie się poprawianiem jakosci ży <czytaj dalej>
Anonim_5439:
My jesteśmy już na poziomie egipskiego Boga RE. Nie to co przedszkolaki z niemieckiej unii. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej