wtorek 21 maja 2024     Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Co nam zostało po wizycie Premiera? Chłodne spojrzenie
eGorzowska - 5236_bOxM8e9CJis8prfdgBq.jpg

Gorąca środa z Premierem RP za nami. Wiadomości o tym wydarzeniu obiegły cały kraj. Emocje już opadły. Jak było i co nam zostało po wizycie Donalda Tuska? Oto chłodne spojrzenie dziennikarza.

1. Premier RP przyjechał do Gorzowa, by sprostować kilka spraw, w tym sytuację z minionego tygodnia, gdy na bulwarze uczennica Marysia Sokołowska zapytała go dlaczego udaje patriotę, a jest zdrajcą.
– Po pierwsze naprawdę nie wiedziałem, że młodzież będzie czekała na bulwarze. Nigdy nie unikam rozmowy ani pytań bezpośrednich. Nie oczekuję też gotowych pytań i nie ma obawy, nie musicie się ograniczać – powiedział na początku spotkania z młodzieżą II LO.

2. Do konfrontacji z uczennicą nie doszło:
– Nie zabierała głosu, podszedłem pod koniec spotkania, ale nie sprawiała wrażenia przekonanej – odpowiedział na nasze pytanie.3. O co pytała młodzież Premiera?
Dlaczego spada zaufanie młodych do polityki?
– To nie jest tak, że dzisiaj młodzi mają więcej powodów do frustracji niż Polacy starsi. Uczciwa ocena obecnej sytuacji w Polsce w porównaniu do innych państw w Europie czy sytuacji w Polsce sprzed 10 lat i wcześniejszej generalnie nie powinna popychać w stronę czarnego pesymizmu czy negacji.
Ludzie nie chcą chodzić na wybory, dlaczego?
– Powody są różne. Gdybym chciał dowalić rządzącym, to nie poprzez pozostanie w domu, tylko właśnie poprzez pójście i wybranie kandydata, który jest przeciwko rządzącym.
Jak powinniśmy zachowywać się wobec Ukrainy?
– Musimy ostrożnie, ale stanowczo wspierać Ukrainę. Ukraina rozbita i zdominowana przez Rosję byłaby dla Polski poważnym problemem.4. Po 15 minutach spotkania w auli II LO dziennikarze zostali wyproszeni:
– Powinniśmy się na to nie zgodzić – powiedział kolega radiowiec. I miał rację. Na nic zdało się późniejsze tłumaczenie odpowiedzialnej za organizację wizyty pracownicy Premiera, że on woli sam na sam z młodzieżą, że jak wyszliśmy, to ta młodzież się bardziej ośmieliła (sic!), że oni (organizatorzy) myśleli, jakoby dziennikarze chcieli być tylko na chwilę. Na nic, bo przed rozpoczęciem spotkania tej samej pani tłumaczyłam, że jako wolny obywatel w wolnym kraju mam prawo być od początku do końca na spotkaniu. To dla mnie ważne tym bardziej, że wymaga się ode mnie rzetelnej relacji. Nie wystarczyło. Pani w II LO zrobiła swoje, ale już w Filharmonii Gorzowskiej zmieniła ton i uprzejmie mnie wypytywała, czy jednak chcemy zostać do końca. A wymuszane wypraszanie dziennikarzy z auli (tylu kamer w Gorzowie dawno nie było) spowodowało zakłócenie spotkania, niepotrzebny rumor i zamieszanie, przerywając nawet wypowiedź Premiera. O zamieszaniu za drzwiami nie wspomnę.5. Następny punkt wizyty Premiera RP – Filharmonia Gorzowska.
W sali kameralnej na Donalda Tuska oczekiwało kilkudziesięciu ludzi, którzy w Gorzowie i województwie są ważni. Gdybym chciała atmosferę spotkania określić elegancką dyplomacją, popełniłabym nadużycie. To była „hurtownia wazeliny” – jak znów powiedział kolega radiowiec. To był festiwal wina, gadżetów, walki o prawa kobiet i innych dziwnych zachowań – jak mniej więcej określił prezydent Tadeusz Jędrzejczak. Większość raczej bawiła się dobrze. A zaczęło się od meldunku Wojewody Lubuskiego na temat stanu wód w województwie, na co sam Premier zareagował zdziwionym śmiechem.Z tej dwugodzinnej sielanki należy wyłowić sprawy ważne:
• Budowę centrum radioterapii w Gorzowie – tu Premier podkreślił, że wpisanie jej do strategii Polski Zachodniej nie daje żadnej gwarancji otrzymania dofinansowania. „Musimy być sprytni” – skomentowała marszałek Elżbieta Polak.
• Budowę Lotniczej Bazy Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie.
• Budowę mostu w Kostrzynie.
• Funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych.
• Zmianę ustawy o zamówieniach publicznych.
• Pomoc w kształceniu młodzieży z Ukrainy.
• Ustawę „śmieciową”.
• Elektryfikację kolei.
• Żeglugę rzeczną.
• Wizyta nowego ministra kultury w sprawie dofinansowania Filharmonii Gorzowskiej.
• Finansowanie ściany zachodniej Polski. „Będziemy z pełną determinacją przesuwać środki na zadania związaną ze ścianą zachodnią. Zrobimy to nie tylko dlatego, że przez wiele lat mogliście czuć się lekko osamotnieni. Doinwestowanie ściany zachodniej jest bezdyskusyjne” – skomentował Donald Tusk.


O 16.30 odbył się wymuszony przez dziennikarzy briefing prasowy (czekaliśmy na jego rozpoczęcie ok. 40 minut). O planowanym szkoleniu pracowników Kancelarii Premiera oraz urzędów wojewódzkich w zakresie posługiwania się poprawną polszczyzną (ma kosztować 100 tys. zł – pisała o tym „Rzeczpospolita”) Donald Tusk nic nie wiedział.
Odjechał w strugach deszczu po miłej wizycie w Gorzowie, z wieloma pamiątkami, których wręczanie rozpoczął Władysław Komarnicki. Jakie prezenty dostał premier Donald Tusk? M.in.:
• własną karykaturę od prezydenta Zielonej Góry,
• herb miasta od burmistrza Sulęcina,
• szalik od Stali Gorzów,
• książkę „Oblicze Mojej Ziemi” od Senator RP.

Tekst i foto Hanna Kaup

PS
Rozumiem procedury i konieczność zachowania specjalnych środków ostrożności, ale organizacja wizyty od strony udziału dziennikarzy stała pod psem. Gonili nas, przepędzali, wypraszali z za dużym wyprzedzeniem czasu, kazali czekać, czekać i czekać. A już najdziwniejsze było dyscyplinowanie nas w czasie briefingu, gdy ktoś - umęczony staniem - odważył sie wyjść poza sektor oznaczony czerwoną linią, czyli nieco pod schody w foyer. Nie, nie bliżej Premiera, ale dalej od niego. "Proszę wrócić do sektora" - słyszeliśmy. Nie rozumiem. I nie rozumiem, dlaczego większość musiała być na miejscu 40 minut przez planowanym pojawieniem się Premiera, a niektórzy mogli chwilę przed. Podobnie było z fotografowaniem. Większość za czerwoną linią, niektórzy tuż przy Premierze i wśród gości. Ot, taka równość.

Fotorelacja:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2014-05-29_co_nam_zostalo_po_wizycie_premiera_ch,

co nam zostalo po wizycie premiera chlodne spoj, zdjęcie 1/15

co nam zostalo po wizycie premiera chlodne spoj, zdjęcie 2/15

co nam zostalo po wizycie premiera chlodne spoj, zdjęcie 3/15

co nam zostalo po wizycie premiera chlodne spoj, zdjęcie 4/15

co nam zostalo po wizycie premiera chlodne spoj, zdjęcie 5/15

co nam zostalo po wizycie premiera chlodne spoj, zdjęcie 6/15

co nam zostalo po wizycie premiera chlodne spoj, zdjęcie 7/15

co nam zostalo po wizycie premiera chlodne spoj, zdjęcie 8/15

co nam zostalo po wizycie premiera chlodne spoj, zdjęcie 9/15

co nam zostalo po wizycie premiera chlodne spoj, zdjęcie 10/15

co nam zostalo po wizycie premiera chlodne spoj, zdjęcie 11/15

co nam zostalo po wizycie premiera chlodne spoj, zdjęcie 12/15

co nam zostalo po wizycie premiera chlodne spoj, zdjęcie 13/15

co nam zostalo po wizycie premiera chlodne spoj, zdjęcie 14/15

co nam zostalo po wizycie premiera chlodne spoj, zdjęcie 15/15


29 maja 2014 10:35, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


"...A zaczęło się od meldunku Wojewody Lubuskiego na temat stanu wód w województwie, na co sam Premier zareagował zdziwionym śmiechem..."

bezcenne!!
Anonim_1224, 29.05.2014, 12:34, 83.13.138.138 ##

Parada lasek...
Anonim_7389, 29.05.2014, 13:59, 78.8.20.123 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Nowe władze Ruchu Miejskiego LDM
W piątek 17 maja odbyło się zebranie Ruchu Miejskiego Ludzie ... <czytaj dalej>
Muzyczny Zapiecek z Senioritkami
Klub Na Zapiecku oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w ... <czytaj dalej>
Zdał osiem matur na 100 procent
Zdał 8 matur na 100 proc. 8 matur na 100 ... <czytaj dalej>
Na co stać gospodynię domową
W nowym filmowym tygodniu czekają nas kolejne premiery. Koniecznie zobaczcie ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - indianin2b.jpg
admin ego:
Podróż w czasie
W prehistorycznej kopalni krzemienia pasiastego w pobliżu Ostrowca Świętokrzyskiego byliśmy ... <czytaj dalej>
admin ego:
Nowa ustawa o zawodzie psychologa
Prawo.pl: powstanie nowa ustawa regulująca zawód i samorząd zawodowy psychologów Zasady ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
DavidVaxAQ:

Source:

- кракен вход через тор


кракен вход через тор <czytaj dalej>
Anonim_9923:
O ile tablice edukacyjne i "lecznicza zieleń" podrożą koszty inwestycji?
"... W naszym interesie jest by ten miś był jak najd <czytaj dalej>
Staryh:
Znowu " sami swoi". A wogóle czym oni się zajmują??? <czytaj dalej>
Staryh:
Tak miasto twój wójt sp...ł, że faktycznie rowerem lepiej jeździć, ale powstaje kolejne pole do....nadużyć/?/ Na początek, obowiązkowe kaski <czytaj dalej>
Anonim_9923:
To proponuję jeszcze do każdego roweru, silnik odrzutowy, zestaw Wi-Fi, talerz satelitarny i co tam jeszcze w koszta można wrzucic :-) <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej