Marcin Jabłoński będzie wiceministrem. To już pewne. Ale kto go zastąpi na fotelu Wojewody Lubuskiego? Tu wciąż nawet na… troje babka wróżyła.
Wicewojewoda
Jan Świrepo wciąż trwa na swoim stanowisku, choć za jego czasów odeszło już dwóch wojewodów.
Helena Hatka została senatorem RP, a Marcin Jabłoński – od 2 kwietnia będzie podsekretarzem stanu.
Dziś Gorzów znów oczekuje na następcę, który nie tylko nadal będzie dbał o bezpieczeństwo mieszkańców województwa, ale być może zrealizuje plan generalnego remontu Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Natychmiast po potwierdzeniu nominacji Marcina Jabłońskiego pojawiły się spekulacje co do nowego wojewody. Padają nazwiska
Jerzego Ostroucha,
Henryka Macieja Woźniaka, a nawet
Tomasza Gierczaka.
Tomasz Możejko ponoć się nie liczy. Mówi się, że za dużo narozrabiał.
Pewnie nie tylko wyżej wymienionym mocniej zabiło serce, ale w społeczeństwie oczekiwanie jest jedno: to powinien być człowiek stąd.
Gdyby brać pod uwagę prezencję i wewnętrzny spokój, postawiłabym na starostę
Józefa Kruczkowskiego, ale przecież dwa grzyby w barszczu to – jak mówią – za dużo, choć z polityką nigdy nic nie wiadomo.
Z pewnością dla wielu to nie będzie spokojny czas, tym bardziej że Premiera nie obowiązuje żaden termin dotyczący powołania nowego wojewody. O sprawie jest głośno także w Polsce, bo z śląskiego południa doszły mnie głosy, że „tam u góry” poważnie mówią o Ostrouchu. Czasami jednak tak jest, że kiedy na początku mówi się dużo i głośno, to na końcu wypada tylko milczeć. Pożyjemy, zobaczymy.
W oczekiwaniu na decyzję, przypomnijmy sobie, co wiemy o ewentualnych kandydatach z PO.
Henryk Maciej Woźniak, rocznik 1957, pochodzi z Mirosławca, polityk PO, ostatnio senator.
W 1981 ukończył Wydział Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Politechniki Szczecińskiej. Pracował już w Urzędzie Wojewódzkim. W l. 1985–1994 był naczelnikiem Urzędu Skarbowego. Rada Miasta powołała go w 1994 na stanowisko prezydenta Gorzowa z rekomendacji Unii Wolności. Odwołany tuż przed końcem kadencji. Od 1999 dyrektor oddziału Banku PBK. Od 1998 do 2007 w sejmiku lubuskim – był tam wiceprzewodniczącym i przewodniczącym.
Politycznie należał do Kongresu Liberalno Demokratycznego, po jego zjednoczeniu z UD – Unii Wolności. Od 2001 w PO.
W 2007 wybrany do Senatu VII kadencji. Pełnił funkcję przewodniczącego Senackiego Zespołu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, pracował w Komisji Zdrowia oraz Komisji Budżetu i Finansów Publicznych (jako wiceprzewodniczący). W 2011 nie dostał się do Sejmu. Pracuje w Skwierzynie jako prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.
Jerzy Ostrouch, 1961 rocznik, pochodzi z Włocławka, ostatni wojewoda gorzowski.
Ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Szczecińskim, był też stypendystą Uniwersytetu Georgetown. W l. 80. działał w opozycji demokratycznej. Pracował m.in. jako nauczyciel. Od 1990 do 1995 był etatowym działaczem Solidarności, zasiadał w prezydium Komisji Krajowej związku. W 1997 prezes Silwany.
W rządzie
Jerzego Buzka w 1998 z rekomendacji Akcji Wyborczej Solidarność został wojewodą gorzowskim, ostatnim w historii województwa. W 2002 bez powodzenia ubiegał się o stanowisko prezydenta. Związany z PO, w 2006 kandydował z jej list do sejmiku lubuskiego.
Tomasz Gierczak, rocznik 1976, pochodzi z Radomia.
Ukończył prawo na Uniwersytecie Viadrina w Frankfurcie i Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Znajomość języka niemieckiego zawdzięcza pracy w Niemczech – także w czasie studiów. W 2006 został sekretarzem gorzowskiej PO. W 2009 objął mandat w Radzie Miasta po
Łukaszu Szadnym. W ostatnich wyborach bez powodzenia startował do rady miasta. Z członkostwa w Zarządzie Województwa Lubuskiego zrezygnował na własną prośbę.
Czy i tym razem sprawdzi się powiedzenie, że ostatni będą pierwszymi? A jeśli tak, to czy znów nie wywiedziemy z tego kolejnej wróżby, że czeka nas rychły koniec województwa lubuskiego?
Hak
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>